Co słychać na budowie ostatniego odcinka obwodnicy zachodniej? Są wyraźne postępy (galeria)

Budowa ostatniego odcinka obwodnicy zachodniej jest coraz bardziej zaawansowana. Ta jedna z największych, prowadzonych aktualnie inwestycji drogowych w Gliwicach ma być według założeń gotowa już za kilka miesięcy, na początku przyszłego roku.

 
Prace na odcinku pomiędzy ul. Sowińskiego i Daszyńskiego rozpoczęły się w grudniu 2021 roku. Postęp robót najbardziej widoczny jest od strony ul. Sowińskiego, gdzie na fragmencie drogi położono już nawierzchnię asfaltową. Wcześniej wykonano prace związane z infrastrukturą, w tym m.in. kanalizację deszczową.

Budowane są też zatoki autobusowe, przy których pojawią się przystanki komunikacji miejskiej. Wzdłuż całego odcinka powstanie też ciąg pieszo-rowerowy.

Budowany odcinek trasy o długości blisko 2 km będzie drogą jednojezdniową, z jednym pasem ruchu w każdą stronę, z możliwością dobudowy w przyszłości drugiej jezdni. Na obu końcach nowego odcinka będą skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Przewidziane jest jeszcze jedno skrzyżowanie z projektowaną obecnie obwodnicą Ostropy.

Budową zajmuje się konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A. oraz Eurovia POLSKA S.A. Koszt inwestycji (wraz z dokumentacją projektową i przebudową dróg dojazdowych) to obecnie około 45 mln zł.

Powstający odcinek to ostatnia część obwodnicy zachodniej. Będzie stanowić całość z istniejącym już odcinkiem łączącym ul. Rybnicką z ul. Daszyńskiego. Możliwy będzie wygodny i szybki przejazd od ul. Rybnickiej do alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Nowa trasa zdecydowanie odciąży od ruchu samochodowego miejskie ulice, ułatwiając przejazd przez Gliwice. Docelowo stanie się Drogą Krajową nr 78.

49 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze