Eurowybory w Gliwicach: ponad 50% poparcie dla KO, dobry wynik Konfederacji

Gdyby o wyniku wyborów do Europarlamentu mieli decydować gliwiczanie, Koalicja Obywatelska byłaby ich zdecydowanym zwycięzcą. W Gliwicach partia Donalda Tuska zdobyła 50,43% głosów.

 
Gliwice od lat nazywane są „bastionem Platformy” i niedzielne wybory to przekonanie tylko umocnią. KO w Gliwicach zdobyła ponad 13 punktów procentowych więcej niż w skali kraju (37%) i prawie 10 więcej niż w województwie śląskim (41%). W poprzednich wyborach europejskich w 2019 roku KO miała minimalnie lepszy wynik, bo zdobyła 51% głosów (wówczas startowała jednak razem z SLD i PSL).

Frekwencja w Gliwicach wyniosła 44,16%. To więcej niż w całej Polsce: 40,65%.

Drugie miejsce w tegorocznych wyborach zajęło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 27,41% (pięć lat temu było to 32%). Zaskoczeniem w skali miasta jest trzeci wynik Konfederacji. Partia Bosaka i Mentzena od kilku lat jest zauważalną siłą w skali kraju, ale w Gliwicach jej wyniki oscylowały na granicy progu wyborczego. Tym razem Konfederacja zdobyła 9,83% głosów i pewnie zajęła miejsce na podium. W stosunku do jesiennych wyborów parlamentarnych to duży skok poparcia (do Sejmu Konfederacja w Gliwicach zdobyła jedynie 6%).

Wśród powyborczych komentarzy dominuje narracja o fatalnych wynikach koalicjantów KO – Trzeciej Drogi i Lewicy. W Gliwicach obie partie zanotowały jeszcze gorsze wyniki niż w kraju. Trzecia Droga zdobyła zaledwie 5,07% głosów i została pokonana nawet przez Lewicę. Dla TD to kolejny sygnał, jak trudno przebić się w Gliwicach z podobną do KO linią programową. W kwietniowych wyborach samorządowych TD nie zdobyła nawet jednego mandatu do Rady Miasta. Wydaje się, że partia płaci rachunek za niewystawienie swojego kandydata na prezydenta miasta i tym samym naturalną rezygnację z wykreowania lidera lokalnych struktur.

Lewica choć w Gliwicach wyprzedziła w mieście TD, to marne to pocieszenie przy wyniku 5,37%. Jest to i tak nieco wyższe poparcie niż w skali województwa śląskiego (4,63%).

INDYWIDUALNIE: DOMINACJA BORYSA BUDKI

Największe indywidualne poparcie w Gliwicach otrzymał Borys Budka. Były minister aktywów państwowych zgarnął ponad 20 tysięcy głosów (28 tysięcy otrzymała w mieście cała KO). Budka okazał się rekordzistą również w skali kraju. Zdobył łącznie 334 tysięcy głosów, najwięcej spośród wszystkich kandydatów. To jednak i tak sporo mniej niż dotychczasowy lider list KO do Europarlamentu Jerzy Buzek, który pięć lat temu cieszył się poparciem ponad 422 tysięcy wyborców.

Z listy KO w Gliwicach drugi wynik zanotował Łukasz Kohut (3709 głosów), a trzeci Krystyna Szumilas (2388).

Mimo przedwyborczych spekulacji, wyborcom PiS nie przeszkadzał na liście „spadochroniarz” Patryk Jaki. Kojarzony z regionem opolskim (a wcześniej kandydat na prezydenta Warszawy), zdobył w Gliwicach aż 8 tysięcy głosów. Prawie dwa razy więcej niż „jedynka” PiS Jadwiga Wiśniewska (4 tys.). Trzeci był gliwiczanin Jarosław Wieczorek, który zdobył 1631 głosów. W skali okręgu były wojewoda śląski zajął na liście PiS jednak dopiero 7 miejsce.

Wśród pozostałych partii brakowało akcentów gliwickich, choć warto zwrócić uwagę na komitet „Bezpartyjnych Samorządowców-Normalna Polska w Normalnej Europie”, gdzie startująca z „dwójki” właścicielka Mariny Gliwice Ewa Sternal, pokonała Janusza Korwina-Mikke. Z kolei gliwiccy wyborcy Konfederacji wskazali przede wszystkim na Dobromira Sośnierza. W skali okręgu minimalnie wyższe poparcie zyskał jednak Marcin Sypniewski i to on prawdopodobnie pojedzie do Brukseli.

Z Trzeciej Drogi dobry wynik zanotował Michał Gramatyka (1656 głosów). Zwraca uwagę słaby wynik posła z naszego okręgu Piotra Stracha. Pochodzący z Częstochowy Strach w Gliwicach odnotował dopiero czwarty wynik na liście TD zdobywając 178 głosów.

KANDYDACI Z NAJWYŻSZYM POPARCIEM W GLIWICACH:
1. Borys Budka (KO) 20 474 głosów
2. Patryk Jaki (PiS) 8 213
3. Jadwiga Wiśniewska (PiS) 4 455
4. Łukasz Kohut (KO) 3 709
5. Krystyna Szumilas (KO) 2 388
6. Dobromir Sośnierz (Konfederacja) 2 320
7.Michał Gramatyka (TD) 1656
8.. Marcin Sypniewski (Konfederacja) 1 639
9. Jarosław Wieczorek (PiS) 1 631
10. Wanda Nowicka (Lewica) 1 272

KTO Z MANDATEM DO EUROPARLAMENTU?

W sakli kraju wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Koalicja Obywatelska 37,06%, przed PiS 36,16%, Konfederacją 12,08%, Trzecią Drogą 6,91% i Lewicą 6,3%. Frekwencja wyniosła 40,65%. Z naszego okręgu (śląskie) mandat zdobyli: Borys Budka, Łukasz Kohut, Mirosława Nykiel, Patryk Jaki, Jadwiga Wiśniewska, Marcin Sypniewski.
Michał Szewczyk

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
39 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze