Gliwicki ratusz i kamienice całe z… piernika. W Kolejkowie pojawiła się nowa, świąteczna wystawa (TV)

Na lodowym tronie po raz pierwszy zasiadła Królowa Śniegu w towarzystwie zaczarowanego przez nią Kaja. Na wystawie w Kolejkowie otwarte zostało Miasto z Piernika – okołoświąteczna ekspozycja, która w tym roku uzupełniona została o nowe postacie. Oczywiście nie mogło zabraknąć też gliwickich akcentów

 
To już 4 edycja Miasta z Piernika w Gliwicach – co roku wystawa jest większa i zaskakuje odwiedzających nowymi, imponującymi konstrukcjami.

Zapach korzennych przypraw unosi się w rozświetlonym kolorowymi lampkami i otulonym skrzącym się śniegiem miasteczku. Urocze chatki, ludziki i zwierzątka są stworzone w całości z lukrowanego piernika, a dookoła nich przejeżdżają pociągi z czekolady.


Miasto z Piernika można zwiedzać w Kolejkowie w Gliwicach od kilku dni.

Całość to ponad 1500 kilogramów korzennego ciasta, piernikowy ratusz, zamek, kościół, piekarnia, ruchoma szopka i setki piernikowych chatek. Świąteczny zapach to efekt użycia 190 kilogramów miodu i 36 kilogramów korzennych przypraw. Miasto oblane jest słodką pierzynką z lukru, do którego modelarze wykorzystali 410 jaj, 200 cytryn i 450 kilogramów cukru pudru. Z tych składników powstało miasteczko o powierzchni 100 metrów kwadratowych.

Każdy Ślązak wie, co to futermeloki – tak nazywają się piernikowe wypieki popularne na Górnym Śląsku, a słynna moczka gości na każdym wigilijnym stole. Ślązacy zajadają się korzennymi wypiekami od święta, ale także w ciągu całego roku, kupując je na odpustowych straganach. Zaryzykuję stwierdzenie „ górnik – piernik dwa bratanki – mówi Mistrz Piernikarstwa Marcin Goetz, współtwórca Miasta z Piernika.

Każdego roku dodajemy nowe piernikowe chatki, figurki i powiększamy wystawę o kolejne szczegóły. W tym roku nowością będzie również Królowa Śniegu i Kaj z cukru. Piernik, który zobaczycie w Mieście z Piernika, jest ciastem rzemieślniczym. Kruchym po wypieku, nabierającym delikatności z czasem, stworzonym z wyjątkową mieszanką przypraw

– mówi pomysłodawca Kolejkowa, Jakub Paczyński.

– Każdy element wypiekaliśmy w wielkich formach, a następnie odpowiednio wycinaliśmy. Lukrowaliśmy wszystko ręcznie, starannie dobierając kolory. Efekt jest wart wielu miesięcy pracy, jaką włożyliśmy w stworzenie Miasta z Piernika – dodaje.

Kolejkowo zaskakuje nowymi, imponującymi konstrukcjami, włączając w to odwzorowany z dokładnością gliwicki Ratusz i okalające go piękne kamienice. W samym sercu tego słodkiego królestwa, spotkają się Czerwony Kapturek i Wilk, a na lodowym tronie zasiądzie Królowa Śniegu w towarzystwie zaczarowanego przez nią Kaja.

Czerwony Kapturek z czerwoną pelerynką i koszykiem, a Wilk przebrany za Babcię z wyrazem oczu pełnym chytrości. Królowa Śniegu i Kaj, para kultowych charakterów w zimowej scenerii. Każda z tych postaci jest precyzyjnie wymodelowana z masy cukrowej

– dopowiada Jowita Woszczyńska, która zdobyła Mistrzostwo Polski w Dekorowaniu Tortów Expo Sweet 2017 i 2019 oraz Mistrzostwo Świata w Dekoracji Tortów Cake Designers World Championships FIPGC Milano 2019.

Kolejkowo znajduje się w Centrum Handlowym Europa Centralna (ul. Pszczyńska 315) w Gliwicach.
Czynne jest w godzinach 10-18, także we wszystkie niedziele i święta. Bilet wstępu kosztuje 39 zł – normalny i 32 zł – ulgowy (ulga dotyczy dzieci od 3 do 18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych). Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają makietę bezpłatnie.

(żms)/mat. organizatorów
fot. 24GLIWICE

3 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze