“Nikt nic nie widział, nie przejeżdżał, nie przechodził”? Odnowione elewacje budynków zdewastowane

“N*********i pedofil”, “pedofile” napisał farbą na kilku ścianach odnowionej elewacji bloków w Sośnicy nieznany sprawca lub sprawcy. Ich ustaleniem zajmie się teraz policja, wspólnota mieszkaniowa złożyła już wniosek o ściganie.

 
Podczas weekendu ktoś zafundował mieszkańcom ulicy Pustej w Gliwicach ponurą niespodziankę. Prawdopodobnie pod osłoną nocy nieznane osoby oszpeciły wyremontowane elewacje budynków, umieszczając na blokach obraźliwe napisy. – Nie pojmuję, nikt nic nie widział, nikt nie przejeżdżał, nie przechodził? – dziwi się podinspektor Marek Słomski, rzecznik KMP Gliwice.

Sprawa wypłynęła na jednej z gliwickich grup w sobotę późnym wieczorem, gdzie umieszczono komentarz wraz ze zdjęciem zniszczonej elewacji, jednak wpis wkrótce został usunięty. Gdy przybyliśmy na miejsce w mroźne niedzielne południe okazało się, że oszpeconych farbą zostało co najmniej pięć ścian.


– Cały budynek został tak pomazany – mówi nam jedna z zagadniętych w rejonie bloków osób. Zarówno ona, jak i inni pytani o dewastację przechodnie, niewiele wiedzieli na ten temat.

Czy sprawca/sprawcy poniosą konsekwencje?

Policjanci z V komisariatu już w sobotę wieczorem rozpoczęli pracę nad sprawą, mimo braku zgłoszenia od administratora obiektu. Wniosek o ściganie wandali wspólnota mieszkaniowa złożyła dopiero w poniedziałek.

Sprawcy działają zwykle grupami, w których jeden osobnik pilnuje czy nie nadjeżdża policja, ale na samochody osób prywatnych nie zwracają uwagi. Stąd szansa, że osoby postronne były świadkami zdarzenia – zaznacza Słomski.

Zgodnie z art. 288 kodeksu karnego, Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/żms

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
No cóż.

W Singapurze dwaj młodzi turyści pomazali sprejem wagon kolejowy.

Wyjechali następnie do Malezji.

Myśleli, że im się upiecze, ale policja wysłała detektywów, którzy ściągnęli ich z powrotem. Otrzymali olbrzymie kary.

Ważniejsze było to, że sprawa została nagłośniona na cały świat z podaniem ich personaliów i mają spokój od takich chuliganów.

Można wielu rzeczom zaradzić, tylko trzeba chcieć, a nie chować głowę w piasek. Czy gliwicka straż miejska ze mną się zgodzi?

helcia

Ja już od wielu miesięcy zauważam wzmożoną aktywność wandali w Gliwicach. Gdzie nie spojrzeć – nowe bazgroły. Przydała by się jakaś akcja policji, bo to nie są jednorazowe wybryki. I mocno ukarać, najlepiej zobowiązać chuliganów do usunięcia tych malunków + kara finansowa. Duża

gmG

Przecież jak mówiła pewna pani (?) trzeba zostawiać “ślady”…

Aswas

Policja teraz służy do ochronny siłowni lub dyskotek, ewentualnie pałowaniem kobiet lub ochronną domu kaczyńskiego. Nie oczekuj od niej wiele.

Makaron

Aswas: ale “błysłeś” dowcipem!

arro

To nie dowcip, to prawda

Kamil

Ale która to prawda? Tyż prawda czy g….o prawda?

pustostan

Makaron ubecy mają swoiste poczucie humoru

spalony hotel

Bo dostają od obecnego rządu 13 emeryturę i co roku mają emeryturę waloryzowaną aby humor ich nie opuszczał.

gck

i jeszcze ich na powązkach chowają, ale oglądając jedyną słuszną telewizję to innego podejścia nie oczekuj, przeca po co inne oglądać jak tam najprawdziwszo prowda, a w ogóle za peło to było źle teroz to dajom pinondze.
– ale skąd te pinondze
– no rządowe dajo, rzondowe no
– a ceny rosną z czego?
z głupoty wyborców od 89r! ale to co teraz się dzieje to jest katastrofa.

DD

Radni Gliwic też niezbyt aktywni, bo wkuwają konstytucję. Ciekawe tylko co z tego wyniknie?

SL

Racja

Józek

Jakoś żadną nigdzie nie spałowano,jakby tak było to dawno by był spokój na ulicach.

Urko

Prawodawstwo jednego z sąsiednich krajów przewidziało cos . co w swobodnym tłumaczeniu oznacza “utratę wartości estetycznej budynku” . W praktyce oznacza to, iż złapany szanowny “artysta” ( bądź jego rodzice) w przypadku przyłapania na “tfurczości” artystycznej zmuszony jest do pokrycia kosztów pomalowania nie tylko napisu , ale całej ściany. A jeżeli odcień farby nie zgadza się z odcieniem pozostałych ścian – całego budynku. Po wprowadzeniu tego przepisu liczba “dzieł” naściennych spadła podobno o 60 %

Masa

Kim trzeba być, żeby podnieść rękę na coś ładnego w swoim otoczeniu? Niech ktoś mi podpowie.

Kolega

Odpowiedź jest prosta-trzeba być kibicem piasta gliwice.

pustostan

to kolega błysnął, w Sosnicy akurat mieszkają kibice Górnika, no ale cóż bzdury pisać każdy może , jeden lepiej, drugi….

Oj tam

Co za różnica. Mógł napisać – Odpowiedź jest prosta-trzeba być “kibicem”

tępy kibol

Doprecyzuj, trzeba być kibicem piłki kopanej.

Pro

Nie każdy z sośnicy to margines społeczny.

sznurek między uszami

a ty co miłośnik golfa, zazdrosny że jesteś jedynym zafascynowanym tym niesamowicie wspaniałym sportem?

Gość

Jakbyś nie zauważył to jest to teren torcidy raczej tam bym szukał wandali.!!

nie wierzę

@ Masa Naprawdę podoba ci się blokowisko z wielkiej płyty ?

Masa

Jak mam do wyboru: blokowisko po odnowieniu elewacji i blokowisko ocieplane pobazgranymi płytami eternitowymi z lat 70/80 to… przepraszam cię kolego “nie wierzę” – ale tak – w mojej ocenie to pierwsze jest o wiele estetyczniejsze. Nie wszyscy jak TY mogą mieszkać w pałacach na hektarowej działce.

Józek

Wandalem

Ikinyw

Kary są za niskie. Sprawcy powinni zapłacić za odmalowanie całego budynku i to nieodwołalnie wysoki sądzie

Cliper

Mieszkańcy od lat są teroryzowani przez kiboli torcidy i nikt nie piśnie słowa-wystarczy zobaczyć jak wygląda cała dzielnica

Pro

Można zawsze anonimowo zgłosić tycz czubów na Policję.

gliwicjus

Podinspektor Słomski się tutaj dziwi, ale czy nie budzi jego zdziwienia fakt, że to samo dzieje się nagminnie w obrębie Starówki usianej kamerami monitoringu miejskiego?

Czy pana podinspektora Słomskiego absolutnie nie dziwi, że operatorzy monitoringu ze Straży Miejskiej nie są w stanie zauważyć na swoich kosztownych ekranach (takich samych jak mają w TVN) wandali babrzących na Rynku “288”, “Moher” i inne dzieła?

Obserwujący

Skoro suweren olewa to pisiowska policja olewa sprawę.Nawet bandytów przestali ścigać “bo kowid”.Porażka ta polska.

pustostan

porażką Polski jest że komusze pociotki tak odżyły. Sodoma i gomora. Jeszcze chwila i morderców górników w kopalni Wujek będzie się uznawać za bohaterów, stan umysłu lewaków nie zna granic

KORI

No nie może być coś odnowione bo zaraz to popiszą bazgrołami. Jak ich złapią to obciążyć kosztami odnowienia budynku, i do tego praca przy odnowieniu nowego budynku ( żeby taka osoba widziała ile to roboty, nakładać tynk.) . A czy nie warto pokrywać np. do 1 piętra nowych tynków substancją z której łatwo i bez śladu można zmyć takie bazgroły?. Wiem że to koszta no ale co zrobić, teraz co zamalować to i tak ślady pewnie będą .

Tyna

Szkoda , że nikt z wandali nie pomyślał, że zapłaci za to cała Wspólnota, powinny być kary adekwatne do kosztów jakie trzeba włożyć w przywrócenie stanu poprzedniego. Rok temu zakończona inwestycja. Brak słów

Ampuła

Dziwię się i nie pojmuję, jak taki mówca służbowy nie zapewnił społeczeństwa w komunikacie, że pedofila już zapuszkowano, dlatego policja zajęła się estetyką elewacji.

Marta

próbki pisma do szkoły, Borewicz tak robił

Borewicz

Do szkoły tak ale wyższej, najlepiej do ASP bo to nie zwykłe pismo a dzieło sztuki.

Obserwujący

Typowo polskie,suwerenowe.Każdy coś widział albo słyszał,ale wygodnie jest powiedzieć,że nikt nic nie widział,nikt nic nie wie.no bo przecież wspólne to niczyje.
Ech ludzie….ręce opadają.

DD

Niewiedza jest matką strachu, trzeba ludzi uświadamiać i szukać rozwiązań zapobiegawczych. Problem ten istnieje od dawna a “prymitywny człowiek” koncentruje się tylko na karaniu.

Tyna

Jaka niewiedza? Czy to, że nie niszczy się rzeczy , które do nas nie należą nie jest podstawą wychowania. Jakie uświadamianie? Przecież to są podstawowe kryteria naszego społecznego współżycia.

roś

Dom księży emerytów?

Ad

Jakim trzeba być (nie ostrym) (męskie przyrodzenie), żeby takie coś zrobić? Czy taki (powieść Dostojewskiego) zdaje sobie sprawę z kosztów remontu/naprawy takiej elewacji? Jak go złapią ta najpierw powinni mu cztery litery skopać a dopiero potem przesłuchać.

Pro

Hmm, ciekawe co to za słowo na N, które zostało ocenzurowane.

torcida

Mam nadzieje, że w tym wielkim bloku znalazł się choć jeden inteligentny i podsunął innym mieszkańcom myśl a już potem wspólnie razem wymogli na zarządzającym budynkiem aby dolną część domu pomalować farbą odporną na graffiti w celu zminimalizowania strat wywołanych takim to właśnie wandalizmem. Można w tej kwestii liczyć na błyskotliwość mieszkańców dzielnicy Sośnica aby byli mądrzy przed szkodą, czy może po prostu takie napisy są tam jak najbardziej pożądane, bo nie trzeba być geniuszem przewidywania aby wiedzieć, że świeżo pomalowane ściany, zwłaszcza na taki jasny kolor mają swój nieodparty kuszący do złego urok.

Józek

Niech się zgłoszą do Strajku Kobiet,pewnie mają fundusze na odszkodowania,szefowa nazbierała, to zwróci za malowanie?