CBA w jednej z miejskich spółek. Zmienił się też zarząd. “Nie sprostał stawianym oczekiwaniom”

Na początku marca do Śląskiej Sieci Metropolitalnej weszli funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

– Funkcjonariuszom została udostępniona do wglądu dokumentacja spółki – potwierdza Mariusz Kopeć, rzecznik prasowy ŚSM.

Powody prowadzonych przez CBA czynności nie są znane. Nie chce ich zdradzić także Wydział Komunikacji Społecznej biura.
– CBA wykonuje czynności analityczno-informacyjne, które jeszcze się nie zakończyły. Dopiero wyniki analizy pozwolą na podjęcie ewentualnie dalszych czynności przez Biuro – informuje nas CBA.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą, prowadzenie czynności analitycznych wiąże się z „identyfikacją zagrożeń godzących w interes ekonomiczny państwa oraz odpowiednio wczesne i – w miarę możliwości – wyprzedzające informowanie o nich organów państwa”.
W praktyce jednak czynności te nie muszą dotyczyć bezpośrednio Śląskiej Sieci Metropolitalnej, a np. innego podmiotu, który z ŚSM współpracował.

Smaczku sprawie dodaje jednak fakt, że wizyta funkcjonariuszy zbiega się w czasie z poważnymi zmianami we władzach spółki.

Decyzją władz miasta, 1 maja z pracą w ŚSM pożegnał się jej wieloletni prezes Grzegorz Nitkiewicz.

– Zmiany w spółce czasami są wskazane po to, aby usprawnić jej funkcjonowanie. Tak jest w tym przypadku – informuje Joanna Lenczowska z biura prasowego Prezydenta Gliwic. – Spółka jest potrzebna miastu, zrealizowała i realizuje wiele ważnych i nowatorskich projektów, które inicjował i prowadził poprzedni zarząd. Oprócz merytorycznej pracy, należy jednak dobrze dopinać kwestie formalne, organizacyjne i finansowe. Z tym był problem i to trzeba poprawić – dodaje.

W miejsce Nitkiewicza kierowanie ŚSM powierzono Ewie Weber (wcześniej związanej z zabrzańskim magistratem, gdzie odpowiadała m.in. za projekty informatyczne, a także była Sekretarzem Miasta i Głównym Księgowym Urzędy Miejskiego).

– Zadaniem nowego prezesa będzie usprawnienie bieżącej działalności firmy i zapewnienie optymalnych warunków jej dalszego rozwoju – komentuje Lenczowska.
Magistrat nie udzielił odpowiedzi na pytanie o związek wizyty CBA ze zmianami w spółce, a po informacje odesłał nas bezpośrednio do ŚSM.

– Dotychczasowy zarząd wykonał ogromną pracę od powstania spółki. Przez równą dekadę zrealizował szereg projektów teleinformatycznych i nie tylko w Gliwicach, ale również na terenie kraju – mówi Mariusz Kopeć. – Jednak w ślad za rozwojem technologicznym spółki, poprzedni zarząd nie sprostał stawianym oczekiwaniom. Kwestie formalne, organizacyjne i finansowe pozostawiały wiele do życzenia – dodaje i zapewnia, że decyzja nie ma związku z czynnościami prowadzonymi przez CBA.

Argumentacja urzędników, a także kompetencje nowej prezes wskazują, że reorganizacja Śląskiej Sieci Metropolitalnej to przede wszystkim wynik problemów finansowych spółki. I rzeczywiście w ubiegłym roku ŚSM zanotowała rok na minusie, mając 480 tysięcy złotych straty.

O tym czy to jedyny powód zmian w firmie przekonamy się po zakończeniu analizy prowadzonej przez CBA. Biuro deklaruje, że prowadzone czynności powoli dobiegają końca.
Śląska Sieć Metropolitalna to jedna z sześciu spółek komunalnych ze 100% udziałem Miasta Gliwice w kapitale.

Michał Szewczyk

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
krzysztof

śnieżna kula ruszyła , czy dotoczy się do UM Gliwice?

LOL

Jaka tam kula… Chyba, że z g*wna. Ktoś musiał wezwać CBA bo sami nie wybrali się z wizytą. Wygląda, że zrobiły to władze miasta, które wcześniej wyrzuciły prezesa, co po takich stratach finansowych nie może dziwić. ŚSM miała być spółką miejską znoszącą złote jaja, a jak widać znosi puste skorupki. W sam raz do robienia z nich kroszonek na konkurs Muzeum Miejskiego.

Ostatni Sprawiedliwy

Może przy okazji CBA sprawdzi dlaczego ŚSM sp. z o.o wyłudza pieniądze i szantażuje kierowców którzy zaparkowali samochody w miejscach, w których opłaty za płatne parkowanie nie mogą być pobierane.
Dura lex, sed lex.

