Do centrum Gliwic nie wjedziemy starym samochodem? ZDM rozważa „strefę czystego transportu”

Czy do centrum Gliwic wkrótce wjadą tylko pojazdy spełniające określone normy emisji spalin? Rozwiązanie, które na Zachodzie jest powszechne, w Polsce dopiero raczkuje, a jednym z pierwszych miast, które mogłyby zdecydować się na taki krok są Gliwice.

 
Strefy Czystego Transportu funkcjonują w 320 europejskich regionach miejskich. W Polsce nie ma jeszcze żadnej takiej strefy, ale od stycznia ubiegłego roku samorządy zyskały możliwość ich wprowadzenia. W Gliwicach już w lutym 2022 roku, ZDM informował o analizach związanych z wprowadzeniem SCT. Po prawie roku od tego czasu, tempo prac nie jest raczej wysokie, choć temat ruszył z miejsca, a pierwsze konsultacje były prowadzone m.in. z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.

– W najbliższym czasie prowadzone będą analizy danych, które są niezbędne do procedowania wprowadzenia strefy czystego transportu

– informuje Jadwiga Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach. – Zakres przygotowania do wprowadzenia SCT jest tak duży, że w chwili obecnej nie ma takiej możliwości, aby strefa została wprowadzona w tym roku – dodaje.

Zainteresowanie SCT potwierdził też gliwicki samorząd w badaniu Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych. Gliwice jako jedno z nielicznych polskich miast wyraziły chęć wprowadzenia strefy, choć uniknęły podawania konkretów dotyczących daty wdrożenia.

Strefa Czystego Transportu to obszar, po którym swobodnie poruszać się mogą tylko pojazdy spełniające określone normy emisji spalin, co redukuje zanieczyszczenie powietrza. Strefy to obszar miasta odpowiednio wybrany i oznakowany. Mogą w nich przemieszczać się zarówno pojazdy o napędzie benzynowym jak i popularne „diesle”. Kluczowe jest spełnienie odpowiednio wysokiej normy emisji spalin EURO. Badania organizacji ekologicznych (m.in. HEAL Polska) wykazują, że SCT zapewniają znaczną poprawę jakości powietrza i mają pozytywny wpływ na lokalny handel.
(msz)

89 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
09/01/2023 08:16

a ludzie w Centrum Gliwic nadal palą w piecach kaflowych. Nadal spalane są śmieci, węgiel, drzewo bo ludzi starszych nie stać na wymianę pieców itp.
Tak to się kręci :)

Brawo wy
09/01/2023 09:40
W odpowiedzi na  Marek

A kogo to obchodzi, że cię nie stać. Stać rezydenta, naczelników i radnych tyle wystarczy.

mag
09/01/2023 10:28
W odpowiedzi na  Marek

Czy Strefa Czystego Powietrza ma być na obszarze właśnie uruchomionego centrum przesiadkowego na Toszeckiej i czy z tego powodu koszy na śmieci już Miasto nie będzie musiało czyścić oraz nawierzchnie pozostaną brudne ?. Niech ZDM zajmie się czystymi nawierzchniami ulic bo obecne zadania własne ich przerastają

Kolik
10/01/2023 11:42
W odpowiedzi na  mag

A jak ty chcesz zmusić prywatnych właścicieli do korzystania z OPECu i załatwiania zezwoleń na każdą dziure w ścianie u konserwatora zabytków?

Niech się mury pną w chmury G
10/01/2023 12:03
W odpowiedzi na  Kolik

Co do zasady wprowadzenie rury co do budynku w Gliwicach jest p.p.t. co powoduje że dziura jest niewidoczna

Ula
11/01/2023 13:03
W odpowiedzi na  mag

Oni muszą być postępowi i kopiować to co jest za granicą ,a syf jak był tak pozostanie

Stare Gliwice
09/01/2023 14:24
W odpowiedzi na  Marek

Frankiewicz wyremontował ulice Starówki bez doprowadzenia tam sieci ciepłowniczej. Nowoczesny i ekologiczny senator jeszcze z bardziej nowoczesnej partii

Bogna
09/01/2023 14:33
W odpowiedzi na  Stare Gliwice

Jak najbardziej słuszna uwaga.

Adam
10/01/2023 10:04
W odpowiedzi na  Stare Gliwice

Ten światły wizjoner zlikwidował też tramwaje i teraz zamiast nich jeżdżą autobusy.

SPP
09/01/2023 15:01
W odpowiedzi na  Marek

Auteczkowcy jak zawsze się spruli i problemy jak zwykle widzą u innych. :)

Ula
11/01/2023 13:06
W odpowiedzi na  SPP

A ty sobie pedałkuj i wdychaj moje spaliny
:)

Mieszkaniec
09/01/2023 11:22

To znaczy, że w najbliższych wyborach trzeba wymienić rządzących w Gliwicach. Wybrać ludzi którzy potrafią analizować potrzeby mieszkańców, również tych, których nie stać na auto za 150 tysięcy złotych

Thomas
09/01/2023 18:57
W odpowiedzi na  Mieszkaniec

Dokładnie tak. Mogę się dziś założyć, że eliminacja wszystkich pojazdów poniżej Euro5 spowoduje marginalną poprawę jakości powietrza. Temat przerabiany w Stuttgarcie, jedna z najgłupszych inicjatyw wprowadzona w życie.

Thomas
09/01/2023 18:57
W odpowiedzi na  Thomas

*w historii miasta

Jest jak jest
10/01/2023 07:45
W odpowiedzi na  Thomas

Ale tam, czego nie rozumieją miejscowi decydenci chodziło o to, żeby ludzie nie trzymali starszych samochodów z sentymentu, tylko żeby kupowali nowe, rodzimej produkcji, celem napędzania gospodarki.

Lidzia
11/01/2023 13:10
W odpowiedzi na  Jest jak jest

Dobrze że chociaż po peryferjach będzie można jezdzić .Bez centrum można żyć

Cc
09/01/2023 22:15
W odpowiedzi na  Mieszkaniec

Za 150k to w nowych nie ma za bardzo w czym wybierać.

Piotr
09/01/2023 07:52

Warto też zbadać, ile lat mają samoloty latające nad Gliwicami.

Brawo wy
09/01/2023 08:12

„– W najbliższym czasie prowadzone będą analizy danych, które są niezbędne do procedowania wprowadzenia strefy czystego transportu”
No to kasiorka przypłynie i się rozpłynie.
I znów błąd u podstaw. Wprowadzać coś takiego należy w kotłowniach stref podmiejskich. Żernica, Ostropa, Bojków, Żerniki, Wójtowa Wieś to tam powietrze można jeść łyżką.

Keep calm
09/01/2023 08:34
W odpowiedzi na  Brawo wy

Ten sam problem, ale tu wystarczy uchwała Rady Miasta, od której powinno się zacząć. Czy ktoś widział choćby taki projekt?

mieszkaniec centrum
09/01/2023 08:41

Kto wprowadzi SCT, ten przegra wybory, a stan powietrza nie ulegnie poprawie. Źródłem smogu są wyłącznie piece na węgiel i to raczej te starsze.
A jsżeli miasto chce wprowadzać fanaberie typu SCT niech mi kupi samochód tej samej klasy co mam, ale spełniający właściwe normy. 100 kPLN na dzień dobry i nie jest to lulsusowa limuzyna.

SS3
09/01/2023 11:18
W odpowiedzi na  mieszkaniec centrum

Czym palić by przekroczyć normę NOx i ozonu?
Jedyny pojazd na jaki zasługujesz to niemiecki autobus nur fur jude.

gliwicjus
09/01/2023 08:11

Ciekawe, czy urzędnicy po pracy komunikują się z otoczeniem w języku polskim, czy może dalej po urzędniczemu: „w przedmiotowym temacie obiadu rozpoczynam procedowanie obierania ziemniaków”.

stary dziad w eterze
09/01/2023 11:18
W odpowiedzi na  gliwicjus

Każda zamknięta grupa ma swój odrębny żargon. Np. ksiądz nie powie „kocha” tylko „miłuje”, albo nie „idzie” tylko „kroczy”, myśliwy nie powie „łapy” tylko „skoki” albo nie „ślady”, a „tropy”, gitowiec nie powie „taboret” tylko „fikoł”, tak urzędnik też musi odpowiedzieć w swojej grypserze.

Ostatnio edytowany 30 dni temu przez stary dziad w eterze
CroftL.
09/01/2023 08:33

Była możliwość zmiany władzy to nie poszliście na wybory i stara władza dalej rządzi i robi co chce. Gliwice to jedno z najbrudniejszych miast jakie odwiedziłam. Wszędzie walają się śmieci, nie mówiąc o zaniedbanej zieleni. Nawet pod nosem urządu nie jest najlepiej i na dodatek strasznie śmierdzi. Jaki prezydent takie rządy.

Jas
09/01/2023 13:40
W odpowiedzi na  CroftL.

To odwiedź Rude Śląska, albo Zabrze! Gliwice mają najwięcej parków i zieleni !

Parkowicz
09/01/2023 14:25
W odpowiedzi na  Jas

Te parki to zasługa Frankiewicza i mu podobnych?

Józek
09/01/2023 17:42
W odpowiedzi na  Jas

Mają dużo zieleni bo są na skraju śląska i nie jest to niczyja zasługa.Przed laty był bum na łatwość i bliskość pracy i mieszkania wiec tak się rozwijały miasta śląskie.Gliwice tylko z Zabrzem graniczą,a pozostałe miasta ?:Jak ktoś obcy przyjedzie na Śląsk to mu się wydaje że to jedno wielkie miasto,bo praktycznie nie bardzo są widoczne?

SS3
09/01/2023 19:12
W odpowiedzi na  Jas

Jasiu w **** byłeś **** widziałeś.
Makoszowy – Halemba to taki las, że Gliwickie parki startu nie mają.

Jo
10/01/2023 09:50
W odpowiedzi na  SS3

Nie porównuj parków i zieleni miejskiej z lasami na peryferiach miasta

gmG
09/01/2023 09:28

Czy DTŚ przebiega przez centrum? Wydaje się że tak, to czy SCT też ją obejmie? Czy Tesla z agregatem prądotwórczym to czysty transport? Jak wybraliśmy tak mamy

Zofka
09/01/2023 08:40

Proponuję zacząć od zaprzestania używania dmuchaw spalinowych a najlepiej również elektrycznych bo każde dziecko w Polsce wie, że to szkodząca zdrowiu głupota. Nie wiedzą tylko miejscy urzędnicy, którzy kazą przedmuchiwać każdy liść z wybranych placyków i chodników w parkach. To jest urzędniczy debilizm.

Ala
09/01/2023 16:21
W odpowiedzi na  Zofka

W woj. mazowieckim od 2 lat już obowiązuje

Józek
09/01/2023 17:43
W odpowiedzi na  Zofka

Bardzo słuszna uwaga

Jo
10/01/2023 09:51
W odpowiedzi na  Zofka

Ciekawe czy byłabyś taka mądra jakbyś musiała każdy ten liść ciągnąć grabiami

Neo
10/01/2023 12:15

A mój samochód jak stary to jest nielegalny? Dopuszczony jest do ruchu ,opłacone ubezpieczenia. Co to za dyskryminacja na bogatych i biedniejszych których nie stać na nowy samochód, a jak to się ma do Art.32 Konstytucji -1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

wnerwiony
10/01/2023 15:32
W odpowiedzi na  Neo

Stary nie znaczy rozpadający się. Można mieć stary, a zadbany. Jak Cię nie stać na podstawowe naprawy, to się przerzuć na rower albo autobus. Złom powinien być na złomowisku, a nie zatruwać okolicę jeżdżąc po ulicach.

Misza
10/01/2023 21:44
W odpowiedzi na  Neo

I to jest właśnie myślenie Polaka.
A jeżeli Twój samochód „wyciąga” 200 to ograniczenie do 70 jest niezgodnie z Konstytucją?

mieszczuch
09/01/2023 08:35

Przelatujące tiry i ciężarówki skracające sobie drogę z Portowej na Bojkowską przejeżdżające obok UM. to jakoś p. Ściborskiej nie przeszkadza.

SS3
09/01/2023 11:11
W odpowiedzi na  mieszczuch

To przecież jaśnieoświecony naj w galaktyce ustalił, że złem są tramwaje a TIRy są OK. Przecież on wszystko wie lepiej, więc jak śmiesz negować?

Jas
09/01/2023 13:46
W odpowiedzi na  mieszczuch

Akurat jest zakaz dla pojazdów ciężkich na odcinku obok UM. Poza tym tir nie złoży się pomiędzy wysepką dla pieszych, a droga na dworcowej, więc nie pisz bzdur. A jeżeli ktoś wjeżdża to bij do policji ! Poza tym to akurat tiry spelniaja jeden z najwyższych wymaganych norm Euro. Wszystkie mają katalityczne dopalanie z wykorzystaniem mocznika ! Ich spaliny mniej smrodza niż skutery

gmG
10/01/2023 13:17
W odpowiedzi na  Jas

A mocznik uzyskują sikając do baku,jak kupę wrzucę do sąsiada to u mnie jest ok. Ludzie ogarniajcie
cały problem.

Misza
10/01/2023 21:42
W odpowiedzi na  gmG

Weź przeczytaj sobie jaką funkcję spełnia w silniku wysokoprężnym, a właściwie w układzie wydechowym mocznik, nazwa handlowa AdBlue, a później pisz.

ZYGMUNT
09/01/2023 09:48

jednak gliwice to grajdoł a rządzący to ścier-a

Zbigniew
09/01/2023 14:18

Coraz bardzej ograniczane prawa obywatelskie konstytucja nie jest szanowana.

prawda
09/01/2023 10:59

Proponuje zrobic strefe dla furmanek jako pierwsze miasto w Polsce.

SS3
09/01/2023 11:25
W odpowiedzi na  prawda

Całe Gliwice to strefa dla wieśniaków w spalinowych furmankach i widać jak ciężko to zmienić dołączając do cywilizowanego świata.

TysiekFox
09/01/2023 11:44

Szczerze uważam że jest to niepotrzebne. Mało kto ma elektryka, poza tym co z dostawami do sklepów czy innych kawiarni?

JFK
09/01/2023 14:22

Proponuję najpierw zacząć od pracowników UM czyli ulice ściśle przyległe do UM

PAKer
09/01/2023 17:04

Tak, strefa czystego transportu tam, gdzie z co drugiego komina leci taki syf, że oddychać się nie da! Co to zmieni?

Adi
09/01/2023 13:43

Ciekawe czemu w miesiącach letnich samochody smogu nie generują. Problem smogu nie dotyczy centrum tylko ościennych dzielnic opalanych czym Jarek nakazał, czyli wszystkim co się pali.

SS3
09/01/2023 17:08
W odpowiedzi na  Adi

Następny debil. Skąd przekroczenia NOx i ozonu w lecie?

AS
09/01/2023 10:09

Najlepiej zrobcie zakaz wyjazdu z garazu lub parkingu, Super pomysl.!!!!!!!!!!!!!!!!!! Bedzie napewno czysciej,

Mieszkaniec
09/01/2023 11:43

Uhahahahahhaahale się uśmiałem
A kto pali w centrum i czym ahhhhhh

Bernard
09/01/2023 07:21

Ja z tego miasta wyprowadziłem się 11lat temu i nie żałuję,teraz pomagam moim już dorosłym dzieciom, aby zrobili to samo.

Beton
09/01/2023 07:26
W odpowiedzi na  Bernard

I całe szczęście. Jednak, skoro odwiedzasz tą stronę, to znaczy że żali ci ściska 4 litery.

gmG
09/01/2023 09:32
W odpowiedzi na  Beton

Czy to że komuś jest przykro że miejsce w którym spędził kawałek życia popada w ruinę jest niewłaściwe?

Fiodor
09/01/2023 08:29
W odpowiedzi na  Bernard

Dziadostwo żegnamy bez żalu.

w pogonii za octem
09/01/2023 10:35
W odpowiedzi na  Bernard

Panie Bernardzie od dłuższego czasu zastanawiam się nad tym samym.sprzedać dom i zamieszkać w przyjaznej mieszkańcom miejscowości.,z dala od nie nażartych macek gliwickiego magistratu

Nowy
09/01/2023 18:52
W odpowiedzi na  w pogonii za octem

Ja proponujeTarnowskie Góry miasto spokojnego życia i fajnych ludzi

Żorżinio
09/01/2023 20:17

Czysty bolszewizm… Widać w ZDM po staremu.

andzrzej
09/01/2023 22:36

Czyli co mam iść do salonu kupić sobie nowy samochód aby wjechać do centrum Gliwic i zaparkować na płatnym chodniku przy swoim mieszkaniu .Wolałem gliwice 20 lat temu albo się starzeje albo coraz durniejsi rządzą tym miastem.

Tomek
10/01/2023 06:06

Od dziesięciu lat czekam na podłączenie budynku w którym mieszkam do sieci pec.dodam że mieszkam dosłownie 500 metrów od ciepłowni.I jak słyszę o strefie czystego powietrza poprzez ograniczenie ruchu to nie wiem czy się śmiać czy płakać.Wiec śmieję się i radośnie dosypuje węgiel do mojego piecyka

Bea
10/01/2023 12:56

A czy mieszkańcy zaś nie maja nic do powiedzenia w tej kwestii? To nasze miasto, nasze pieniądze i zmiany powinny być zgodne z wolą mieszkańców. Jeśli chodzi o powietrze, to wszyscy wiedzą, że akurat nie samochody są największymi trucicielami. czy to zaś kasa w tle????