Europejski Dzień bez Samochodu przypada na piątek. W planach jest też kolorowy happening

22 września przypada Europejski Dzień bez Samochodu. Wybierając się wtedy do pracy czy szkoły, warto zostawić auta w garażach lub na parkingach, a zamiast tego przespacerować się, wsiąść na rower lub skorzystać z autobusu.

W obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu tradycyjnie włączy się również miejski samorząd. Co zaplanowano w Gliwicach?

– 22 września szykujemy barwny, ekspresyjny happening, do udziału w którym zaprosiliśmy wszystkie placówki oświatowe – mówi Dariusz Stanek z Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Korowód wystartuje w samo południe z gliwickiego Rynku. Przejdzie ul. Zwycięstwa do placu Piastów, a następnie ul. Dworcową z powrotem na starówkę. Urzędnicy zachęcają wszystkich zainteresowanych do przyłączania się po drodze.

Dzieci i młodzież będą rozdawać broszury pod hasłem „Wygrać ze smogiem – jak to się robi w Gliwicach”. Podobnych akcji spodziewajmy się również na poszczególnych osiedlach

– zdradza Dariusz Stanek.

W tym dniu odbędzie się 96. Gliwicka Masa Krytyczna pod hasłem “Animal Planet”. Rowerzyści wystartują z Placu Krakowskiego i przejadą ulicami: Wrocławską, Częstochowską, Jagiellońską, Dworcową, Dolnych Wałów, Zwycięstwa, Bohaterów Getta Warszawskiego, Rondo Kaczyńskiego, Bohaterów Getta Warszawskiego, Zwycięstwa, Dolnych Wałów, Górnych Wałów, Jana Pawła II, Nowy Świat, Kościuszki, Sobieskiego, Jasnogórską, Powstańców Warszawy, Prymasa Wyszyńskiego i Ks. Strzody.

– Nieprzypadkowo 96. GMK odbędzie się 22. września, bo jest to Światowy Dzień Bez Samochodu – komentują organizatorzy przejazdu, Gliwicka Rada Rowerowa i Gliwicka Masa Krytyczna.

Z tej okazji chcielibyśmy, aby przejazd był wyjątkowy, więc zapraszamy was w przebraniach. Niech wyobraźnia was poniesie, a na rowerach na gliwickie ulice wyjedzie cała gama przedstawicieli fauny

– dodają organizatorzy przejazdu.

Na starcie nie będzie selekcji według stroju, więc można ubrać się dowolnie, jednak mile widziane będą przebrania zgodne z tematem przewodnim. Przejazd będzie zabezpieczony przez Policję i Straż Miejską, a tempo dostosowane do najmłodszych uczestników.

(żms)/Biuro Prasowe UM
fot. Gliwicka Masa Krytyczna

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Alex
Alex

22 września szykujemy barwny, ekspresyjny happening, do udziału w którym zaprosiliśmy wszystkie placówki oświatowe – mówi Dariusz Stanek z Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach. […] Dzieci i młodzież będą rozdawać broszury pod hasłem „Wygrać ze smogiem – jak to się robi w Gliwicach”.

Ja zamiast takiego “bumtarara!”, uśmiechniętych “dziecków” wymachujących broszurkami i innych grup ekwilibrystyczno-cyrkowych wolałbym zobaczyć konkretny plan działań dotyczących poprawy jakości powietrza w mieście. “Jak to się robi w Gliwicach” miałem okazję doświadczyć ubiegłej zimy, a i w ostatnie, chłodne dni, kiedy to barwne pióropusze dymów wszelakich unosiły się nad kominami.

Cookie Monster
Cookie Monster

Czy połączenie akcji ‘dzień bez samochodu’ i ‘wygrac ze smogiem’ ma sugerować ze za smog odpowiedzialne sa samochody?

ramos
ramos

zrzucenie odpowiedzialnosci na posiadaczy samochodow, by to oni czuli sie winnymi smogu w miescie.
a to urzednicy sa winni, ze do smogu w miescie dopuszczaja nie modernizujac ogrzewania w starym budownictwie. ale co tam.. “Przyszlosc jest tu”.
A czy urzednicy z rejestracjami SGL i SZ pracujacy w UM tez przyjada na rowerach?

Ampuła
Ampuła

Połapali się, że nie wszyscy łykają miejski terroweryzm, więc próbują mu dorobić ludzką gębę za pomocą zwierzyny. Zauważcie to nachalnie radzieckie parcie na wstępowanie do organizacji rowerystycznych, umasowienie ruchu, zwarcie szeregów i odbywanie defilad środkiem głównych arterii.

Joe
Joe

>> Dzieci i młodzież będą rozdawać broszury “jak sie to robi w Gliwicach” << – straszne.

Ampuła
Ampuła

W sektach i ruchach religijnych to norma – wciągasz i aktywizujesz dzieci, bo tak można je przywiązać łatwiej i na trwałe. Nawet jeżeli rodzice po czasie zdołają się wyrwać, to dzieci mogą już nie uratować. Dzieci zostaną przy guru, mędrcu, kapłanie, przewodniku. Bez znaczenia, czy to jest sekta Zjednoczonych Wyznawców Wszechroweru czy Powszechny Kościół Pedałujących.

Klaudia Kądziela
Klaudia Kądziela

W razie czego można pomyśleć o przebraniu na bazie peleryny. :)

Krzysztof Dufek
Krzysztof Dufek

popieram. Jadę na rowerze do pracy :)

Piotrek Klaudia Skowron
Piotrek Klaudia Skowron

No juz lece z parasolem na przystanek … pff

Jaś
Jaś

Jestem za tylko zaczniemy od tych co siedzą na stołkach czyli od Pana Frankiewicza

Antek
Antek

A w Gliwicach rowniez bez tramwaju.

Valdorf
Valdorf

Gliwice w zeszłym roku numero uno najbardziej zasmrodzonym miastem Polski wsiadajcie na rowerki i filtrujcie powietrze może w tym roku dzięki Franiowi będziemy na podium.

ja234
ja234

No i fajnie. Niestety, w glajwicach auteczko traktowane jest niczym fetysz ,którym wjeżdżają wszędzie i pędzą jak świry.
Fajnym pomysłem byłby dzień zakazujący poruszania się auteczkiem…

Sęk
Sęk

Tak, zaraz po tygodniu zakazu poruszania się rowerem.

ja234
ja234

No, zaraz po tygodniu zakazu poruszania się pieszo.

Jaś
Jaś

SAM JESTEŚ ŚWIREM