Gliwickie szkoły bez „podręcznika Czarnka”. Żaden z nauczycieli nie potwierdził chęci skorzystania z „HiT”

Wiele wskazuje na to, że w gliwickich szkołach zajęcia z przedmiotu Historia i Teraźniejszość, nie będą prowadzone na podstawie kontrowersyjnego podręcznika autorstwa Wojciecha Roszkowskiego.

 
HiT to nowy przedmiot, który wejdzie do szkół już od początku nowego roku szkolnego i zastąpi Wiedzę o Społeczeństwie (WOS). Przedmiot ma kłaść nacisk na naukę historii z drugiej połowy XX wieku. Nim młodzież zaczęła naukę, rozgorzała burza na temat podręcznika do przedmiotu. Jednak jest bardzo prawdopodobne, że w Gliwicach „Historia i Teraźniejszość” Wojciecha Roszkowskiego nie trafi do uczniów.

– Żadna z gliwickich szkół ponadpodstawowych nie potwierdziła wpisania podręcznika prof. Roszkowskiego do szkolnego wykazu podręczników

– informuje Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

Dyrektorzy pozostawili (zgodnie z prawem) prawo wyboru podręcznika, lub wskazania innych materiałów nauczycielom uczącym przedmiotu. Żaden z nich nie potwierdził na chwilę obecną chęci skorzystania z tego podręcznika – dodaje Oryszczak.

Kilka dni temu przeciwko popularyzacji podręcznika protestowało na gliwickim Rynku środowisko Nowoczesnej wraz z radną Agnieszką Filipkowską.

Poprzez ten podręcznik cofamy się do średniowiecza zapominając o tolerancji i poszanowaniu drugiego człowieka. Dlatego nie godząc na indoktrynację naszych dzieci będziemy protestować o odwołanie i zakazanie rozpowszechniania tak kontrowersyjnego podręcznika – napisali przedstawiciele ugrupowania.

Nauczyciele nie mają obowiązku korzystać z „HiT”. Decyzja, czy do przekazywania wiedzy potrzebują podręcznik należy tylko do nich. Na razie Ministerstwo Edukacji i Nauki dopuściło do nauki nowego przedmiotu tylko jeden podręcznik. W trakcie wydawania opinii jest jeszcze jedna pozycja – praca zbiorowa, której autorami są Izabella Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Adam Cisek oraz Karol Wilczyński.
(msz)

87 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
hanek mały
28/08/2022 10:20

Historia współczesna NIE MOŻE BYĆ pisana przez rządzących, ponieważ zawsze będzie nieprawdziwa i sfałszowana. Napisać historię współczesną powinna grupa neutralnych naukowców, absolutnie nie zaangażowanych w żadną partię, religię i prawo.

pan władeczek
28/08/2022 18:01
W odpowiedzi na  hanek mały

Czyli kto?

kop
28/08/2022 19:22
W odpowiedzi na  hanek mały

Nie istnie ktoś taki jak „neutralny naukowiec”, bo neutralny w tym przypadku oznacza niezależny…

łowca dzbanów
29/08/2022 18:23
W odpowiedzi na  hanek mały

typowy łowca z flagą na balkonie lub działce z tvp info

Lolek
29/08/2022 22:13
W odpowiedzi na  hanek mały

Omg naukowców? A to hit! Najwidoczniej osoby tak myślące kupiły sobie dyplomy uczelni wyższych! Dramat i ręce opadają! Takie farmazony jak w nowinach gliwickich!

Klara
28/08/2022 09:30

Ja sobie nie życzę zeby tym podrecznikiem moim dzieciom ktoś robił pranie mózgu precz z takimi głupotami

aqq
28/08/2022 12:44
W odpowiedzi na  Klara

Już widzę że znasz jego treść :)

Gosia
28/08/2022 16:48
W odpowiedzi na  aqq

Nie wiem czy pan/pani wie ale juz mozna kupic i przeczytać ta książke

Bs
28/08/2022 20:23
W odpowiedzi na  Gosia

TĘ książkĘ

Stone
28/08/2022 13:45
W odpowiedzi na  Klara

Klara czytałaś?
Nie? To PO jaki uj się pienisz?

Urko
28/08/2022 14:55
W odpowiedzi na  Stone

Po to, żebyś mógł dostać 1, 20 PLN brutto za posta

Teska
28/08/2022 16:22
W odpowiedzi na  Stone

Wystarczy, ze inni którzy czytali pisza recenzje, ten hit to propaganda i nie rzucaj ujami nadaremno

Lolek
29/08/2022 22:21
W odpowiedzi na  Teska

Czyli ziemia jest płaska, bo są wyznawcy takiej teorii tak? I rozumiem że sexu nie uprawiasz bo inni to robili…. Mega żenada, współczuję twojej rodzinie….

