Co dalej z tzw. “woonerfem” na ulicy Siemińskiego? Wiele wyjaśnia umowa zawarta z firmą z Chudowa


Od początku stycznia 2020 roku kompleksowym utrzymaniem woonerfu na ulicy Siemińskiego zajmie się firma z Chudowa. Za roczny nadzór nad właściwym stanem miejskiego podwórca firma otrzyma wynagrodzenie ponad 50 tys. złotych.

Umowę z PPUH Aleksandra Augustowska zawarto w poniedziałek, 2 grudnia. Wszystko wskazuje więc na to, że przynajmniej przez najbliższy rok, obecne zagospodarowanie ulicy nie ulegnie znaczącej zmianie.

Tzw. “woonerf”, czyli miejski podwórzec na ulicy Siemińskiego wprowadzono w marcu 2018 roku. Z założenia, miał stanowić miejsce przyjazne przede wszystkim mieszkańcom oraz przemieszczającym się tamtędy pieszym, z elementami małej architektury miejskiej, zieleni, pojedynczymi stanowiskami do parkowania, a także obowiązującą na odcinku 250 metrów strefą zamieszkania.


Zmiany nie wpłynęły jednak na istotne zmniejszenie ruchu samochodowego na podwórcu. Zastosowane rozwiązania również temu nie sprzyjały, ZDM pozostawał głuchy na sugestie, żeby np. usunąć pionowe słupki, oddzielające chodnik od jezdni.

W sierpniu pojawiło się kolejne obostrzenie, wprowadzono zakaz wjazdu dla samochodów, poza nielicznymi wyjątkami (np. dojazd do posesji). Zakaz był jednak, i ciągle jest, masowo łamany przez kierowców, którzy nie chcą zrezygnować z wygodnego skrótu, nawet kosztem ryzyka zapłacenia mandatu. Samochody jeżdżą tam praktycznie cały czas, co z jednej strony świadczy o poczuciu bezkarności kierowców, z drugiej, niekonsekwencji ZDM, który nie potrafił zdecydować się czy ul. Siemińskiego ma być dla pieszych czy dla samochodów.

Ulica czy deptak? Okaże się po wyborach

W opublikowanym niedawno wywiadzie dla 24gliwice, były wiceprezedent Adam Neumannem, obecnie kandydujący na prezydenta Gliwic, dał do zrozumienia, że istnienie woonerfu na ulicy Siemińskiego (w razie objęcia przez niego urzędu) nie jest pewne. “Przyznam, że ta ulica w obecnej formie mnie denerwuje” – przyznał Adam Neumann, zaznaczając przy okazji, że tego rodzaju rozwiązanie widziałby raczej na placu Inwalidów.

Wiele wskazuje jednak na to, że ulica Siemińskiego będzie miejskim podwórcem przynajmniej do końca 2020 roku – na taki okres zawarto umowę na jego utrzymanie z chudowskim przedsiębiorstwem.

(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
???

50 tyś wyrzucone w błoto. Ta ulica to przykład absurdu. Utrudnienie ruchu, stworzenie niebezpieczeństwa dla pieszych, stracone pieniądze na jakiś chore donice i niewygodne miejsca do siedzenia w smrodzie spalin i hałasie a na domiar złego w brzydkim miejscu bo ta ulica jest smutna, brudna i brzydka. Pomijam w tej chwili zmianę nazwy z Wieczorka – co dorównuje głupota ale to sprawa ustawowa..

Ampuła

Tak się kończą kacoporonne wydumki kawusiowców, społemowych aktywniaków i myślęczycieli. Trzeba zatrudniać firmy do nadzorowania uliczki zatkanej bezruchem. Oczywiście za miejskie pieniądze, choć powinien na te 50 tysięcy złożyć się wspomniany zespół beztalenci specjalnej beztroski.

PIKUŚ

To ten TŁUSTY KOT co ma chrapkę na wiceprezydenta wykorzystał okienko czasowe bo mu tak pasuje, żeby ulica byla zamknięta.

Marx

rozdawnictwa ciąg dalszy. Mieliśmy już zapowiedź “firmy doradczej” od śmieci, a teraz 50 tys za…no właśnie za co? Za opiekę na pięcioma doniczkami? Bo o ile wiem to ulicami zajmuje się już ZDM.

Ampuła

Chyba nie masz wątpliwości, że jak bezpartyjny PiSocjalista Moszyński obejmie prezydenturę, to firma doradcza z Warszawy weźmie 5 milionów za doradzanie w sprawie idiotyzmów na Siemiczorka. Rocznie.

Tomek

Te ampułeczka a kto to dziadostwo z tą ulicą zapodał mieszkańcom ? twój ukochany duecik franuś i adamuś wiec przestań sie wymądrzać i z tobie podobnymi idz i za własne pieniadze naprawiaj

:)

Pisowscy architekci i miejscy aktywiści zmusili do tego zarząd miasta. Neumann wyraźnie to powiedział.

Josef

Zrobiony na siłę woonerf – do likwidacji.
Należy przywrócić normalny ruch na Wieczorka, a w zamian zamknąć ścisłą Starówkę dla samochodów.

???

Zlikwidowanie funkcji rekreacyjnej ulicy – tak ale zamknięcie Starówki dla aut przy obecnym stanie komunikacyjnym i parkingowym w Gliwicach jest niewykonalne, no chyba że chcemy horroru na obrzeżach. trzeba czekać na parkingi podziemne, naziemne i nadziemne.

Dziadek

Miejsce na duży podziemny parking…widzę na Placu Krakowskim(dokładnie pod nim).

Loko

A kto wymyślił że auteczkiem musisz wjechać na starówkę. Autobus A4 i mały spacerek to się dowiesz czy auteczko są potrzebne na starówce jak parę razy zatrąbią na Ciebie.

Marx

szczególnie że A4 będą elektryczne

Fiku Miku

@Marx. Elektryczne – ładowalne.

Josef

Problemu komunikacyjnego nie będzie. Zamknięta Wieczorka faktycznie korkuje miasto – zwłaszcza Kościuszki, czy Zygmunta Starego.
Zamknięcie Starówki w rzeczywistości wyeliminuje miejsca parkingowe. Na płynność ruchu to już nie będzie miało wpływu. Już teraz mało kto jeździ na skróty przez te małe uliczki – głównie po to właśnie, żeby zaparkować.

(_x_)

A nie na Klosterstraße?

treya50

Popieram, popieram. Starówka dla pieszych, od razu zyska na uroku !!!
I jeszcze jedno, dlaczego wybory PIS ustanowił na 5 stycznia ? Dlatego, że jest długi weekend i lemingi wyjadą, a pisowcy karnie się stawią w lokalu wyborczym ?
A tydzień później 12 stycznia gra WOŚP i wszyscy (prawie) mieszkańcy wylegną na ulice i hurmem poszliby głosować ? Nikt się nie zastanowił ?

Fan

Przyznam sie ze ta ulica mnie denerwuje wypowiedz godna przedszkolaka

Edmund

Z jednej strony chwali się osiągnięciami a z drugiej je krytykuje , naprawdę poważny człowiek i poważna kandydatura !!!
lepiej niech sobie znajdzie inne zajęcie i nie pcha się już więcej do polityki i zarządzania

trzeźwo myślący

Adam Neumann sam wprowadził woonderful, a teraz taka forma go .. wkurza. Chyba nikt gorszy nigdy nie startował na prezydenta Gliwic jak ten człowiek. Platforma się pogrąża popierając takiego człowieka. On się kompletnie nie nadaje na prezydenta. Wywiad, który był ukazany na tej stronie również pokazuje słabość tego człowieka. Niech przed wyborami sam zdecyduje, że rezygnuje ze startu i przestanie się kompromitować.

???

To radni “wprowadzają”.

Plandeczak pospolity

Nieporadni radni też są do wymiany.

DD

Do wymiany w trybie natychmiastowym, ale kto to zrobi bo jak na razie żyją za nasze i głosują przeciwko nam w myśl dyrektyw partii. Wyjatkowe szuje.

Dziadek

Jak ten czas szybko mija!Wybory już za 33 dni-8 Komitetów Wyborczych,na dzień dzisiejszy 6 kandydatów na Prezydenta Gliwic.Z dzisiejszej perspektywy to myślę,że trzech(3) z Nich ma realną szansę na wybór. Jeśli wygra A.Neumann ,to razem z obecną Radą Miasta doprowadzą Gliwice na dno mułu! J.Moszyński i K.Gornig zachowują się jak “trusie”…starają się jak mogą NIE ZRAZIĆ Rady Miasta,Naczalstwa UM i pozostałych urzędników,członków Rad Nadzorczych i Zarządów Spółek Miejskich.Jeśli ktoś z Nich zostanie wybrany to też Nikomu nie zrobi krzywdy! Z obecną Radą Miasta…też będzie musiał żyć w zgodzie..:)),żeby COKOLWIEK zrobić! I tak będziemy mieć 5 stycznia możliwość wyboru między “gangreną… Czytaj więcej »

Laszlo_egesz

Opierając się na dotychczasowych przykładach śmiem twierdzić, że to marzenie ściętej głowy. Gliwiczanie w kwestiach wyborów, konsultacji czy innych inicjatyw lokalnych są bardzo leniwi. Dominuje ideologia tumiwisizmu i mamtowdupizmu.

Dziadek

Niestety.

ewa

Dziadek masz czkawkę, poprzednie próby się nie udały, bo mieszkańcy mieli inne zdanie. Proponuję wsiądź w tramwaj i odjedź gdzieś dalej.

Dziadek

Gdzie Twoja konsekwencja ztym tramwajem?

Dziadek

Większość gliwiczan nie miało żadnego zdania w referendum odwoławczym,znałem i znam wielu którzy nawet nie wiedzieli ,że się odbyło,a znaczna część nie wiedziała co ma na celu!
Mieszkam w Gliwicach od 74 lat i nie skorzystam z Twojej propozycji,choćby dlatego ,że Twój idol ZLIKWIDOWAŁ tramwaj w Gliwicach…:))….choć sam uważam,że to była jedna z 3(trzech) rozsądnych
Jego decyzji.

dana

też tak sądzę teraz mam blisko autobus ,i zawsze można wydłużyć trasę np, na sikornik obok kościoła

DD

Jestem za ich odwolaniem. Za te stawki za smieci i za wiele innych zgloszonych spraw którymi sie nie zajęli. Ignorują nas mając zagwarantowane 5 lat wyżerki z naszego dorobku. W moim odczuciu nie dostępują godności bycia radnymi. Spotkajmy się i zacznijmy działać.

:)

Dam sobie obciąć wszystkie włosy na brodzie, jeżeli kandydaci Moszyński i Gornig nie byli i nie są optymistycznie nastawieni do tzw. wonerfu na ważnej dla ruchu tranzytowej ulicy, co stawia ich w totalnej opozycji do A. Neumanna. Jak “trzeźwo myślący” upora się z tą oczywistą oczywistością?

ewa

Wątpię w trzeźwe myślenie, proszę spojrzeć na wszystkich kandydatów kiedyś i dziś startujących. Ale tak merytorycznie, rzeczowo a nie partyjnie.

hanek mały

Ten kandydat na prezydenta, który przywróci ulicy normalną funkcję i nazwę oraz wywiezie blokujące skrzynki na owoce – ma mój głos !

ALLE Siarra

Zaraz, przecież Neumann twierdzi, że Remondis ist uber alles, a tu ZDM nagle podkłada mu bombę firmę z matecznika PiS i Konfederacji? Wygląda na to, że korwinowcy poszli z sobą na chłopskie kosy. Czy ma w tym udział gliwicki reprezentant Gowina, a wcześniej wieloletni klakier Frankiewicza, Petros Tovmasyan? No, ten, co kiepści jadło dla zysku i wymienia składniki dań na tańsze, bez zmiany ceny dań?

NAPEWNO !

100 %

Cliper

Polacy u siebie kozaczą i nie reflektuja zasad,czystości i fajnych idei.
Jadą za granice-cieszą się spacerem po mieście,urzeka ich czystość,kultura etc
Czas przenieść to na własne podwórka

:)

Największa liczba mandatów do zapłacenia za przestępstwa drogowe w krajach zachodniej Europy trafia do… Polski. Tak wygląda prawda o kierunku przenoszenia “fajnych idei”. No, ale jak się “nie reflektuje”, to się tego nie wie, albo rżnie głupa, że zagranicą wonerfy robi się na tranzytowych ulicach.

DD

Za granicą to wiedzą że nie podskoczą a u siebie kazda kura sra i grzebie gdzie popadnie. Gadajacych dużo ale pomysłów i chetnych do działania zawsze mało dlatego też radni nas za to kochają.

hanek mały

Sama nazwa mająca w sobie “wnerf” dziala silnie wnerwiająco.

:)

Taktyka gliwickich spółek odpowiedzialnych za utrzymanie czystości w mieście ciągle mnie zaskakuje. Rynek sprzątała już firma z Opola, teraz robi to firma z Trach, jedną ulicę Wieczorka ma sprzątać firma z Chudowa… Czy każdą ulicą w tym zasranym mieście przyszłości zajmuje się inna firemka z jakiegoś odległego zadupia? To po to, żeby coraz więcej samochodów wjeżdżało do miasta? W Gliwicach nie ma chętnych do tych zadań? ZDM zgodził się na wonerf i niech ZDM lub pomysłodawcy go teraz utrzymują. A jeśli para już im zeszła, jak wcześniej zeszła im plaża pod kościołem, to pora zlikwidować tę poronioną inwestycję, która nikogo… Czytaj więcej »

Karol

Rynek chyba sprząta firma ze Stanicy…

JP.

Firma z Trach przynajmniej sprząta i widać efekty. Pozdrowienia dla Natezji- jedni z nielicznych, których efekty pracy Widać… aż szkoda, że nie sprzątają już rynku

Litosci

ta ulica to szambo gliwickie mieszkalem blisko tej ulicy nascie lat i bylo w porzadku az komus odbilo jaki deptak 100metrow

Cookie Monster

Ta Sieminskiego to gdzies koło Wieczorka?

Obserwujący

Wieczorka=siemińskiego.Po prostu pisiory ustawą “dezubekizacyjną” nakazały zmianę nazwy ulic.Bo kojarzyło im się to z komunizmem.A sami są jak komuniści.

DD

I o to chodzi. Manipulowanie stadem ma przynosić i przynosi manipulantom wymierne korzyści.

Beton

Przepraszam, ale zapytam bo mi chyba coś umknęło… Chyba są w mieście cudu i sukcesu takie dwa podmioty jak ZDM i MZUK. Co leży w zakresie ich działalności, że do opieki nad legalnie pozostawionymi na ulicy odpadami ( chyba ) budowlanymi trzeba zatrudniać firmę zewnętrzną. Przecież wkrótce okaże się, że ZDM zatrudnia ludzi na umowy, żeby na sztukę przychodzili do pracy, bo etatowym pracownikom się nie chce.

Tomek

Do czasu gdy sie nie zmienią prezesi i dyrektorzy spółek będzie jak jest, oni podejmują decyzje kierując poczynaniami śpółek którymi władają

Kevin

Tyle pieniędzy za zamiatanie jednej ulicy? Co to w ogóle za firma ktoś ją zna? podejrzane…

ja234

Oczywiście, że wnerw powinien być zlikwidowany.Auteczkowcy mają w nosie zakaz przejazdu przez wnerwa, nadal pchają się przez niego swoim kopcącymi wozidłami. (1050)

Pascal

Takie rozwiązania nie są dla gliwiczan

Major Major

Jeżeli ktoś ma wątpliwoći w ocenie kandydatów na prezydenta miasta i jeszcze nie wie kogo z nich popierać, niech nie traci wiary! Wszak wszyscy kandydaci deklarują głęboką wiarę w nauki Kościoła Katolickiego, co automatycznie czyni ich godnymi waszego głosu. W przydatności dla ogółu mieszkańców tzw Woonerf i zamknięcie ulicy Siemińskiego dla samochodów, czyli jeszcze większej liczby gliwiczan i przejezdnych, to chyba dla wszystkich jest oczywiste, że wszystkie ograniczenia zmierzające do zablokowania ważnej drogi komunikacyjnej poparli radni wszystkich klubów partyjnych w Radzie Miejskiej. To tyle, gdyby ktoś chciał krzyczeć, że jego opinia nie była reprezentowana przez reprezentujących go radnych. Adam Neumann… Czytaj więcej »

Sk

Zliwkidować słupki a reszte zostawić