CBOS przepytał gliwiczan o warunki życia w mieście. DTŚ na plus, najgorzej wypada opieka zdrowotna

Gliwiczanie chcą budowy nowych dróg i parkingów, pozytywnie oceniają Drogową Trasę Średnicową i niemal gremialnie wyrażają aprobatę dla pracy prezydenta Gliwic. Tak przynajmniej wynika z badań społecznych CBOS wykonanych na zlecenie Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Wnioski płynące z raportu to miód na uszy gliwickich urzędników.

W ponad 100-stronicowym zestawieniu Gliwice wypadają niemal wyłącznie dobrze lub bardzo dobrze.

Dla przykładu, aż 76% badanych pozytywnie ocenia komunikację miejską w Gliwicach, 90% respondentów czuje się w mieście bezpiecznie, a 65% uważa, że jest ono przyjazne dla seniorów.

Według CBOS, większość z nas uważa, że Gliwice wyróżniają się na tle innych miast regionu (61%), przede wszystkim dzięki walorom estetycznym i ekonomii (niskie bezrobocie, inwestycje i obecność Specjalnej Strefy Ekonomicznej). Podobnie, wśród największych zalet miasta respondenci wskazywali obecność Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Politechniki Śląskiej oraz dobrze rozwiniętą sieć dróg. Główne wady Gliwic to zdaniem ankietowanych problem smogu, brak miejsc parkingowych i zbyt duży ruch samochodowy.

REKLAMA

Z kolei wśród poszczególnych dziedzin życia, gliwiczanie najczęściej dobrze oceniają ofertę edukacyjną (79%), jakość usług administracyjnych (76%) oraz estetykę miasta (74%).

Najsłabiej wypada – co nie dziwi – jakość opieki zdrowotnej, dostępność mieszkań na wynajem i do zakupu oraz stan chodników i dróg. Kwestie drogowe zdominowały zresztą wskazania ankietowanych, a w szczególności Drogowa Trasa Średnicowa, którą ankietowani uznali za najważniejszą inwestycję wpływającą na poprawę jakości życia w mieście w ostatnich latach.

Ankieterzy CBOS zapytali też gliwiczan o ocenę działalności prezydenta Zygmunta Frankiewicza. I również w tym wypadku wyniki mogą budzić zadowolenie Magistratu. Słupek poparcia zatrzymał się na 82 punktach procentowych.
– Porównując wyniki ostatniego badania z poprzednimi zauważyć można, iż oceny działalności Prezydenta Miasta Gliwice są obecnie nieomal takie same jak w 2015 roku (nieznaczny spadek odsetka ocen pozytywnych przy wzroście odsetka ocen negatywnych jest nieistotny statystycznie), natomiast znacznie lepsze niż w roku 2013 – czytamy w raporcie.

Z wysokim wskaźnikiem popularności prezydenta nie idzie w parze kolejne zestawienie przytaczane w raporcie – charakter poszukiwanych informacji o mieście. Gliwiczanie zainteresowani są przede wszystkim informacjami o wydarzeniach kulturalnych (40%) i rozrywce (34%), ale informacjami o pracy prezydenta zainteresowanych jest według CBOS… 3% respondentów.

BEZ TRUDNYCH PYTAŃ (komentarz)

Badania mogą być istotnym wskaźnikiem kreującym politykę gliwickiego samorządu w najbliższych latach, a i nie bez znaczenia zapewne pozostaną przy tworzeniu programu wyborczego na nadchodzącą kampanie (wyniki raportu ankieterzy podzielili także dość szczegółowo na dzielnice). Tym bardziej szkoda, że CBOS nie zadał pytań o kwestie kontrowersyjne. Ankieterzy nawet na moment nie próbują popsuć wizerunku miasta idealnego, a po zagadnieniach trudnych jedynie prześlizgują się, zaglądając tylko w bezpieczne rewiry.

W przypadku budzącej mieszane opinie Hali Gliwice, ograniczyli się do pytania o oczekiwany charakter imprez w obiekcie. Ku raczej małemu zaskoczeniu wygrały koncerty i zawody sportowe. Zabrakło natomiast pytań o ogólną ocenę inwestycji i kwestie jej finansowania z miejskiego portfela.
CBOS nie zwrócił też uwagi na zieleń miejską (włączając ją bezpiecznie w sferę estetyki), nie zapytał o konkretne działania urzędników w kulturze (choć w porównaniu z poprzednim badaniem zadowolenie z oferty kulturalnej miasta nieco spadło) czy o partycypację obywateli w życiu Gliwic. W przypadku komunikacji rowerowej sprawdzono opinię o powszechnie akceptowanym Rowerze Miejskim, ale zabrakło już oceny jakości dróg rowerowych.

To nie tylko rodzi pytania, ale każe wprost zapytać o intencje przeprowadzenia badania – ile w nich faktycznej chęci postawienia diagnozy dla Gliwic, a ile czystego marketingu wzmocnionego marką szanowanego ośrodka badawczego. Na pewno szkoda straconej szansy na kompleksowe ujęcie problemów miasta.

Badania prowadzone były od 6 października do 2 grudnia 2017 roku za pośrednictwem bezpośrednich wywiadów wspomaganych komputerowo (CAPI). Badaniami objęto reprezentatywną grupę 2100 osób, od 15 roku życia wzwyż. Miasto za realizację zadania zapłaciło CBOS 85 tysięcy złotych.

Michał Szewczyk

Grafiki: Badanie Opinii Publicznej 2017 CBOS

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
black_horse

Ten człowiek wywalił 85 tyś złotych naszych pieniędzy, gliwickich podatników na ochy i achy pod swoim adresem, a ja muszę się składać na papier ksero w jednej ze szkół prowadzonych przez gliwicki samorząd. Mam nadzieję że co bardziej myślący umiejący wyciągać wnioski gliwiczanie rozliczą tego pana przy urnie wyborczej.

Goo

Ci co umieją,wyciągać wnioski, zagłosują za prezydentem Frankieewiczem!

zebra_z_gliwic

Pewnie w urzędzie robili tę ankietę.

Xsenofob

Też mam takie podejrzenia. W końcu nie pozwolili by sobie na niepomyślne wyniki :-)

AndrzejD

” Miasto za realizację zadania zapłaciło CBOS 85 tysięcy złotych ” – Frankiewicz płaci, Frankiewicz wymaga.

Ciekawy

Panie Frankiewiczu.Kochany.Dlaczego zlecony za nasze pieniądze reiting sytuacji finansowej miasta jest skrzętnie utajniany.Jest tak dramatycznie zły.Czy poprawiany,pudrowany ?

krzysztof

Miasto za realizację zadania zapłaciło CBOS 85 tysięcy złotych.i już mam jasność w temacie Frankiewicz kto ci pozwolił moje podatki wydawać na swoje głupie fanaberie ODDAJ KASĘ DO URZĘDU- chcesz się dowiedzieć jak się mieszkańcom żyje pod twoim zasranym panowaniem w Gliwicach to wyjdź do mieszkańców a gwarantuje że się dowiesz

asdf

Siedzi w gabinecie za zamkniętymi drzwiami. Trzeba się do niego umówić na audiencję. Tyle że w jego kalendarzu nie ma miejsca dla mieszkańców. W konkretnych sprawach uprasza się o kontakt z urzędnikami w poszczególnych wydziałach. No chyba że mieszkaniec jest równocześnie prezesem jakiejś dużej firmy. Wtedy zapraszamy. Dla małych płotek prezydent nie ma czasu.

Miruś

…”i niemal gremialnie wyrażają aprobatę dla pracy prezydenta Gliwic” widzę humor ankietowanym dopisywał, ale penie anonimowa ankieta w UM…

heli1b

Ciekawym porównaniem byłoby przepytanie przyjezdnych, co sądzą o Gliwicach? Nie chciałbym nikogo urazić, ale pytanie świnek, czy podoba im się ich chlewik…, Dobra, cofam to.
Tak po motoryzacyjnemu.
Pytamy Janusza. Podoba ci się twoje auto (Fiat Multipla)?
– JASNE!!! To najlepsze auto pod słońcem! Ma 4 koła, ma światła, silnik,… jest cudowne…
Pytamy kogoś, kto widział inne auta. Podoba ci się auto Janusza?
– …
Wiecie o co chodzi?

Co pytam przyjezdnych to Gliwice im się podobają….

Lolek

Taki masz krąg kulturowy. Trudno będzie go zmienić. Co nie zmienia żałosnego faktu, “żeżądzicie” niby miastem.

Zamiast lepiej to coraZ gorzej zwyciestwa straszy… brudne ulice i chodniki ! witryny sklepow zaniedbane i zacofane juz nie wspomne o ich jakosci…brak restaueacji kawiarnii czegokolwiek na poziomie moze 1 kawiarnia jest… samych bankowcow mamy to sie porobiloo

Chyba mieszkasz w innych Gliwicach niż ja

Achim

Pełna zgoda. Fotka ilustrująca materiał też pokazuje jeden z “atrakcyjniejszych” fragmentów Zachodniej Bramy Aglomeracji – zwłaszcza dla przyjezdnych, wychodzących z bubla-dworca PKP.

MALY ROZUMEK

Proszę rozwiń wątek bubla-dworca, przypominam ze dworce są PLK, a nie miasta.

Ityle

Dworzec nie jest bublem, jest funkcjonalny i całkiem ładny, co więcej jak ktoś już zauważył to dworzec premium (klasyfikacja wewnętrzna PKP) PKP i za ich pieniądze, więc – MILCZ

A co

Wynik Frankiewicza lepszy niż Putina.Cudownie jest mieszkać w tym mieście !

dlaczego

nie musimy się martwić? jeszcze tylko 10 lat prezydentury.

Nie wiem kto brał udział w badaniach…??
Bzdury wyszły…miasto zrobiło się nieprzyjazne szczególnie dla seniorów, brudne, betonowe bez miejsca do odpoczynku w centrum a ul Zwycięstwa to tylko zapłakać …

Ma Pani Park Chopina, za niedługo wyremontowany Park Chrobrego. W okolicach centrum wiele nowych kawiarni, muzea, teatr, liczne wydarzenia kulturalne – to mało?

HA HA HA

Te nowe kawiarnie kawiarnie to też zasługa Frankiewicza

black_horse

Taaa, zamiast renomowanego Teatru muzycznego z tradycjami jakaś proteza teatropodobna. Parki i skwery to akurat miejsca które najmniej wpływają na codzienną jakość życia. Zamiast tego brudne i dziurawe ulice, kostka brukowa z fugami na 3 cm, Chodniki krzywe na których ludzie nogi skręcają a plac w centrum miasta to jakieś slamsy z budami jak w latach 90. Takie same slamsy pod cmentarzami, gdzie nikt nie wpadł żeby zniczowym kupcom postawić schludne drewniane budki. Zamiast tego zdezelowane furgonetki robiące za magazyn. Zdjęcie tytułowe w tym artykule też mówi wiele o “dobrym gospodarzu” tego miejsca. Bo najważniejsze są fontanny, hala i światełka… Czytaj więcej »

Ityle

Narzekać jest na co, ale jeśli tu ulice są brudne i dziurawe, to masz poważny problem, a zanim odpowiesz jedż do Bytomia, a potem do Zabrza

poz.0

Nie ma to jak rownac w dol. Dlaczego nie do Zamościa czy Katowic?

black_horse

@Ityle
Byłem dzisiaj w Bytomiu, Zabrzu, Sosnowcu, Katowicach i Mikołowie. Tydzień temu na rynku w Siewierzu. Chcesz o tym porozmawiać ?

ers

Park Chopina w sąsiedztwie czteropasmowej autostrady?? Proponuję kawkę na tarasie palmiarni połączoną z wąchaniem spalin tysięcy aut.

Program Gliwicki Senior, zniżki dla seniorów na wydatki za odpady, tańsze bilety na baseny itd.

Grazyna

Gliwiki Senior – ten program funkcjonuje w Gliwicach od 65 lat.. A w innych miastach na Slasky od 60. Tak dba o seniorow nasz Prezydent

Park Chopina coraz bardziej zaniedbany. O Chrobrzaku nic jeszcze nie można powiedzieć, poza absurdalnymi betonowymi blokami na wejściu. Kawiarnie? Schowane w niszczejącej starówce. Muzea? Znaczy, Willa Caro i raczej śmieszny zameczek piastowski? Teatr, czyli Ruiny, na które przez dekady miasto nie potrafiło zdobyć pieniędzy i podkopywało i Operetka, którą sukcesywnie się rujnuje.

Słuszny komentarz do ankiety. Brak pytań o kontrowersyjne tematy. No i ciekawa jestem jak byli dobierani ludzie do tego badania ?

anka

Frankiewicz nigdy nie byl za Pisem. Zawsze byl bezpiecznie pomiędzy. Teraz od czerwca 2017 czepil się jak rzep Prezydenta Dudy. Prezydent Duda wprowadzony w błąd pochwalił nawet podium-pamietam, że większość ludzi “zamurowalo”. W ten sposób vrankiewicz chce się uratować, a jego kiepska wladza obciaza rzady Pisu. Ludzie nieslusznie kojarzą sprytnego frankiewicza z rzadami Pisu. A rownoczesnie gazetka u.m. obwieszcza, 82% spoleczenstwa jest zachwycone frankiewiczem.

Ziemlak

@ anka.Nie był za PiSem ? Ano był ! Kiedy skamlał u PiSiorów o poparcie budowy hali Bankrut głosował za rondem Lecha ****

Dodam jeszcze,że do tego badania dobierani byli pewnie ci wszyscy z 10-15 % co zawsze są na tak dla naszego betonowego księciunia i jego świty,klakierzy i bałwochwalcy za pieniądze,przysługi i dla jakiś korzyści…Jakby tak kiedyś wysłali jakąś mądrze zrobioną ankietę do wszystkich mieszkań i mieszkańców to by wyszła cała prawda na jaw,a nie ta papka,którą się nas karmi…mydli oczy,jak jest super i dalej mamy prywatny folwark jak u Orwella…

obiektywny

Tak się składa, że jestem mieszkańcem Bytomia, ale w Gliwic jest bardzo często, więc mogę obiektywnie ocenić to miasto jako przyjezdny. Na Śląsku wzięła się teoria, która ocenia Bytom jako jedno z najbrzydszych miast naszej aglomeracji, owszem Bytom to naprawdę niezbyt piękne miasto, ale przyjeżdżając do Gliwic nie widzę dużej różnicy na lepsze. Na plus Gliwic jest na pewno lepsza lokalizacja i wspomniana w artykule DTŚ, ale tak poza tym to niczym to miasto nie wyróżnia na tle śląskich miast. Stare miasto jest również piękne w Gliwicach, ale ścisłe centrum Bytomia również zostało wyremontowane i jest reprezentacyjną częścią miasta.

Ampuła

Bytom jest brzydki z nędzy mieszkańców, zapuszczenia urzędniczego i degradacji przemysłowej. Poza tym jest śliczny.

Marcin

Potwierdzam Bytom powierzchownie jest brudny i niedoinwestowany, ale jest po prostu brudnym diamentem. Jest piękny i ma świetny klimat, Mieszkałem 7 lat, obecnie znów w Gliwicach. Kocham Bytom. Kiepskie drogi, rewelacyjna komunikacja

Ampuła

I kobiety! Brudnawe i często pochodzące dosłownie z gruzów kamienic czy czeluści moczowych podwórek, ale jak je domyć i doinwestować wizualnie, to są trofealne.

Najgorsza wizytówka miasta to ulica Zwycięstwa.

