Centrum Przesiadkowe zagrożone. W piątek ma zapaść werdykt, który może zdecydować o losie inwestycji

To ma być jedna z największych i najważniejszych inwestycji w naszym mieście. Powstanie Centrum Przesiadkowego obok zmodernizowanego dworca kolejowego pozwoli na uporządkowanie komunikacji zbiorowej, ma szansę stać się nową wizytówką Gliwic. Czy tak będzie i kiedy? Nie wiadomo.

Niedawno informowaliśmy na 24gliwice o problemach na linii Miasto – Wykonawca projektu. Przypomnijmy, umowa na wykonanie prac projektowych Centrum została zawarta 17 marca 2017 r. z firmą Pas Projekt z Nadarzyna – po wygranym przez nią przetargu. Zadanie miało zostać wykonane w ciągu 12 miesięcy od dnia podpisania umowy. Jak czytamy w Miejskim Serwisie Informacyjnym, wykonawca nie wywiązywał się z terminów, były też problemy z jakością zleconych prac.

Aby usprawnić pracę i na bieżąco rozwiązywać powstające problemy, odbyły się 33 rady techniczne i kilkadziesiąt roboczych spotkań branżowych. Podpisywano kolejne aneksy przedłużające terminy. Z upływem czasu rósł jednak sceptycyzm co do możliwości wykonawczych firmy projektującej. 9 maja br. prezydent Gliwic spotkał się z 14 osobami z grona najbardziej zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Przedstawiciele Pas Projektu zadeklarowali, że do 30 czerwca przekażą miastu projekty budowlane. Niestety, były to kolejny raz puste słowa – czytamy na stronie Miasta.

Pod wpływem rosnącego spadku zaufania miasto poprosiło fachowców z Politechniki Śląskiej o weryfikację najtrudniejszego technicznie elementu projektu, czyli zadaszenia dworca autobusowego. Opinia była druzgocąca. Weryfikatorzy stwierdzili, że wykonanie tak zaprojektowanej konstrukcji może grozić katastrofą budowlaną. Projekt zadaszenia został poprawiony przez wykonawcę, ale i tym razem opinia sprawdzających była negatywna. Eksperci wskazali, że projekt jest wykonany niezgodnie z obowiązującymi przepisami i w dalszym ciągu nie spełnia wymagań nośności.
Zarówno Miasto, jak i jeden z podwykonawców powzięli przypuszczenie o fałszowaniu dokumentów. 6 listopada br. złożone zostało zawiadomienie do organów ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa, a dwa dni później Gliwice odstąpiły od umowy z Pas Projektem. Boje z nierzetelnym wykonawcą to jedno, a drugie – i najważniejsze – to dokończenie projektu i rozpoczęcie budowy Centrum Przesiadkowego
– informuje Miasto.

Po rozwiązaniu umowy z Pas Projektem podjęto rozmowy na temat przekazania zadania z wolnej ręki jednemu z podwykonawców, Mostostalowi Zabrze Biprohutowi, jako podmiotowi, który jest w stanie dokończyć projekt.

Jak się okazuje, nie można jednak podpisać umowy z Biprohutem, ponieważ… firma Pas Projekt Archi Studio z Nadarzyna z ul. Plantowej 5 – także podwykonawca Pas Projektu z Nadarzyna z ul. Plantowej 5, którego prezesem jest osoba o tym samym nazwisku – złożyła protest do Krajowej Izby Odwoławczej.

Jaki będzie finał sprawy? O tym zdecyduje już 14 grudnia Krajowa Izba Odwoławcza. Pozytywny werdykt pozwoliłby Miastu Gliwice podpisać umowę z Mostostalem Zabrze Biprohutem na dokończenie projektu Centrum Przesiadkowego. Jeśli będzie to mogło nastąpić bez zbędnej zwłoki, jest szansa na złożenie w wymaganym czasie wniosku o dofinansowanie unijne inwestycji. W przeciwnym razie spór z firmą Pas Projekt może się okazać niezwykle kosztowny dla Miasta, grozi bowiem utratą aż 130 mln dofinansowania z UE, a w praktyce bardzo prawdopodobne odłożenie budowy Centrum Przesiadkowego na bliżej nieokreśloną przyszłość.

mf/MSI(ja)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
jergaj
jergaj

Wybory wygrane, czas odebrać gawiedzi kiełbasę wyborczą i do zamrażarki. Przyda się na następne wybory

black_horse
black_horse

Franek, masz mistrza. Mistrza unijnych dotacji. Mistrza przy urnach wyborczych. Pomyslmy: obiecałeś centrum przesiadkowe w miejscu całkowicie nie nadającym się do tego. Z niewykonalnym dachem. Nasza kasa poszła na koncepcje, wizualizacje, koncepcje koncepcji itp. Kilka milionów. Dach niewykonalny, firma dała ciała. Super, tak miało być? Rozliczanie dotacji unijnych trwa w cyklach bodajże trzyletnich. Przed następnym wyborami znowu zaplaci się za koncepcję, wizualizację centrum przesiadkowego w cenie lotniska z jakimś niewykonalnym pomysłem, np podziemne dwupiętrowe stanowiska autobusowe z połączeniem z tunelem Tarnogorska plac Piastów. I ci debi%e przy urnach znowu to łykną. Oczywiście kasa będzie się zgadzać. Samorządy to patologia.

Tomasz
Tomasz

Tylko nie debile!!!osoby o chwilowej niepoczytalności!!!

krzysztof
krzysztof

biedny zahukany przez mieszkańców-prawdziwych nie napływowych frankiewicz – nawet sam w to nie wierzy lecz wmówił głupszym od siebie ,że Przyszłość jest tu.Dymają Gliwice jak mogą ,a ten się cieszy i jeszcze rada miasta chce pisać do premiera o podwyżkę dla swojego “mistrza dziadostwa”Jak ty patrzysz w lustro co rano,,,,,,,,,,,

TW_KdGZF
TW_KdGZF

Nie godzi się złożeczyć obalaczowi komuny, co ją sam z udziałem tw obalił, a potem radę miejską stworzył na PZPRu podobieństwo i szkołę biznesu gliwicką jakże wspieraną finansowo i reklamowo z podatków nigdy nie oddanych… A w niej, tej szkole, rektorowi dawnemu tw sb asystowała dzisiejsza posłanka na Sejm, co Golbik się nazywa. Ale przecież nie mogła wiedzieć, za młoda, a w szkole tylko tipsy i rzęsy.. nikt historii nie uczył, takie dobre liceum skończyła. A jako szefowa stowarzyszenia kibolsko-imprezowego ściśle współpracującego z prezydentem też nie była w stanie ogarnąć więcej niż krecią robotę. Jak jej epizod w Nowoczesnej i… Czytaj więcej »

Analityk
Analityk

Od czasu powstania hali Bankrut nie było mowy o tym aby miasto wyłożyło jemu przypadające (reszta UE) 150 mln na tę inwestycję. Więc zorganizowano wyreżyserowaną grę pozorów z udziałem nadarzyńskiego kogucika.Gra pozorów zakończona zostanie w piątek finalnym “perdnięciem” Czy smród poczuje 72 % naiwniaków głosujących na Frankiewicza ? Ależ skąd.

Gustaff
Gustaff

Jakoś te 72% jest zadowolonych z jego rządów. A wam przez kolejne 4 lata zostanie tylko hejtować i płakać

Na bank
Na bank

Zadowolonych – bez mózgu

Wasz Franek
Wasz Franek

Nie bedzie i już. Niezadowoleni niech jadą do innych miast. Centra sobie poogladać.

Ja.
Ja.

“Belka” w Zabrzu?

AMF
AMF

Widział(e/a)ś dworzec w TG?

man
man

Gliwickie orły właśnie podały przepis na to jak zje…ć inwestycję, której tak naprawdę nie chcą zrealizować. Kasy dotychczas wyrzuconej w błoto nikt w Urzędzie nie pożałuje. Plac Piastów i przyległe ulice – modelowa przesiadkownia na miarę Miedzianki – w dalszym ciągu będzie się dynamicznie rozwijać poprzez likwidaję infrastruktury pasażerskiej. Czas na nowy zestaw reklam i filmików do mediów za kilka baniek. Trzeba szybko pokazać jak fajnie jest w mieście debili.

aku
aku

Do „man”: Budowa Stadionu Miejskiego, remont Głównego Dworca kolejowego i wiele innych też miały być jedynie przedwyborczą kiełbasą-obiecanką a jednak stoją… I co dalej wywróżysz? A może zabierz się za pisanie bajek dla nieudaczników?

man
man

Kto cię tak okłamał, że uwierzyłeś w udział miasta w remoncie Dworca PKP? W piękno stadionu też uwierzyłeś? Zobacz jaki zaprojektowali studenci z Gliwic dla Katowic. Szczękę będziesz zbierać przez tydzień.

Jakub
Jakub

akurat to nie są dobre przykłady stadion miejski to porażka architektoniczna dworzec nie wymagał wielkiego nakładu pracy a mimo to terminy zostały kilkukrotnie przekroczone

Mity miejskie
Mity miejskie

“Wielki nakład” Miasta Gliwice w remont dworca? Może niektórym trzeba przypomnieć słowa Jarzębowskiego: Miasto nie może dołożyć się do remontu własności PKP, bo to by była sprawa dla prokuratury. :-) Od remontu dworca trochę minęło ale remont miejskiego placu przed dworcem nawet nie jest w fazie zatwierdzonego projektu, budżetu i pozwoleń. Wydmuszka większa od centrum przesiadkowego w absurdalnym miejscu. :-)

mic
mic

gdzie jest stadion miejski? jest boisko dla piłki kopanej,Kiedyś był stadion w Gliwicach ale za panowania frankiewicza został rozdrapany bo tak wasz gospodarz sobie w swojej makówce coś uroił

Ampuła
Ampuła

Stadion Miejski w Gliwicach stoi przy ul. Okrzei 20. Jednym z jego elementów jest trawiaste boisko do piłki “kopanej”. Inną częścią Stadionu Miejskiego są trybuny. Tam bywam regularnie. Parę miesięcy temu doszło przy Okrzei 20 do aktu “rozdrapania”, kiedy kibolce-ultrasedesi porwali się na armaturę łazienkową w stadionowych wucetach. Jednak od tego czasu ultrasedesów już się tam nie widuje, dlatego ów akt rozdrapania armatury można uznać za jednorazowy. Inne rojenia o rozdrapaniu wyglądają na pochodzące z niedojrzałych makówek.

mic
mic

to jeszcze nie widziałeś stadionu,widziałeś boisko z trybunami

Ampuła
Ampuła

Byłem na wielu stadionach. Ich stan, klasa, architektura zawsze wiąże się z pieniędzmi. Dużo częściej z ich brakiem, niż nadmiarem. Stadion Miejski w Gliwicach jest czysto piłkarski, funkcjonalny i bezozdobnikowy. Dlatego tani, chociaż powstał od podstaw, a nie jako przebudowa dostosowująca czy nakładka modernizacyjna. Uważam, że dla Piasta jest wystarczający. A że ktoś sobie z jego powodu rozdrapuje w zgryzocie przedział, to już tylko uśmiechem politowania mogę zbyć.

mic
mic

nie dla Piasta tylko dla słabych piłkarzy,gdyby był dla Piasta byłby dla wszystkich,jak uważasz że dla Piasta wystarczy to masz ciasny umysł,a szkoda bo czasem coś napiszesz z sensem. Gdyby włodarz miasta miał jaja to byśmy mieli stadion.

Ampuła
Ampuła

“Stadion dla wszystkich” to pewnie coś z repertuaru urojeń miejskich Kałdonka Damiana.
Trzymajcie się z daleka od stadionu z pancernymi upiększeniami, rozwalniaczami ruchu, sajgonizacją i sadzeniem prastarej puszczy.

jergaj
jergaj

Sorry szlachetny”aku” a czy dworzec remontowało miasto ???????

Imię a nawet więcej
Imię a nawet więcej

Nie, ale tonący debil złapie się każdej brzytwy.

Ja.
Ja.

Pragnę Cię poinformować, że za remont dworca nie odpowiada ani UM ani Frankiewicz. To inwestycja PKP.

ewa
ewa

Tak i do PKP należy przejście na Toszecką pod torami. I PKP nie kwapi się z remontem bo PKP tego nie potrzebuje.

Stach.
Stach.

dworzec remontowało pkp.

AMF
AMF

Jakby franca miała coś do powiedzenia w sprawie dworca to zależnie od konserwatora byłby to obiekt grożący zwaleniem lub parking dla auteczek.

PAKer
PAKer

No niestety, tak działa też system przetargowy… niby ma chronić przed korupcją i układami, ale z drugiej strony w ogóle nie radzi sobie z problemem, jakim są nierzetelne firmy startujące w takich przetargach… . Wygrywa najtańszy, a to, czy jest tylko trochę tańszy, czy dużo tańszy i czy przy tym jest lepszy, gorszy, czy dużo gorszy – nikogo nie obchodzi…. .

Adam
Adam

Frankiewicz ty sobie nie jestes w stanie poradzić z wyciągnięciem starych latarni z ul. Częstochowskiej w Gliwicach czy jakiś kabli z ul. Jagiellońskiej bo nie umiesz się skontaktować z ludzmi z Taurona albo twoi ludzie to jakieś fujary czy co ?
Jak dla mnie większość ludzi z UM to partacze.

Latarnia Uliczna
Latarnia Uliczna

Jeden nie potrafi wybudować wiaty przystankowej, drudzy wygrać wyborów pomimo, że są piękni, wygadania i mądrzy.
Takie miasto nieudaczników i fujar

Wagabondo
Wagabondo

Zagrozone ? Hmm. Dlaczego mnie to nie dziwi ?

Anomin
Anomin

W tej sytuacji najlepszą opcją będzie, zresztą tak jak z LOGO, wycofać się z przedsięwzięcia…(to tylko pieniądze)
Może za 5 l przyjdzie ktoś z 00-mi i znacznie lepszą koncepcją.
To miejsce i ta konstrukcja się prawie nikomu nie podoba…
Nara

Egon
Egon

Masz sporo racji. Czytając Twój komentarz, pomyślałem sobie, że cały zgrzyt tak naprawdę idzie o kasę, której miasto realnie nie posiada. Finału tej przepychanki będziemy wyczekiwać z ciekawością, a właściwie ostatecznie nic nas nie zaskoczy bo uzyskamy potwierdzenie nieudolności i partactwa jakie zazwyczaj wychodzi przy tego typu projektach. Szykuje się kuriozalny pat w postaci wzajemnych oskarżeń. Z jednej strony miasto będzie podnosić kwestię, utraty dotacji w postaci 130 baniek, czyli czegoś, czego jeszcze nie ma w kieszeni. Pas Projekt dla swojej obrony powie, że to oni są ofiarą nieporozumienia, bo zablokowanie realizacji projektu odbyło się za ich szkodą bo z… Czytaj więcej »

mieszczuch
mieszczuch

Obwodnica zachodnia z jej budową zagrożona , most na Wrocławskiej z jego remontem też , centrum przesiadkowe też itp, itd . Jak już kiedyś pisałem , zadłużenie miasta jest niebotyczne i najlepiej jak by to ktoś zrobił za pół darmo ale co tam mieszkańcy Gliwic tj, powojenni osadnicy z ze wschodu i ich dalsze pokolenia wybrali czyli ? CDN. w destrukcji miasta.

obserwator
obserwator

Niestety z tym niemotą EuGenuszem frankiem możemy spodziewac sie tylko dalszej degrendolady naszego miasta

Gliwiczanin
Gliwiczanin

a kto go wybrał taką przewagą głosów? kosmici?

tak3mac
tak3mac

jest takie stare przysłowie – “jak dobrze obiecasz to nawet nie musisz dać!” POtrzebny KOmentarz?

Cliper
Cliper

Skoro miasto poddalo weryfikacji ów projekt ekspertom z polibudy to dlaczego oni nie włączyli się przetargu ma projekt?

Egon
Egon

Może dlatego, że tam są fachowcy, którzy w oparciu o statykę są w stanie oszacować zasadność takiego projektu, jednak jako jednostka nie mają zdolności jego realizacji.

asdf
asdf

A co za różnica. Nawet gdyby Politechnika przystąpiła do przetargu, to i tak wygrywa najtańsza oferta.

Egon
Egon

Ja to rozumiem, o czym zresztą pisałem w komentarzu pod poprzednim artykułem w tej sprawie.
Tutaj zwracam uwagę, na fakt, że zdolność opiniowania nie musi oznaczać, że chcesz uczestniczyć w pełnym zakresie projektu.

Tomasz
Tomasz

Lista niezrealizowanych obietnic znowu wydłużona……błahaha !!!

ja234
ja234

No, no, ale pasztet urzędasy zrobiły
Tak się dzieje kiedy nie sprawdzi się wairygodności i rzetelności wykonawcy.Teraz będą kolejne koszty również sądowe.Brawo glajwice, jak zawsze na wstecznym, tak trzymać dalej.
Jeszcze się okaże, że centrum przesiadkowe powstanie ze środków własnych miasta.
Tak czy siak, glajwice kolejna porażka.

Maciej
Maciej

Odezwał się specjalista od wszystkiego… przynajmniej w komentowaniu wszystkiego…

jergaj
jergaj

Często się nie zgadzam z ja234 ale tym razem…..no cóż trafił w dziesiątkę z zawiązanymi oczami

Prokto
Prokto

Masz ból i wiele rad na zaspokojenie. Czas wypróbować na sobie. heheheh…

Adam
Adam

Nie wiem co jest w tych wsyzstkich że rozsiewają poniższą plotkę ??? ” że miasto raczej się z tego wycofa. zrobi kolejny projekt. tańszy. A teraz zarobi i projektant obecnego projektu i osoba która będzie miała to poprawić i będzie cel … czyli nie uda się tego zrobić w czasie a miasto zaoszczędzi pieniądze których nie ma bo idą na halę. :). Co to za plotka dlaczego rozsiewacie takie kłamstwa ? Nie macie na to dowodów bo gdybyście mieli to ktoś by tam poszedł siedzieć. Nie mówcie też że z tej firmy która niby się spóźniła chcą zrobić kozła ofiarnego… Czytaj więcej »

marcin
marcin

“Aby usprawnić pracę i na bieżąco rozwiązywać powstające problemy, odbyły się 33 rady techniczne i kilkadziesiąt roboczych spotkań branżowych. Podpisywano kolejne aneksy przedłużające terminy.” Proszę o podanie nazwiska osoby, która podpisywała te aneksy. I osoby, z której upoważnienia działała. Powinny one stanąć przed sądem za narażanie budżetu miasta na straty. Ta sprawa mogła się skończyć już w marcu 2018. Przez ciągłe podpisywanie aneksów przeciągnięto problem aż do listopada. Trzeba było pobrać karę umowną i rozpisać kolejny przetarg. Od pół roku zadanie mogłaby realizować inna firma. A tymczasem przez urzędniczą nieudolność Gliwice mogą stracić 130 milionów unijnego dofinansowania. Nie mówiąc już… Czytaj więcej »

Egon
Egon

Zarówno Miasto, jak i jeden z podwykonawców powzięli przypuszczenie o fałszowaniu dokumentów. 6 listopada br. złożone zostało zawiadomienie do organów ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa, a dwa dni później Gliwice odstąpiły od umowy z Pas Projektem.

Nie wiem o co tyle szumu. Przecież p. Sławomir tę kwestię wyjaśnił już kilka lat temu.
https://gp24.pl/podpisy-tych-samych-projektantow-pod-nowym-pozwoleniem-na-budowe-aquaparku/ar/4787735

Bartek z Gliwic
Bartek z Gliwic

Szanowni Państwo Redaktorzy,

nie ma jeszcze informacji po posiedzeniu z 14 grudnia?

dziękuję i pozdrawiam,
Bartek

Urko
Urko

Well…A może mieliśmy tym razem trochę szczęścia?