Czy można stawiać tutaj auta? ZDM zaprzecza i zachęca do kontaktu z drogówką

W rejonie budowanego centrum przesiadkowego, na zakręcie ulicy Tarnogórskiej, oddano fragment ciągu pieszo-rowerowego. Niemal od samego początku parkują na nim samochody. Mogą?

 

Wiadomo, aut w mieście nie ubywa, trend jest wręcz odwrotny o czym pisaliśmy całkiem niedawno tutaj. Skoro jest więcej samochodów, zwiększa się zapotrzebowanie na miejsca parkingowe, ale miasto nie jest z gumy.

Tu nie powinny parkować samochody…

A jednak kierowcy zostawiają tu swoje pojazdy każdego dnia. Robili to już wcześniej, nim przeprowadzono remont chodnika zmieniając go w ciąg pieszo-rowerowy. Parkowaniu na infrastrukturze być może zaradziłaby „budka z policjantem” zaraz obok tego miejsca, takie rozwiązanie problemu jest oczywiście nierealne. Czy zatem konieczne są słupki?

Początkowo jeszcze łudziliśmy się, że w miejscu tym istnieje możliwość do parkowania, tylko kierowcy robią to nieprawidłowo. Jednak nie – ZDM rozwiewa nasze wątpliwości.

Tarnogórska – samochody zaparkowane są na ciągu pieszo-rowerowym. Kierowcy nie powinni pozostawiać tam swoich aut

– poinformowała nas Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach. – Zachęcam do kontaktu z wydziałem ruchu drogowego KMP Gliwice – dodaje rzeczniczka.

Spoglądając na zdjęcia na mapach Google z 2017 roku można stwierdzić, że pozostawianie aut w tym miejscu, ale na chodniku, było czymś normalnym. Zaszły jednak zmiany, które warto respektować. Parkowanie, jeżdżenie czy manewrowanie na ciągu pieszo-rowerowym stwarza zagrożenie dla jego właściwych użytkowników.

***

Możliwe, że problem sam zniknie, gdy zakończy się budowa centrum przesiadkowego. Zarówno po południowej, jak i północnej stronie dworca PKP powstaną parkingi. Pytaniem otwartym pozostaje, czy użytkownikom samochodów będzie chciało się przemieszczać do tych miejsc i czy będą one bezpłatne tak, jak dotąd było parkowanie na ciągu pieszo-rowerowym (chyba, że zainteresują się nim odpowiednie służby).

(żms)
fot. Czytelnik (zdjęcia wykonane w różnych terminach)

26 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
03/07/2022 17:39

Pytanie podstawowe !!!!!! Ile
Tych miejsc parkingowych powstanie ????
100 ? Na całe centrum przesiadkowe plus okolice ?
Miasto nie jest z gumy a raczej umysły urzędników są z betonu bo każde miasto stara się o nowe miejsca parkingowe , parkingi wielopoziomowe .
Jesteśmy drogim miastem za Katowicami ? No to budujmy parkingi jak na prawdziwe miasto przystało

sceptyczny
04/07/2022 17:29
W odpowiedzi na  Jan

Zawsze jeszcze można zabetonować parki: Chopina, Chrobrego czy Park Chorzowski i zrobi się miejsce na parkingi. Nie rozumiem, dlaczego miasto tak bardzo utrudnia życie rodzinom czteroosobowym posiadających sześć samochodów.

Wrzodzisław
05/07/2022 06:27
W odpowiedzi na  Jan

Otóż mylisz się. Cywilizowane miasta LIKWIDUJĄ miejsca parkingowe w swoich centrach, Zwężają ulice na rzecz ścieżek rowerowych, ciągów pieszych. Odwrotnie jest tylko w Moskwie i innych dzikich krajach

ZOD
03/07/2022 15:14

Redaktorzy chyba nie mają prawa jazdy skoro musieli się pytać ZDMu czy można parkować w obrębie skrzyżowania… Masakra!

Bajtek
03/07/2022 15:49
W odpowiedzi na  ZOD

Skoro kierowcy parkują tu od lat i nikt z tym nic nie robi, to pytanie jest bardzo zasadne. A nawet potrzebne.

PAKer
03/07/2022 16:32
W odpowiedzi na  Bajtek

Od lat widocznie mogli parkować, bo był chodnik. Na chodniku wolno parkować, o ile zostawi się 1,5m wolnego chodnika. Natomiast na ciągu pieszo-rowerowym nie wolno, niezależnie od jego szerokości. Oczywiście są inne ograniczenia i przypuszczam, że część samochodów parkowała w obrębie skrzyżowania itp. Jednak dopiero teraz parkowanie jest zabronione na całym tym odcinku.

DD
03/07/2022 16:45
W odpowiedzi na  ZOD

ZDM gliwicki tak osobliwe „miejsca wyznaczone konstrukcyjnie” tworzy, że nigdy nie wiadomo :/

.
03/07/2022 16:54

wcześniej też było to nielegalne bo stała barierka a na ciągach pieszo rowerowych jest całkowity zakaz poruszania się wzdłuż, zatrzymywania i postoju

Dobre sobie
03/07/2022 14:38

„Skoro jest więcej samochodów, zwiększa się zapotrzebowanie na miejsca parkingowe, ale miasto nie jest z gumy.”
Ale jest z gumy jeżeli chodzi o upychanie w jego centrum generatorów tegoż ruchu.
Przykład?
Węźmy najnowszy – pluskadełko. Twórcy tego iditoyzmu myśleli, że te madki z Brajankami przyjadą do parku Chopina komunikacją miejską?

Tom1983
03/07/2022 21:10
W odpowiedzi na  Dobre sobie

Kolego trafiles idealnie z tym. Mamuski z brajankami :) tak faktycznie jest. DTSka w centrum i jej przelot w scislym centrum to tez jest chore…w takim ciasnym centrum. Katowice maja ciężko, a co dopiero Gliwice. Zapraszanie na zadanie tłoku.

Jan
04/07/2022 23:19
W odpowiedzi na  Dobre sobie

Fakt, przy takiej „komunikacji miejskiej” Brajanki przyjadą autami

Jerzy
04/07/2022 08:12

Niech się ZDM pochwali ile miejsc parkingowych zlikwidował przy remoncie.

O tym jakoś cisza

Kamila
04/07/2022 22:58

Ja płacę za pakowanie a ktoś stawia sobie samochód w miejscu zakazanym. Dlaczego Straż Miejska przejeżdża obok tego obojętnie. Dlaczego Pani Stiborska nie zgłasza tego sama? Dlaczego zrobiliście miejsca parkingowe jak osoby stawiające poza nie płacą za parkowanie i mandatów nie dostają?

Lol
05/07/2022 15:58
W odpowiedzi na  Kamila

Proszę się lepiej zapytać dlaczego jeśli redakcja widzi takie historie nie zgłasza tego policji. Tak na marginesie, nie widzę wypowiedzi policji w tej sprawie. To chyba oni są od mandatowania takich historii.

Tasd
03/07/2022 21:44

Jaki przepis jest złamany?

Cliper
04/07/2022 06:44

Ten sam kierowca, będąc za granicą polski nigdy nie postawiłby auta w miejscu niewłaściwym.U nas panuje zwyczajna ignorancja i poczucie bezkarności

Roman Ukulele
04/07/2022 07:44

cyt. problem sam zniknie, gdy zakończy się budowa centrum przesiadkowego.
Nie, nie zniknie. Dopóki radiowozy Straży Miejskiej i Policji będą przejeżdżać i ignorować to co widzą.

Luk
05/07/2022 08:47

Polecam artykuł o tym jak poradziło sobie Jaworzno z problemem parkowania i generalnie ruchem miejskim: https://oko.press/wolnosc-w-naszym-miescie-jak-kameralizuje-sie-drogi-w-jaworznie-reportaz-o-komunikacji-miejskiej/

Tom1982
03/07/2022 21:06

Pytanie, czy oni maja w ogole uprawnienia do kierowania pojazdami. Jezeli ktos tak parkuje to nie ma pojecia o przepisach.

Eustachy
03/07/2022 17:56

Robić zdjęcia i zgłaszać pisemnie na policję. Policja ma obowiązek zareagować. Trzeba oduczyć chamów parkowania gdzie popadnie. To już nie są dzikie lata 90-te.

Marcin
03/07/2022 19:26
W odpowiedzi na  Eustachy

Jeżeli zgłosisz sytuację, a kierowca nie przyjmie mandatu, to policja zaprosi Cię jako świadka. Masz wtedy obowiązek się stawić i złożyć zeznania. Jeżeli tego nie zrobisz, to sam możesz dostać mandat. I niestety policja coraz częściej z tej możliwości korzysta.

O co chodzi
05/07/2022 16:01
W odpowiedzi na  Marcin

Policja nie porusza się po mieście? Nie ma kamer? Nie widzi? To jakie oni mają kompetencje i do czego je wykorzystują?

Imię
07/07/2022 18:41
W odpowiedzi na  O co chodzi

To Ty masz donieść Policji na źle parkującego. Policjant bez donosu nic nie zrobi. Nawet jak się potknie o taki samochód. Bo jest policjantem.

damian
03/07/2022 17:08

Skoro jest tam przebudowa, to można było zlikwidować przy okazji torowiska (które przecianają miato na połowę) i dworzec, który stoją pusty i niewykorzystany. W ten sposób w mieście móglby powstać całkiem duży parking.

Kami
03/07/2022 17:44

Witam. Odniosę się do poprzedniego artykułu. Otóż jest większa eksploatacja samochodów z prostego powodu – jest w Polsce więcej ludzi, bo przecież Ukraińcy ewakuowali się ze swojego kraju. Trochę myślenia ;)

Tak z ciekawości
03/07/2022 18:10
W odpowiedzi na  Kami