Germania ? czyli o Górnym Śląsku niekoniecznie poprawnie

W sobotę, 20 października w Willi Caro odbędzie się uroczysta prezentacja publikacji poświęconej historii regionu.

? ?Germania. Niemiecka polityczność na Górnym Śląska 1871 -1945?, autorstwa Sebastiana Rosenbauma to dopełnienie wystawy.

Wydanie przez Muzeum książki, stanowiącej dopełnienie wystawy pod tą samą nazwą, w Willi Caro oglądać ją można do 28 października, to kolejne z działań mających na celu przybliżanie skomplikowanych i często niejednoznacznych dziejów najnowszych Górnego Śląska.

20 października w ramach prezentacji książki Sebastiana Rosenbauma odbędzie się panel dyskusyjny ?Granice political correctness w opowiadaniu o górnośląskiej historii?.

Wezmą w nim udział dr Jan F. Lewandowski (?Fabryka Silesia?), dr Bernard Linek (PIN-IŚ Opole), Sebastian Rosenbaum (IPN Katowice) i Bogusław Tracz (IPN Katowice). Dodatkowo publiczności zaprezentowane zostanie również CzasyPismo – wydany przez IPN we współpracy z Muzeum w Gliwicach periodyk, którego celem jest popularyzacja górnośląskiej historii.


Książka Sebastiana Rosenbauma Germania. Niemiecka polityczność na Górnym Śląsku 1871 ? 1945 nie jest monografią problemu: to zbiór kilkunastu swobodnych szkiców, bogato ilustrowanych archiwalnymi zdjęciami i fotografiami obiektów prezentowanych na wystawie.

?CzasyPismo? to nowy projekt Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Periodyk, wydany we współpracy z Muzeum w Gliwicach ma za zadanie popularyzację badań historycznych nad XX-wiecznymi dziejami Górnego Śląska i obszarów sąsiednich. Szczególny nacisk położono na problematykę funkcjonowania systemów totalitarnych ? nazizmu i komunizmu i ich oddziaływania na społeczeństwo regionu.

Nie oznacza to jednak zawężenia tematyki wyłącznie do kwestii politycznych – przeciwnie, celem pisma jest ukazanie możliwe szerokiego spektrum zjawisk – sfery kultury, religii, gospodarki, życia codziennego, obyczajowości.

Prezentacja publikacji: Sobota, 20 października, Willa Caro, godz. 16.00. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona