Ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż Kłodnicy, kładka i parking w rejonie ul. Kujawskiej. Te inwestycje czekają na dofinansowanie

Miasto stara się uzyskać pozwolenie na budowę zapowiadanego od dawna ciągu pieszo-rowerowego, który przebiegać ma wzdłuż brzegu Kłodnicy. Oprócz tego planuje budowę kładki dla pieszych i parkingu na działkach w rejonie ulicy Kujawskiej. Inwestycje te przejdą do realizacji, o ile samorząd pozyska na nie dofinansowanie.

 
Pierwsza z inwestycji zapowiadana jest od dobrych kilku lat. W 2019 roku na zlecenie miasta gliwicka firma Venit wykonała wstępną koncepcję trasy po bulwarach Kłodnicy. Inwestycja miała składać się z dwóch części – ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Nadrzecznej od ul. Orlickiego do zjazdu do parku handlowego „Arena” (około 800 m), a także właściwych bulwarów biegnących lewym wałem Kłodnicy od Centralnej Oczyszczalni Ścieków do ul. Staromiejskiej w Starych Łabędach (około 4 km).
Później zlecono wykonanie projektu, ten nadal jest w opracowaniu.

Planowany termin przekazania gotowej dokumentacji projektowej wraz z wszelkimi niezbędnymi uzgodnieniami i pozwoleniami to 30.04.2024r. Realizacja zadania zależna jest od pozyskania środków zewnętrznych

– informuje rzecznik prezydenta Gliwic, Łukasz Oryszczak.


Przypomnijmy, że w ramach inwestycji miały powstać także dwie kładki na Kłodnicy – za oczyszczalnią i przed mostem w ciągu ul. Staromiejskiej oraz łącznik z ul. Staromiejską (w rejonie kościoła Wniebowzięcia NMP) i krótki odcinek drogi dla rowerów po drugiej stronie rzeki.

Zgodnie z koncepcją sieci regionalnych tras rowerowych województwa śląskiego bulwary Kłodnicy mogłyby być częścią trasy o znaczeniu wojewódzkim nr 602 Kędzierzyn-Koźle – Gliwice – Katowice – Jaworzno. Podobna trasa znajduje się również w studium tras rowerowych dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Nowy parking przy hali widowiskowo-sportowej

Urząd Miejski ubiega się też o wydanie pozwolenia na zadanie pn. „Projekt budowy parkingu wraz z ciągiem pieszym od ul. Pszczyńskiej i Kopalnianej do ul. Kujawskiej w rejonie Hali Arena Gliwice”. W ramach przedsięwzięcia planowana jest rozbudowa i budowa chodnika łączącego ulice Kopalnianą z Kujawską wraz z budową parkingu naziemnego – miejsc postojowych (nie planowana jest budowa parkingu wielopoziomowego).

Celem przekroczenia istniejącej napowietrznej sieci ciepłowniczej konieczna jest również budowa kładki. Trwa opracowywanie dokumentacji projektowej. Realizacja zadania uzależniona jest od możliwości pozyskania środków zewnętrznych. Miasto przygotowuje wniosek w ramach programu FENIKS – budowa węzłów przesiadkowych

– dodaje Oryszczak.

Inwestycja miałaby być realizowana m.in. na działkach 538/2, 536/2, 566, 567 i 563 w obrębie Łąki Kłodnickie. Wcześniej miasto pozyskało zgodę na rozbiórkę budynków magazynowych stojących na terenie między ulicami Kujawską i Pszczyńską, obok mebli Bodzio, leżących na terenie planowanej w przyszłości budowy parkingu i dojścia.

(żms)

14 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze