Bumar Łabędy bez kontraktu na modernizację T-72. Solidarność: Celowe działanie na szkodę zakładu

Ministerstwo Obrony Narodowej wycofało się z planów gruntownej modernizacji czołgów T-72. Dla Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy kontrakt od MON miał być szansą na odbudowę potencjału technologicznego i przerwanie trwającej od lat stagnacji.

Niestety, nadzieję na rozwój zastąpił niepokój o przyszłość miejsc pracy.

– Jeśli nic się nie zmieni, zostaniemy zmuszeni do podjęcia bardzo zdecydowanych kroków, żeby się ratować. Tak właśnie wygląda rozwój polskiego przemysłu. Aż trudno uwierzyć, że ten rząd tak postępuje – mówi Zdzisław Goliszewski, przewodniczący Solidarności w Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy w Gliwicach.

Jeszcze późną jesienią ubiegłego roku wydawało się, że rozmowy pomiędzy MON i Bumarem-Łabędy dotyczące kontraktu na modernizację ponad 300 czołgów z rodziny T-72 są na ostatniej prostej, a polityczna decyzja w tej sprawie już zapadła.

Do uzgodnienia pozostawał tylko zakres prac, których głównym wykonawcą miał być właśnie zakład z Gliwic.

W najbardziej zaawansowanym spośród negocjowanych wariantów modernizacja miała obejmować m.in. wprowadzenie technologii cyfrowych do systemów obserwacji, łączności i kierowania ogniem, zaawansowanych systemów ochrony przeciwminowej i balistycznej, czy wymianę armat na bardziej nowoczesne. Tak gruntowna modernizacja zapewniłaby Bumarowi-Łabędy nie tylko przychody i stabilną pracę na lata, ale przede wszystkim odtworzenie kompetencji technologicznych.

Bumar-Łabędy od dawna czekał na taki kontrakt. Od wielu lat zakład wykonywał jedynie bieżące remonty dla wojska, które pozwalały firmie przetrwać, ale nie dawały szans na jakikolwiek rozwój.

Kontrakt na T-72 miał umożliwić nam skok technologiczny. Dzięki niemu udałoby nam się również odbudować pozycję eksportera. Armie wielu krajów na świecie wciąż mają w swoich zasobach czołgi T-72

– podkreśla Goliszewski.

Już w styczniu związkowcy z Solidarności z Bumaru-Łabędy dowiedzieli się nieoficjalnie, że program gruntownej przebudowy i unowocześnienia czołgów T-72 zostanie wstrzymany przez MON, a nowy plan resortu ma zakładać jedynie remont tych jednostek. To jednak nie był koniec złych wiadomości.

12 lutego okazało się, że umowę na wykonanie remontu czołgów podpisano nie bezpośrednio z Łabędami, ale z Polską Grupą Zbrojeniową, do której należy gliwicki zakład.

– To oznacza najprawdopodobniej, że remonty, których głównym wykonawcą zawsze była nasza firma, zostaną podzielone też pomiędzy inne zakłady – wróży przewodniczący Solidarności Bumaru.

Jeśli nasze obawy się potwierdzą, trudno będzie odebrać to postępowanie inaczej, niż jako celowe działanie na szkodę naszego zakładu

– zaznacza Goliszewski.

Gliwicki Bumar-Łabędy jest jedynym przedsiębiorstwem w polskiej branży zbrojeniowej mającym doświadczenie w produkcji, remontach i modernizacji czołgów. Jeszcze 10 lat temu zakład zatrudniał około 3 tys. osób. Dzisiaj jego załoga liczy nieco ponad 850 pracowników.

(żms)/Łukasz KarczmarzykŚląsko-dąbrowska Solidarność
fot. mat. pras. Bumar Łabędy

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Imię
Imię

Rodzi się pytanie o cel modernizacji niespełna 50 letnich skorup. Czy celem nadrzędnym ma być zwiększenie zdolności obronnych? Czy celem jest kroplówka finansowa dla pogrążonej firmy? Mam mieszane uczucia w kwestii opisywanej w artykule.

nazwawłasna
nazwawłasna

Ukrainie stare czołgi nie bardzo pomogły.

MM
MM

Nie pomogły wieloletnie zaniedbania finansowe i złodziejstwo ale w tej chwili ukraińska armia dysponując połową polskiego budżetu modernizuje się szybciej od naszej i stare czołgi są właśnie u nich modernizowane i to w znacznych ilościach. Nowych czołgów prędko nie będziemy mieć więc trzeba uniwoczesnić te co mamy. Szczególnie że potencjalny przeciwnik dysponuje właśnie zbliżonym czołgiem. Tylko, że rządowi PiS nie zależy na bezpieczeństwie Polski dlatego sumiennie niszczy polską armię!

michal
michal

przeciwnik posiada T80 i T90, których nawet nasze leopardy nie są w stanie przebić :) odnawianiem takiego złomu powinni się zajmować kustosze w muzeach

WD-40
WD-40

Helikoptery Bell UH-1 Huey po modernizacjach służą na całym świecie do dziś – wprowadzony do służby w październiku 1956 (63 lata)
Helikoptery szturmowe AH-1 Cobra po modernizacjach służą na całym świecie do dziś – wprowadzone do służby w 1966 służyły już w Vietnamie (53 lata)
Najlepszy do dziś śmigłowiec szturmowy świata AH-64 Apache pierwszy lot zaliczył w 1975 (44 lata temu)
Sprzęt wojskowy to nie auteczko – rządzi się innymi prawami i właściwie cały czas ewoluuje i podlega modernizacji.

Urko
Urko

Podążając śladem takiego myślenia, Francuzi powinni dalej eksploatować czołgi Renault FT 17 . Po modernizacji oczywiście:-)

,,
,,

No właśnie, przecież to w Bumarze był remontowany znaleziony na bliskim wschodzie Renault FT 17 a potem od razu pojechał do warszawki, tak że nawet gliwiczanie nie mogli go pooglądać. Czy na to miał wpływ jakiś nieuzasadniony wstyd, którego bezpodstawnym powodem był wiek sprzętu harmonizujący z nowoczesnosnością produktów Bumaru, czy inne względy np. bezmyślność kierownictwa, załogi i związków zawodowych Bumaru ? To tak trochę nieładnie, jakby nie było gliwicki zakład kolokwialnie mówiąc “olewa” gliwiczan. Nikt nie pomyślał, wszyscy to mieli gdzieś ? No chyba, że coś mi umknęło ?

RS-AZ7
RS-AZ7

Różnica polega na tym, że maszyny, o których wspomniałem są dobre. Bardzo dobre. Sprzęt wojskowy to nie “Windows”. Tu jak coś jest dobre i się sprawdza, to się tego nie zmienia. Przykład z AK-47 bardzo trafiony.

Tommy90
Tommy90

Akurat przyklad karabinków AK jest bardzo nie trafiony. Te konstrukcje są tak straszne i zawodne że tylko półglowek czerpiący swoją wiedzę z filmów może się nimi zachwycać.

RS-AZ7
RS-AZ7

Czerpię wiedzę z wojska, w którym miałem zaszczyt służyć.
Różnica polega na tym, że gdy mój kałach zawiedzie, w 10 sekund wymieniam każdą jego część z innego, który akurat jest pod ręką a nie, że muszę wzywać autoryzowany serwis dysponujący parkiem maszyn CNC. Podobną formę zawodności przedstawiały właśnie T-34 i ich zawodność (większa nawet) wygrała z zawodnością Tygrysów.

Tommy90
Tommy90

A z jakich innych konstrukcji strzelałeś ? Założę się że z niczego. Ja miałem okazję strzelać z wielu zachodnich konstrukcji i kałaszek przy nich to śpiew biedoty. Jest strasznie niecelny nawet jak przymontujesz go do podłoża. Rodzina karabinów AR bije funkcjonalnością każdego kalaszka.

księgowy
księgowy

“Rynek” to widzi inaczej

Normalny człowiek
Normalny człowiek

Gimbus z komputerkiem. Strzelałeś chociaż z procy w realnej rzeczywistości, czy tylko w tej wirtualnej. Konstrukcja AK jest najlepszą konstrukcją na świecie.

obserwator
obserwator

Może i tak, ale zrobili lepszego Leclerca, więc FT 17 już nie potrzebują. Amerykanie 60 lat temu stworzyli tak dobrą platformę, że do dzisiaj mają spokój. Wystarczy, że co jakiś czas wsadzą nowszy silnik, albo dwa i załatwione.

,,
,,

Kałach AK 47 który bez żadnego remontu, konserwowany jedynie kurzem, błotem i przepychającym łodygą lufę kwiatem, niesie komunizm każdej krainie na ziemi od lat 40-tych XX w, bez przerwy i jeszcze przez wiele lat.

Ad
Ad

Bo spełnia swoje zadanie w każdych rękach, niezależnie od warunków atmosferycznych czy braku fachowego przeszkolenia. Nowocześniejsze nie zawsze znaczy lepsze…

WD-40
WD-40

Dokładnie. Dlatego m.in. niemieckie czołgi, mimo że technicznie dużo bardziej zaawansowane od radzieckich, okazywały się gorsze na polu walki. Czyli nie sprawdziły się. A po co komuś “narzędzie”, które się nie sprawdza? To właśnie ten techniczny ordnung okazał się dla niemieckich brygad pancernych zgubny.

,,
,,

Lepiej napisz jak został uwalony Boeing-Sikorsky RAH-66 Comanche.

WD-40
WD-40

Jak uwalony? To nie tajemnica. Za długo się onanizwoali tym projektem. Zwłaszcza informatycy. W końcu armia stwierdziła że pieniądze przeznaczone na dokończenie programu Comanche’a lepiej przeznaczyć na unowocześnienie aktualnie użytkowanych śmigłowców szturmowych, rozpoznawczych i transportowych. Były jeszcze dwa czynniki. Apache były za dobre oraz wzrost popularności bezzałogowców. Zresztą, to nie jedyny uwalony projekt. Wcześniej zrezygnowano z Lockheeda AH-56 Cheyenne. Amerykanie zwłaszcza w takich sprawach kierują się logiką a nie sentymentami. Armia (jakakolwiek) to nie instytucja charytatywna. Albo coś przedstawia wartość bojową i to kupuje, albo nie. Polska jest za cienka żeby coś znaczyć w światowej a nawet lokalnej zbrojeniówce, ewentualnie… Czytaj więcej »

Technokrata
Technokrata

Zauważ że Ukraińcy co zrobili jak ty to określasz skorupami. Obecnie mają dużo lepszy sprzęt niż my w parku maszynowym

,,
,,

Za to my mamy państwo nie lepsze od Ukraińców.

Adam
Adam

Mamy obecnie oligarchię podobną do Ukraińskiej. Tylko bardziej zakamuflowaną i gdyby nie nagrania Austriaka to nie było by wiadomo jak zwykły poseł negocjował budowę biurowca za 1,5 miliarda.

,,
,,

Rodzi się pytanie, czy czasem tego Austriaka ktoś nie podstawił i w jakim celu, bo jakoś mało znany jest jako deweloper ?

,,
,,

To oczywista oczywistość, genezą tego jest to, że nie mamy wcale lepszego państwa niż Ukraińcy.

Dziadek
Dziadek

Nie wiem co Bumar miałby zrobić w temacie”wprowadzenie technologii cyfrowych do systemów obserwacji łączności i kierowania ogniem,zaawansowanych systemów ochrony przeciwminowej i balistycznej…”

Transakcja bez offsetu.
Transakcja bez offsetu.

Ten rząd tak postępuje jak mu każe nasz pan i władca USA! Polski przemysł zbrojeniowy ma zostać wygaszony! Mamy kupować wszystko od naszych przyjaciół amerykanów. Nie jesteśmy na kolanach – leżymy.

,,
,,

To nie my będziemy kupować od amerykanów ale my będziemy za to płacić.

,,
,,

Nie my będziemy kupować ale my będziemy za to płacić.

PRAWDA
PRAWDA

BUMAR JUZ DAWNO JEST DO ZAORANIA I TO NIE WINA RZADU TYLO ZARZADZAJACYCH ZAKLADEM.
STALOWA WOLA POTRAFI COS ZROBIC A BUMAR NAUCZYL SIE TYLKO PRZELICZAC DOLARY JAK W DAWNYCH CZASACH I NIC WIECEJ.MOWIE TO JAKO DAWNY PRCOWNIK ZAKLADOW.

Imię
Imię

Czy działania pana Goliszewskiego nie są na szkodę firmy? Co pan Zdzisław robi dobrego dla Bumaru poza pierdzeniem w związkowy stołek na koszt firmy?

krzysztof
krzysztof

PO 89 R Solidarność zeszła na psy, rozkradziono majątek w zamian za posady kolesi śpiących na styropianach,skumaliście się z komuchami i tak trwacie do tej pory,kiedyś na początku szliście z robotnikami, a teraz wąchacie się z partiami politycznymi po jednej jak i z drugiej strony,.. aby tylko ciepła posada i wygodny stolec pod tyłkiem utrzymać.Już od 89 r nie jesteście związkiem zawodowym tylko partią i to mizerną

Joe
Joe

Remont łazienki u rodziców robił gość, który wcześniej w bumarze obsługiwał obrabiarki. Jego koledzy pracowali na budowach. Nie wnikając w to, czy Bumar zarządzany był źle, czy dobrze to jednak ogromne marnotrastwo ludzkiego potencjału. Fabryki nie da się odbudować z dnia na dzień.

,,
,,

Dzięki PiSowskiemu wstaniu z kolan i padnięciu na twarz przed Eskimosami oraz ich roszczeniom z ustawy 447, w przejętym w zamian mieniu w postaci m. in. Bumaru, zostanie uruchomiona produkcja nowoczesnego czołgu Merkava, który to nadaje się tylko do walki na pustyni, ale to żaden problem, bo kraj ten zostanie zamieniony w pustynię, przynajmniej dla Polaków.

hahaha
hahaha

Eskimoski przemysł zbrojeniowy jest bardzo wydajny a jego produkty bardzo dobre o czym świadczy niemożność pokonania Eskimosów przez twoich przyjaciół w turbanach.

,,
,,

Tylko, że odkąd przyjaciele płyną w turbanach przez morze do Europy to i Eskimosi podążają za nimi jak za fokami a w zasadzie to tylko ich ogólny kierunek jest zbieżny, bo po co mają się z każdej strony szarpać z agresywnymi potomkami Proroka skoro po powrocie do Polin mogą osiodłać potulny sort obateli Bantustanu.

Lekarz
Lekarz

Chyba nie nadążasz rozumem za tym co piszesz. Hahaha

,,
,,

Akurat ja jestem w tym najmniej ważny, lepiej zajmij się tymi co naprawdę mają rozum a nie wiedzą jak go użyć.

Ampuła
Ampuła

850 osób zajętych pudrowaniem, lukrowaniem i wypychaniem trupów.
Gdzie? Nad Nilem, w starożytnym Egipcie faraonów Snorfu i Chefrena?
Nie! W Łabędach nad kanałem, za panowania związkowca etatowego Zdzisława Goliszewskiego.

black_horse
black_horse

A może panowie z Bumaru czas pomyśleć o jakiejś innej, może nawet cywilnej produkcji, a nie trzymać się kurczowo zbrojeniówki. Może jakie dzeigi, maszyny budowlane, konstrukcje stalowe. Na jednej nodze nie da się za długo ustać.

Ampuła
Ampuła

Dźwigi?! Konstrukcje?! MASZYNY??? Partacze, obiboki, bumelanty i zwuinzkowe wunsale mogą iść tylko w zbrojeniowe dewocjonalia. Łupać blachy na kowadłach, wyopalizować palnikiem, skrobać pilnikiem, doczepiać kawał chińskiego łańcucha i gotowe. Ryngraf Obronny Matkoboski. Tarcza Anielsko Stróżująca. Medalion Niebieskiego Hufca. Do zawieszania na naszych narodowych demobi-czołgach, podwodnych haubicach, stacjonarnych helikopterach, wyrzutniach dzid jesionowych i konnych torpedowcach klasy “Morświniak”.
Pod nowym brandem BU-MARYJA.

Hahahaha
Hahahaha

Czasem pod postaciami zwierząt ukazywano przywary ludzi. Ty ciągle ukrywasz klub Piast.

Latarnia Uliczna
Latarnia Uliczna

Bumar jest własnością Skarbu Państwa wiec panowie z Bumaru mogą sobie myśleć

Urko
Urko

“Gruntowna modernizacja” czołgów T-72 polega na ich zezłomowaniu. Ewentualnie, na przerobieniu na ruchome tarcze strzelnicze….

Miki
Miki

. nie

Lul
Lul

Dopóki czołg jest w stanie uszkodzić lub unieruchomic pojazd przeciwnika to daleko mu do nazwania go złomem. Zawsze lepiej mieć czołg niż nie mieć czołgu nawet jest jest mocno przestarzały

Maria
Maria

Ciekawe… radny PiS zdziwiony, że ten rząd (PiS) tak postępuje

,,
,,

Zdziwiony ? Połowa PiSu jest na PiS wściekła.

On
On

A tak miało być pięknie za pis : nowe śmigłowce, czołgi, okręty i broń a będą proce, łuki i maczugi

,,
,,

Bo zgodnie z przewidywaniem Einsteina, Naczelnik jako ich miłośnik, czerpie z Eskimosa naukę wprost i w przenośni, przewidująco patrząc daleko po za horyzont zdarzeń, już przygotowuje kraj do IV wojny światowej.

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

….i różańce bojowe.

Jarek
Jarek

PIS SZUKA OSZCZĘDNOŚCI NA NOWE OBIETNICE WYBORCZE, PROSTE

heniek
heniek

Pieniądze na kupowanie głosów PIS ma natomiast na rozpoczęcie produkcji polskich konstrukcji czołgów nie ma , żenada !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Wstyd PIS !!!! DZIADOSTWO , DZIALANIA NA SZKODĘ KRAJU , forsą ludziom gęby zapchają i wszystko jest OK !!!!

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Ale suweren jest zachwycony. Po co mu drogi, szkoły, szpitale, uzbrojenie? Ważne jest pińcetplus w porfelu! Heniu, nie denerwuj się tak. Weźmy swoje pińcetplus i chodźmy na wódkę. Ku chwale ojczyzny.

Bobo
Bobo

A wcześniej zabierły mafie i to bylo ok? Pomysl co piszesz albo nie masz juz czym!

Jurek
Jurek

Witam
Z jednej strony szkoda ,ze modernizacji tych czołgów nie będzie , była to szansa na rozruch upadającej firmy .
Patrząc na to jaki sprzęt miał być modernizowany okazuje się ,ze dobrze zrobiono . W interesie Polaków a nie firmy jest to aby sprzęt był dobry , nie mający 30 lat . To jak remontować stary dom , zawsze to będzie stary dom , nieco odnowiony

Emil
Emil

A ty myślisz że te Leopardy w polskiej armii to ile mają lat ?
ponad 30

,,
,,

Ale są nie bite, nie kręcone, Niemiec płakał jak sprzedawał i dzwoni codziennie bo chce silnika posłuchać.

Jurek
Jurek

Leopardy !!! Owszem maja również sporo lat . Zapominasz o jednej istotnej różnicy ,
To są amerykańskie czołgi i to co ich jest remontowane . Nasze to ruskie trupy , remontowanie a może nie lepiej wydać na nowe ? Cały czas słychać ,ze mamy stary sprzęt , kupić nowe a stare na złom ;)

Bartek
Bartek

Chyba niemieckie a nie amerykańskie

Pablo
Pablo

Problem w tym, że zamiast tego nic nie będzie.
PiS za ta kasę (naszą) kupuje sobie głosy, a durny suweren myśli ze to Jarek pieniądze rozdaje z własnej deweloperskiej kryształowej kieszeni.

Tommy90
Tommy90

Bumar nie posiada już praktycznie żadnych kompetencji do produkcji czy remontów sprzetu pancernego. Rozumiem rozgoryczenie lokalnych związkowców nauczonych doić z państwowego budżetu. Nie potrafili nawet zbudować podwozia na podstawie wozu który produkowali 30 lat, ofertę mają mniejsza niż zbrojeniowka Sudanu a oczekiwania mają jakby byli koncernem pokroju LM albo Boeing. Zamknąć ten kabaret i pozwolić prywatnym firmom się wykazać.

Pawel
Pawel

Geniusze z Bumaru którzy nie potrafili zbudować podwozia do armatohaubicy krab! Geniusze ktorzy przez lata budowali makiety za ktore brali nagrody i premie projekt Pl 1 Concept.czy Anders.Powinni zostac wylani na zbity ryj za marnowanie panstwowych pieniedzy i oskarżeni o niegospodarnosc i sabotaż poprzez kierowanie środkow na nierealne programy.

Jarek
Jarek

PIS SZUKA OSZCZĘDNOŚCI NA NOWE OBIETNICE WYBORCZE

RealistA
RealistA

Poczekajmy na decyzję. Nie mniej mimo, iż pochodzę z Gliwice nie jestem zwolennikiem remontów T72 w wersji ubogiej (taka ma być) bo uważam to za marnotrawienie pieniędzy. Polska powinna w tej kwestii postawić na większą ilość wyrzutni ppk o dużej sile rażenia, na niszczyciele czołgów. Dziś w przypadku wojny liczy się pierwsze 5 minut czyli wojska rakietowe. Nasi decydenci powinni skupić się przede wszystkim na warstwowej obronie przeciwrakietowej i artylerii rakietowej o zasięgu nawet powyżej 500 km. W to należy inwestować bo po 5 minutach w przypadku konfliktu zbrojnego po czołgach nic nam nie zostanie. Polskie plany obronne powinny skupić… Czytaj więcej »

VAkk
VAkk

W temacie przemysłu zbrojeniowego, systemu dowodzenia i nowych technologii wojskowych prawie każdy Polak jest ekspertem. Oczywiście jego wiedza ekspercka zmienia się razem z sytuacją polityczną kraju :)

MXD
MXD

Bumar się nie nadaje już do niczego.Od lat nic się nie liczy tylko nadgodziny.Cały tydzień nic nie robienia a sobota wszyscy do pracy.Nikt nie będzie dokładał jak już jest ustalona cena przeróbki.Zarząd żeby ludzie nic nie wiedzieli nawet radio studio wyłączył. Goliszewskiego interesuje jego zakład utylizacji na Bumarze.Szkoda zwykłych pracowników bo kadry nie.

PEGIEZET
PEGIEZET

Śląsk to potężny kawałek wyborczego tortu, więc żeby słupki nie poszły miłościwie nam panującym w dół od widoku związkowców na ulicach w anturażu płonących opon… Bumar dostanie kolejną kroplówkę, żeby tylko był spokój, żeby tylko była cisza.

W sumie trzeba się cieszyć, że robią T-72, mogliby zatrzymać się na etapie T-34 a wtedy przyszłoby nam modernizowac i utrzymywać w gotowości “Rudego”. Pozdrawiam

Pirii
Pirii

Wszystkie towary z kodem zaczynającym się od 7 29… pochodzą od eskimosów. I co z tym zrobicie. City Cinema też ich.

ja234
ja234

Pisowska polityka przynosi “efekty”…leżenia plackiem przed amerykanami. Dojna zmiana “wstała” z kolan po czym walnęła głową o sufit.Szastanie kasą daje efekty. Faktem jest, że pisiory ściubią kasą praktycznie na wszystkim, byle było na,zgodnie z zapowiedzią wodza, pińćet na pierwszego bachora oraz trzynasta emerytura. Tymczasem nie ma kasy na podwyżki dla sądownictwa, lekarzy, pielęgniarek, nauczycieli, pracowników prokuratury…Służba zdrowia jest w proszku… Najlepsze jest to, że pisiory zaczęły olewać swoją przybudówkę jaką jest solidarność…tak, tak, pisiory są cwańsze od “solidarności”…strzelanie focha nic nie da, takiego hmm sojusznika sobie wybraliście, teraz płaczcie i płaćcie za swoje błędy… Koniecznie dalej “suwerenie” na nich głosujcie,… Czytaj więcej »

Bobo
Bobo

Tak za Tuska **** bylo lepiej? Wszystko bylo robione pod merkel

Imię
Imię

Uprzejmie proszę redakcję o reagowanie na wyzwiska wobec uczestników dyskusji. Odpowiem za siebie do Bobo: tak, było lepiej.

ja234
ja234

Bobo, tak za tuska było lepiej.Według twojej logiki, teraz wszystko jest robione pod wodza-dewelopera i według ciebie jest wspaniale.Ewentualnie pod rosję…pewnie już szampany im się skończyły…
“*****”?uważaj co piszesz…

,,
,,

Za Tuska dałeś sobie wmówić, że jest lepiej a za PiSu to nawet tego nie potrafią.

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Oczywiście wszystko wina Tuska, Platformy Obywatelskiej, układu, Sorosa, banksterów, obcego kapitału, feministek oraz ideologii gender – gdyby kto zapomniał.

,,
,,

Tusk przynajmniej był uczciwy i otwartym tekstem nadawał sprzedajemy was Niemcom, PiS natomiast kłamliwie twierdził, że nie oddamy ani guzika.

Paszeko69
Paszeko69

dodajmy do tego ekoterrorystów , lewaków , wrogie Polsce ośrodki z Brukseli i Tel Awiwu , putinowskich szpionów , wędkarzy , filatelistów , numizmatyków , internautów co pija piwo i oglądają filmy xxx , maoistów ze Świetlistego Szlaku , nikaraguańsko- salwadorskich contras , indian Guarani i Quechua , piratów somalijskich itd etc etc ! wszyscy wymienieni życzą Polsce -bidulce jak najgorzej !

,,
,,

Polsce nie życzą w ogóle, życzą sobie aby mogli Polskę doić.

Kaz
Kaz

Zamiast czołgów mogą remontować stalowe.helmy

,,
,,

Stalowe hełmy Macierewiczowej partyzantki z Obrony Terytorialniej idealnie komponują się z T 72, ta sama epoka historyczna.

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

…poprzez odwracanie ich na lewą stronę na przykład….