Gliwice liderem nasadzeń drzew w regionie. Ale nadal dużo wycinamy. Dane Metropolii za 2022 rok

W 2022 roku w Gliwicach nasadzono niemal tyle samo drzew co łącznie we wszystkich pozostałych gminach GZM – wynika z danych Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Gliwice nadal utrzymały się też w czołówce miast wycinających najwięcej.

 
4073 sztuk – dokładnie tyle według GZM nowych drzew pojawiło się w 2022 roku na terenie Gliwic. Drugie w zestawieniu Katowice odnotowały 1154 drzewa, a trzeci Sosnowiec 711.

Gliwice drugi rok z rzędu nasadzają najwięcej drzew w regionie. W 2021 roku skala wycinek jednak była na tyle duża, że bilans drzewostanu i tak wypadał ujemnie (przeczytaj –> Dane InfoGZM: W 2021 roku Gliwice zajęły niechlubne 1. miejsce w rankingu ubytku drzew w całej metropolii).


W 2022 roku liczba wycinek była również duża, warto jednak dodać, że wynikało to z prowadzonych w mieście inwestycji. W zestawieniu GZM Gliwice zajęły drugie miejsce z liczbą 1651 sztuk. Więcej wycięły jedynie Katowice (2817). Trzeci w rankingu Będzin – 940 sztuk.

Jednak gdy spojrzymy na bilans nasadzeń do ubytków za 2022 rok, Gliwice wypadają zdecydowanie lepiej niż rok wcześniej. Z bilansem 2422 sztuk drzew na plusie są liderem zestawienia GZM. Kolejny jest Sosnowiec (+556) i Mikołów (+451). Najgorzej wypadają Katowice będące na minusie -1663 sztuk.

Statystyki Metropolii GZM zbierane są na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Należy zaznaczyć, że inwestorzy mogą zgłaszać do urzędu nasadzenia nawet w okresie kilku lat, dlatego dane nie w pełni odzwierciedlają stan faktyczny, a raczej jedynie tendencje.

Krótkie spojrzenie w historię znajduje jednak uzasadnienia dla danych GZM. W 2022 roku w Gliwicach prowadzono wycinki pod kilka inwestycji, w tym zbiornik na Wilczych Dołach i budowę obwodnicy zachodniej. Jednocześnie w ramach akcji „Zielone Gliwice’ miasto nasadzało dużo nowych drzew w centrum miasta i w obrębie głównych arterii miejskich (m.in. wzdłuż ul. Daszyńskiego, Łabędzkiej czy Kozielskiej). Warto też dodać, że dane GZM uwzględniają również wycinki prywatne. Pełny raport GZM można znaleźć na stronie Metropolii.

(msz)
grafika: Metropolia GZM

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
72 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze