Deweloperka w miejscu Zameczku Leśnego? Magistrat zaprzecza: “to nie jest zgodne z naszą wizją”

Co powstanie w miejscu dawnego Zameczku Leśnego? Magistrat priorytet nadaje gastronomii i odrzuca możliwość budowy mieszkaniówki, choć na takie rozwiązanie pozwalają zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

 
Na zapisy MPZP powołała się wiceprezydent Aleksandra Wysocka w korespondencji z Radą Dzielnicy Zatorze, która w ostatnich dniach trafiła do Internetu i wywołała falę komentarzy. Według uchwalonego w 2010 roku MPZP przeznaczeniem podstawowym dla tego terenu są usługi, a uzupełniającym “zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna i wielorodzinna, zabudowa gospodarcza, dojścia, dojazdy i parkingi”. W sieci pojawiły się sugestie, że na terenie Lasu Komunalnego powstanie osiedle deweloperskie.

– Las Komunalny nie jest własnością Adama Neumanna! Jest nasz – wszystkich gliwiczan. Kolejny chory pomysł: sprzedaż działki po Zameczku Leśnym z przeznaczeniem na zabudowę mieszkaniową. Co ten facet wyprawia z tym miastem?? – komentował na gorąco Kajetan Gornig, były kandydat na prezydenta miasta.


Magistrat zapytany o przyszłość nieruchomości, odrzuca spekulacje i podtrzymuje stanowisko sprzed kilku miesięcy, kiedy zdecydowano o rozbiórce Zameczku Leśnego.

– Miasto będzie dążyć do tego aby teren po zameczku został zagospodarowany z funkcją usługową, z naciskiem na gastronomię

– komentuje Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

Pierwsze przymiarki do realizacji tego celu zrobiono już w lipcu tego roku. Na pustym placu po rozebranym Zameczku umożliwiono tymczasową dzierżawę pod handel obwoźny. Pod dzierżawę przeznaczono 800m2 terenu. W pobliżu tężni solankowej mogłyby stanąć np. foodtrucki. Plan zakłada udostępnienie tego terenu pod “targowisko” do września 2021 roku.

Póki co zainteresowanie nie jest duże, na początku sierpnia z propozycji urzędników skorzystała tylko mobilna kawiarenka. To raczej nie napawa optymizmem przed poszukiwaniem docelowego inwestora.

MAGISTRAT: ZABUDOWA MIESZKANIOWA TAK, ALE GDZIE INDZIEJ

W Urzędzie nie ukrywają, że w dobie pandemii trudno o znalezienie chętnych do inwestycji w gastronomię. Na razie jednak planu B nie ma, a nieruchomość wkrótce zostanie wystawiona na sprzedaż w trybie przetargu nieograniczonego.

– Zapewniam, że zabudowa mieszkaniowa w tym miejscu nie jest zgodna z wizją miasta co do tego, jaką rolę powinien pełnić las komunalny.

– mówi Łukasz Oryszczak.

– Ostatnie miejskie inwestycje w infrastrukturę rekreacyjną, w tym otwarta w tym roku tężnia solankowa pokazują, że widzimy w tym miejscu ogólnodostępny teren rekreacyjny, którego pożądanym uzupełnieniem byłby obiekt gastronomiczny. W Gliwicach nie brakuje atrakcyjnych terenów pod zabudowę mieszkaniową i zdecydowanie powinna się ona lokować w innych obszarach miasta – podsumowuje.

Być może dla pewności, przed wystawieniem nieruchomości na sprzedaż, warto jeszcze uściślić zapisy MPZP. To czasochłonna procedura, wymagająca interwencji Rady Miasta, ale po kilku dekadach wegetacji, kolejne kilkanaście miesięcy przestoju nie powinno stanowić problemu.

RESTAURACJA BYŁA TO JUŻ PONAD STO LAT TEMU

Przypomnijmy, obiekt który pod koniec XIX wieku powstał w parku przy ul. Chorzowskiej od początku służył jako restauracja (więcej o historii). Po wojnie “Zameczek Leśny” był chętnie odwiedzany przez przedstawicieli ówczesnego wyższego szczebla partyjnego i miejskiego wszystkich okolicznych miejscowości.

W latach 90. powstała tu słynna na Śląsku dyskoteka BRAVO. Od 2006 roku budynek stał opuszczony i stopniowo niszczał. Równolegle trwał wieloletni spór między miastem a PSS Społem o prawo własności do obiektu. Ostatecznie obiekt trafił w ręce gliwickiego magistratu. W 2020 roku, ze względu na zły stan techniczny budynku zdecydowano o jego rozbiórce.
Michał Szewczyk

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Mms

Skoro nie ma być deweloperki to po jakie licho w nowym MPZP dopuszcza się taką zabudowę, to celowe działanie.Przyjdzie inwestor złoży projekt i dostanie pozwolenie bo przecież wszystko jest zgodne z prawem i miejscowym planem!

Marcin

A rzecznik prezydenta będzie potem tłumaczyć, że nie można było odmówić, bo “nie było podstawy prawnej”.

developer

Uchwalmy dobre podwaliny a i klient się znajdzie co dobrze zapłaci, jestem święcie przekonany że jest to robione pod konkretnego klienta.

Obserwujący

No,pewnie jest już wybrana jakaś firma z twojej branży.Popytaj i nie udawaj.

zdziwiszony

Każdy chce mieszkać w ciszy i zieleni i jak ktoś ma kasę to buduje albo kupuje a władze miasta i radni powinni już wymyślać nowych patronów dla ulic w Gliwicach. Wstyd związany z klerem już jest, a będzie większy im dłużej będą patronować ulicom i instytucjom.

asdf

No to trzeba zadbać o tę ciszę i zieleń, a nie likwidować to, co już jest.
Swoją drogą przyszli mieszkańcy się zdziwią. Zamieszkają na osiedlu na skraju lasu. A potem obok nich wyrośnie kolejne osiedle i kolejne… I po kilku-kilkunastu latach będą mieli mieszkanie z widokiem na balkon sąsiada, a do najbliższej zieleni kilometr.

AndrzejD

@Mms.
…dokładanie tak to się odbędzie. Mogę się założyć o dowolną sumę, że do tego parku zrobi wjazd jakiś developer. Tak sam odbyło się to w Katowicach/Chorzowie, gdzie na terenie Parku Śląskiego ( dawnego WPKiW) powstała zabudowa mieszkaniowa.
Mnie to nie dziwi – wszak na wschód od Odry kończy się cywilizacja a zaczyna Ruski kraj

STOWARZYSZENIE KOCHAMY GLIWICE

PROSIMY ! ZOSTAWMY TO CUDOWNE MIEJSCE W SPOKOJU ! Jedyne takie, kiedy jeśli nie masz czasu wyjechać za miasto możesz pooddychać naprawdę świeżym powietrzem /wejdź trochę w głąb lasu od razu poczujesz ! /. Dodatkowo tężenia ! TAM ŻADNA GASTRONOMIA SIĘ NIE UTRZYMA ! Szczególnie jakby ktoś miał kupić ten teren /Ekonomia ! zwrot zainwestowanego kapitału itd../ MUSIAŁBY powstać HOTEL wraz z infrastrukturą – wtedy tak ! Ale wówczas zniszczymy to jedyne cudowne stworzone przez NATURĘ miejsce do prawdziwego wypoczynku ! Czy zna ktoś duże miasto, ktore miałoby na swoim terenie 200 hektarowy naturalny las ? CHROŃMY TEN NATURALNY EKOLOGICZNY… Czytaj więcej »

STOWARZYSZENIE KOCHAMY GLIWICE

Jedyne co trzeba zrobić NATYCHMIAST to zasypać już nie doły ale ROWY ! przy zjeździe na parking.
Ludzie niszczą tam zawieszenie w swoich samochodach. Po deszczu zbiera się woda !
Opodal firma wykonuje prace ziemne pod budowe latarni- wystarczy dac im dodatkowo zlecenie.
Jeździ tam MZUK, Straż- nikt nie informuje odpowiednich osób.
DOCELOWO oczywiście trzeba zrobić parking !
Cóż latem inhalacje przy tęzni jak po nich na parkingu wdychasz tumany kurzu !

EKONOMIA GŁUPCZE !

Jak w ogóle można przypuszczać, że ktoś kupi
ten teren W TYM MIEJSCU ! pod GASTRONOMIĘ !
Jak zyskowna jest to branza ? chyba by mu się ta inwestycja zwrocila za 50 lat ! /jeśli w ogóle !/
Tu chodzi o HOTEL/ MOTEL jak przy PARKU SZWAJCARIA.
Jeśli to nie APARTAMENTOWCE to innej możliwości nie ma !. Aha ! Zostaje JESZCZE STACJA BENZYNOWA -też funkcja usługowa !

Wojciech

Przyjedz rowerem albo komunikacją miejską.

Marcin

Obok tężni wystarczy postawić food trucka i rozstawić wokół krzesła i stoliki. Koszty minimalne, ingerencja w przyrodę prawie zerowa, a przychody są.
Więc czemu się nie da? Kasa, miśki, kasa…
No i oczywiście trzeba realizować gliwicką tradycję niszczenia wszystkiego, co zielone.

realista

Zainstalować jakieś ekologiczne, nie zawierające szkodliwych aerozolów, pułapki na komary, bo w lecie to prawdziwa plaga.

Beton

Sam pomysł sprzedaży tej nieruchomości to idiotyzm i skandal. Miasto wpuści prywatę na teren parku M I E J S K I E G O i skończy się to tak, jak na terenie po hucie i synagodze. Prywaciarz zrobi tam parking płatny i składowisko hasi, szkła i byle czego + tandetną budę z hot-dogami i zapiekankami z mikrofalówki.

Jan

Plac po synagodze to jest wizytówka centrum Gliwic – 3-metrowe hasie, prefabrykaty i dziki parking na niezabezpieczonej działce wystawionej na sprzedaż więc właściciel już nie interesuje się co się tam dzieje.

Marcin

Dodatkowo prywatny inwestor będzie miał już uzbrojony teren, z tężnią wybudowaną za pieniądze podatników. Do tego praktycznie gotowy plac parkingowy.
Połowa roboty zrobiona, teraz już tylko wyrżnąć drzewa, postawić i wyposażyć budynek i można zarabiać.

gmG

Skoro Magistrat zaprzecza to już po sprawie tak jak np. w sprawie zaprzeczeń dotyczących linii tramwajowej.

black_horse

Miastem rządzą dyletanci. Nie mają pomysłu, spójnej wizji, fachowej wiedzy. Za nic nie odpowiadają. Żadnej spójności, funkcjonalności. I są w tym bardzo konsekwentni. Jak sobie coś ubzdurają to dążą do tego po trupach.

Marcin

Z wypowiedzi urzędników wynika, ze wizję mają. Może nie spójną, ale jaką mają.
Tyle że oni co innego mówią, a co innego robią.

DD

Znaczy podwójne standardy, wiadomo w jakim celu. Takich przedstawicieli gminy należy pozbawiać stanowisk w trybie natychmiastowym, bo nigdy nie wiadomo co nam wmuszą, narzucą w najbliższej przyszłości. Czasy są niepewne, żeby to nie były prorocze słowa.

Mad

Znając życie prywaciarz postawi małą kawiarnie z przylegającymi do niej Budynkami Mieszkalnymi

Marcin

Na parterze lokale usługowe, a na piętrach wyżej luksusowe apartamenty dla wybrańców.
Ciekawe czy będzie to ogrodzone osiedle, bo ostatnio takie są w modzie.

Obserwujący

Kawiarnia jest zbędna w czasach kowidu.Te wszystkie knajpy,restauracje,paby, bistra padają jeden po drugim.

Urko

“– Miasto będzie dążyć do tego aby teren po zameczku został zagospodarowany z funkcją usługową,…”
Też w życiu zdarzyło mi się parę dążyć do paru rzeczy , po to, by w końcu dotrzeć do zupełnie innych, nieprawdaż panie Oryszczak ? W tym przypadku ? Np. do 9 K za m2 mieszkania ..

gmG

Mieszkańcy Gliwic to populacja napływowa, lokalsów prawie nie ma. Napływowi z żalu za pozostawionym gdzieś życiem wyżywają się na na organizmie miejskim dewastując wszystko to co pozostało z czasów przedwojennych, spójność architektoniczna, układ komunikacyjny, elementy zieleni, korytarze wentylacyjne nie mają dla nich znaczenia bo poniemieckie. Nowomodna zabudowa barakowa (nie mylić z barokową) zastępuje perełki architektury miejskiej. Idiotyczne argumenty że to stare i nie warto remontować pojawiają się co rusz ze strony magistratu bez żadnej reakcji ze strony profesorów politechniki na której jest podobno wydział architektury. O miejskim “Konserwatorze” zabytków nie wspomnę.

Gliwice

„Perełki architektury miejskiej” hahahahha
W Gliwicach???? Hhahaha
Nie wiem co bierzesz ale ja chcę to samo- pokażę kolegom w podstawówce jak inni się bawią.
Przeglądnij książki czy albumu o architekturze-ani jednej „perełki architektury z Gliwic”. No może poza klubem perełka.
Perełki architektury miejskiej- hahaha
Ja zdaję sobie sprawę z megalomanii części populacji gliwiczan ale bez przesady.

gmG

skoro masz kolegów w podstawówce to mało jeszcze wiesz. Twoje podejście potwierdza moją tezę. Pozdrawiam

Ampuła

Przymusowa gastronomia w Lesie Komunalnym. Można by kierować tam skazanych na prace społecznie użyteczne, a fizycznie do nich niezdolnych. Musieliby odcierpieć, co zasądzone, w lokalu o obniżonym standardzie. Na krzywych zydlach z drzazgami, przy chwiejnych stolikach krytych lepką ceratą w wypalone wzory. Gastrospis krótki, ale treściwy: flaki, płucka, paprykarz, nóżki, ogonowa, mielony. Wszystko na cienkiej granicy między ostatnią minutą przydatności do przełknięcia, a tygodniową biegunką. Serwowane przez kelnera, który tam tylko dorabia, a zawodowo czyści szamba z osadów stałych, od czego nabawił się wielobarwnych egzem i liszajów oraz reumatoidalnego defektu stawów kolanowych. Dlatego donosi zamówienia ze znaczącym opóźnieniem, więc wystygłe,… Czytaj więcej »

ZOSIA GLIWICZANKA OD ZAWSZE !

A po co w Lesie Komunalnym ?
takie miejsce ju mamy, nawet Kajtka tam spotkasz – tylko kuchnia zagraniczna – co nie znaczy lepsza !

Mosiek

Gastronomia była tam od ponad 100 lat i miała się dobrze dopóki kolesiostwo Ampuły nie wzięło się za zarządzanie miastem.

Beno

Można mieć różne zdanie na politykę centralną, ale PiS nawet w 1% nie zniszczył tego kraju przez 5 lat jak dokonał tego w nie cały rok Adam Neumann. Czy musimy tak biernie na to patrzeć? Nie można zorganizować referendum o odwołanie prezydenta. Lepiej niech rządzi PiS, a nie sierota, która nie ma wizji oraz pomysłu na rozwijanie się tego miasta. Zamiast strajku kobiet może zorganizować strajk przeciwko Adamowi Neumannowi pod jego prywatnym domem?

w pogonii za octem

oho uważaj!,bo cię poda do sądu.on jest bardzo wrażliwy na krytykę pod swoim adresem

Ampuła

*****

gliwicjus

Apartamenty Leśne Zacisze…

K.

Jakaś konkurencja dla Lipowego? Bo brzmi jak nazwa cmentarza.

AndrzejD

…Apartamenty Zamkowe …albo jeszcze lepiej Royal Gold Apartments Prestige

realista

Odbudować tak jak to wyglądało przed wojną, jaki problem?

Pirat

Tradycja rodzinnych spacerów w niedzielne popołudnia (piwko dla panów, biała kawusia dla pań, a ciasteczka i lemoniada dla dziatek) skończyła się wraz z epoką dorożek i XIX wiekiem, a więc raczej nie byłoby chętnych do odwiedzania.

CoToJest

Targowisko na końcu miasta gdzie każdy ma daleko.. Dodatkowo w miejscu historycznym… To mógł wymyślić tylko nasz prezydent…

Jnde

Już wiem, to będący apartamenty ‘Brawo”

Cliper

Każde niemieckie miasto ma stadwald z infrastrukturą gastronomiczną-rekreacyjna służącą mieszkańcom..u nas?

Obserwujący

Glajwice niestety nie są niemieckie.Poza tym,glajwice jak zawsze są na wstecznym.
Urzędasy mają swoją-swojską wizję tej wioseczki czyli jeszcze większy regres.

Imiu

powstanie Arena Podium 2.0 i będzie uroczo XD

Obserwujący

Taaa….za to wizją urzędasów jest rozwalanie i niszczenie wszystkiego.
Urzędasy nie ściemniajcie,dobrze wiecie,co postanowiliście,powstanie klocek z “apartamentami”.

Ampuła

Deweloperka wcale nie musi być dla żywych!
Korzystając z uroczego, leśnego otoczenia i istniejącego już sąsiedztwa zaakceptowanej społecznie tężni,
można pobudować obiekt, gdzie przebywać – bo nie mieszkać – będą osoby w stanie stężenia pośmiertnego.
Taka, nazwijmy ją Stężnia Zamkowa, surowo uporządkowana architektonicznie i wykończona z paragastronomicznym
chłodem, pełnym cichego blasku nierdzewki i kamiennego spokoju glazury.
Funkcjonalność pierwsza klasa i ukryta elegancja, jako godna odpowiedź na rządowe szpitale w ślepych magazynach,
z łóżkami zbijanymi z palet, przy których staną medyczne roboty produkcji Węglokosu.

Lol

A Musi tam być budynek?? Trawę posiać krzewy posadzić. plac zabaw dla dzieciaków. małą siłownię i przyłączyć ten sporny plac do parku . W Parku Chrobrego temat został ogarnięty bezproblemowo, Mały punkt. gdzie można dzieciakom kupić słodkości lub napić się kawy ciepłej. zimnej w zależności od pory roku, Zameczek ma swoje lata świetności za sobą teren został wyrównany i niech tak zostanie

Tom1983

Jeżeli tam powstanie mieszkaniówka to ludzie sami tych mieszkańców przepędzą. Miarka się przebierze. Niech Neuman z Frankiem idą niszczyć swoje prywatne posesję a od naszych wara!!!

Grzegorz

ludzie sami wybrali przeznaczenie dla tego terenu czyli parking , wreszcie można podjechać i zaparkować , ile strszych ludzi teraz widzimy spacerujących po parku , a jak zabudują to nie bedzie parkingu czyli dostępy do tężni i poysł umrze śmiercią naturalną. Pomysł z foodtruckami też jest dobry tylko czy tam ludzie ida jeść ??? nie !!! tam wystarczy jeden z kawą i drugi gdzieś w lesie rowerowy bar kawowy

anzelm bohatyrowicz

władza nawet w Gliwicach, nie jest dana na zawsze. Taką władzę trzeba usunąć jak najszybciej ,a może tak mejmann by tak się spotkał wreszcie z mieszkańcami i niech mieszkańcy przedstawią jak,, ha ha władza,, nie potrafi pomyśleć jak zagospodarować mienie miasta czyli mieszkańców, którzy to w tym dla mieszkańców podłym mieście płacą podatki, stoją już w naszym mieście ROZ,,,, tereny , które były wizją urzędników opłacanych z podatków mieszkańców bez korzyści dla nich samych. Tak samo jest z fikcyjnym budżetem obywatelskim – mieszkańcy jedno ,a drugie urzędnicy ,bez władzy która rozmawia ze swoimi mieszkańcami Gliwice upadną , zostaną czcze wizje… Czytaj więcej »