Charytatywny bieg dla niepełnosprawnych dzieci. Cel: dokończenie ścieżki sensorycznej

IV Bieg Św. Goara wystartuje 25 maja w parku przy ul. Chorzowskiej, ale już trwają zapisy. Warto wziąć w nim udział, bo cel jest szczytny – dochód zostanie przeznaczony na dokończenie całorocznej ścieżki sensorycznej.

Bieg Św. Goara to cykliczna impreza, która przyciąga zwolenników zdrowego trybu życia. Będą mogli się sprawdzić w biegu na 10 km, w marszu w stylu Nordic Walking na 6,5 km czy biegnąc z wózkiem ponad 3 km. Tradycyjnie odbędą się także biegi Skrzatów, czyli konkurencje dla dzieci urodzonych w 2004 r. i młodszych.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Każdy z uczestników otrzyma medal, a dla najlepszych przewidziane są cenne nagrody.[/perfectpullquote]

W tegorocznej edycji biegu organizatorzy postawili sobie za cel zebranie pieniędzy na dokończenie budowy całorocznej ścieżki sensorycznej dla dzieci. Zabawa w takim miejscu sprawia, że najmłodsi zaspokajają swoją potrzebę interakcji z otaczającym ich światem, jednocześnie stając się bardziej skłonne i pobudzone do działania.

DRODZY CZYTELNICY! TRWA CISZA WYBORCZA. DO ZAKOŃCZENIA WYBORÓW WSZYSTKIE WASZE NOWE KOMENTARZE BĘDĄ MODEROWANE, MOGĄ WIĘC UKAZAĆ SIĘ Z OPÓŹNIENIEM. KOMENTARZE MAJĄCE CHARAKTER AGITACJI ZOSTANĄ OPUBLIKOAWANE PO ZAKOŃCZENIU CISZY WYBORCZEJ.

– Celem imprezy jest pozyskanie środków na panele sensoryczne, które wzbogacą projektowaną właśnie i przygotowywaną do realizacji ścieżkę sensoryczną. Dzięki panelom ścieżkę będzie można wykorzystywać o każdej porze roku – tłumaczy Katarzyna Zamora, koordynator biegu.

– Naziemna wersja takiej sensorycznej alejki służyłaby dzieciom jedynie w ciepłym okresie roku, kiedy mogą zdjąć buty i skarpetki, a zatem przez mniejszą część roku szkolnego. Stąd pojawił się pomysł, by klasyczną ścieżkę rozbudować o pionowe ściany, z którymi będzie można „eksperymentować” niezależnie od pogody. Dzięki panelom ścieżka ma być także dostępna dla dzieci poruszających się na wózkach. Takie elementy będzie można dotykać, czy grać na nich – dodaje.

Przez stymulację dotykową dzieci mają możliwość zbierania właściwych doświadczeń sensorycznych i budowania na ich postawie wiedzy o otaczającym świecie, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie w domu, przedszkolu czy szkole

– podkreśla Zamora.

Ubiegłoroczna edycja imprezy przyciągnęła tłumy. W konkurencjach dla dorosłych i dzieci wystartowało ponad 300 osób. Szczegóły i zapisy na stronie www.gcer.pl.

(żms)/UM(aś)