Cmentarz upamiętnią tablicą, teren zamienią w park. Jest uchwała, wszystko w rękach radnych


Na najbliższej sesji Rady Miasta, 13 lutego, radni będą głosować nad uchwałą dotyczącą zamknięcia cmentarza położonego w rejonie ulic Pszczyńskiej i Kopalnianej. Na pozyskanym w ten sposób terenie ma zostać utworzony park.

O sprawie pisaliśmy ponad pół roku temu, kiedy temat ten podnoszony był podczas prac komisji gospodarki komunalnej RM.

Cmentarz Tryński, położony przy ul. Pszczyńskiej i ul. Kopalnianej w Gliwicach od wielu lat nie jest wykorzystywany, ostatni pochówek odbył się w 1948 roku. (…) Zamknięcie cmentarza będzie miało pozytywny skutek z punktu widzenia planowania przestrzennego. Możliwe będzie przeznaczenie tego terenu na inny cel o założeniu parkowym – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.


Na terenie cmentarza zostanie usytuowana tablica upamiętniająca.

Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w listopadzie ubiegłego roku pozytywnie zaopiniował propozycję zamknięcia cmentarza Tryńskiego. MZUK zamierza ekshumować pochowane tam szczątki i przenieść je na Cmentarz Centralny.

(żms)
fot. arch. 24gliwice.pl/ŁG

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Beton

No, drwale już ostrzą piły. Gliwice, jako nowoczesne miasto musi mieć nowoczesny park. Bez drzew, co najwyżej trochę takich w donicach. Dla spójności miejskiego wizerunku zostaną tam zastosowane elementy małej architektury bliźniacze z tymi z Łunerfu, czyli ocembrowanie studzienek kanalizacyjnych, oraz elementy służące do budowy murów oporowych + deski. Koszt przebudowy poprzedzony bardzo drogim studium wykonalności zleconym firmie zewnętrznej wyniesie pierdzilion złotych, a wybrana w ramach przetargu firma PRUiM wykona to w nieprzekraczalnym terminie jednego wieku.

SoNYa

A dlaczego szczątki mają wywieźć na centralny ,,,!!? Jeśli niby chcą zrobić tablicę, to szczątki niech ulokują w miejscu gdzie bedzie tablica

Bulba

I znowu zarobią krewni i znajomi Króliczka

:)

Tryński, czy Trynecki? Oto jest pytanie.

Beton

Trynkowy ?

:)

Trynkowy, to może być (i był) bar (dawniej jako wodopój, co ma sens), później ktoś, bandzior, głupek, wypiek, klimat… Ale “tryński”, to przecież przekłuwa gwoździem uszy. Jeszcze jakoś brzmi tryński kretyn, idiota, debil, ale nic nie znaczy. Chyba że od teraz… Nie, to niemożliwe, żeby doświadczony urzędnik na stanowisku wiceprezydenta był kimś takim. Na takie stanowisko powołują mniej wybitne bardziej wybitne osobistości, które mają wyjątkowy węch, który bezbłędnie wybiera, kto ze stada nadaje się do zarządu sfory.

nagrobek

na Trynku

kanalia52

Był taki bar.

Laszlo_egesz

Bar Gil, gdzie dawniej jeździło się na hamburgery :)

MariannaA

Ten z Ligoty?

Laszlo_egesz

ten z Pszczyńskiej

nagrobek

Od razu widać, że nie jesteś z Gliwic i nigdy w Gliwicach nie byłaś, skoro nie wiesz gdzie na Trynku jest cmentarz.

MariannaA

Trynecki brzmi jak przymiotnik od Tryńcza na jakimś zadupiu za Rzeszowem.

Trynek

Co w tej sprawie robi rada osiedla ?

Waldi

Z parku sztywnych bedzie tylko park

black_horse

Ja się pytam po co? Miś?

Starokozielski

Jaki rzeczywisty procent jest ekshumowany?

Ad

101%

Nowokędzierzyński

Nul.

drwal

a co ze znajdujacymi sie tam zabytkowymi nagrobkami?

ewa

Luknij na foto na początku, tam jest od dziesięcioleci piękny drzewostan i kilka zaznaczonych nagrobków, nie ma nic zabytkowego. Obawiam się, że chowano tam ubogich mieszkańców Trynku, którzy mieli skromne pogrzeby. Uporządkowanie terenu, ale nie wycięcie drzew, wszystkim wyjdzie na dobre. Ekshumowane szczątki znajdą godne miejsce na czynnym cmentarzu. A teraz tamtędy na skróty pędzi się do Nowych Gliwic.

silverariel

A kto w tym dalekim parku będzie sprzątał? To będzie żul-park…szkoda drzew i kasy.

Obserwujący

No pewnie,że radni klepną zniszczenie cmentarza, zwane eufemistycznie stworzeniem parku.

Beton

Radni zostaną obdarzeniu niezwykle rzadką okazją dowiedzenia się, że tam jest park. Ciekawe, ilu z nich o jego istnieniu wiedziało…

MariannaA

Cmentarz powinien pozostać cmentarzem. Likwidacja taka jak na Cmentarzu Francuskim (Kozielska-Andersa) to barbarzyństwo! Ten niewielki kawałek zieleni należy pozostawić umarłym. Może tu powstać co najwyżej ogrodzone miejsce zadumy z oświetloną aleją! CO ZE STARYMI NAGROBKAMI???? Są na nich inskrypcje polskie (i niemieckie) z przełomu XIX i XX wieku. Co na to konserwatorzy zabytków?
Nikt przecież nie zlikwiduje cmentarzy żydowskich, choćby tego z ul. Na Piasku. Nie zrobili tego nawet naziści, a jest zdecydowanie lepiej zlokalizowany niż wsiowy cmentarz z Trynku! Zlikwidujcie sobie i zaorajcie polskie groby na Łyczakowie, barbarzyńcy! Nowi przyjaciele spod znaku tryzuba się ucieszą!

Egon

100 procent racji

Agnes

Może przyjdzie jeszcze taki czas,że i ich cmentarze w Gliwicach będzie ktoś orał…

Laszlo_egesz

U styku ulic Toszeckiej i Świętojańskiej też był kiedyś cmentarz, a jest obecnie park.

nagrobek

Nie naziści a tylko Niemcy, nie likwidowali żydowskich cmentarzy u siebie bo byli z Żydami spokrewnieni, za to likwidowali żydowskie cmentarze w Polsce.

Ampuła

W ten sam sposób miasto powinno odzyskać dla dobra ogółu wszystkie Terytoria Okupowane przez Działkowców.
Po rajdzie buldożerów – wybrać szczątki Bohaterskich Obrońców, bo na pewno znajdą się desperaci do końca przywiązani pasami gumolitów do hamaków z wygniłej kanapy Nysy, ukryci w bekach wkopanych w grunt pod stosem gnijącej liściarki czy zakamuflowani w wymurowanych z trylinkowego gruzu silosach z sypką trucizną na krety i szpaki.
Wyzbierane, przenieść na Cmentarz Centralny. Do Mauzoleum Bohaterów Działkostwa.
Okazałego, w kształcie jutro-minareto-wyrzutnio-chłodnio-pagodo-schrono-wiato-kostnico-bazyliko-szklarnio-szopko-łaźnio-chlewnio-dworco-kotłownio-zamczyska.
Splantowany gąsienicami teren odkazić trzykrotnie dywanowo napalmem i wygrodzić na 5 lat kwarantanny.
Potem już tylko sypać żyzną ziemię i zdać się na fantazje architektów krajobrazu.

MariannaA

Raz się zgodzę z Ampulskim.