Do 2024 roku w rejonie skrzyżowania ul. Kujawskiej z Ceglarską ma powstać nowy kompleks szpitalny, który zastąpi będący w fatalnym stanie obiekt przy ul. Kościuszki.

Do planów urzędników należy jednak podchodzić na chłodno. Z każdą kolejną informacją o budowie szpitala, przesuwana jest bowiem data realizacji inwestycji, a w tym tygodniu okazało się, że całe przedsięwzięcie będzie opierać się na środkach unijnych.

To nowość, bo dotychczas magistrat o dofinansowaniu z zewnątrz wspominał niechętnie, a w oficjalnych komunikatach informował o realizacji inwestycji w całości z budżetu miasta.
– Zawsze gdy jest możliwość uzyskania dofinansowania z zewnątrz to staramy się po nie sięgnąć – tłumaczy Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.


O tym czy środki na budowę szpitala zostaną pozyskane okaże się dopiero za kilkanaście miesięcy, kiedy będzie gotowy projektu budowy obiektu. Magistrat nie informuje czy ma plan B na wypadek nieuzyskania unijnych pieniędzy.

Budowa szpitala dołączyła za to do grona dużych inwestycji w Gliwicach, których przyszłość w dużej mierze opiera się na środkach zewnętrznych. Wśród nich jest m.in. Centrum Przesiadkowe (rzutem na taśmę na początku tego roku udało się wystartować o unijne środki – rozstrzygnięcie jeszcze jest nieznane). Z kolei wiosną zeszłego roku fiaskiem zakończyły się starania o otrzymanie pieniędzy na rewitalizację terenów Starej Fabryki Drutu. Realizacja szumnie zapowiadanej inwestycji do dziś stoi pod znakiem zapytania.

NOWY SZPITAL JUŻ ZAPOWIADANO, ALE W INNYM MIEJSCU

Przypomnijmy, w lipcu 2016 roku miasto zapowiedziało rozbudowę szpitalnego obiektu przy ul. Kościuszki. Na tyłach obecnego budynku miał stanąć nowy pawilon. Powstał nawet program funkcjonalno-użytkowy przygotowany przez katowicką Pracownię Projektową “Studio Quattro”. Budynek miał być gotowy w 2020 roku. Jednak już w 2018 roku władze Gliwic po cichu wycofały się z tego pomysłu. Uznano, że stan obecnego budynku przy ul. Kościuszki jest na tyle zły, że nie warto inwestować w niego kolejnych milionów złotych.

Koncepcję nowego szpitala miasto zaprezentowało już w 2016 roku. Obiekt miał powstać przy ul. Kościuszki, do 2020 roku. Wiz. „Studio Quattro”

Nowym wyzwaniem okazało się znalezienie odpowiedniej działki pod budowę nowego kompleksu. Ostatecznie zdecydowano się na miejskie tereny przy skrzyżowaniu ulic Kujawskiej i Ceglarskiej.

– Nowa placówka nie będzie m.in. borykała się z kosztami i uciążliwościami transportu pomiędzy kilkoma budynkami, a nowa lokalizacja szpitala da możliwość zaplanowania odpowiedniej infrastruktury, w tym adekwatnej do potrzeb liczby miejsc parkingowych oraz parku dla pacjentów i osób ich odwiedzających – informują urzędnicy.

– Położenie lecznicy w sąsiedztwie zjazdu DTŚ powinno być także sporym udogodnieniem dla mieszkańców miasta i powiatu, korzystających z oferty przychodni przyszpitalnych

– dodają.

Zgodnie z zapowiedziami magistratu, przy ul. Kujawskiej powstanie wielooddziałowy szpital z izbą przyjęć, dwoma SOR-ami (dla dorosłych i dzieci), zespołem przychodni przyszpitalnych oraz lądowiskiem helikopterów. Dodatkowo na terenie szpitala znajdą się obiekty towarzyszące, parkingi i park.

Przetarg na wykonanie projektu budowy został już ogłoszony. Wykonawca będzie zobowiązany do przygotowania dwóch koncepcji projektowych kompleksu szpitalnego wraz z wizualizacjami oraz opisem. (msz)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
krzysztof

wy kawałek ulicy Andersa czy Jagiellońskiej robicie już 2 rok, a tu gmach szpitala ma powstać za 4 lata, Sami w to nie wierzycie , ale mieszkańcy łykną kolejną wizualizację i pokryją koszta kolejnych nieuczesanych myśli.Przez lata UM wmawia mieszkańcom wielki remont, szacuje milionowe koszta , a nie sprawdzili że budynki te się nie nadają do żadnego remontu i dobudówki ,tak samo jak z Hospicjum wpieprzyć parę milionów i w efekcie powstanie parę miejsc dla chorych.TAKA WŁADZA W GLIWICACH TO PRZEKLEŃSTWO

mieszkaniec-gliwice

Stare latarnie na Czetochowskiej wyciągają już od października 2017roku !!! podobno nie da sie. Nie wierze w ten szpital podobnie jaik rewitalizacje cetnrum.

Gliwiczanin

Kolejny rok jest tez nieczynny tunel pod torami przy Bohaterów Getta, którego obleśną budę codziennie obchodzę dwa razy ulicą. Jest to piękna wizytówka centrum miasta. Tak trzymać!

''

Tunel pod torami przy Boch Getta jest własnością PKP i miasto Gliwice nie ma z nim nic wspólnego. Właścicielem tunelu jest PKP PLK. https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/tunel-jest-zamkniety-i-ponownego-otwarcia-nie-bedzie-wyburzenie-tez-na-razie-nie-jest-mozliwe/

pok

To dlaczego Frankiewicz tak chwalił się remontem dworca jakby to była jego zasługa?
Po drugie wystarczy, żeby urzędnicy przeprowadzili inspekcję nadzoru budowlanego i wezwali PKP do naprawy tunelu. No ale to trzeba chcieć, a łatwiej jest odwracać wzrok i mówić, że wszystko w porządku.
Jak chcą drzewa wyciąć to walczą jak lwy, włącznie z wnioskami do ministra, a tutaj taka niemoc.

Paweł

Zadzwoń w tej sprawie do PKP-to ich teren

Gaweł

To może ty zadzwoń, skoro taki jesteś świetnie poinformowany.

Klon

To wg władz miasta tylko szpital przy Kościuszki jest w fatalnym stanie??? Ten adaptowany z koszar na Zygmunta Starego jest w stanie dobrym/doskonałym? Kolejny raz widać jak głupia była decyzja o zaciągnięciu kredytu na worek bez dna – halę Frankiewicza, kiedy jego inne pomysły na pozyskanie funduszy UE są odrzucane.

zwykły pacjent

Szpital to nie tylko budynek. Szpital to też, a może przede wszystkim ludzie tam pracujący. To sposób zarządzania, organizacja i podejście lekarzy.

pok

I tutaj nowy budynek nie pomoże, jeśli zarządzający będą ci sami.

MariannaA

Czyli Kościuszki do rozpadu, jak budynek vis-a-vis?

Heniek

Sie sprzeda właścicielowi pobliskiej wieży ciśnień za 5-20 % wartości. Tak jak teren rekreacyjny proboszczowi w Sośnicy albo zabudowania przy Akademickiej Politechnice Śl.

''

Też możesz kupić za 5% wartości, wyremontować, znaleźć nową funkcję i zrobić bardzo dobry interes dla siebie i mieszkańców miasta, czy może coś cię blokuje w tym zagadnieniu ?

Imię

Niestety nie noszę koloratki

''

Jeśli o mnie chodzi, możesz mieć nawet tęczową.

Jan

Teczowe noszą księża, kiedy wierni nie widzą.

pok

Nie może, bo na ostatniej radzie miasta radni Frankiewicza i KO odmówili mieszkańcom jakiejkolwiek bonifikaty. Tylko znajomi na to zasługują najwyraźniej.

Evzen

Bardzo jestem ciekaw, z czego ten szpital będzie utrzymywany, bo NFZ pod koniec maja musiał “chwilowo” rozstać się z 7 mld złotych na poczet nowej fali pińcetplusów, więc będzie bardzo “oszczędzał” na kontraktach.

Zorro

PiS wspaniale rządzi i da. Wojewoda z Gliwic nie zawiedzie, a dzięki udanej współpracy z prezydentem Frankiewiczem nowa sztandarowa inwestycja przyćmi wszystkie inne w kraju. Oby tylko nowy szpital nie przypominał stadionowego baraka.

