Co dalej z pałacem w Bycinie? Fundacja stara się o środki na remont i pyta mieszkańców o zdanie

Niszczejący od lat pałac w Bycinie powinien po rewitalizacji pełnić funkcje kulturalno-edukacyjne czy hotelowo-gastronomiczne? Na takie pytanie między innymi mogą odpowiedzieć osoby zainteresowane udziałem w konsultacjach społecznych, jakie ogłosiła Fundacja „Pałac w Bycinie”.

W związku z ubieganiem się przez Fundację „Pałac w Bycinie” o wsparcie ze środków Programu KULTURA Norweskiego Mechanizmu Finansowego EOG wdrażanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Programu Kultura na realizację projektu pn. „Rewitalizacja zabytkowego pałacu w Bycinie”, wnioskodawca zaprasza mieszkańców i organizacje pozarządowe do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych – przekazało Starostwo Powiatowe w Gliwicach.

Konsultacje służą zebraniu opinii i uwag dotyczących realizacji zadania. Głosy mieszkańców pomogą Fundacji „Pałac w Bycinie” w wypracowaniu ostatecznego kształtu projektu.

W konsultacjach można wziąć udział wypełniając załączoną ankietę i przesyłając ją na adres e-mail: fundacjapalacwbycinie@gmail.com. Ankiety należy przesyłać do 4 marca. Wzór ankiety: Ankieta pałac w Bycinie

Projekt jest odpowiedzią na potrzeby w zakresie ochrony i przywrócenia społeczności lokalnej, regionalnej i ponadregionalnej historycznego budynku pałacu w Bycinie, który wymaga pilnych prac konserwatorskich. Realizacja projektu zakłada wykonanie niezbędnych robót budowlanych oraz robót polegających na przystosowaniu pomieszczeń pałacu do pełnienia funkcji obiektu kulturalno-edukacyjnego – przekazuje dalej Starostwo.

Wyremontowane pomieszczenia zostaną przeznaczone przede wszystkim na cele wystawiennicze, w tym na organizację stałej wystawy dotyczącej malarstwa barokowego

– czytamy w komunikacie.

Jak przekazuje Starostwo, zrewitalizowany pałac ma się stać obiektem kreującym życie kulturalne powiatu gliwickiego. W pałacu organizowane będą m.in. kameralne koncerty, wystawy dzieł sztuki oraz konferencje dotyczące historii rodów szlacheckich oraz ich siedzib na Śląsku. Obiekt służyć będzie również celom edukacyjnym – organizowane będą szkolenia m.in. dotyczące sztuki, kultury i przemysłu kreatywnego.

Wygląda na to, że przeznaczenie pałacu zostało już zdefiniowane, po co zatem przeprowadzana jest ankieta? O wyjaśnienie zapytaliśmy Fundacji „Pałac w Bycinie”, do której – jak się okazało – należy aktualnie ta nieruchomość.

Ankieta pomimo tego, że pewne funkcje są z góry założone, służy wyprofilowaniu działalności pałacu. Funkcja kulturalno-edukacyjna jest rdzeniem działania pałacu. Na taką działalność przyznawane są środki na renowacje z Funduszy Norweskich. Funkcja hotelowo-gastronomiczna jest również przewidziana w pałacu – przekazał Bartosz Ciba z Fundacji „Pałac w Bycinie”.

Według informacji zawartych na stronie Sołectwa Bycina, późnobarokowy pałac wzniesiony został w 1700 roku z fundacji hr. Alberta Leopolda Paczyńskiego z Tenczyna. Budynek wykonany został z cegły, otynkowany, wzniesiony na planie litery „L”, trzykondygnacyjny, o sklepionych piwnicach, nakryty dachem mansardowym. Pałac został przebudowany przez książąt Hohenlohe-Oehringen po pożarze w 1867 r.

Po roku 1945 był wykorzystywany jako mieszkania dla pracowników gospodarstwa rolnego. W latach 90-tych XX w. obiekt sprywatyzowano. Około 2001 roku wyremontowana została przez prywatnego inwestora boczna elewacja, niestety pałac nie doczekał się dalszych prac.

(żms)/Starostwo Gliwice, Sołectwo Bycina
fot. 24gliwice.pl/MF