Były radny wnioskuje o konsultacje w sprawie ul. Zwycięstwa. “Znowu ktoś zdecyduje za nas”

– Tu mieszkają ludzie, którzy chcą współdecydować o przyszłości tego miasta, a nie być zdani na pomysły urzędników – pisze Jan Pająk we wniosku o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie przebudowy ul. Zwycięstwa.

Były radny argumentuje, że brak konsultacji społecznych to “krok do tyłu w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego”.

Pod koniec lutego informowaliśmy o planach przebudowy ul. Zwycięstwa, w których jednak nie znalazło się miejsce na przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami.

REKLAMA

– Na etapie opracowywania wielowariantowej koncepcji przebudowy ul. Zwycięstwa projektant spotykał się m. in. z Gliwicką Radą Rowerową, przedstawicielami OSOM, Radą Mieszkańców Śródmieście, przedstawicielami osób niepełnosprawnych. Spotkania miały na celu podjęcie dialogu o przestrzeni ul. Zwycięstwa. Obecnie nie są przewidziane konsultacje w tej sprawie – informował Zarząd Dróg Miejskich.

Decyzja wzbudziła sporo kontrowersji wśród internautów i choć sama w sobie może oburzać, nie jest zaskoczeniem. Magistrat ma za sobą ciąg nieudanych doświadczeń z konsultacjami społecznymi, a sama procedura przypominała do tej pory raczej przerzucanie gorącego kartofla niż realną współpracę na linii urzędnicy-mieszkańcy.

Centrum Przesiadkowe – konsultacje, o których wszyscy zapomnieli

To była pierwsza duża inwestycja, o którą upomnieli się mieszkańcy (konkretnie środowisko OSOM Gliwice). Społecznicy chcieli konsultacji w sprawie przygotowanych przez pracownię An Archi Group wariantów budowy CP. Ostatecznie konsultacje zostały ogłoszone choć w przedziwnej formie. Bez daty początkowej, w krótkiej adnotacji w Miejskim Serwisie Informacyjnym, bez szczegółowych informacji. Szybko pojawiły się krytyczne opinie, że zamiast omawiania konkretnych funkcjonalności, gliwiczanie otrzymali jedynie wybór między rodzajami zadaszenia hali. Z kolei z Magistratu płynęły głosy dyskredytujące całą inicjatywę w związku z małym zaangażowaniem mieszkańców. Ostatecznie wybrano jeden z wariantów budowy, ale po dwóch latach w całej historii pojawiło się postscriptum. Wskazane w wybranym wariancie zadaszenia hali okazało się zbyt trudne do wykonania i w 2018 roku projektant zdecydował się na zupełną zmianę pierwotnego zamierzenia. O przeprowadzonych konsultacjach już nikt nie wspomniał.

Logo Gliwic – konsultacje planem ratunkowym

W 2017 roku miasto postanowiło odświeżyć logo Gliwic. Firma Rio Creativo przygotowała trzy wersje nowego emblematu, a urząd przedstawił je opinii publicznej. Przygotowane kosztem 11 tysięcy złotych projekty spotkały się z negatywnym przyjęciem przez gliwiczan. Plotkowano, że nowe logo nie przypadło do gustu także władzom miasta. Wówczas w Magistracie miał pojawić się plan ratunkowy, by w sprawie loga zorganizować konsultacje społeczne, a tym samym zrzucić z siebie przynajmniej część odpowiedzialności za dokonany wybór (pracownia graficzna została wybrana w przetargu, a nie w konkursie). Przez kilka tygodni trwało głosowanie. W październiku ogłoszono rezultaty. Okazało się, że dwa projekty zdobyły tę samą liczbę głosów. Jak wybrano zwycięzcę? Nie wybrano, a w związku z remisem… zrezygnowano z obu wersji nowego logo. Cała sprawa była szyta grubymi nićmi i nie brak opinii, że konsultacje przeprowadzono tylko po to, by wycofać się z pomysłu, nie zważając na zaangażowanie mieszkańców.

Dzielnice czy osiedla?