''

Kogo interesują takie nieistotne szczególiki, po jesiennych wyborach będziemy bulić jankesom 300 mld $ w ramach acta 447 +, dopiero pójdzie pincetplusowa fala osłabienia.

The Tiger@

Co to bzdury?

Ozzi

To jest ultranacjonalistyczny wyznawca Frankiewicza.

The Tiger@

Ten “”? Ciekawy przypadek

''

Niestety ultranocjonaliści nie mają przed sobą przyszłości, już prędzej ulrtrapopuliści, Frankiewicz zresztą też.

The Tiger@

Ja jestem w pełni świadomy tego co się dzieje i w tym uczestniczę. Czy Ty możesz to powiedzieć o sobie?

ja234

Może od razu niech powiedzą, że szpitala…nie będzie.Proponuję postawić nowy szpital w bojkowie…będzie jeszcze dalej, jeszcze trudniej będzie się dostać chorym…
Może zamiast sprzedawać ruinę, na przeciwko obecnego szpitala na kośćiuszki, postawić tam nowy budynek…
Szpital należy wybudować w ciągu roku, dwóch a nie czekać pięć lat lub dłużej…ciekawe jak i czym go wyposażą, tym przestarzałym sprzętem z Kościuszki??skoro ściubią kasy na szpitale…wystarczyłoby dofinansowywać szpitale i tyle…
Porażka te glajwice.
Nie trzeba było wywalać kasy na halę-bankruta, skoro znalazła się kasa na halę tym bardziej powinna być miejska kasa,na szpital…(12:04)

zwykły pacjent

Jak to jak i czym go wyposażą? Nie słyszał o WOŚP?

RamPamPam

Ja się pytam,co z lokalem na ceglarskiej będzie i ksiezniczkami?!

Dziadek

Księżniczki będą pracować jako terapeutki na geriatrii..;)

pok

Ten lokal jest umiejscowiony trochę dalej.
Po wybudowaniu szpitala oferta będzie się świetnie uzupełniać, bo oba budynki będą blisko siebie.

hanek mały

Po wizycie u nich, następna wizyta w szpitalu.

gmG

Najlepiej szklany, w zimie dużo do ogrzania w lecie dużo do chłodzenia.

pik

Zabrska trzeci tydzień ciemności mają w du,pci mieszkańców nie da się przejechać wózkiem ,jak ktoś złamie nogę to polecam dobrego adwokata i miliony do odzysku

Aga

Co jeden człowiek to kolejna mądrość. A co jedna to głupsza

pik

Zajebisty tytuł że to Gliwice
chcą

Józef

Najgorsza z możliwych lokalizacji. Nie wiem jaki ma cel wyprowadzanie szpitala poza dobrze skomunikowane centrum. Dobrą lokalizacją byłby rejon skrzyżowania ulic Wyspiańskiego a Orlickiego. Zlikwidować którąś część ogródków a działkowcom przekazać dziesiątki wolnych na pozostałych. Uzyska się łatwy dostęp do szpitala, no chyba, że chodzi o coś odwrotnego. A najlepiej to wyburzyć nie funkcjonalny były szpital wojskowy na Zygmunta Starego i postawić w tym miejscu coś konkretnego. Warunki ku temu są.

Jola

Konserwator nie pozwoli

Jakkolwiek

Jaki sens ma? Właśnie taki, że dobrze skomunikowane centrum oznacza zwiększony ruch uliczny a mentalność kierowców w tym kraju sprawia, że zjedzie on karetce z drogi dopiero gdy ta siedzi juz mu na du..ie. W nowej lokalizacji ma szybki dojazd do średnicówki, mniejszy ruch w okolicy, więc przynajmniej w teori szybciej dojedzie do poszkodowanego. Łatwiej też w takim miejscu postawić spory parking a w centrum znowu zrobiliby coś na 10 samochodów, reszta niech się martwi. Autobus z placu piastów i tak dojedzie więc co za różnica czy ten autobus pojedzie w stronę kosciuszki czy kujawskiej?

hanek mały

Kierowcy z pewnością dojadą, ale schorowani pacjenci na 100% tam nie dojdą. A lokalizacja na zlikwidowanych ogródkach – dobry pomysł.