I Plac Piastów przy czym wcale nie rozchodzi mi sie o miejsce postojowe dla autobusów (plac) ale ogólnie. Wszyscy ci którzy tak sie rozpisują chwaląc nasze miasto powinni chociaż raz zwrócić uwagę na bałagan tam panujący, zwały śmieci przy krawęznikach i na chodnikach.A tak przy okazji, jechałem kilka dni temu przez Konin i wiecie co zauważyłem ??? POLEWACZKĘ która zmywała syf z jezdni. Granica asfaltu i krawężnika idealnie czysta.W Gliwicach niegdyś też jeżdziły polewaczki natomiast dzisiaj kurzogeneratory w postaci zamiatarek które więcej brudzą niż czyszczą.

piętka*

“Badania prowadzone były od 6 października do 2 grudnia 2017 roku za pośrednictwem bezpośrednich wywiadów wspomaganych komputerowo (CAPI). Badaniami objęto reprezentatywną grupę 2100 osób, od 15 roku życia wzwyż. Miasto za realizację zadania zapłaciło CBOS 85 tysięcy złotych.” ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; No cóż, czytając o tej tzw. reprezentacyjnej grupce 2100 osób, zastanawiam się czy nie przypadkiem reprezentuje ona tzw stały elektorat prezia, (moim daniem jest to jeszcze około 10%) i tak naprawdę wolałbym dalej nie spekulować, bo kto płaci ma tylko pozytywne oczekiwania tym bardziej, że wybory już za parę miesięcy. W 100% zgadzam się z Panem Redaktorze w wyrażonych tutaj przez… Czytaj więcej »

Urko

Pewnie gdyby badania objęły ok 3% wyborców DJ Redaktora wyniki byłyby wprost odwrotnie proporcjonalne . I vice versa

piętka*

Znowu bredzisz urko;) jak masz coś konkretnego w temacie do powiedzenia, to chętnie cię odstosunkuję.

ja234

Hehehehe….dobre, dobre, jaja jak berety, akuratnie na święta.2100 to ma być reprezentatywna liczba mieszkańców???boki zrywać. CBOS to rządowa instytucja, propagandę odwalają i tyle.
Glajwice jak zawsze tyłem do przodu i na wstecznym.

mici

Tylko ktoś, kto nie wychyla nosa z Gliwic może nie zauważyć tego wszechobecnego syfu, walających się śmieci i psich kup. Wystarczy wycieczka na zachód, na Opolszczyznę, aby zauważyć różnicę w podejściu do miejskiego porządku.

Trzcina

Prezydent Gliwic starannie dobierając pytania sam sobie wystawił laurkę, za pieniądze podatników, czyli Twoje i moje (bagatela 85 tysięcy) ! Czyżby Zygmunt Frankiewicz powtarzał za Churchillem : „ Wierzę tylko w te statystyki, które sam sfałszowałem”… z pełną arogancji nadzieją, że „ciemny lud to kupi” ?

gliwiczanin

przepytano 2100 osób – to aż tylu mamy urzędasów w pałacu ? Nie wiedziałem. A ankieterem zapewne była Franca- sam łaził od pokoju do pokoju, a potem wypłacił se 85 tysiączków z naszych podatków. Oj trzeba będzie mu pokazać podczas wyborów środkowy palec…….

Tomek

Skoro ankieta była zrobiona na zlecenie Urzędu Miasta to nie ma co się dziwić takiej aprobaty dla urzędującego prezydenta.

Wasz Franek

Bliscy memu sercu gliwiczanie ! Wyrazy gigantycznego poparcia cieszą.Ciesza i wymagają od nas,ode mnie dalszej owocnej pracy na rzecz Gliwic.Jest kilka drobnych spraw ,które można dzięki naszej codziennej służbie na rzecz miasta poprawić.W wyborach więc wystartuję.Jest to moim obowiązkiem wobec tych 82% gliwiczan.

Kokoko

Ankieta była w promocji z darmowym wynikiem

Trybuna Robotnicza

Winno być z wynikiem podanym przez zamawiającego.Bo sama ankieta ani w promocji ani darmowa nie była.

Gliwiczanin

Prawdziwy sądaż będzie przy wyborach

ers

Nie wiem, ja jakoś nie odczuwam DTŚ-ki jako poprawiającej jakość życia… Spacery w parku Chopina przy akompaniamencie huku tysięcy przewalających się tą autostradą aut nie należą do najprzyjemniejszych.

A powinien CEBOŚ (CBŚ),zwłaszcza co niektórych,nawet z pomocą wariografu :-) :D