Co warto wiedzieć przed zakupem hulajnogi elektrycznej?

Hulajnogi elektryczne zawładnęły w ostatnich latach polskimi ulicami. Te nowoczesne wersje znanych od wielu lat zabawek dla dzieci wyposażone w silnik elektryczny są bowiem bardzo mobilne, szybkie i komfortowe, a jednocześnie ekologiczne i ekonomiczne. Przed zakupem własnej hulajnogi warto jednak zdać sobie sprawę z pewnych kwestii prawnych i technicznych. Co będzie tutaj najbardziej istotne?

 

Kto i gdzie może poruszać się hulajnogą elektryczną

Hulajnogi z napędem elektrycznym stały się obecnie niezwykle popularne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, a nawet osób starszych. Od kilku lat tego typu pojazdu stają się nawet wręcz podstawowymi środkami transportu w większych miastach. Z tego powodu na polskim rynku pojawił się niejeden polski producent hulajnóg elektrycznych, który oferuje rożnorodne modele tych pojazdów. Warto jednak pamiętać, że jazda na hulajnodze jest uregulowana przepisami prawa. W związku z tym do poruszania się tym środkiem transportu są uprawnione osoby dorosłe oraz dzieci po 10. roku życia, jeśli posiadają ważną kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii A1, AM, B1 lub T. Dodatkowo, na hulajnodze elektrycznej może poruszać się tylko jedna osoba. Co równie istotne, tego typu pojazdy mogą poruszać się wyłącznie po ścieżkach rowerowych i drogach dla rowerów z maksymalną prędkością 20 km/h.

Obowiązkowe wyposażenie hulajnogi elektrycznej

Hulajnogi elektryczne dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych, takich jak Frelin, mogą mocno różnić się pod względem specyfikacji technicznej. Każda hulajnoga dopuszczona do ruchu po polskich ulicach musi jednak posiadać pewne obowiązkowe elementy wyposażenia. Mowa tutaj przede wszystkim o oświetleniu – całkowicie niezbędne będą światła pozycyjne przednie o barwie białej, światła pozycyjne tylne o barwie czerwonej oraz dwa lub więcej odblasków w kształcie innym niż trójkąt. Co istotne, światła hulajnogi powinny być widoczne w dobrych warunkach z odległości minimum 150 metrów. Dodatkowo, każdy polski producent pojazdów elektrycznych powinien oferować hulajnogi wyposażone w co najmniej jeden sprawny hamulec oraz dzwonek lub sygnalizator dźwiękowy o nieprzeraźliwym tonie. W świetle polskiego prawa bardzo istotne będą również ogólne wymiary i parametry hulajnogi. Dopuszczalne gabaryty hulajnogi elektrycznej to 1,4 m długości, 0,9 m szerokości i 30 kg masy własnej.

materiał partnera