Cięcie plazmowe a bezpieczeństwo pracy operatora. O tych kwestiach lepiej pamiętać!

Każda obróbka metalu wymaga przestrzegania pewnych zasad bezpieczeństwa. Dotyczy to również cięcia plazmowego. Pewne zadania stoją po stronie firmy organizującej cięcie plazmowe, jednak większość należy do operatora. O czym konkretnie mowa? Jakie zagrożenia pojawiają się podczas wypalania plazmowego?

 

Co to jest cięcie plazmowe?

Przecinanie plazmowe to technologia obróbki materiałów przewodzących prąd. W praktyce urządzenie to służy do cięcia metalu. Możliwe jest nie tylko przecięcie materiału na dwie części, ale również cięcie według określonego wzoru. Jak działa plazma do metalu?

W urządzeniu obecna jest materia z przeciwstawnymi ładunkami. To właśnie plazma. Ponadto sprzęt generuje prąd, który zmienia właściwości materii. Im większe natężenie prądu, tym mocniej świeci plazma. Natomiast w kulminacyjnym momencie powstaje łuk plazmowy. Wtedy właśnie możliwe jest wypalanie plazmowe, czyli inaczej cięcie.

Oznacza to, że cięcie plazmowe generuje wysoką temperaturę. Choć ma to miejsce punktowo, stanowi pewne zagrożenie dla operatora. Jest ono nieco mniejsze, gdy plazma do cięcia pochodzi od dobrego producenta, takiego jak choćby Eckert. Im lepsze urządzenie, tym mniejsze odpryski, jednak wciąż należy zachować środki ostrożności.

Więcej w tym temacie znaleźć można tutaj: Wycinarki plazmowe oferowane przez firmę Eckert.

Bezpieczne cięcie blach plazmą

Aby cięcie plazmowe przebiegało bez wypadków, wystarczy zastosować kilka podstawowych środków ostrożności, takich jak:

  • kombinezon ochronny,
  • rękawice,
  • hełm spawalniczy,
  • odsunięcie materiałów łatwopalnych na bezpieczną odległość.

Dlaczego cięcie blach plazmą wymaga założenia kombinezonu? Chodzi o to, aby chronić ciało przed odpryskami. Mogą one poważnie poparzyć skórę, i to nawet przez tkaninę. Natomiast niepalny kombinezon stanowi skuteczne zabezpieczenie. Ponadto wypalanie plazmowe wymaga również założenia rękawic, także w celu uniknięcia poparzenia.

Oba te elementy stroju operatora są absolutnie konieczne. Kolejnym elementem jest hełm spawalniczy, który jest wskazany. Niezbędne jest zasłonięcie oczu, jednak można do tego wykorzystać również innego typu hełm czy maskę ochronną. W tym przypadku chodzi o zabezpieczenia twarzy ze szczególnym uwzględnieniem oczu. Zagrożenie stanowią iskry oraz wysoka temperatura.

Należy podkreślić fakt powstawania iskier podczas cięcia plazmowego. Z ich powodu powstaje ryzyko pożaru lub wybuchu, jeśli w otoczenia znajdują się materiały łatwopalne. Dlatego też plazma do metalu powinna być uruchamiana tylko wtedy, gdy mamy pewność, że w pobliżu nie ma tego typu materiałów.

Plazma do metalu wymaga wzmożonej uwagi?

Poza wymienionymi powyżej kwestiami warto też po prostu zachować szczególną ostrożność. Konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad BHP. Są to rzeczy, o których nie trzeba przypominać żadnemu odpowiedzialnemu operatorowi. Podczas obsługi plazmy do metalu operator powinien być w pełni skupiony na urządzeniu i wykonywaniu czynności.

Podstawowe środki ostrożności są niezbędne, aby przecinanie plazmowe przebiegło bezpiecznie. Należy jednak podkreślić, że jeśli wdroży się w życie kilka prostych rozwiązań, cięcie plazmowe jest bezpieczne dla operatora i innych osób. Cały proces przebiega wtedy bez zakłóceń, jest prosty i trwa krótko.

Jeśli chodzi o cięcie blach plazmą, zwykle obróbka jednego egzemplarza trwa nie dłużej niż kilkanaście minut. Dlatego też dzisiaj wypalanie plazmowe to jedna z najpopularniejszych metod obróbki metalu, stosowana w bardzo wielu branżach.

materiał partnera