Czym jest kalkulator ciąży?

Dwie kreski na teście ciążowym to dla wielu kobiet upragniony moment, na który nierzadko czekały przez długi czas. Nic więc dziwnego, że w takiej chwili, choć pojawia się radość i euforia, to również wiele pytań. Często jednym z pierwszych pytań, które zadaje sobie kobieta, dowiadując się o ciąży, jest to dotyczące terminu porodu. Obecnie, aby wskazać taką datę, można skorzystać z kilku różnych metod. Najbardziej dostępną, która pozwala w ciągu zaledwie kilku sekund wyliczyć szacowany termin porodu, jest kalkulator ciąży.

 
Czym dokładnie jest to narzędzie i w jaki sposób funkcjonuje? Podpowiadamy.

Co to jest kalkulator ciąży?

Kalkulator ciąży to narzędzie, które udostępniane jest bezpłatnie na wielu stronach internetowych. Pozwala ono oszacować wiek ciąży, a także przybliżony termin porodu. Żeby skorzystać z kalkulatora, należy podać datę swojej ostatniej miesiączki lub datę poczęcia. Na tej podstawie kalkulator ciąży wyliczy szacunkową datę porodu. Należy pamiętać, że takie narzędzie nie zastąpi wizyty u lekarza, a jego wyniki, zwłaszcza w przypadku kobiet posiadających nieregularne cykle, mogą znacznie odbiegać od realnej daty porodu. Bez wątpienia kalkulator ciąży jest jednak najszybszym sposobem pozwalającym oszacować termin porodu. Można więc z niego skorzystać, aby wyznaczyć przybliżony termin rozwiązania ciąży, zanim jeszcze udamy się do lekarza ginekologa, aby zaspokoić swoją pierwszą ciekawość.

Jak działa kalkulator ciąży?

Kalkulator ciąży to dość proste narzędzie. Żeby z niego skorzystać, wystarczy wejść na stronę internetową, na której znajduje się taki kalkulator i wpisać datę ostatniej miesiączki. Jeżeli znamy dokładną datę zapłodnienia, wówczas możemy podać ten parametr, dzięki czemu obliczony przez kalkulator termin porodu może być dokładniejszy. Wiele przyszłych mam, które chcą skorzystać z takiego narzędzia, zastanawia się nad tym, w jaki sposób obliczany jest termin porodu za pomocą takiego programu. Otóż kalkulator ciąży wykorzystuje metodę Naegelego. Jest to technika, którą wymyślił niemiecki ginekolog. Przyjmuje się w tej metodzie, że ciąża trwa 9 miesięcy, czyli 280 dni, z kolei w idealnym cyklu do zapłodnienia dochodzi około 14 dnia, czyli wtedy kiedy następuje owulacja. 

Wzór Naegelego pozwala więc obliczyć datę urodzenia dziecka. W takim przypadku do pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje się 7 dni, a następnie odejmuje 3 miesiące i dodaje rok. Metoda ta pozwala dość dokładnie i szybko oszacować termin porodu. Należy jednak wziąć pod uwagę kilka aspektów, ponieważ nie jest to idealny sposób obliczania rzeczywistego wieku płodu, ze względu na to, że metoda Naegelego nie bierze pod uwagę faktu, że za początek ciąży, uznaje się dzień zapłodnienia, a nie datę ostatniej miesiączki. Dlatego też wiek ciąży, który jest obliczony za pomocą tej metody, jest starszy o dwa tygodnie niż realny wiek płodu.

Czy warto wykorzystywać kalkulator ciąży?

Wiele kobiet w momencie, kiedy zobaczy dwie kreski na teście ciążowym, chce jak najszybciej dowiedzieć się, w jakim terminie urodzą maleństwo. W takim przypadku, zanim jeszcze uda im się dotrzeć na wizytę stacjonarną do ginekologa, mogą zaspokoić swoją ciekawość, korzystając z kalkulatora ciąży. Jest to narzędzie, które w ciągu kilku sekund, zaraz po tym, kiedy wpiszemy datę ostatniej miesiączki lub poczęcia, poda nam szacunkowy termin porodu. 

Należy jednak pamiętać, że algorytm wykorzystywany w kalkulatorach ciąży, czyli wzór Naegelego ma swoje ograniczenia. Przede wszystkim kalkulator uwzględnia, że cykl kobiety wynosi 28 dni. Dlatego w przypadku przyszłych mam, które miały dłuższe, krótsze lub nieregularne cykle, kalkulator ten może nie podać rzeczywistego wieku płodu. Dodatkowo sam termin porodu podany przez kalkulator ciąży również jest orientacyjny ze względu na to, że narzędzie to zakłada, że ciąża trwa 280 dni, czyli 40 tygodni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Każda ciąża jednak rozwija się nieco inaczej. Dlatego też termin rozwiązania może różnić się od tego podanego przez kalkulator. Z tego powodu, aby potwierdzić ciążę, a także określić jej wiek i termin porodu, należy udać się do ginekologa, który wykonując odpowiednie badania, jest w stanie określić te parametry, znacznie dokładniej niż kalkulator ciąży.

materiał partnera