Defilada w Święto Wojska Polskiego w Katowicach. Darmowy transport koleją, na drogach utrudnienia

W Katowicach odbędzie się defilada Wierni Polsce, w której udział weźmie 2600 żołnierzy. Wydarzenie rozpocznie się w czwartek, 15 sierpnia, o godzinie 14:00. Ulicami miasta przejedzie ponad 185 pojazdów, a nad głowami gości przeleci ponad 60 statków powietrznych.

Żołnierze z ul. Bagiennej przejdą al. Roździeńskiego na rondo gen. J. Ziętka, a następnie na północ al. W. Korfantego. Rozformowanie wojsk nastąpi na wysokości Pętli Słonecznej. Bezpośrednio po zakończeniu defilady około godziny 16:00 w Strefie Kultury rozpocznie się piknik wojskowy .

REKLAMA

Skąd najlepiej oglądać defiladę?

Organizatorzy rekomendują mieszkańcom i gościom ustawienie się na trasie przemarszu defilady:
– plac pod Spodkiem,
– chodnik wzdłuż al. Roździeńskiego (od strony północnej – tj. od strony Strefy Kultury) – na długości od skrzyżowania z ul. Markiefki do skrzyżowania z ul. Olimpijską,
– aleja Korfantego – chodniki z dwóch stron – od ronda gen. J. Ziętka (samo rondo będzie wyłączone z ruchu pieszych) aż do Pętli Słonecznej.

Jak najłatwiej dotrzeć na defiladę?

Ze względu na duże ograniczenia ruchu w centrum miasta, organizatorzy proszą wszystkie osoby, które muszą dojechać do centrum Katowic, o korzystanie z komunikacji publicznej. 15 sierpnia dodatkowe połączenia uruchomi zarówno ZTM, jak i Koleje Śląskie. Ilość miejsc w Strefie Płatnego Parkowania w Śródmieściu będzie znacznie ograniczona.

Koleje Śląskie wprowadziły dodatkowe, bezpłatne przewozy na defiladę. Przejazdy będą obejmować wszystkie obsługiwane przez operatora linie, z wyłączeniem połączeń przygranicznych kierujących się w stronę Bohumina oraz połączenia specjalnego Ornak na odcinku Bielsko-Biała – Zakopane.

Z okolic dworca PKP najlepiej będzie dojść w rejon defilady ulicami: Stawową, Piotra Skargi, Sokolską, Morcinka.

Ze względu na strefy całkowicie wyłączone z ruchu, osoby przemieszczające się w kierunkach np. od/do dworca PKP do placu pod Spodkiem powinny skorzystać z rekomendowanych obejść:

– kładka nad al. Roździeńskiego na wysokości NOSPR,
– przejście podziemne pod al. Roździeńskiego łączące os. Gwiazdy i ul. Markiefki,
– przejście podziemne pod al. Korfantego łączące ul. Morcinka ze Spodkiem,
– przejście dla pieszych łączące ul. Misjonarzy Oblatów i ul. Katowicką (15 sierpnia to przejście będzie utrzymane do godz. 12.00).

Uwaga: Przejścia będą służyły wyłącznie do przechodzenia – nie będzie można się na nich zatrzymywać.

Zarząd Transportu Metropolitalnego informuje, że z uwagi na przewidywane zwiększone zapotrzebowanie na komunikację publiczną w dojazdach na to wydarzenie wprowadza zwiększenie oferty komunikacji publicznej (dodatkowe kursy), realizowanej liniami tramwajowymi nr: 7, 15, 20 oraz liniami autobusowymi nr: 297, 632, 820, 840.

Operator uruchomi także specjalne, bezpłatne linie autobusowe oznaczone symbolem S1 i S2, zapewniające dojazd i powrót:

S1 relacja: „Katowice Szkolna” – „Dąbrówka Mała Nowosam”,
S2 relacja: „Dąb Silesia City Center” – „Katowice Chorzowska” – „Katowice Plac Wolności”.

Szczegółowe informacje dot. zmian w kursowaniu komunikacji publicznej oraz informacje dot. dodatkowych, bezpłatnych kursów linii autobusowych dostępne są na stronie ZTM.

(żms)/UW Katowice

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Czytelnik

Pierwszy raz defilada jest poza Warszawą i tak blisko Gliwic. Polecam wszystkim bo to nie lada gratka zobaczyć najnowszy sprzęt wojskowy z bliska, zwłaszcza myśliwce F16, F15, Mastery, zmodernizowane Głuszce czy też nowe policyjne Black Hawki (zakładam, że będą). Rośki, PT91 czy Leo2A, Poprady, Kraby, sprzęt sił jednostek specjalnych i można by tu długo wymieniać. Pytanie czy będą dobre miejsca do oglądania bo spodziewam się tam tłumów… Pomysł z defiladą w Katowicach uważam za kapitalny!!!

Misiek z medalem I klasy

Zgoła innego zdania są katowiczanie, którym już wczoraj rano utrudniono korzystanie z komunikacji miejskiej odgradzając przystanki, a kierowcom zamykając ulice i miejsca parkingowe. Generalnie operetkowy hurrapatriotyczny chaos, ale trudno czego innego oczekiwać od PiSu. Należy się cieszyć, bo z okazji parady najśmieszniejszej armii w Europie mogli zamknąć całe miasto już tydzień temu.

Ampuła

Istotnie, to może być atrakcja dla psychofanów militariów wykopaliskowych, przeglądu lamusa w demobilu i przebieraczy z atrapami. Wojsko Polskie w rozkładzie, zastępowane przydomowymi partyzantami z WOT. Ściągają amerykańskich żołdaków, którzy otwarcie wyśmiewają się z poziomu naszych bezsił zbrojnych.
A propaganda PiSowska formuje z tej zielonkawej sraki defiladę…

Green

Jeszcze przed mszą zdążysz zrobić transparent z napisem “Make love, not war”. Zabierz go na maskaradę wojskową i nie zapomnij wziąć też tęczowej flagi.

ja234

Pisiowska defilada dla suwerena.Jest ona organizowana w katowicach tylko dlatego, że morawiecki startuje z pierwszego miejsca z katowic.I żeby suweren na niego zagłosował, dlatego defilada odbyła się w katowicach a nie w warszafce jak zawsze.No i szerzej by suweren głosował na pisiorów, w podzięce za pińćet.Czysta manipulacja, cwany zabieg ze strony pisiorów, oczywiście suweren tłumnie wali na defiladę.Masakra, porażka.(1548)

Clper

Czekam na kolejny idiotyczny komentarz typu..samoloty przelatujące od paru dni spowodowało panikę i zawały serca u osób starszych które uciekają w popłochu i krzyczą że to wojna! albo huk i smród maszyn wojskowych był tak ogromny że nawet w Bojkowie było słychać i czuć

welcher weg nach rumänien?

Czemu patrioci z psami i kotami nie wybiegają z domów i nie wypadają z okien machając flagami i wiwatując na widok każdego samolotu i helikoptera? Toż to taka atrakcja, że dziw bierze na tę ciszę. Może patrioci stoją na baczność z rozdziawionymi japami? W sierpniu 1939 też tak się prężyli, a we wrześniu nie wiedzieli w którą stronę do Rumunii.

Gruntowy przymrozek

Pieski znów się baly

Cliper

a..zapomniałem o czworonogach które podkulily ogony a koty wlazly za szafy a poziom stężenia związków szkodliwych w powietrzu wzrósł o 1000% i spowodował masowe zatrucia…

Imiu

ja podjadę hulajnogą bo w autobusach będzie śmierdziało i ciasno a w Pciągach będzie pewnie to samo:-/
Taką mamy komunikację w Polsce że po staremu:-(

Imiu

miałem racje:-( PKP minusuje czy tylko Ci co się zmieścili?

tęczowy z rondlem na łbie

Przyznać trzeba że Katowice bardzo poszły do przodu. Był kiedyś czas że próbowaliśmy z nimi rywalizować, gdy rządził tam taki sam pasożyt jak u nas, czyli dzielny Uszok. Tam jednak ludzie sa mądrzejsi wywalili darmozjada Uszoka i miasto zaczeło się rowijać jak talala. A nasz darmozjad dalej siedzi i Gliwice popadły w totalny marazm….

sayi baba

Uszok był dobrym prezydentem. Lepszym niż Mańka Szulik w Zabrzu.

The Tiger@

Uszoka nie wywalili… Uszok ustąpił i “namaścił” na swojego nasptępcę Krupę. Poza tym to co jest teraz to są też zasługi Uszoka, bo na efekty trzeba kilka lat czekać.

:)

Jakby porównać rozkwit Katowic i Gliwic… Ciekawe, czy i po ilu latach od namaszczenia następcy Frankiewicza, ktoś wreszcie zauważy jakieś zasługi tego wybitnego prezydenta z najdłuższym nosem… tfu! z najdłuższą kadencją w posocjalistycznej Polsce? Stawiam dolary przeciw kasztanom, że nie.

:)

Ale po co tam jechać, żeby nawdychać się smrodu i ogłuchnąć, czy żeby zrobić widownię komiksowemu rządowi? Jak ktoś lubi parady wojskowe z defiladą przestarzałego sprzętu, czołgami bez amunicji i atrapami wozów bojowych, to wszystko lepiej i wygodniej zobaczy w pisiej telewizji. Nawet samoloty i śmigłowce każdy mógł już usłyszeć i zobaczyć w Gliwicach bo latają na miastem jakby się zgubiły.

VAkk

@;) – Ty z opcji niemieckiej czy sowieckiej?

Fiku Miku

Może z mieszanej 50/50.

Janik

Koledzy wyglądają na gatunek beztlenowców.

Fiku Miku

@Janik. Ta swoista, czysta mieszanka ma swój czas na świętowanie później, bo 1 i 17 września.

Banda świętokrzyska

Modły na ciemnej górze jeszcze trwają a ty już się wiercisz. Załóż czako, szabelkę w dłoń i bolszewika goń na maskaradę w Kato. Rączki nasmaruj łojem, żeby ładny klask dawały.

:)

Kurski i Naczelnik się wściekną, kiedy przeczytają, że do oglądania pisiej telewizji zachęca opcja niemiecko-sowiecka. Ale jak się publicznie pomodlicie za Jankowskiego i innych pedofili w koloratkach, to może wam wybaczą.

ja234

Więc właśnie. Pisiory rozbijają się samolotami w asyście myśliwców.Tak bardzo chcą pokazać jacy to oni wielcy.(1552)

Minaro

Toja sobie pojadę na browara do Katowic…Defiladę sobie popatrze wieczorem w tv. Po cholere stać i machać , tracić czas na bzdury.