Dawna Fabryka Drutu – to będzie nowa wizytówka miasta? Pierwsze prace już ruszyły

To może być prawdziwa perełka miasta. Obszar Dawnej Fabryki Drutu bo o nim mowa, to teren znajdujący się pomiędzy ulicami Bohaterów Getta Warszawskiego a Dubois o wielkości ok. 2,5 ha.

Obejmuje w większości poprzemysłowe hale, wśród których nie brakuje interesujących obiektów. W przyszłości ma to być miejsce przede wszystkim dla prywatnych inwestorów z tzw. branż kreatywnych.

Co ważne, będzie to również przestrzeń przyjazna dla mieszkańców i szeroko rozumianej kultury, która już w tym miejscu zdążyła zaistnieć. Założenie projektu jest takie, by z interesujących historycznie zabudowań ocalić to co się da, nawet jeśli będzie to możliwe tylko częściowo.


Pierwsze prace związane z realizacją wspomnianego projektu zostały już poczynione, teren został uzbrojony, wybudowano również drogi wewnętrzne.

Jeszcze w tym roku mają szanse ruszyć prace projektowe, bo chętnych na inwestowanie w tym miejscu nie brakuje. Niektórym trzeba jednak odmawiać.

Dawna Fabryka Drutu to nie tylko szansa na ocalenie kawałka historii czy stworzenie nowych miejsc pracy i rozwoju. To również sposób na ożywienie martwej obecnie ulicy Zwycięstwa, która po zakończeniu inwestycji będzie stanowiła swoisty łącznik pomiędzy „fabryką umysłu” a sercem miasta, czyli Rynkiem. Realizacją tych ambitnych planów zajmuje się GAPR, czyli Górnośląska Agencja Rozwoju i Przedsiębiorczości, czyli ta miejska spółka, która doprowadziła do rewitalizacji pokopalnianych terenów zwanych obecnie Nowymi Gliwicami. Wydaje się więc, że o efekt końcowy możemy być spokojni.

Katarzyna Klimek
******
Historia Fabryki Drutu w Gliwicach sięga II połowy XIX w. Był to zarówno jeden z najstarszych zakładów przemysłowych w Gliwicach jak i pierwsza fabryka drutu na Śląsku. Założył ją niemiecki przemysłowiec Wilhelm Hegenscheidt, który przyjechał na Śląsk z Westfalii i rozpoczął wprowadzanie na rynek lin stalowych oraz gwoździ.

W roku 1865 Wilhelm Hegenscheidt zakupił katowicką hutę Baildon, co pozwoliło znacznie zwiększyć obroty. W 1887 roku, razem ze swoim najpoważniejszym konkurentem – Oscarem Caro, założył koncern Obereisen – najpotężniejszy koncern na Śląsku w tamtym czasie.

Od 2007 roku w jednej z hal po fabryce drutu działa Stara Fabryka Drutu. To miejsce, w którym odbywają się wydarzenia kulturalne (m.in. koncerty, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe). Większość działań prowadzona jest w dwukondygnacyjnej hali poprodukcyjnej. Dolna część pełni funkcję koncertową, natomiast górna to głównie przestrzeń wystawiennicza.