Działki między ulicami Bojkowską i Toruńską sprzedane za ok. 4,4 mln zł. Nabywca ma już konkretne plany

Teren na zbiegu ulic Bojkowskiej i Toruńskiej został sprzedany za blisko 4,4 mln zł. Nabywcą jest Śląska Sieć Metropolitalna, która planuje tam realizację inwestycji pn.: „Budowa Miejskiego Data Center wraz z infrastrukturą towarzyszącą”.

 
Dopiero niedawno w BIP Urzędu Miejskiego pojawiła się informacja o wynikach przetargu, jednak ŚSM ma już konkretne zamiary wobec nabytych działek. Na przełomie 2023 i 2024 roku przewidywane jest przygotowanie dokumentacji projektowej będącej podstawą do uzyskania wszelkich niezbędnych pozwoleń i zgód, tak aby w kolejnych latach rozpocząć etap budowy.

Kolejne działki na Trynku mają zostać przeznaczone na sprzedaż. Co może tam powstać zgodnie z MPZP?

ŚSM wybuduje Miejskie Data Center

Data Center, a w uproszczeniu centrum danych, to miejsce (pomieszczenie, budynek, albo zespół budynków) przeznaczone do przechowywania działającej infrastruktury informatycznej: serwerów, urządzeń przechowywania danych (np. SAN), infrastruktury sieciowej oraz dystrybucji cyfrowych danych.


To, które powstać ma na Trynku, będzie służyło przede wszystkim samorządowi, w szczególności jednostkom organizacyjnym miasta, a także spółkom miejskim oraz innym podmiotom związanym z Gliwicami.

Wykorzystanie Data Center dla innych klientów Spółki może nastąpić jedynie z poszanowaniem przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych

– wyjaśnia Dariusz Rymaszewski, Zastępca Dyrektora Wydziału Administracyjno-Usługowego w ŚSM, w odpowiedzi na nasze pytania.

Celem budowy takiego obiektu jest zapewnienie bezpiecznego i wydajnego centrum przetwarzania danych (i jak zaznacza inwestor ma to iść w parze z energooszczędnością).

Planowana inwestycja będzie fundamentem budowy wydajnych, bezpiecznych i wysoce dostępnych usług cyfrowych i zabezpieczeniem infrastruktury krytycznej dla systemów teleinformatycznych i telekomunikacyjnych Miasta Gliwice. Obiekt usprawni zarządzanie infrastrukturą oraz usługami z zakresu komunikacji, transmisji danych, dostępu do Internetu oraz bezpieczeństwa danych, które są kluczowymi elementami warunkującymi sprawne funkcjonowanie miejskich jednostek organizacyjnych – wyjaśnia dyrektor.

(żms)
fot. scr. Google Maps

18 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze