Ceny prądu w Gliwicach wyższe o 60%. Miasto czeka na spełnienie obietnic ustawodawcy

Pomimo uspokajających zapewnień rządu, a także uchwalonej przezeń ustawy mającej zaniżać stawki za dostawę energii elektrycznej w 2019 roku, cena prądu dla gliwickiego samorządu jest wyższa o 60%.

Ustawodawca nie przyjął dotychczas ostatecznej wersji rozporządzenia wykonawczego, na mocy którego blokada podwyżki w tym roku stałaby się rzeczywista.

– Opłata za energię elektryczną w I kwartale 2019 roku jest wyższa niż w I kwartale 2018 r. W wyniku rozstrzygnięcia postępowania przetargowego prowadzonego w ramach Grupy Zakupowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w dniu 30 listopada 2018 r. zawarte zostały umowy z Tauron Sprzedaż GZE Sp. z o.o. Ceny energii w stosunku do poprzedniego roku wzrosły o ok. 60% – informuje rzecznik prezydenta miasta, Marek Jarzębowski.

Na chwilę obecną sprzedawca energii elektrycznej obniżył ceny w wystawianych na rzecz Miasta Gliwice fakturach za zużycie prądu jedynie o 15 zł za MWh, czyli o wartość, o jaką obniżono podatek akcyzowy

– mówi Jarzębowski.

Jak dowiadujemy się z magistratu, ceny nadal nie wróciły do poziomu sprzed czerwca 2018 r.

– Otrzymaliśmy jednak pisemne zapewnienie od sprzedawcy energii, że zostaną one obniżone do określonego ustawą poziomu, nie później niż w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie stosownego rozporządzenia wykonawczego. Oczekujemy zatem na wydanie tego rozporządzenia i realizację przez sprzedawcę energii zapowiedzianych obniżek cen energii ze skutkiem od 1 stycznia br. poprzez podpisanie stosownych aneksów do umów, zapewniających nam wysokość cen energii na poziomie zeszłorocznym – precyzuje rzecznik.

14 marca rozpoczęły się konsultacje społeczne i międzyresortowe rozporządzenia do „ustawy ws. cen prądu”. Trwały 4 dni. Zawarte tam zapisy spotkały się z krytyką różnych środowisk, w tym ministerstwa przedsiębiorczości i technologii. Ostatecznej treści aktu wykonawczego jeszcze nie ogłoszono.

Ceny wzrosły również w Sosnowcu

Pomimo wartej 15 mln zł inwestycji miasta Sosnowiec w wymianę lamp oświetlenia ulicznego i redukcji zużycia energii, rachunki, które płaci gmina są wyższe. Prezydent miasta, Arkadiusz Chęciński dokonał zestawienia opłat za prąd porównując dwa analogiczne okresy 1 stycznia – 15 lutego 2018 i 1 stycznia – 15 lutego 2019 roku, kiedy w tym drugim okresie zużycie energii spadło o blisko 24%. Mimo tego rachunek wzrósł z 564 tysięcy złotych do 658 tys. zł (prawie 17 %). (za tvn24.pl)

(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ampuła
Ampuła

Prawa ekonomii są nieubłagane, choćby na skalę krajową własnoręcznie sterował nią z Żoliborza zdziecinniały staruch do spółki z capo di tutti episkopati. W styczniu 2018 r. struktura źródeł wytwarzania energii elektrycznej w Polsce wyglądała tak: – węgiel kamienny 47% – węgiel brunatny 28% – wiatr 11% – gaz 6% – paliwa stałe inne niż węgiel 6% – woda 2% Kluczową rolę w produkcji energii elektrycznej gra węgiel kamienny. Polska wydobywa go najdrożej na świecie. Ze względu na trudne uwarunkowania geologiczne, głębinowość eksploatacji poniżej 1000 m, coraz niższą miąższość pokładów opróżnianych od 200 lat i absurdalnie niską wydajność na łeb Umorusanego… Czytaj więcej »

ZONK!
ZONK!

Jakby ktoś miał sklerozę, to Frankiewicz razem z PiSem bardzo aktywnie bronili kopalnię Sośnica przed likwidacją. Jakby ktoś nie wiedział, kopalnia Sośnica wydobywa węgiel najdrożej na Świecie.

normalny z normalnych
normalny z normalnych

Jakieś źródło co do tej zjawiskowej opinii nt. KWK Sośnica? Czy pieprzysz, by pieprzyć, ot tak…

black_horse
black_horse

A dlaczego miasto nie inwestuje w produkcję energii na własne potrzeby? Mamy 21 wiek i takie rzeczy jak fotowoltaika, energia wiatrowa, czy mała elektrownia wodna nie jest niczym niespotykanym. Zamiast wydawać kasę na świecidełka, inwestować we własne źródła energii. I rzecznik nie musiałby płakać jak to jest źle.I nowa spółkę miejską by można powołać.

(_x_)
(_x_)

@black_horse. Zapomniałeś o walizkowej elektrowni jądrowej. A co!

black_horse
black_horse

@(_x_) To dość stara technologia. O ruskich autonomicznych latarniach morskich na dalekiej północy słyszałeś?

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

No to sobie znalazłeś przykład do naśladowania….

krzysztof
krzysztof

frankiewicz bierze same nagrody od gazet a umowy nie potrafi wynegocjować i urząd czuje się oszukany,zf a my mieszkańcy czujemy się oszukiwani przez UM Gliwice, zf dużo obiecuje tylko obiecuje ,a miasto wygląda coraz marniej pod takim panowaniem

Urko
Urko

Zapomniałeś , krzysiu dodać, że to Frankiewicz jest winny wojnie domowej w Libii, strajkowi w oświacie i twojemu pobytowi w szpitalu przy ul. Gliwickiej 5 , w mieście , które onegdaj nosiło wdzięczną nazwę Toss

krzysztof
krzysztof

przebywałeś i już adres doskonale znasz , a leczenie poszło na marne co?

BEKA
BEKA

Mnie przekonał radny Tylutko, który niczego nie może obiecać, a mimo to, ponad 1700 gliwiczan wybrało go na radnego, a kilku jest nawet bardzo wdzięcznych za głosowanie przeciw podniesieniu opłat za śmieci i chyba mu tego nie zapomni. Następna kadencja w kieszeni, chociaż płacić będziemy coraz więcej.

ja234
ja234

Ceny prądu dla samorządów nie spadną.”Rząd” wprowadził taki chaos, że sami się w tym pogubili.
Oczywiście zapłacą mieszkańcy…. i zagłosują na pisiorów…(9:30)

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

O zachowaniu cen energii poinformował Matołuszek Pinokio, a przecież ten człowiek słowa prawdy w życiu nie powiedział, to skąd to zdziwienie? Może by na sesji RM zapytać towarzyszy z kierowniczej partii narodu PiS, co oni w tej sprawie mają do powiedzenia.

Urko
Urko

Szczerze? Chciałem napisać , że dobrze by było gdyby PIS rządził jeszcze jedną kadencję . Wtedy okazałoby się, że z matematyką ( czy raczej ekonomią ) nikt i nigdy nie wygrał. I całe to guano, m.in w postaci podwyżek cen prądu (lub podwyżek każdego podatku ) wylałoby się na łby tych ekonomicznych Geniuszy Karpat. Tylko, że wtedy mogłoby się okazać , że koniec sporej części działaczy PIS-u wyglądałby tak, jak koniec innego Geniusza Karpat . A to by było wysoce niewskazane . Dlatego też, dla ich dobra , z całego serca nie życzę im wygranej w żadnych nadchodzących wyborach

(_x_)
(_x_)

@Urko. “Lepsiejsi” są ci wyuczeni ekonomiści którzy przy zajumaniu 150 miliardów złotych z OFE przy okazji zgubili 19 miliardów (w czyich kieszeniach?). Dziękuję, a Tobie gratuluję światłości umysłu.

Urko
Urko

A ile ty miałeś w tym OFE ? 20,00 PLN ? Poza tym , czy to nie przypadkiem Drugi NPwTCzNG, Morawiecki Mateusz szykuje skok na pozostałości OFE ? Różnica tak, że PO zassało je do ZUS-u , a PiS chce je zgarnąć do budżetu. Kasa za PO zasiliła piramidę finansową, czyli ZUS, a kasa za PiS zasili fundusz nagród . Które się przecież należą , nie ?

Siarra
Siarra

Miał dychę w OFE, 50 w cegiełkach na ratowanie stoczni i nie jęczy, że Rydzyk odprawia Dzieła. Ministra dansingowa przekonała, że to dobra lokata.

kW
kW

Brawo premier Morawiecki! Brawo szeregowy poseł Kaczyński! Brawo radni i posłowie PiS! Wasze słowa, to najprawdziwsza prawda. Można wam ufać i wierzyć jak w święty obrazek.

Christoph
Christoph

Dobrze, może jak posiedzą przy świeczkach wielbiciele Jarka K. i jego drużyny z Nowogrodzkiej to może wtedy zrozumieją w jakiej czarnej d…e są…hehehe żartuje…nikłe szanse :D

SowA
SowA

Dobry test na ujawnienie poglądów politycznych Frankiewicza, który z powodzeniem udaje “bezpartyjnego”, bezpoglądowego samorządowca. Inni prezydenci, którzy nie ukrywają swoich poglądów, otwarcie krytykują rząd PiS-u i protestują publicznie przeciw podwyżkom cen prądu, domagają się od rządu zwrotu kasy za koszty deformy ministry Zalewskiej itp. W Gliwicach cicho. Prezydent gładko przyjmuje wszystkie narzucane przez PiS zmiany od nazw ulic po ceny prądu. Grupowanie uczniów w coraz liczniejsze klasy też przebiega bez protestów, jakby wszystko się podobało Frankiewiczowi.

krzysztof
krzysztof

ale fakt jest taki, Pokorne cielę dwie matki ssie, frankiewicz to cwaniaczek lecz gliwiczanie tego nie widzą

Omar
Omar

Jakos nie widze tej podwyzki okorej piszecie,faktury i ceny te same.Ale wam z wiadomego obozu ciagle zle,nawet jak nie bedzie na co nazekac to powiecie ze psy wam szczaja po butach i to wina rzadu .Macie opanowany caly magistrat i co i nic.

LOL
LOL

Idiotyzm to podobno najprzyjemniejszy ze stanów świadomości.

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Niech ktoś wytłumaczy Prawdziwemu Patriocie Omarowi, że co innego taryfy dla gospodarstw domowych a co innego dla miast, kolei itd, bo ja już nie mam siły do tych pisowskich tłuków.