Apel gliwickich radnych do prezydenta Dudy. Chodzi o język śląski

Na czwartkowej sesji Rady Miasta radni będą głosować nad apelem do prezydenta RP Andrzeja Dudy, w sprawie uznania języka śląskiego jako języka regionalnego.

 
Apel gliwickich radnych ma związek ze spekulacjami medialnymi, wedle których Andrzej Duda planuje zawetować ustawę o języku śląskim uchwaloną przez Sejm. Jeżeli uchwała zostanie przyjęta, Rada Miasta zaapeluje w piśmie do prezydenta o podpisanie ustawy.

– Śląskie środowiska od wielu lat zabiegały o wprowadzenie regulacji prawnych, które nie tylko podniosą prestiż języka, którego używanie w kontaktach domowych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 zadeklarowało 467 145 osób, ale przede wszystkim umożliwią powstrzymanie jego zaniku – czytamy we fragmencie uchwały.

– Wierzymy, ze Pan Prezydent doceni wysiłek tysięcy śląskich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, włożony w zachowanie bezcennej spuścizny, jaką dla wspólnot i jednostek jest język serca

– piszą radni w podsumowaniu apelu.

Czwartkowe głosowanie nad apelem zapowiada się interesująco także z punktu widzenia nowego układu w gliwickiej Radzie Miasta. W kuluarach pojawiają się opinie, że apel jest ściśle związany z toczącą się kampanią wyborczą do Europarlamentu i ma wzmacniać pozycję Koalicji Obywatelskiej na Górnym Śląsku. Wynik głosowania będzie natomiast sprawdzianem na zachowanie dobrych relacji między KdG i PiS. Nie brakuje głosów, że uchwała ma swoje drugie dno i ma zachwiać dobrymi relacjami między tymi ugrupowaniami.

Radni PiS jeszcze nie podjęli decyzji jak zagłosują, ale trudno wyobrazić sobie, że poprą apel uderzający w prezydenta wywodzącego się z ich formacji. Koalicja dla Gliwic niezwiązana – jak przekonują jej liderzy – żadnymi ustaleniami koalicyjnymi prawdopodobnie poprze apel, a to wystarczy do przyjęcia uchwały.

Narodowość śląską w Gliwicach zadeklarowało 13 tys. mieszkańców

Inicjatywa magistratu może być kolejnym głosem w toczącej się od kilku miesięcy dyskusji. Uznanie śląskiego za język regionalny to jedna z obietnic wyborczych Donalda Tuska. W Gliwicach ten postulat może jednak oddziaływać mniej intensywnie niż w innych miastach Górnego Śląska. W przytaczanym przez Radę Miasta spisie, narodowość śląską wskazało 13 308 osób gliwiczan, co stanowi 7% ogólnej liczby mieszkańców miasta. To najniższy odsetek spośród innych miast regionu (przeczytaj –> Gliwice najmniej „śląskim” miastem w regionie. Są dokładne wyniki spisu powszechnego). To sprawia że uznanie język śląskiego jako regionalnego nie będzie w Gliwicach dawało możliwości wprowadzenia śląskiego jako języka pomocniczego (dopuszczonego do użycia obok języka urzędowego przed organami gminy). Aby tak się stało liczba mieszkańców gminy należących do mniejszości, której język ma być używany jako język pomocniczy, nie może być mniejsza niż 20% ogólnej liczby mieszkańców gminy.
Michał Szewczyk

Aktualizacja, wynik głosowania:
Uchwała o skierowaniu apelu do prezydenta została przyjęta większością 17 głosów. Za głosował klub Koalicji Obywatelskiej i Koalicji dla Gliwic (z wyjątkiem Krystyny Sowy, która się wstrzymała od głosu). Przeciwni byli radni PiS (z wyjątkiem Adama Michczyńskiego i Ryszarda Buczka, którzy się wstrzymali od głosu).

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
80 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze