Coraz bliżej otwarcia ulicy Portowej. Powstanie też rondo. Co z odcinkiem drogi do Urzędu Celnego?

Ulica Portowa po przebudowie ma być przejezdna w sierpniu br. – poinformowało miasto. Oprócz tego – we wrześniu na zbiegu z ulicą Staromiejską powinno zostać oddane do użytku rondo, które poprawi organizację ruchu.

 
Realizacja inwestycji rozpoczęła się w październiku ub. roku. Objęta robotami część drogi na 10 miesięcy została wyłączona z ruchu. W tym czasie wykonane zostały: nowa nawierzchnia drogi, kanalizacja deszczowa oraz wspólny ciąg pieszo-rowerowy oddzielony od jezdni pasem zieleni. Zmodernizowano również oświetlenie uliczne.

W trakcie przebudowy powstał także odcinek nowej magistrali wodociągowej oraz zjazd tymczasowy do Mariny Gliwice i nowo budowanych obiektów Śląskiego Centrum Logistycznego.

Inwestycja pochłonęła nieco ponad 9 mln zł, z czego 4 mln zostały pozyskane z rezerwy subwencji ogólnej Ministerstwa Infrastruktury. Prace drogowe realizuje Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów.

Będzie rondo

To jednak nie koniec inwestycji w tym rejonie. Jeszcze we wrześniu br., oddane do użytku kierowców ma zostać rondo, które powstanie u zbiegu ul. Portowej z ul. Staromiejską. Gdy pytaliśmy o tę sprawę na początku czerwca br., Zarząd Dróg Miejskich brał to rozwiązanie pod uwagę, lecz jego wykonanie uzależnione było od możliwości finansowych miasta. Ostatecznie jeszcze na czerwcowej sesji Rady Miasta wprowadzono zmiany w uchwale budżetowej, w której zabezpieczono na ten cel milion zł.

– W przypadku tej inwestycji nie będzie konieczności ponownego ograniczania ruchu na ul. Portowej – zapewnia ZDM. Przedsięwzięcie powinno poprawić bezpieczeństwo i funkcjonalność skrzyżowania.

W planie są inne zmiany na ulicy Portowej

Realizowana obecnie przebudowa obejmuje odcinek ul. Portowej od nr 74 do skrzyżowania z ul. Staromiejską. Przy okazji publikacji zdjęć modernizowanej drogi w mediach społecznościowych na stronie „Nasze Łabędy” internauci zastanawiali się, co z remontem jezdni prowadzącej od magazynów Sils do Urzędu Celnego. W ślad za nimi podobne pytanie skierowaliśmy do Zarządu Dróg Miejskich.

– Inwestor zewnętrzny planuje budowę zjazdu na tereny przemysłowe, w ramach której konieczna będzie również przebudowa ul. Portowej na odcinku blisko 0,5 km – tłumaczy rzeczniczka ZDM, Jadwiga Jagiełło-Stiborska.

Z informacji uzyskanej przez Radę Dzielnicy Łabędy wynika, że wspomniany półkilometrowy odcinek ulicy Portowej figuruje na liście zadań remontowych oczekujących na realizację w kolejnych latach.

(żms), UM Gliwice
fot. 24GLIWICE/ŁG

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
29 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze