Ogrodzenie przychodni zdrowia miejscami może grozić zawaleniem. Będzie rozbiórka i odbudowa

Ogrodzenie budynku przy ul. Kozielskiej 16, w którym mieści się ośrodek zdrowia, w niektórych miejscach może grozić nawet zawaleniem. Obiekt wymaga więc rozbiórki i odtworzenia z zachowaniem oryginalnego wyglądu. Właśnie zakończył się termin składania ofert do przetargu na to zadanie. Zgłosiło się dwóch potencjalnych wykonawców.

 
Zainteresowane wykonaniem zamówienia publicznego są: firma Baugart z Knurowa, która proponuje wykonanie prac za 330 tys. zł, a także spółka Dawaluk z miejscowości Pierściec, która wyceniła roboty na 276 tys. zł. Jak wynika ze strony przetargu, miasto, które finansuje inwestycję, zamierzało wydać na ten cel prawie 210 tys. zł (w planie przetargów wartość zamówienia oszacowano na 227,5 tys. zł). Jeśli dojdzie do wyłonienia wykonawcy, podmiot ten będzie miał 2 miesiące na wykonanie założonych robót.

„Stwarza zagrożenie dla pieszych”

Ogrodzenie nieruchomości przy ulicy Kozielskiej 16 składa się z dwóch części – od strony ulicy Kozielskiej na długości 30 metrów istnieją murowane słupki wraz z metalowymi elementami, zaś bliżej wejścia do budynku, w którym mieści się przychodnia zdrowia, znajduje się 10-metrowy fragment biegnący po łuku.

Podczas oględzin obiektu do opinii technicznej stwierdzono liniowe spękania muru, jego osypywanie się i deformację, a także erozję cegieł, których stan techniczny oceniany jest jako zły.

– Z uwagi na lokalizację ogrodzenia bezpośrednio wzdłuż chodnika stwarza zagrożenie dla pieszych.

Wśród przyczyn powstania uszkodzeń wskazano na wiek ogrodzenia, które powstało w okresie budowy budynku nr 16 i uległo widocznym procesom starzenia, a także wstrząsy spowodowane dużym natężeniem ruchu kołowego ulicy Kozielskiej.

Istniejące murowane ogrodzenie znajduje się w złym stanie technicznym i powinno być rozebrane. Projektowane jest odtworzenie ogrodzenia według stanu istniejącego. Jako element wzmacniający konstrukcję ogrodzenia wykonany będzie wewnętrzny rdzeń żelbetowy. Wygląd zewnętrzny, wymiary i materiały wykończeniowe zostaną odtworzone analogicznie do istniejącego – czytamy w opisie zawartym w dokumentacji projektowej, którą opracowano pod koniec ub. roku.

Wykonanie prac będzie wymagało zajęcia pasa drogowego, w którym znajduje się ogrodzenie. Bezpośrednio przy nim rosną drzewa, które stanowią duże utrudnienie w robotach budowlanych.

Wymagane jest ich zabezpieczenie w konstrukcje wsporczą stabilizującą drzewa przed przewróceniem się, jak również należy prowadzić zabiegi pielęgnacyjne systemów korzeniowych drzew przy ich odsłonięciu w trakcie robót ziemnych i fundamentowych – widnieje dalej w dokumentacji. Wśród innych utrudnień, z jakimi zmierzy się wykonawca, będą sieci infrastruktury biegnące wzdłuż ogrodzenia.

MKZ dopuścił rozbiórkę

Wytyczne w tej sprawie, m.in. na podstawie wizji w terenie, wydała także Miejska Konserwator Zabytków, która dopuściła możliwość rozbiórki i odtworzenia zgodnie z oryginalnym wzorem.

Willa przy ul. Kozielskiej 16, z reliktami dawnego założenia ogrodowego, to bardzo ciekawy przykład secesji w Gliwicach objęty ochroną konserwatorską. Zwarta bryła budynku, o tynkowanych elewacjach z fragmentami wykonanymi z cegły klinkierowej w przyziemiu i z murem pruskim w kondygnacji poddasza, została oddzielona od ulicy ogrodzeniem zaprojektowanym tak, aby stanowiło całość z architekturą willi

– pisze Ewa Pokorska-Ożóg w opinii konserwatorskiej.

– Obecnie ogrodzenie, zachowane fragmentarycznie, składa się z powtarzalnych przęseł, w formie murowanych słupków oraz metalowej, ażurowej części pomiędzy nimi. Ponadto od strony bocznej (przy wejściu do budynku), znajduje się metalowa, secesyjna krata pełniąca funkcję ogrodzenia. W tym przypadku remont jest również bardzo wskazany, murowana część ogrodzenia jest bardzo spękana, a nawet może grozić zawaleniem. W wielu miejscach widoczne są ubytki, które się powiększają. Stan zachowania metalowych elementów ogrodzenia również wymaga kompleksowej naprawy lub odtworzenia – dodaje Pokorska.

MKZ zwraca też uwagę na konieczność zachowania istniejącego przy nieruchomości drzewostanu, zatem minimalizacji prac ziemnych w obrębie systemu korzeniowego drzew. Roboty powinny być wykonywane metodą bezwykopową lub ręcznie. Na czas realizacji tej inwestycji drzewa muszą zostać zabezpieczone, obowiązuje też zakaz składowania materiałów w obrębie ich koron.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŻMS

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
59 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze