ECO-Rejs ze Śląska, przez Bałtyk, aż na Mazury. Na Kanale Gliwickim w niedzielę zaplanowano spotkanie

Kanał Gliwicki, fot. Mosquidron

Z gliwickiej Mariny wypłynie rejs naukowo-badawczy ECO-mobilną jednostką, która wypłynęła z Raciborza i – przez Gliwice, Szczecin, wybrzeże i Gdańsk – za cztery miesiące dopłynie do mazurskich jezior. Projekt realizuje Yacht Club „Sztag” Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.

 
Rejs ECO-mobilnej jednostki jest projektem promującym zdrowy styl życia, zrównoważony rozwój, turystykę ekologiczną, wykorzystanie śródlądowych szlaków wodnych oraz elektromobilność na wodzie. Dlatego też podczas rejsu przetestowany zostanie napęd elektryczny pod kątem możliwości wykorzystania w żegludze śródlądowej i turystyce wodnej.

Ekologiczne rozwiązania zastosowane podczas przygotowywania łodzi do rejsu oraz idea rejsu zostaną zaprezentowane podczas otwartego spotkania z załogą, które odbędzie się w niedzielę 9 maja o godzinie 18:00 w Marinie Gliwice (ul. Portowa 28). Załoga spędzi w gliwickiej Marinie noc i rano wypłynie w dalszą podróż.


Z Gliwic łódź popłynie do Opola, Wrocławia, Szczecina, Kołobrzegu, Gdyni, Gdańska, Elbląga i Iławy. Docelowo dopłynie na Mazury, gdzie pod koniec sierpnia planowane jest zakończenie projektu.

Podczas czteromiesięcznego rejsu badacze ocenią przygotowanie szlaków wodnych do ekoturystyki, zagospodarowanie turystyczne i rekreacyjne otoczenia szlaków wodnych, jakość obsługi oraz poziom bezpieczeństwa wodnego ruchu turystycznego na trasie rejsu. Przeprowadzą też analizę infrastruktury związanej z gospodarowaniem odpadów komunalnych i skontrolują jakość powietrza, wody i osadów oraz czystość trasy, m.in. dzikie wysypiska.

Podczas wyprawy załoga będzie się zmieniać. Wezmą w niej udział profesorowie uczelni i studenci oraz, na poszczególnych etapach, również przedstawiciele niektórych miast. Gliwice przyłączyły się do tego innowacyjnego projektu.

W rejsie uczestniczył będzie m.in. Andrzej Swinarew, prof. Uniwersytetu Śląskiego, który podczas wyprawy zbada jakość wody, powietrza i osadów dennych, Marcin Panowski, prof. Politechniki Częstochowskiej, który sprawdzi działanie i możliwości wykorzystania paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na łodzi oraz Stefan Nowak – prof. Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, który przeprowadzi badania w zakresie zagospodarowania turystycznego szlaków wodnych i testowania napędu elektrycznego prezentowanego podczas Festiwalu Nauki w Katowicach w 2020 r.

(żms)/UM Gliwice(mf)
fot. Mosquidron

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Cliper

Przy okazji warto by pomyśleć o wytyczeniu trasy rowerowej wzdłuż kanału,dotychczas jest to możliwe do pewnego momentu i to w sposób na dziko a szkoda bo trasa mogłaby być ogromną atrakcją turystyczną w skali całego regionu

Cyklista

Na pewnym etapie wzdłuż kanału to jest “ścieżka”, ale dla crossowców i quadziarzy. W weekend towarzystwo sobie używa. Teren podlega państowej instytucji, która ma to gdzieś….

sHIT

Wodą z Raciborza do Gliwic, przez Bałtyk na Mazury, ekologicznie i pod egidą alpinisty i himalaisty? A myślałem, że lepszych w dziedzinie tworzenia absurdów od Zjednoczonej Prawicy nie ma. Okazuje się, że rywalizacja jest i to zacięta nawet wśród polskich naukowców. Nic dziwnego, że nie są w stanie pozyskiwać europejskich grantów godnych wyzwań współczesnego świata nauki i nic nie znaczą.

Gang PiSena

Przez przekop Mierzei Wiślanej, której koszt budowy zwróci się za 450 lat nie będą płynąć ?

Ad

Lepiej ruskim płacić?

Gang PiSena

Porty w Gdyni i w Gdańsku przeładowują w tydzień tyle towarów ile port w Elblągu w ciągu roku w najlepszych latach a z węzła klejowego w Tczewie jest tak samo daleko do Trójmiasta jak do Elbląga.

Da

Lepiej elblągczanom płacić ? Czy lepiej na nasz gliwicki port płacić ?

gmG

“Jakby natura chciała to… zrobiła by kanał panamski, sueski i parę innych. Daj spokój połóż się i nic nie rob bo się spocisz.

Gang PiSena

Natura nie zrobiła Kanału Panamskiego, Sueskiego i paru innych bo nie chciała a chce go socjalistyczny PiS, który z ekonomią i naturą nie ma nic wspólnego, lepiej się położyć niż robić bzdurne nonsensy tylko po to aby się spocić i jeszcze utopić w błocie zalewu kupę szmalu bezsensownie. Wymyśl racjonalne argumenty bo ideologiczny partyjny bełkot mnie nie interesuje.

gmG

no to podaj parę twoich wystrzałowych projektów na których zrobiłeś kokosy

Gang PiSena

elektrownia w Ostrołęce, lotnisko w Radomiu, mieszkanie+, dwie wieże w Warszawie, pomnik na 100 lecie Bitwy Warszawskiej, sprowadzenie wraku do kraju i zbadanie przyczyn katastrofy, szczególnie ta ostatnia była bardzo wystrzałowa, kiedy pisemny raport z pieczątkami i podpisami a na jego podstawie konkretne decyzje wobec Rosji ?

gmG

Ferdynand de Lesseps był PIS-iorem ! Cały świat pływa komercyjnie i turystycznie i wozi towar wodą, my potrafiliśmy od czasów wojny zdewastować to co wybudowali nasi poprzednicy, bronimy się przed odbudową. Czy wiesz że stocznia gdańska jest historycznie filią elbląskiej? Ze być może gdyby nie ruscy nie blokowali cieśniny pilawskiej to port w Elblągu by funkcjonował? Czy wiesz że rewitalizuje się Kanał Elbląski mimo że nie ma znaczenia transportowego tylko turystyczne i czy to źle? Zaślepiła cię nienawiść (?) niewiedza(?) niechęć(?) do tego byśmy cokolwiek robili? Zapytaj zatrudnionych przy budowie przekopu czy ich praca ma sens wytłumacz im że ich… Czytaj więcej »

Gang PiSena

Ferdynand de Lesseps był PiSiorem bo kiedy budował Kanał Panamski to wyszedł mu tylko błotnisty rów i poddał się jak Ziobro Kaczyńskiemu a sprawę za niego dokończyli Amerykanie. Na Stocznię Gdańską to ojciec dyrektor toruniowy zrobił zbiórkę i do tej pory się z tych pieniędzy nie rozliczył zresztą jak każdych innych. Kanał Elbląski rewitalizuje się do celów turystycznych więc port w Elblągu również do celów turystycznych i Kanał Gliwicki również do celów turystycznych to niech Pisiory to otwarcie powiedzą a nie zawracają gitarę, do mulistego portu w Elblągu na małej rzeczce będą wpływać co najwyżej 100 metrowe barki szumnie na… Czytaj więcej »

gmG

Jeju ! ale ci się ulało.

Gang PiSena

Pisowski beton nie przyjmuje faktów.

Obserwując

Inni idą naprzód.Przyszłością jest elektryczność,napęd elektryczny łódek,rowerów, ałteczek.
Tylko oczywiście w zacofanych glajwicach modny jest beton,smród,spaliny,ałteczka i mentalność komunistyczna urzędasów,technicznych,radnych i nojmana.