Co dalej z pałacem w Bycinie? Fundacja stara się o środki na remont i pyta mieszkańców o zdanie


Niszczejący od lat pałac w Bycinie powinien po rewitalizacji pełnić funkcje kulturalno-edukacyjne czy hotelowo-gastronomiczne? Na takie pytanie między innymi mogą odpowiedzieć osoby zainteresowane udziałem w konsultacjach społecznych, jakie ogłosiła Fundacja “Pałac w Bycinie”.

W związku z ubieganiem się przez Fundację „Pałac w Bycinie” o wsparcie ze środków Programu KULTURA Norweskiego Mechanizmu Finansowego EOG wdrażanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Programu Kultura na realizację projektu pn. „Rewitalizacja zabytkowego pałacu w Bycinie”, wnioskodawca zaprasza mieszkańców i organizacje pozarządowe do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych – przekazało Starostwo Powiatowe w Gliwicach.

Konsultacje służą zebraniu opinii i uwag dotyczących realizacji zadania. Głosy mieszkańców pomogą Fundacji „Pałac w Bycinie” w wypracowaniu ostatecznego kształtu projektu.

W konsultacjach można wziąć udział wypełniając załączoną ankietę i przesyłając ją na adres e-mail: fundacjapalacwbycinie@gmail.com. Ankiety należy przesyłać do 4 marca. Wzór ankiety: Ankieta pałac w Bycinie


Projekt jest odpowiedzią na potrzeby w zakresie ochrony i przywrócenia społeczności lokalnej, regionalnej i ponadregionalnej historycznego budynku pałacu w Bycinie, który wymaga pilnych prac konserwatorskich. Realizacja projektu zakłada wykonanie niezbędnych robót budowlanych oraz robót polegających na przystosowaniu pomieszczeń pałacu do pełnienia funkcji obiektu kulturalno-edukacyjnego – przekazuje dalej Starostwo.

Wyremontowane pomieszczenia zostaną przeznaczone przede wszystkim na cele wystawiennicze, w tym na organizację stałej wystawy dotyczącej malarstwa barokowego

– czytamy w komunikacie.

Jak przekazuje Starostwo, zrewitalizowany pałac ma się stać obiektem kreującym życie kulturalne powiatu gliwickiego. W pałacu organizowane będą m.in. kameralne koncerty, wystawy dzieł sztuki oraz konferencje dotyczące historii rodów szlacheckich oraz ich siedzib na Śląsku. Obiekt służyć będzie również celom edukacyjnym – organizowane będą szkolenia m.in. dotyczące sztuki, kultury i przemysłu kreatywnego.

Wygląda na to, że przeznaczenie pałacu zostało już zdefiniowane, po co zatem przeprowadzana jest ankieta? O wyjaśnienie zapytaliśmy Fundacji “Pałac w Bycinie”, do której – jak się okazało – należy aktualnie ta nieruchomość.

Ankieta pomimo tego, że pewne funkcje są z góry założone, służy wyprofilowaniu działalności pałacu. Funkcja kulturalno-edukacyjna jest rdzeniem działania pałacu. Na taką działalność przyznawane są środki na renowacje z Funduszy Norweskich. Funkcja hotelowo-gastronomiczna jest również przewidziana w pałacu – przekazał Bartosz Ciba z Fundacji “Pałac w Bycinie”.

Według informacji zawartych na stronie Sołectwa Bycina, późnobarokowy pałac wzniesiony został w 1700 roku z fundacji hr. Alberta Leopolda Paczyńskiego z Tenczyna. Budynek wykonany został z cegły, otynkowany, wzniesiony na planie litery “L”, trzykondygnacyjny, o sklepionych piwnicach, nakryty dachem mansardowym. Pałac został przebudowany przez książąt Hohenlohe-Oehringen po pożarze w 1867 r.

Po roku 1945 był wykorzystywany jako mieszkania dla pracowników gospodarstwa rolnego. W latach 90-tych XX w. obiekt sprywatyzowano. Około 2001 roku wyremontowana została przez prywatnego inwestora boczna elewacja, niestety pałac nie doczekał się dalszych prac.

(żms)/Starostwo Gliwice, Sołectwo Bycina
fot. 24gliwice.pl/MF

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Nadzieja

Oby entuzjazm nie wygasł, bo obiekt piękny i wart zachodu.Trzymam kciuki.

prosty_gliwiczanin

Żeby ktoś tak jeszcze pomyślał o zabytkowej wieży ciśnień.

spadek ciśnienia

której ?

pomyślałem

Najbliższa od Byciny wieża ciśnień, to w Pyskowicach.

:)

Fundacja właściciela sklepu Dom Sztuki w Katowicach działa od 10 lutego tego roku i trudno pozbyć się wrażenia, że powstała wyłącznie w celu wydojenia Norwegów. To ściema “na kulturę”, żeby chapnąć fundusze na remont i podnieść wartość gruntu z ruderą. Bycina, to nie Susch, a małżeństwo Harkawy, które nabyło ruderę i założyło sobie fundację, to nie Grażyna Kulczyk, która nie bez powodu swoje muzeum sztuki nowoczesnej urządziła nie w Polsce, a na zadupiu w Szwajcarii. Hasło “Funkcja kulturalno-edukacyjna jest rdzeniem działania pałacu” brzmi pięknie, ale jest tak samo wiarygodna jak deklaracje byłego właściciela gliwickiej wieży ciśnień, Tomasza Gudzowatego, który obiecywał… Czytaj więcej »

:-))

A co by tam by mogło ewentualnie być innego jak nie hotel, to oczywista oczywistość, jeżeli zostanie budynek wyremontowany to musi sam na siebie zarabiać, przy okazji postawi się tam jakąś replikę zbroi, zorganizuje zjazd integracyjno-szkoleniowy a dla starych towarzyszy z wymierającego elektoratu k..wo-konferencję, więc i kultura będzie syta i edukacja ciała.

:)

Też jestem przekonany, że Bycinie potrzebny jest prywatny hotel sfinansowany z publicznej kasy.

:-))

publicznej państwowej, czy publicznej prywatnej ?

Ostatni Sprawiedliwy

@:). Dokładnie, wiesz na czym polega przekręt “na fundację”.
P.S. Jesteś pewien, że to jest małżeństwo? Przeczytaj ze zrozumieniem tabelki z KRS-u. Są tam roczniki 72′ i 97′.

:)

Fakt, ale taki dość trzeciorzędny.

Inga

Optymizm, pozytywne myślenie i wszechobecne wsparcie dla nowego właściciela i dobrze niech się dzieje – światełko w tunelu jest

światełko

Tylko, że tunel długi.

Inga

Optymizm i pozytywne myślenie – to jest moc

światełko

Największą moc ma konkretna robocizna.

Obserwujący

No, niech się starają.
Wątpliwe jest natomiast przekazanie kasy z funduszy norweskich,gdyż pisiory,chcąc położyć łapę na norweskiej kasie, po prostu się skłócili z norwegami.
Także wątpię by kasę otrzymała fundacja…i to jeszcze poprzez pisie ministerstwo kultury…

suport

Można by tam po remoncie zrobić sobie piękną wycieczkę na rowereczku.

:)

Nie wziąłeś pod uwagę, że właściciele rudery i założyciele fundacji mogą być aktywnymi wyznawcami “dobrej zmiany” i ministra Glińskiego w szczególności, więc nawet jeżeli Norwedzy wycofają swój fundusz, to szczodry minister podnoszący z plajty polską arystokrację na uchodźctwie, może znaleźć paczkę forsy gdzie indziej i przeznaczyć ją na tancbudę weselną z pokojami na godziny i salą pamięci o dawnych właścicielach.

Ostatni Sprawiedliwy

Jak masz taką dokładną wiedzę na ten temat, to podziel się z nami. Kto dokładnie pokłócił się i z kim. Chętnie poczytam.

:)

@Ostatni, brak oczytania nie jest powodem do dumy.

Ostatni Sprawiedliwy

Wyraziłem chęć poszerzenia wiedzy w danym zakresie. Obserwujący pochwalił się większą znajomością tematu. Tobie natomiast polecam do poczytania słownik języka polskiego, możesz zapoznać się ze znaczeniem słów “poczytać” i “oczytanie”. Może wydedukujesz różnicę, ewentualnie możesz zapisać się na kurs czytania ze zrozumieniem.

:)

Masz prawdziwy talent do pisania bzdur. A mając narzędzie w rękach wystarczyło samemu znaleźć interesujące cię informacje. No ale po co? Zamiast się spocić angażując mózg, zadam pytanie na forum… Debeściak.

Szczery

Pięknie – tyle, że NORWESKIE źródełko właśnie wyschło z uwagi na wątpliwości co do stanu praworządności w Polsce. Nawet Skandynawowie tego nie zdzierżyli – tylko nasze cebulaki wciąż poklaskują bandytom dzierżącym media reżimowe :(

cegiełka z muru

Kiedy nastąpi całkowite zjednoczenie Niemiec, to właściciele sobie pałac wyremontują.

Ostatni Sprawiedliwy

Masz na myśli potomków Paczyńskich? Niemcy przez ostatnie 65 lat mieli pałac w głębokiej dziupli. Co masz na myśli pisząc “całkowite zjednoczenie Niemiec”, integrację z nową elitą?

The Tiger@

Jaką Ty w Niemczech widzisz “nową elitę”?

Ostatni Sprawiedliwy

“inrzynieży” i “lekaże”

The Tiger@

Masz na myśli uchodźców?

Cliper

Odwiedzam to miejsce systematycznie-ostatnio parę dni temu..obraz nędzy i rozpaczy!
Lekarstwo-kasa.Rudy raciborskie opanowaly sytuację dzięki darowiźnie diecezji gliwickiej

:)

Jeżeli masz na myśli ruiny opactwa cystersów, to “opanowanie sytuacji” nie jest zasługą Rud i nie dzięki darowiznie diecezji gliwickiej, bo takich cudów nie ma, a dzięki milionom euro z funduszy unijnych. Udział środków własnych to zaledwie 1/7 całej kwoty i słodką naiwnością jest myślenie, że ta część pochodzi z jakiejś tajemnej szkatuły diecezji, która od lat nie ma środków na remont poszkolnej rudery przy ulicy Ziemowita, o innych swoich włościach nie wspominając. Dobrze mają się tylko biskupie pałace, ale to znowu zasługa nawet nie hojnych wiernych, a wszystkich podatników.

Cliper

Kilkanaście lat temu nie było dotacji unijnych a dach zrobili

:)

Skąd w ludziach taki zapał do ośmieszania się? Można nie pamiętać kiedy Polska przystąpiła do UE, ale wiedza o tym i nt opactwa jest ogólnodostępna.
http://www.rudy-opactwo.pl/?a=projekt_efrr_-_zporr

Ampuła

Niech chłopstwo okoliczne ankietę wypełni, skoro Pan każą. A który znowu niepiśmienny, to niech do proboszcza pójdzie. Proboszcz za 500 zł postawi litery, gdzie trzeba. Ale wy, Jaśniepanie, to tych remontowo-barokowych funduszów norweskich próżno czekać będziecie, choćbyście i dwie fury ankietów zawieźli do Oslo. Na Norwegi jakoweś opamiętanie przyszło, jak przez miesiąc naoglądali się w Kurwizji, że Polska jest mocarstwem trójoceanicznym, w głosowaniach trzęsie Parlamentem Europejskim a gospodarczo ma takie kolorowe słupki, że UPAińców wypierają imigranci z Monako i Luksemburga. No i jeszcze Ziobro Zbigniew jest ministrem sprawiedliwości, generalnym prokuratorem, naczelnym adwokatem, prezesem sądu ostatecznego, najwyższym notariuszem, centralnym komornikiem, nadradcą… Czytaj więcej »

MariannaA

Ze zdjęcia wynika, że ktoś propaguje nazistowską nazwę wsi. Nie wiem, czy nie jest to karalne.

Urko

No. A na przykład Berlin w latach 1933-45 nosił nazwę : “Berlin” . Używanie tej nazwy też budzi kontrowersje .

wnuk dziadka

No ale po przebudowie przez Alberta Speera to miała być Welthauptstadt Germania.

przykład

Obecna dzielnica Berlina Köpenick, której nazwa jest pochodzenia słowiańskiego, połabskie Kop’nik w XII wieku była siedzibą władcy, słowiańskiego księcia Jaksy z Kopanicy.

MariannaA

A zatem Jaksy z Kop’nika, czy Jaksy z Kopanicy?

przykład

Po polsku z Kopanicy, po połabsku z Kop’nik, po niemiecku z Köpenick. Podrzucisz jak to będzie brzmiało po hanysku ?

MariannaA

Lwiw.

przykład

Pudło, Lwiw to po ukraińsku. Tak mówili żołnierze pułku Oskara Dirlewangera, sojusznicy III Rzeszy.

MariannaA

O pomyłka – przecież to pierwotna, małoruska nazwa austriackiego miasta Lemberg (obecnie Ukraina).

przykład

Wiedzę historyczną czerpiesz od Putina, to dobry dla ciebie nauczyciel.

MariannaA

Rosjanie i wschodni Ukraińcy są panslawistami (trudne słowo), jak Ty, jeśli rozumiesz aluzję. Zanim zaczniesz kogoś obrażać, naucz się odpowiadać na pytania.
Reasumując: polska nazwa Kopanica jest błędna, ale skąd ty to możesz wiedzieć? Tyle w temacie. Możesz wracać na lekcje. Przerwa skończona.

przykład

Panslawizm, w to wierzysz tylko ty i koleżanki z klasy.

MariannaA

Typowo gorolska ignorancja. Bycina setki lat nazywała się Bitschin.

ile setek ?

A nazwa Bitschin pochodzi od słowa od byczyna, czyli miejsca wypasu byków.

MariannaA

Być może.

wnuk dziadka

Swego czasu żołnierze Wehrmachtu pogubili się na ćwiczeniach bo na swoich mapach mieli jeszcze stare tradycyjne nazwy miejscowość a na rogatkach miejscowości widniały już na tablicach nowe dumne nazwy.

MariannaA

Dobre!

Inga

Kobieto – aż trudno to skomentować, nawet nie, że ręce opadają ‍♀️ ale cała padłam z bezsilności ‍♀️

MariannaA

Padaj. Brak wiedzy musi podcinać skrzydła.