Czy praca tłumacza jest opłacalna?

Zawód tłumacza jest częstym wyborem kariery zawodowej osób po studiach filologicznych i lingwistycznych. Wydaje się to naturalną opcją dla tych, którzy mają kierunkowe wykształcenie lub po prostu biegle władają językiem obcym. Ta profesja z pewnością brzmi atrakcyjnie, ale pewnie zastanawiasz się czy jest opłacalna?

 

Oferty pracy dla tłumacza

Praca w biurze tłumaczeń jest często pierwszym pomysłem, który przychodzi na myśl osobom, pragnącym zarabiać na przekładzie tekstów. To dość korzystna opcja, jako że wiąże się przede wszystkim ze stabilizacją finansową. Nie trzeba się martwić o ilość zleceń, ponieważ jedyne zadanie na tym stanowisku to po prostu tłumaczenie. Kolejną zaletą jest to, że taki pracownik przebywa w biurze określoną ilość godzin dziennie. Zatem po powrocie do domu da się wygospodarować czas na życie prywatne.

Oferty pracy dla tłumaczy na tym się nie kończą. Można też znaleźć zatrudnienie w firmie z określonej branży. Wówczas korzyści obejmują nie tylko stabilne wynagrodzenie i dużą ilość tekstów do przekładu, ale także wyszkolenie się (tj. specjalistyczne słownictwo) w konkretnej specjalizacji. Praca w takim miejscu często obejmuje tłumaczenie zagadnień technicznych (np. informatyka, budownictwo) lub ofert marketingowych. Jest zatem idealna dla osób, które nie tylko świetnie władają językiem obcym, ale mają również wykształcenie specjalistyczne lub interesuje ich konkretna branża.

Popularnym wyborem w środowisku tłumaczy jest też kariera wolnego strzelca. Zawód freelancera oznacza sporą elastyczność godzinową oraz możliwość wybierania w szczególności interesujących nas zleceń. Wydaje się to zatem bardzo korzystną opcją. Trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi wydatkami, takimi jak podatek dochodowy, czy koszty przeznaczone na własny sprzęt i promocję.

Ile zarabia tłumacz?

Według portalu Pracuj.pl, przeciętne zarobki tłumacza języka angielskiego w Polsce to 6300 złotych brutto. Pamiętajmy jednak, że ta kwota zależy od kilku czynników. Będą to przede wszystkim: staż pracy, wielkość firmy oraz jej lokalizacja. Na wyższe zarobki można zatem liczyć w przypadku sporego doświadczenia zawodowego oraz stanowiska w dużej korporacji. Jednak, pomijając wszelkie kwestie finansowe, zawód tłumacza okazuje się opłacalny przede wszystkim ze względu na poczucie satysfakcji oraz likwidację barier językowych podczas podróży do innych państw.

(materiał partnera)