Czy leasing dalej się opłaca?

Choć wysokie stopy procentowe wpływają na wzrost rat leasingowych, to jednak leasing wciąż pozostaje bardzo opłacalną alternatywą dla wielu przedsiębiorców. Ta forma finansowania jest często wykorzystywana do zakupu środków trwałych. Dzięki niej firma może zaoszczędzić pieniądze, które musiałaby wydać na drogie maszyny lub pojazdy. Kiedy warto zdecydować się na leasing?

 

Leasing operacyjny i finansowy to dwa wygodne rozwiązania polecane każdemu przedsiębiorcy. Jeśli nie dysponujesz środkami na zakup niezbędnego wyposażenia, możesz wybrać właśnie tę formę finansowania. W podjęciu korzystnej decyzji pomoże Ci kalkulator leasingu. Jest to narzędzie, które pokazuje pełną ofertę leasingu łącznie z dokładnym wyliczeniem rat. Sprawdź, komu opłaca się leasing!

Leasing – czym jest i jakie są jego zalety?

Wiele przedsiębiorstw nie mogłoby sprawnie funkcjonować bez możliwości pozyskania dodatkowych środków finansowych na zakup profesjonalnego wyposażenia. W tym celu firma może zdecydować się na wzięcie kredytu lub leasingu. Leasing to forma finansowania inwestycji, w ramach której inwestor może swobodnie korzystać z określonych dóbr bez konieczności ich wykupu. Warunkiem używania danej rzeczy, maszyny bądź samochodu jest uiszczanie comiesięcznej opłaty, której wysokość ustala leasingodawca.

Czy leasing się opłaca? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Jest to świetna opcja zarówno dla dużych, jak i dla małych firm. Wybierając tę formę finansowania, szybko uzyskasz niezbędne narzędzia do pracy, a jednocześnie zachowasz płynność finansową. Gdy okres leasingu dobiegnie końca, możesz wykupić sprzęt, aby dalej z niego korzystać. Niekiedy lepszym rozwiązaniem będzie rezygnacja z wykupu i podpisanie kolejnej umowy leasingowej na nowe urządzenie.

Jakie są rodzaje leasingu?

Klienci mogą wybrać, jaka forma leasingu najbardziej im odpowiada. Przedsiębiorcy najczęściej decydują się na leasing operacyjny, ponieważ świetnie sprawdza się w przypadku finansowania samochodów, maszyn i innych sprzętów, które stanowią duży wydatek dla firmy. Leasing operacyjny charakteryzuje się uproszczonymi procedurami. Przedsiębiorca może wykupić przedmiot po określonym czasie, a wszystkie opłaty są traktowane jako koszty prowadzenia działalności.
 

Drugim rodzajem leasingu jest leasing finansowy. Ta forma finansowania jest często wykorzystywana do zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego lub innych urządzeń z mniejszą stawką VAT. Przy leasingu finansowym najczęściej trzeba zapłacić podatek VAT w całości wraz z pierwszą ratą. W takim wypadku uregulowanie ostatniej raty zwykle jest równoznaczne z wykupem przedmiotu.

 

Przeczytaj także: Czy warto kupić samochód w leasingu pod koniec roku?

 

Leasing to wciąż bardzo opłacalna forma finansowania zakupów firmowych. Jednak to ważne, aby wybrać opcję, która najlepiej sprawdzi się w przypadku konkretnej firmy. W tym celu warto skorzystać z kalkulatora leasingu, dzięki któremu w ciągu niespełna kilku sekund poznasz oferty najlepszych firm leasingowych w Polsce.