Duża inwestycja przy lotnisku. 73 mln złotych, z czego ponad 30 mln ze środków GAPR

fot. GAPR

Przy gliwickim lotnisku ma powstać 10-hektarowa strefa rozwoju dla firm z branży lotniczej. Teren wkrótce zostanie uzbrojony i skomunikowany, a całość inwestycji szacowana jest na 73 mln złotych.

 
„Gliwicki Park Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej” – tak ma nazywać się nowe miejsce na mapie Gliwic, w bezpośrednim sąsiedztwie gliwickiego lotniska.

– Celem projektu jest oddanie ponad 10 ha terenów inwestycyjnych, które zostaną odpowiednio uzbrojone oraz skomunikowane, co pozwoli na napływ inwestorów do Gliwic, umożliwi stworzenie nowych miejsc pracy, także dla wykwalifikowanej kadry

– mówi nam Bogdan Traczyk, prezes Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej sp. z o.o. (GAPR), spółki komunalnej z 93% udziałem miasta Gliwice.

Na początku czerwca rozpisany został przetarg na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych. Zakres przedsięwzięcia jest szeroki. Powstać mają m.in. nowe drogi wraz z oświetleniem, kanalizacja deszczowa (wraz ze zbiornikami retencyjnymi), kanalizacja sanitarna, wodociągi, teletechnika, ogrodzenie i zasilanie elektroenergetyczne urządzeń.

GAPR: „ZAINTERESOWANIE JEST BARDZO DUŻE”

Tak przygotowany teren ma być motorem napędowym do przyciągania nowych inwestorów. To od nich ma zależeć wygląd budynków i w konsekwencji całej strefy. Na wizualizacjach prezentowanych przez GAPR, nowa przestrzeń przypomina zabudowania znane nam z gliwickiej strefy przemysłowej.

fot. GAPR

– Co do charakteru budynków, to jest jeden, podstawowy warunek – na terenach objętych projektem mogą inwestować firmy z branży awiacyjnej, i do charakteru ich działalności muszą być dopasowane odpowiednie budynki – informuje Bogdan Traczyk.

Zgodnie z miejscowymi planami, na tym obszarze prowadzona działalność musi być związana z lotnictwem. Mogą to być zarówno usługi, jak i produkcja. W GAPR są przekonani, że na rynku jest duże zapotrzebowanie na tego rodzaju przestrzeń.

– Oczywiście przeprowadzone zostały odpowiednie konsultacje, z których wiemy, że zapotrzebowanie na działki o konkretnych parametrach jest bardzo duże, dodatkowo na zainteresowanie takimi terenami wskazuje także Strategia Rozwoju Miasta Gliwice 2040 a przede wszystkim rozmowy z przedsiębiorcami – podsumowuje Traczyk.

fot. GAPR

PIERWSZY MOCNY AKCENT GOG?

Teren pod prowadzenie działalności powinien być gotowy jesienią 2026 roku. Wartość projektu została oszacowana na 73 059 193,35 zł. Dofinansowanie z Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego wyniosło 41 097 464,59 zł. Pozostała kwota (ok. 32 mln złotych) to wkład własny GAPR.

fot. GAPR

Przypomnijmy, w ostatnich latach GAPR m.in. zmodernizował drogę startową oraz drogę kołowania na gliwickim lotnisku, a także oddał Gliwickie Centrum Edukacji Lotniczej. O spółce było głośno w ubiegłym roku także ze względu na działalność w centrum miasta. W trakcie protestów w obronie Fabryki Drutu, okazało się, że spółka wycofała się z projektu „Nowe Gliwice II” (zakładającego rewitalizację fabryki) i sprzedaje nieruchomości stanowiące elementy całego kompleksu podmiotom prywatnym.

Planowana inwestycja przy lotnisku wpisuje się w ideę Gliwickiego Obszaru Gospodarczego (przeczytaj –> Gliwice z nową strefą gospodarczą w granicach pięciu dzielnic. GOG powstanie na południu miasta) – koncepcję budowy nowej strefy przemysłowej po południowej stronie miasta. Łączna powierzchnia GOG wynosi ok. 2415 ha i obejmuje kilka dzielnic, w tym teren gliwickiego lotniska. Należy jednak pamiętać, że forma GOG była w niedawnej kampanii prezydenckiej krytykowana m.in. przez Katarzynę Kuczyńską-Budkę. Trudno więc na razie ocenić czy inwestycja GAPR będzie jednym z pierwszych akcentów nowej strefy. Na pewno losy przedsięwzięcia będą śledzić mieszkańcy, obawiający się zabudowy terenów zielonych infrastrukturą przemysłową.

Michał Szewczyk

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
50 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze