Energooszczędne bolidy, nowe technologie… Tę sobotę warto zaplanować w Forum

CH Forum wraz z Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej zapraszają na imprezę FORUM Tech. Ucieszy ona zwłaszcza fanów nowych technologii oraz miłośników naukowych nowinek.

Wydarzenie zaplanowano na sobotę, 18 listopada, w godzinach od 14:00 do 19:00.

W galerii handlowej w ramach wydarzenia będzie okazja aby zobaczyć m.in. sławne już na cały świat energooszczędne pojazdy: MuSHELLkę i HydroGENIUSSA. Tymi bolidami, prototypami zespołu studenckiego SmartPower, można jechać dosłownie za grosze.

Odwiedzający poznają także fotografię Schlierena: specjalistyczną metodę wykonywania zdjęć, obrazów i filmów smug powietrza o lokalnie zmienionym współczynniku załamania światła, które w normalnych warunkach jest niedostrzegalne dla człowieka.

Pasjonująco będzie też na stanowisku wyposażonym w dwie specjalne kamery z filtrami UV i IR. Można dzięki nim zaobserwować, jak skóra pochłania ultrafiolet, w jaki sposób okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy oraz jak kremy z filtrami chronią naszą skórę. Również zaobserwować naczynia krwionośne w dłoni czy też absorpcję światła podczerwonego w różnych materiałach.

W programie jest też interaktywny pokaz na temat odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Przybliży on na małych funkcjonalnych modelach zasady działania ogniw wodorowych, ogniw fotowoltaicznych, elektrowni wiatrowych oraz ogniw Peltiera.

Goście Politechniki i CH Forum zgłębią też Tajemnice Slangu Angielskiego i Kotów (The Mysteries of English Slang and Cats). To intrygujący temat warsztatów poświęconych slangowi angielskiemu ze szczególnym uwzględnieniem slangu stosowanego w komunikacji internetowej i esemesowej.

Kolejną propozycją z dziedziny lingwistyki są zajęcia “English is cool!” O tym, że język angielski jest spoko, dzieci i młodsza młodzież przekona się poprzez zabawy językowe, quizy, zgadywanki i malowanki. Na młodych uczestników czekają nagrody, a jeśli dorośli zechcą spróbować swych sił w zmaganiach z językiem angielskim, to i dla nich znajdą się zadania.

ZOBACZ TEŻ:
Pierwsze efekty są już widoczne. Finalistom "Z Forum możesz więcej" towarzyszyła Beata Sadowska

fot. materiały Politechniki Śląskiej

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ampuła
Ampuła

Studenci to zawsze była grupa wysoce nieodpowiedzialna, zdemoralizowana i antyspołeczna. Podczas gdy rząd PiSoidów wytęża wszystkie swoje członka we wysiłku pogłębienia uzależnienia Polski od wydłubywania elektrycznie koksującego wungla trudem wunsatych związkowców, te studenty darmozjadzkie majstrują jakieś pokraczne wyppizdki napędzane bógwiczym. Łapy takim pourzynać przy płucach i mózgownice trzepnąć służbowym paralizatorem. Na wungiel.

ED HARIS
ED HARIS

Gliwice 24- nic o 11 listopada?.W Gliwicach nic się nie działo?!.

Miza
Miza

Też o tym pomyślałem. Pozdrawiam

Urko
Urko

Na całe szczęście nic :-)

Bajtek
Bajtek
ja234
ja234

Takie niby super-techniczne miasto gdzie przyszłość były już a oni wciąż tkwią na etapie który rozwinięte jednostki badawcze mają za sobą.
Zapomniałem, przecież glajwice są na wstecznym…z polibudą tkwiącą w latach 80-tych…

marian
marian

Widać, jakimi bzdurami zajmują się ci “naukowcy” z Politechniki. Siedzimy na węglu a ci zajmują się wiatraczkami. Technologie efektywnego wykorzystania węgla będziemy sprowadzać pewnie z zagranicy

Chór wujów
Chór wujów

Wydział Górniczy ma się jeszcze dobrze. Co prawda węgiel, jak i polskie górnictwo, ma przed sobą kilka lat istnienia, jednak oprócz deputatów, trzeba jeszcze wydać na pseudonaukę. Pseudo, bo za chwilę będzie nieprzydatną. Jak zamkną kopalnie, można zamknąć wydział. Zostanie geodezja i geologia co najwyżej.