Jak powinny nazywać się jednostki pomocnicze w Gliwicach? Do tej pory były to “osiedla”, teraz mają to być “dzielnice”. Dlaczego piszemy o tym w tym miejscu? Bo właśnie trwają w tej sprawie… konsultacje społeczne. I choć ich przeprowadzenie nie jest pomysłem gliwickich urzędników (wedle przepisów, zmiana statutów osiedli musi być poprzedzona przeprowadzeniem konsultacji) mają znaczenie symboliczne. Bo waga problemu jest absurdalnie niska wobec skali przebudowy ul. Zwycięstwa. Wymuszone prawem konsultacje dyskredytują zresztą samą inicjatywę, która zaczyna kojarzyć się z debatowaniem nad oczywistościami.

Powyższy obraz rysuje przyszłość gliwickich konsultacji z mieszkańcami raczej w czarnych barwach. Ciągle jest jednak szansa na jego zmianę. Modernizacja ul. Zwycięstwa ma ruszyć najszybciej za dwa lata.

Michał Szewczyk

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Cent

Z kampani wyborczej do RM pamiętam, że niejaka pani Budka obiecywała, że kiedy już zostanie radną, to będzie odbywać niezliczone spotkania z mieszkańcami i rozmawiać o mieście. Od wybrania jej na radną trochę czasu minęło, a o spotkaniach cisza. Nic też nie wiadomo o jej aktywności w komisjach czy na sesjach. Czy ona jeszcze żyje? W sprawie tak ważnej jak zmiany w centrum miasta głos zabiera były radny, a obecni milczą. Może należy ich odwołać, bo najwyraźniej nie wiedzą za co co miesiąc biorą z miejskiej kasy 2,5 tys.

Imię

Wszyscy zapamiętali panią Budkę z plakatów. Od czasów wyborów bardzo się zmieniła (trochę bezczelnie i na niekorzyść) i obecnie nikt nie jest w stanie jej rozpoznać – może to będzie jakieś logiczne wyjaśnienie.

PO jak PiS

Dobrze, że kasę wypłacają na podstawie dokumentu tożsamości. Na podstawie plakatu nie dostałaby złamanego grosza. A przy okazji, gdzie słynna tropicielka spisków wyborczych znalazła nową pracę? Znajomi z PO się zatroszczyli jak o jej byłego szefa w spółce samorządowej?

realista

Przepraszam a kto to jest Budka?

Ork

realista, a odklejony od rzeczywistości.

JerzS

Nie zaskoczyłeś, a to pytanie to tyle co – przepraszam, a kto to jest Gonciarz? Zobaczysz jak się pisowcy rzucą. :)

Gliwiczanin

Przypominam fragment wywiadu z Panią Budka sprzed wyborów: “Co zatem zaoferujesz gliwiczanom jako kandydatka do rady miasta?
A mamy godzinę albo całą szpaltę? (śmiech). Już zupełnie serio – chciałabym w Gliwicach realizować to, na czym się znam. Dbać o to, by w dzielnicach i na
osiedlach powstawały miejsca, w których zarówno starsi jak i młodsi mogą się spotkać, rozmawiać, grać w szachy czy robić na drutach. Także wypić herbatę i pomóc dziecku sąsiada odrobić lekcje albo poczytać gazetę.”

Beton

No to realizuje to, na czym się zna, czyli NIC.

porażka

Pomysły ma jak wzięte z seriali doby PRL-u. “Czeterdziestolatek” – świetlice osiedlowe z chińczykiem, szachami i grzałką do parzenia wody. Albo “Alternatywy 4”, gdzie w piwnicznym klubie lokatora cieć Anioł organizował chór.

Jan

A co ci “wspaniali” radni zrobili w sprawie smogu? Radzą od miesięcy a efektów nie ma.

asdf

Dziwisz się? W budżecie na 2019 przewidziano więcej pieniędzy na promocję miasta niż na walkę ze smogiem. Takie są priorytety w Gliwicach.

Armando

A to ktoś miał jakieś złudzenia, że idzie tam po coś innego jak zapewnienie sobie nietykalności przed zwolnieniem po przejęciu przez PiS władzy w Urzędzie Marszałkowskim..?

lol

Kilka tysięcy “światłych” wyborców chyba się łudziło.

Yes

Jak odwołać przecież dopiero rozpoczęli pięcioletnią kadencję. My im gwarantujemy stołek pod dachem, stałe niezłe dochody na następne pięć lat a w zamian robią wszystko abyśmy nie mieli prawa decydować o sobie bo generują przeciw nam tylko nakazy i zakazy zniechęcając do aktywności społecznej. Wykazują kompletny brak woli współpracy z mieszkańcami gminy bo żadnym dyżurów w dzielnicach nie pełnią w przekonaniu, że to my mamy się do nich łasić jak wasal do pana i to za naszą kasę. Są wypaleni w kreatywności, inicjatywy ponieważ wódz ten sam i wiedzą czego od nich oczekuje więc pracują rutynowo od kilku kadencji poza… Czytaj więcej »

asdf

Pani Budka zasiada w Komisji ds. Dialogu. Organizuje spotkania radnych. Rozmawiają ze sobą.

kolik

Z oszołomami się nie spotyka!

Gliwiczanin

Jedyny radny który potrafił się odezwać za co został skreślony

Katarzyna

Przykre jest to, że władze miasta organizują konsultacje społeczne tylko w bzdurnych sprawach, jak nazwa “dzielnice” czy “osiedla” a nie pytają mieszkańców jak ma wyglądać główna ulica miasta.
Widać władze miasta wiedzą najlepiej i nie liczą się z opinią mieszkańców, dobrze że chociaż były radny zainteresował się tematem, bo obecni radni chyba śpią.

gmG

Drodzy “Forumowicze” Po długich miesiącach przeglądania komentarzy na 24 Gliwice dochodzę do następujących wniosków (kolejność przypadkowa): 1. Grono obecnych liczy ok.20 osób -10 z nich to czujki UM do minusowania komentarzy 2. Cała reszta mieszkańców ma miasto w nosie bo tylko w nim śpi. 3. Redakcja 24 Gliwice jest niezdecydowana co do roli być dziennikarzem i drążyć tematy czy być okienkiem do wrzucania newsów które następnie umierają. 4. Negatywne komentarze zaczynają mnie męczyć bo jak widzę nikogo sytuacja w Gliwicach nie interesuje a elektorat zahaczony o urząd wybiera prezydenta w pierwszej turze, cała reszta się tym nie interesuje. nie macie… Czytaj więcej »

Troska

Strasznie długo to nasze przebudzenie zabiera czasu. Ja już nie doczekam satysfakcji widzieć mądrych, uczciwych rozsądnych ludzi na stanowiskach decyzyjnych.

asdf

Byłemu radnemu już teraz mogę powiedzieć jaka będzie odpowiedź urzędników: nie da się, nie można, nie ma podstaw prawnych, nie ma takiej potrzeby. “Niedasizm” w pełnej krasie.

krzysztof

ODWOŁAĆ frankiewicza

Utyk

A se odwołuj…. przez okno

Alex

Panie (były) radny Pająk. Gdyby w Gliwicach konsultacje obywatelskie traktowano poważnie, to może nie mielibyśmy najbardziej za73bistej hali widowiskowej w okolicy, ale za to mielibyśmy porządną obwodnicę.

mieszczuch

Macie co chcieliście , wybraliście i nie ujadajcie. Od dziesięcioleci nie mieliśmy na nic wpływu jako mieszkańcy Gliwic fikcyjne budżety obywatelskie , głosowania itp. więc cieszyć się życiem wielkomiejskim i modlić się żeby jakaś głupota nie przyszła włodarzom do głowy bo i tak nie będziemy mieli na to wpływu jako mieszkańcy Gliwic jesteśmy zapatrzeni tylko na czubek własnego nosa.{ z cytatu prezydenta miasta}

Na zdjęciu

Oczywiście jaki samochód stoi na zakazie między przejściem a Kłodnicką ograniczając widoczność pieszym i samochodom na skrzyżowaniu?

kanalia52

Zaorać.

ja234

No i wyszło to co świadomi obserwatorzy wiedzą już od dawna.Urzędasy mają gdzieś mieszkańców, ma być tak jak chcą urzędasy.
Powinni popracować nad komunikacją społeczną ewidentnie widać,że nie potrafią się komunikować.
No, ale przecież to pisiory…nie można po nich się spodziewać za dużo..właściwie to niczego nie można się spodziewać…
Z drugiej strony, patrząc na postawy społeczne tutejszego społeczeństwa nie dziwię się urzędasom.
Większość ma gdzieś to co się wokół dzieje, grunt żeby mogli wjechać wszędzie auteczkiem, świrować po marketach…

gość

gdyby ktoś normalny rządził nie megaloman od systemu 0 1 a urwany w pozostałych kwestiach z choinki, konsultacje by nie były potrzebne, nie robiło by się głupio a te rzeczy co faktycznie potrzebne, od 30 lat się starają, żeby co młodsze osoby nie zagrzały miejsca, a starzy nauczeni z dawniejszych czasów się nie wychylać

Miś

“Proszę pana, ona nieczynna, ta Budka, nawet napis był ale jakiś łobuz zdjął”
https://www.youtube.com/watch?v=Fj2fPOdOzS8

gość

gdyby ktoś normalny rządził nie megaloman inżynierek od systemu 0 1 a urwany w innych kwestiach z choinki, konsultacje by nie były potrzebne, nie robiło by się głupio a te rzeczy co faktycznie potrzebne

hanek mały

Najgorsze chyba jest wybranie przez urzędników z poza Gliwic nowych nazw ulic. To szczyt wszystkiego, żeby Gliwiczanie nie mogli sami tego zrobić. No i “łonder” na Wieczorka (sorry.ks.Siemińskiego)

szczera prawda

A czy kiedykolwiek Platforma Obywatelska czytaj Frankiewicz słuchała obywateli? Czy jak podwyższali wiek emerytalny oraz podwyższali podatek VAT czy likwidowali pieniądze z OFE to też prowadzili konsultacje? Wszystko było wbrew obywatelowi. Frankiewicz czyni to samo.

Roger

A ja powiem tak – Panie Pajak, spoleczeczenstwo sie wypowiedzialo. W Pana temacie. I w zawiazku z tym jest Pan juz BYLYM radnym. Skad wiec przekonanie, ze ma pan prawo w imieniu tego spoleczenstwa sie wypowiadac?

Katarzyna

Panie Roger jest pan w błędzie to nie społeczeństwo się wypowiedziało tylko wszystkowiedzący Prezydenta bo nie ujął na liście radnego chyba obawiał się że jest to jedyny radny który coś robi dla mieszkańców,widać wolą radnych którzy siedzą cicho i niewiele robią a wypowiadać się ma prawo każdy mamy wolność słowa.

Gliwice

Kiedy społeczeństwo się wypowiedziało w sprawie radnego Pająka? Pokaż prosze liste wyborczą i miejsce na niej tego radnego.
Nie znajdziesz bo został podstępnie usunięty z listy…

Troska

I dlatego partie i inne nazwy np. koalicje to przeżytek bo tworzą układy i pozornie pracują dla nas aby z nas doić a tak naprawdę szukają korzyści dla siebie. Radni powinni być niezależni po jednym z każdej dzielnicy na całych etatach z wymogiem bez dodatkowych dochodów, oczywiście pod naszą kontrolą jako radą nadzorczą wyłonioną też z dzielnic na okres tylko trzech lat bez gwarancji, że wcześniej nie zostaną usunięci jak zauważymy,że manipulują i w układy wchodzą. Tyle na początek resztę można dopracować. A teraz rada dla młodych kreatywnych i aktywnych, to Wy macie długie życie przed sobą chcecie zmian to… Czytaj więcej »

czekam na akcję.

Ale ci, którzy go cenią mogą stworzyć wspólnie ruch oddolny, zaangażować ludzi z innych dzielnic. Po prostu działać.