Dzieci odkryły niewybuch. Nagranie pokazuje jak ogromna mogła być siła detonacji


Bawiące się niedaleko stawu dzieci zauważyły w zbiorniku dziwny przedmiot. Powiadomiły właściciela terenu, a ten wezwał policję. W tej sytuacji wszyscy zachowali się wzorowo.

Na miejsce przyjechali policjanci rozpoznania minersko-pirotechnicznego z KMP w Gliwicach i potwierdzili, że znalezisko to pochodzący z czasów II wojny światowej pocisk przeciwczołgowy. Pojawił się w skutek obniżenia poziomu wody w stawie.

Niewybuch ujawniono wczoraj po godzinie 13.00 w stawie przy ul. Wiejskiej w Boguszycach w gminie Toszek. Na miejscu działał starszy aspirant Dominik Polak, ekspert z dziedziny pirotechniki, który określił znalezisko jako niebezpieczne. Miejsce zabezpieczono, a przed godziną 16:00 niewybuch został zabrany przez patrol saperski. Nie było potrzeby ewakuacji mieszkańców. Jak się okazuje, takich pocisków używano w radzieckich działach samobieżnych ISU 122 oraz czołgach IS2 – przekazuje podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice.


Tego typu pozostałości wojenne angażują nie tylko żołnierzy, ale i policjantów, strażaków. To do obowiązków stróżów prawa należy rozpoznanie zagrożenia i, w razie konieczności, zabezpieczenie ludzi oraz ich mienia.

Takich interwencji jest więcej

W ubiegłym roku działająca przy gliwickiej komendzie miejskiej grupa rozpoznania minersko-pirotechnicznego odnotowała w sumie 116 działań indywidualnych oraz 84 interwencje w rejonie naszego powiatu. Ujawniano materiały wybuchowe wojskowe i cywilne, niewybuchy czy mieszaniny pirotechniczne, stanowiące szczególne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Grupa działała w przypadku zgłoszeń podłożenia ładunków wybuchowych w różnych instytucjach, tak państwowych, jak i prywatnych, a także brała udział w przeszukaniach miejsc i obiektów przed wizytą najważniejszych osób w państwie – również przed odbywającą się w naszym mieście Eurowizją Junior.

Nierzadko zdarzają się interwencje związane z tzw. pirotechniką stadionową oraz ujawnianiem różnego rodzaju broni i amunicji.

Policjanci z grupy wielokrotnie angażowani są do działań w czasie wolnym od służby, szczególnie w przypadku zgłoszenia ładunku wybuchowego w sklepach wielkopowierzchniowych, sądach i szpitalach. To duże powierzchnie, które należy dokładnie przeszukać, są pełne przedmiotów, w których mógł zostać ukryty materiał wybuchowy.

(nmm)/KMP Gliwice
fot., wid. KMP Gliwice (zaprezentowane nagranie pokazuje detonację innego, podobnego materiału wybuchowego)

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Heinz Guderian

Takie coś jak przywaliło w naszego Tygrysa to płyty pancerne ze spawów wyrywało.

samotny żeglarz

Takie są skutki, kiedy się okrętową armatę w czołgu montuje.

Tymon

Wybuch jak wybuch… Nie to co wrocławskie bomby lotnicze po 200 kg. Jak dobrze pamiętam dwa lata temu, co tydzień mieli we Wrocławiu atrakcję pod tytułem: Na placu budowy znaleziono bombę …
Wiadomo Ruska technika troszkę zawodna, zdarzył się tez zaminowany nasyp kolejowy z ilością 50 kg trotylu i tu pytanie czemu niemiecka technika zawiodła…

WRD

Jak Was słucham to lepiej sobie w WoT-a zagram.

Urko

Tak na oko trudno ze zdjęć wyczuć . Kaliber 122 czy 152 ?

manek

Niszczyciele czołgów ISU 122 i czołg IS2 posiadały kaliber 122. Przy pocisku jest miarka i wyraźnie widać kaliber 122mm. Kaliber 152 miało ISU 152 i była to potężna armata.

Heinz Guderian

Jak już to haubica 152 mm

manek

No jak już chcesz być taki precyzyjny to należało dodać, że działo samobieżne. Nie podałem, że ISU 152 to czołg. A głównie był wykorzystywany do rozbijania umocnień a nie broni pancernej.
Z pozdrowieniem dla miłośników militariów II wojny światowej.

Heinz Guderian

A w którym to niby miejscu kwestionowałem twój rzekomy wpis, że ISU 152 to czołg ? A było wykorzystywane akurat do tego do czego było potrzebne jak to na zwykle na wojnie i froncie a radziecka armia to nawet lekkie działa samobieżne SU 76 wykorzystywała w charakterze czołgów kiedy nie było nic innego pod ręką i przez co ponosiły duże straty. Z pozdrowieniem dla miłośników wszelakiego złomu.

manek

Herr Guderian. Widzę, że Twoja racja jest najbardziej racjowa i niech tak zostanie. Dla sprostowania Twojej niewiedzy to ISU 152 nie było haubicą jedynie działem samobieżnym. Na wyposażeniu posiadało armato-haubicę 152. I takie sformułowanie jest prawidłowe.
Jak dalej będziesz wypisywał bzdury to zostaniesz zdegradowany do gefreitra zgodnie z rozkazem OKW.
O ile masz jakieś poczucie humoru.

Ad

Chłopaki, rzućcie sobie po granacie

manek

Dzieciaki mi wszystkie zawleczki z granatów powyciągały i boję się podejść do skrzynki.

Heinz Guderian

Najbardziej racjowa jest racja ministra Wrakcierewicza od prostowania i malowania minią pogiętych stalowych hełmów z demobilu, ten to dopiero degradował UBeków, że aż teraz muszą im 13 emeryturę wypłacać. Takie działania zawsze mi poprawiają humor, choćbym go wcale nie miał.

Urko

@manek. Dzięki za info. Broń pancerna to blizej nieznana mi dziedzina

świerk

To dziadek z Wehrmachtu nie siedział pod pancerzem i nie wspominał wnukowi a tylko po polu ganiał jako zwykły zając ?

kanalia52

A nie można tego było wysłać na Nowogrodzką?

manek

Jako kanalia możesz oczywiście spróbować. No i nie zapomnij podać adres zwrotny. Zostaniesz bohaterem i męczennikiem totalnej opozycji oraz innych KOD-ów, celebrytów i komuszków.

qaz

Poluzuj czapeczkę z folii aluminiowej…

Heinz Guderian

Chcesz wysadzić szambo w powietrze ?

Ferit

O mamy tu dwóch speców.
A pewnie nigdy Wojsku nie byli tylko widzieli na ekranie swoje 32 calowego kineskopu.

Ferit

Swojego

Heinz Guderian

No chyba się z górnikiem na łby pozamieniałeś, strasznie jesteś zacofany, teraz wojsko nie idzie do wojska i przymusowo nie ogląda kineskopu z generałem w ciemnych okularach i nie gania z pepeszą po poligonowych wykrotach tak jak ty a tylko przed oledowym monitorem prowadzi wojnę cybernetyczną mieszając trociny w czaszce takim jak ty.

Ferit

Mam nadzieję że jakiś Górnik tobie łeb zamieni na taki troche siny.
I wtedy będziesz mocniejszy w sojim cyber świecie.
Powodzenia

Heinz Guderian

Nadzieja matką głupich. Powodzenia

Ferit

Takich jak Ty mądrych.
Ciekawe czy jesteś taki cwanym bez tego LED monitora?

Heinz Guderian

Taki cwany jak ty, kiedy ci kopalnie pozamykają ?

Obserwujący

Dobre bombelki.Ale nie pilnowane przez rodziców.

suport

Wsadź sobie głowę do stawu w Boguszycach i puszczaj bombelki.