Na DK88 pojawi się odcinkowy pomiar prędkości. Kierowcy zwolnią albo posypią się mandaty

W ciągu Alei Jana Nowaka Jeziorańskiego (DK 88) zamontowane zostaną urządzenia rejestrujące do odcinkowego pomiaru prędkości, które będą zapisywać prędkość, z jaką poruszają się samochody. Rejestratory pojawią się na odcinku od wiaduktu z ul. Szymanowskiego do zjazdu na ul. Pionierów.

 
Instalacja tego rodzaju sprzętu ma zmobilizować kierowców do przestrzegania wyznaczonej przepisami prędkości, a w konsekwencji zwiększyć poziom bezpieczeństwa na tym odcinku. Biorąc pod uwagę nadchodzący znaczy wzrost mandatów, jest spora szansa, że kierowcy zdejmą tu nogę z gazu.

Na alei Jana Nowaka Jeziorańskiego często dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Zaledwie dwa dni temu, na wysokości ulicy Tarnogórskiej, doszło tam do poważnego karambolu – zderzyły się cztery samochody.


W 2020 r., tylko na gliwickim odcinku alei Jana Nowaka Jeziorańskiego doszło do 184 zdarzeń, w których zginęło 9 osób, a rannych zostało 6 osób. W tym roku były tam już 174 zdarzenia, w których rannych zostało 9 osób, a zginęły 2.

Szczególnie niebezpieczny jest odcinek od wiaduktu z ul. Szymanowskiego do zjazdu na ul. Pionierów. Od 2009 do 2020 r. miało tam miejsce 411 zdarzeń drogowych, w tym w tym 42 wypadki, czyli zdarzenia drogowe, w których byli poszkodowani. By zwiększyć bezpieczeństwo, na tym odcinku zamontowany zostanie system stacjonarnych urządzeń rejestrujących średnią prędkość – mówi Dawid Ochód, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił już przetarg na dostawę i instalację tych urządzeń. Według planu urządzenia powinny zostać zamontowane do końca 2022 r.

(żms)/UM Gliwice(mf)
fot. ZDM Gliwice

50 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Ksenomorf
20/11/2021 08:28

Powinni jeszcze zamontować fotoradar na bypasie obok stacji BP.

Hydra Ulik
24/11/2021 20:38
Reply to  Ksenomorf

Zgłaszałem sprawę bypasu obok BP i przy wjeździe na DK88 przy strefie na wysokości Brzezinki. Panowie z ZDM stwierdzili, że nie można, że się nie znam etc. Jednak na bypasie przy zjeździe z ul. Wyczółkowskiego pojawiły się bariery i nie da się tym pasem śmigać w celu ominięcia jadących poprawnie po drodze. Przy BP też można jakąś szykanę wymyślić, ale ZDM ma to w doopie.

dzidek krępak
19/11/2021 14:42

Najwyższy czas.

Kochać Pis !
20/11/2021 16:54
Reply to  dzidek krępak

Niebawem miał być w Gliwicach DONALD ale mu pis zabrał prawo jazdy.
Teraz jeśli przyjedzie to tylko na PLATFORMIE !
W telewizji mówili, że na tym odcinku dk 88 też na pewno by przekroczył !

Agentka
19/11/2021 14:42

I bardzo dobrze!

POPiS
21/11/2021 00:27

Ciekawe do ilu prędkość dodatkowo ograniczą, bo samego pomiaru nie postawią, zyski trzeba zmaksymalizować. Ale przynajmniej w lekko pożytecznym miejscu taki pomiar, nie tak jak np. na prostym odcinku drogi na Rybnickiej. Przydałyby się jeszcze zwykłe fotoradary w środku miasta, np. na Wrocławskiej, Częstochowskiej i Dworcowej, gdzie auta lubią sobie pędzić ponad 100 km/h i gdzie istnieją słabo oświetlone przejścia bez świateł.

Owerol
19/11/2021 20:25

I do każdego mandatu skierowanie do okulisty żeby znaki widzieli

Marcin
22/11/2021 20:29
Reply to  Owerol

Właśnie na tym polega problem, że na odcinku od wiaduktu z ul. Szymanowskiego do zjazdu na ul. Pionierów nie ma znaków ograniczenia prędkości. Maksymalna prędkość na tym odcinku to 90 km/h dla samochodów osobowych i wynika to z kodeksu drogowego. Więc problemem jest co najwyżej nieznajomość przepisów wśród kierujących. Pomijając oczywiście głupotę, lekkomyślność i podejście typu “wypadki zdarzają się innym, ale nie mnie”.

Tarnogórska
20/11/2021 09:18

Czy przy zjeździe z Tarnogórskiej też będą rejestrować?

1452
19/11/2021 18:25

Jak wyrobnicy pędzą ze Strefy w kierunku Żabża swoim truchłami to ciarki przechodzą

Eddi
20/11/2021 07:51
Reply to  1452

Nie kłam i nie siej zamentu już przestań z tą waszą rodzina tradycją ub-ka Akurat wiekszosc tych wyrobników jedzie w miarę normalnie ciurkiem jeden za drugim. To kierowcy którzy ich mijają na lewym pasie cisną ile się da.
Oczywiście czarne owce zdarzają się wszędzie tak jak i w twojej rodzinie..
Nie zapominaj o tym. My wiemy.

Sip
21/11/2021 21:59
Reply to  Eddi

Nie kłam? W twojej rodzinie? Taki skrót…

Obserwując
23/11/2021 13:49
Reply to  1452

Wyrobnicy? Ładnie to tak nazywać osoby dzięki którym możesz nabywać towary w sklepie?Nigdy nie wiesz czy kiedyś będziesz takim “wyrobnikiem”….

Cliper
20/11/2021 18:18

Czy miliony(bo takich sum się spodziewam)zasilą budżet miasta?

Iza
19/11/2021 19:08

Nareszcie. Strach jeździć 88. Oby jak najszybciej. Szkoda, że Policja nie patroluje tej drogi. Szybko uzupełnili by budżet Państwa

Bodzio
19/11/2021 20:36

G**** prawda dalej przy zjazdach na strefę jadący do pracy potrafią zawracać, tam nic nie trzeba!

Danus
20/11/2021 19:10

Nie zwolnią i dalej będą ginąc

Marcin
22/11/2021 20:24

Wracam DK88 z pracy. Kierowcy nagminnie przekraczają tam prędkość, traktując tę drogę jak drogę ekspresową. Większość osób jedzie tam po 100-120 km/h (wyprzedzają mnie, gdy jadę 90 km/h). Sądzę, że dużo mandatów się posypie.

“Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił już przetarg na dostawę i instalację tych urządzeń. Według planu urządzenia powinny zostać zamontowane do końca 2022.”

Szkoda, że tak późno…

Obserwując
23/11/2021 13:46

Bardzo dobrze.Powinny być też progi zwalniające.
Ałtkowiczom wlepiać mandaty po 20 tys aż się nauczą jeździć przepisowo a nie pędzić jak szaleni.

Obser
20/11/2021 07:12

I nadal nie widzę uwag dla pieszych

Obser
20/11/2021 07:13

Nie edukowani piesi czyli grupie ludzi zaleźy na pracy.

Stary
19/11/2021 14:48

A kiedy na DTŚ ?

mms
19/11/2021 15:04
Reply to  Stary

najlepiej na tym pofalowanym odcinku ograniczenie do 30 km/h i 10 radarów a co

Rasialdo
19/11/2021 15:59
Reply to  Stary

Na DTŚ rolę ogranicznika pełni nawierzchnia

mms
19/11/2021 20:16
Reply to  Rasialdo

tylko nawierzchnia nie wlepia mandatów

Stary
19/11/2021 22:47
Reply to  Rasialdo

Na gliwickim odcinku nawierzchnia jest nienaganna i prędkość ograniczona jest do 70 km/h. Mało jest samochodów, które jadą wolniej niż 100 km/h.

Rychu
20/11/2021 19:29
Reply to  Stary

Bo tyle można tam bez problemu i uszczerbku na bezpieczeństwie jechać. Wystarczy sprawny pojazd i skupienie, pomaga też minimalna wiedza o fizyce pojazdów. Jeśli kogoś przerasta sprawna, nie wariacka jazda po gładkiej drodze z szerokimi pasami i dobrą widocznością, pora rozważyć dalszą karierę kierowcy. Są autobusy, pociągi, są również taksówki.

Stary
20/11/2021 20:43
Reply to  Rychu

Oddaję szacunek mistrzowi kierownicy. Ale zauważ, Mistrzu, że tam obowiązuje ograniczenie do 70 km/h. Jak załatwisz z zarządcą drogi zmianę limitu, to O.K. Ale póki co, jest 70 km/h. Dodatkowo, zauważ Mistrzu, ze są tam bardzo blisko siebie położone zjazdy i wjazdy na trasę, co powoduje iż nie są to parametry autostrady. Wjeżdżające muszą jakoś włączyć się do ruchu a pasy rozbiegowe są bardzo krótkie. Powoduje to pewne perturbacje ale Ty z pewnością sobie z nimi świetnie radzisz pomykając slalomem między gamoniami. I mam jeszcze prośbę Mistrzu. Nie odsyłaj do taksówek, autobusów, pociągów, samolotów i co tam jeszcze wymyślisz, sprawnych… Czytaj więcej »

Hydra Ulik
24/11/2021 20:28
Reply to  Stary

Owe krótkie pasy rozbiegowe, to wynik braku miejsca na ich budowę. A dlaczego nie puszczono deteeśki ringiem wokół miasta? Rozcieńczenie ruchu, mniejszy hałas i spaliny w mieście, brak kosztów utrzymania tuneli (oświetlenie, wentylacja, system zarządzania, odwodnienia etc.). Ale cóż, nasz władca i imperator miejski wiedział lepiej. ;-)

Stary
20/11/2021 22:30
Reply to  Rychu

Młody Rychu ma sprawny pojazd, potrafi się skupić a wiedzę o fizyce ma
z pewnością w wymiarze noblowskim. Szczególnie specjalizuje się w “fizyce pojazdów” !!! Właśnie wynalazł nową fizykę. Eureka !!! Po prostu Mistrz.

Obser
20/11/2021 07:16

Giną piesi ,,co ar 14 mówi nie wolno wchodzić pod koła pojazdu jedna w Gliwicach ino została potrącona i ukarana ,,i dlaczego mąci się

Anna
19/11/2021 22:43

Winni nie są kierowcy tylko fatalna infrastruktura. Tylko że zbudować dobrą drogę jest o wiele trudniej i drożej. Tą drogę trzeba poprostu przebudować. Pas rozdzialu i nie bedzie żadnych groźnych zdarzeń. Wiem to będzie sporo kosztować ale życie ludzkie jest warte więcej a w mieście marnuje się o wiele większe pieniądze. Ot np nowa droga rowerowa na Jana Pawła…

Last edited 7 dni temu by Anna
Bajtek
19/11/2021 23:37
Reply to  Anna

Skoro ograniczenie jest do 70 km/h, a mnóstwo kierowców wali tam powyżej 100 km/h, to winna jest infrastruktura czy kierowcy, którzy mają w d… przepisy? Jakby poprawiła się infrastruktura, jechaliby jeszcze szybciej. Problemem jest powszechne chamstwo wyhodowane właśnie przez poczucie bezkarności.

J***BIEDĘ
20/11/2021 11:41
Reply to  Bajtek

Ja tam walę i 200 i dalej walić będę.

Stary
20/11/2021 22:36
Reply to  J***BIEDĘ

Chyba 200 gram, bez zagrychy…

Sip
21/11/2021 22:02
Reply to  Bajtek

Może wszędzie dajmy ograniczenia do 30km/h, nawet na autostradach, wtedy zmaksymalizujemy bezpieczenstwo. Napewno o to chodzi?/

Marcin
22/11/2021 20:49
Reply to  Sip

Sprowadzanie dyskusji do absurdu to marna strategia. Obnaża raczej brak argumentów z Twojej strony. Jeżeli specjaliści z zakresu ruchu drogowego ustalili, że bezpieczną prędkością na DTŚ jest prędkość do 70 km/h, to kim Ty jesteś, że twierdzisz inaczej? Robiłeś pomiar ruchu, sprawdzałeś odległość pomiędzy zjazdami, obciążenie w poszczególnych godzinach, badałeś możliwość sprawnego włączenia się do ruchu na zjazdach itd.? A może po prostu wypowiadasz się na zasadzie “ja jestem świetnym kierowcą i mam nowe, wypasione auto z wszystkimi systemami bezpieczeństw, więc wszyscy inni pewnie też”? Weź pod uwagę, że tą drogą jeżdżą różne pojazdy – małe, średnie i duże auta… Czytaj więcej »

Hydra Ulik
24/11/2021 20:34
Reply to  Marcin

“obciążenie w poszczególnych godzinach” hmmmm…. a może mierzyć natężenie ruchu i dynamicznie zmieniać ograniczenie? I tak jest na DTŚce zaawansowany system sterowania i nadzoru (przynajmniej dla odcinka tunelowego) – co za problem rozszerzyć jego możliwości?

Hydra Ulik
24/11/2021 20:32
Reply to  Sip

Proponuję w mieście 5 (pięć) km/h i pieszy z chorągiewką przed samochodem!

Hydra Ulik
24/11/2021 20:31
Reply to  Bajtek

Może raczej powszechność idiotycznie stawianych ograniczeń, zakazów, co powoduje, że ignoruje się również te istotne i zasadne.
W Turcji, jak jest ograniczenie przed zakrętem do np. 70 km/h, a Ty pojedziesz 80 km/h, to będziesz miał szczęście, jak nie wylecisz. U nas ograniczenia w takich miejscach są kalkulowane na warunki zimowe i jazdę ciężarówką na łysych oponach.

Lagun
19/11/2021 15:07

Ta droga jest zwyczajnie źle zaprojektowana, prędkość ma tutaj znaczenie marginalne.

Kolik
19/11/2021 20:43
Reply to  Lagun

To z pretensjami do Adolfa, bo to za jego czsów budowali!

Asssa
19/11/2021 20:03

Ludzie zacznijcie to w końcu niszczyć i likwidować, jeszcze kilka lat temu tak pozbywano się tego dziadoatwa.

DROGOWY BANDYTYZM !
19/11/2021 20:54

DZIĘKUJĘ !. BARDZO DZIĘKUJĘ !
PROSIŁEM O TO WE WCZORAJSZYM KOMENTARZU POD ARTYKUŁEM DOTYCZĄCYM WYPADKU NA TEJ DRODZE. JESTEM ZASKOCZONY SZYBKOŚCIĄ DZIAŁANIA.
NIE WIEM CZY TO ZBIEG OKOLICZNOŚCI BO BYŁO TO WCZEŚNIEJ PLANOWANE – NIE WAŻNE !
DZIĘKUJĘ REDAKCJI ZA PODJĘCIE WAŻNEGO TEMATU .
DZIĘKUJĘ OSOBOM ODPOWIEDZIALNYM Z ZARZĄDU DRÓG MIEJSKICH.

ZakazaćWszystkiego
19/11/2021 17:06

Za niedługo nie będzie można oddychać w tym kraju.

PAKer
19/11/2021 17:11

O co Ci chodzi? Czemu ma być ciągłe pozwolenie na łamie przepisów, narażanie innych na śmierć? DK88 to akurat cholernie niebezpieczna droga i tam akurat ograniczenia często nie są na wyrost (z wyjątkiem 60km/h w Zabrzu, ale tego odcinkowy pomiar nie obejmuje). Nie wiem, co i jak trzeba sobie myśleć, żeby porównać egzekwowanie przepisów do zakazeu oddychania….

Sip
21/11/2021 22:08
Reply to  PAKer

Paker, jak jesteś drogowym ciamajda to przesiądź się na rower i nie pchaj się na DK88. Przez takich jak ty lista zakazów będzie dłuższa od listy dopuszczen. Zakaz to powinien być wyjątkowy przepis a staje się normatywem.

#bezkagańca
19/11/2021 19:31

No przecież już tego zabraniają. A będzie jeszcze lepiej – vide austria.

Hwdp
19/11/2021 22:52

Żenada znowu kasy potrzebuja pijawki pisowskie

Anna