ToBi

Pani Weber została wyłoniona w konkursie – jak wszystkie stanowiska w Gliwicach. Pisze się kim była a nie co potrafi czego dokonała? A może powinni napisać kogo znała… Strata Spółki znana była od kilku miesięcy a decyzja dopiero teraz – i oczywiście CBA to tylko przypadek. Miasto rządzone jest bez udziału społeczeństwa – autorytatywnymi poleceniami władzy – jak za komuny. Kiedy jakakolwiek duża inwestycja była konsultowana ze społeczeństwem? Jeśli się odbywały jakieś konsultacje to albo robiono to tak by były fikcją, jeśli zaś się odbyły – to UM zrobił “odpowiednią” interpretację wyników. “…mieszkańcy nie znają się na rzeczy więc głosując… Czytaj więcej »

ToBi

Jeszcze jedno – Zabrze – to źródło wiedzy samorządowej – a teraz informatycznej w ogóle to wzór. Mamy już z Zabrza jednego fachowca – Niedorzecznika.
Szkoda tak dobrego informatyka na stanowisko urzędnicze.
Nic nie napisali o wykształceniu nowej Prezes – więc tylko domniemam.

kanalia52

Też bym chciał.

AndrzejD

…no to teraz czekamy na wizytę panów z CBA w PRUiM-ie, ZDM-ie, PKM-ie, Wodociągach, REMONDIS-ie i na końcu w gliwickim magistracie.

gliwiczanin

z remondisem to jest wszystko legalnie. Jedna firma to może sobie podnosić podatki do woli. 100% legal. NIkt im nic nie udowodni.

Rubbery

W międzyczasie niech wpadną do GAPR…

Precel

Najbliżej mają do Kurii i tam powinni zrobić porządek.

mieszkanka Gliwic

CBA?………grubo ale pewnie jak zwykle,nikomu włos z głowy nie spadnie,bo przecież jesteśmy świetnie zarządzanym miastem – prawda?

gliwiczanka

To jest bardzo dziwne… Przecież dopiero co pani Golbik i państwo Budkowie przekonywali, że miasto jest świetnie zarządzane, Frankiewicz jest ich superbohaterem i oni padają mu do stóp z wdzięczności. A teraz się okazuje, że ktoś ich oszukał? Czy to oni oszukiwali?

markus

13 pensja to miska grochówy na festynie

kanalia52

No jak nie, jak tak…hihihihi.

Nadzieja

Źle się dzieje w państwie duńskim!!!

kanalia52

W państwie Francy.

czestochowska

ale sk..ny to trzymali długo w tajemnicy. Ciekaw jestem czy odwiedzą prujm

Czara goryczy

Dalej trzymają,gdyby nie ten portal,to raczej byśmy nic nie wiedzieli A sprawa toczy się już od początku marca !

Pucio

Ta nowa pani prezes to człowiek orkiestra. Dotychczas odpowiadała za projekty informatyczne, była Sekretarzem Miasta i Głównym Księgowym Urzędu Miejskiego. W Zabrzu takie kadry mają? Kto by pomyślał. Z takimi kwalifikacjami nie bardzo pasuje do naszej lokalnej sitwy.

Sprawiedliwy

Doigrała się ekipa Frankiewicza. Tak właśnie działa układ, który jest od 26 lat w Gliwice. Trzeba go jak szybciej oczyścic zmieniając władzę w naszym mieście.

Elżbieta

Przecież dopiero ich wybraliście

hanek mały

Ile kasy kosztowała renowacja budynku kopalni i jakie do tej pory przyniosła zyski ?

Ampuła

W PiSowskim reżimie scjalistycznym żeruje ze 37 państwowych służb mundurowych, powołanych do kontroli społeczeństwa na wszelkich poziomach aktywności i w każdym aspekcie jego życia. Przede wszystkim gospodarczego, oplątanego morderczą gmatwaniną przepisów, skąd można wyciskać liczne i obfite kary, grzywny i domiary. Zasilają one skarbiec rozdawniczy, więc państwowe służby działają tu jak pośrednik biorący haracz od ludzi aktywnych i przedsiębiorczych, służący rządowi do kupowania głosów od gwałtownie rosnącej rzeszy Polaków biernych, podwiązanych do rządzących smyczą jałmużny. Prowadzi to do sytuacji, że gdy szewc prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, w lichym miesiącu wykaże skarbowemu stratę 7 zł 13 groszy, nazajutrz z rana wczesnego… Czytaj więcej »

Joe

Sprowadzanie całego łajna co je mamy w kraju do jednej partii albo drugiej to jakaś aberacja. Zgodziłbyś się na dwa razy więcej służb i dwa razy wyższe podatki byleby tylko zaszczanych pisiorów odsunąć od władzy.

VAkk

Ampułą nie ma co się przejmować. Facet dawno powinien przyjmować Anafranil

Joe

Nie przejmuję się – ale spodobało mi się skojarzenie chińskie podeszwy – chiński szpieg : )

ty

Czy to prawda, że zazwyczaj narzekają najbardziej te osoby, którym się nie udaje w życiu?? Szukają usprawiedliwienia i upustu dla swoich frustracji????

ToBi

Ciebie kontrolują? czy ww opisanych władców…

czestochowska

jak działa inteligentna organizacja ruchu można się przekonać czekają na światłach na jagiellońskiej koło biurowca Panorama. 5 minut czekania na przejście do Forum i jeszcze nadjeżdżają samochody od strony Częstochowskiej gdy mamy zielone. Dodatkowo ul Wybrzeża Armii Krajowej. Czeka się na raty po kilka minut na każdym pasie. Kto tam ustalał światła nie wiem ale rowerzystów czy pieszych ma się głęboko w d…
Chodnik dalej wzdłuż działek na ulicy Nadrzecznej a dokładniej jego brak to tylko przykład miasta sukcesu. Frankiewicz brawo !!!

Żółte migające

Podłuższe wyjaśnię jak to działa: Przepisy ruchu drogowego (hierarchia znaków i sygnałów) mówią, że gdy przykładowo dany znak/sygnał nie rozwiązuje kwestii pierwszeństwa sięgamy jeszcze do zasad ogólnych. Tak było jeszcze do niedawna, gdy na większości skrzyżowań były tzw sygnalizacje OGÓLNE, w których były z reguły 2 cykle – zielone wschód-zachód/zielone północ-południe i tak na przemian. Więcej. Były jeszcze strzałki skrętu warunkowego malowane na stałe na tabliczkach. Do niedawna ludzie wiedzieli, że gdy mają zielone to skręcając przykładowo w lewo muszą jeszcze przepuścić tych jadących z naprzeciwka na wprost lub skręcających w prawo, że muszą przepuścić pieszych na przejściach, którzy to… Czytaj więcej »

gmG

mogę dać tylko jednego plusa a dałbym 100…

... a rak byle jak

Należałoby do CBA zgłosić naliczanie za odpady od powierzchni, bo niby prawne ale pojedyncze osoby wychodzą na tym jak Zabłocki na mydle. Przy okazji ministerstwo by beknęło bo dało takie przyzwolenie bez przemyślenia. Czyli niech się samorząd martwi my mamy problem z głowy nie musimy wchodzić w konflikt z EU gdzie debile myślą tylko na ile nas orżnąć.

ja234

Skoro weszło CBA to znaczy, że dostali cynk iż ktoś jakieś wałki robi.Lub zlecenie polityczne.Ewentualnie glajwickie urzędasy czymś podpadły i ma to być ostrzeżenie.Nie wiadomo.(12:11)

RealistA

Pożyjemy, zobaczymy. Koniec tematu.

gliwiczanin

Frankiewicz gloszac, ze “Przyszlosc jest tu” przyznal tym samym, ze nie potrafi rzadzic i zniszczyl miasto. Bo – jak przyznaje Frankiewicz – moze przyszlosc jest tu (jak sie zmieni prezydent), ale terazniejszosc jest zupelnie gdzie indziej. Po 26 lacha jego nieudolnych rzadow nadal terazniejszosc nie jest tu! Prawda jest jednak taka, ze przeszlosc jest tu, zaqnim Frankiewicz zaczal rzadzic. To cos niebywalego, skrajny brak inteligencji, zeby po 26 latach nadal nie wiedziec co to jest miasto, jakimi prawami sie rzadzi i jak nim rzadzic.

ewa

A Piast wygrał !!!!!!!!!!!!!!!!! I to dzięki tak zarządzanemu miastu !!!!!!!!!!!!!! Wybudowano stadion, dofinansowano ile trzeba. Dbano by trenowali i mamy sukces.

Ewa

Czytam i nie wierze, niech ktoś napisze,gdzie jest napisane,że mamy przymus mieszkania w Gliwicach?. Jeżeli komuś tak bardzo nie podoba się forma zarządzania tym miastem, to jest tyle wkoło ogrom miast zarówno na Górnym Śląsku jak i w Zagłębiu, w których można zamieszkać Rozumiem,że Ci którym tak bardzo się nie podoba w Gliwicach nie korzystają np. z DTŚ, a czas wolny spędzają w 4 kątach?