AndrzejD
28/08/2022 20:01
W odpowiedzi na  Stone

@Stone
Nie rżnij głupa. Każdy kto widzi co się dzieje w PL od 7 lat i ma IQ wyższe od kowadła, wie doskonale o co tutaj chodzi. A chodzi tej władzy o stworzenie „nowego PIS człowieka” – nowego wyborcę, ponieważ oni w PIS-ie doskonale wiedzą że ich żelazny elektorat się kurczy ze względów biologicznych czyli ze starości. Temu ma służyć ten podręcznik. Taki nowy człowiek ma nie myśleć, ma nie zadawać pytań, tylko wierzyć w to co mu władza wtłacza do głowy. …i oczywiście – jak już dawno mówił Prezes Polski – „popierać i nie przeszkadzać”

Ostatnio edytowany 1 miesiąc temu przez AndrzejD
Achacy
29/08/2022 14:50
W odpowiedzi na  Stone

Nie trzeba czytać całej książki już są w Necie dostępne pełne głupot cytaty z tej książki.

pan władeczek
28/08/2022 18:02
W odpowiedzi na  Klara

Pani ma już ten podrecznik? Czy tylko na kanwie hejtu jedzie z „nie życzeniem”

Nowy
28/08/2022 09:28

Jaka historia i terażniejszość chyba ze napisze o 70 milionach na wybory o odrze i o bloku energetycznym w jawoeznie i ogólnie o gospodarce qolnejbpolski pod rzadami pis to dopiero bedzie hit

Emilja
29/08/2022 03:24
W odpowiedzi na  Nowy

Ciekawa będzie legenda o Ostrołęce.

Hydrargyrum
29/08/2022 13:05
W odpowiedzi na  Nowy

Jaki pajac pierwszy krzyczał, że to rtęć?

Jarek
28/08/2022 13:36

Pamiętajcie że Gliwice to PO.

pan władeczek
28/08/2022 18:05
W odpowiedzi na  Jarek

Bingo

The Tiger@
29/08/2022 07:41
W odpowiedzi na  Jarek

Generalnie każde duże miasto to PO. Albo też ponadprzeciętne zarobki to PO.

!?
29/08/2022 20:19
W odpowiedzi na  Jarek

Które PO?

Łowca lemingów
30/08/2022 07:16
W odpowiedzi na  !?

To nowe PO co przyszło do strego PO, żeby wice była jego żona z KO.
Czego nie rozumuesz?

helmut
15/09/2022 19:40
W odpowiedzi na  Jarek

czyli łupić gliwice

Metaniorz
28/08/2022 19:34

Problemem tego podręcznika jest to że nie napisał go żaden tolerancyjny komunista powiązany z ZNP. Owszem można się do wielu rzeczy przyczepić ale akurat ocena feminizmu czy genderowego szaleństwa jest jak najbardziej słuszna. Autor niepotrzebnie brnie w religijne zagadnienia czy używa zbyt konfrontacyjnego języka dając tęczowej lewicy i jej przybudówce z ZNP niepotrzebny powód do gównoburzy. Stawiam dolary przeciwko orzechom że najbardziej zajadli krytykanci nie trzymali nawet egzemplarza w ręce no ale wypada drzeć się bo inne „autorytety” też się drą

Oli
28/08/2022 21:35
W odpowiedzi na  Metaniorz

W komentarzu wyżej też napisałem że książka nie szokuje. Jest bardzo subiektywna i tyle. Pozdrawiam

Grzesław
29/08/2022 13:14

Nauczyciele odrzucili ciekawy jestem ilu z tych „pedagogów ” miało okazję przeczytać ten podręcznik. Bo jak znam to środowisko to chyba bardzo niewielu ich poglądy i wiedza zatrzymały się na poziomie matur 30%. bo to jest ich poziom 30% a może miej , Nauczyciele to byli kiedyś i też rzadko. A co do podręcznika coś mi się wydaje że Roszkowski to za wysokie progi dla nauczycieli i tu problem , tym bardziej że nie ma obowiązku to w czym problem Chyba tylko dołożyć PiS . bo o to tu w tym chodzi. JA przeglądnąłem ten podręcznik trochę przeczytałem i wiem… Czytaj więcej »

Urko
29/08/2022 14:16
W odpowiedzi na  Grzesław

Grzesław . „Znafca” traktatów unijnych , a także, o dziwo, środowisk nauczycielskich. Raczył „przeglądnąć „, a nawet ” trochę przeczytać”. Grzesław nie potrafi trzech zdań napisać z zachowaniem zasad ortografii, składni, fleksji i interpunkcji języka polskiego, ale za konieczne uznaje podzielenie się z nami imaginacjami swojego „umysłu”.
PS, Czemuż tak późno Grzesławie ? Tak mało osób mogło zarechotać .

Ostatni Sprawiedliwy
29/08/2022 17:09
W odpowiedzi na  Urko

Jesteś tutaj na forum znanym „purystą” językowym. Nie ośmieszaj się.

Grzesław
29/08/2022 22:20
W odpowiedzi na  Urko

Napiszę w twym stylu jesteś głupszy niż ustawy przewidują. Typowy troll . I co teraz?

Jarosław
28/08/2022 13:48

Skoro nauczyciel jest niedouczony i treść podręcznika jest trudna do zrozumienia to niech lepiej nie uczy innych.

Oli
28/08/2022 11:04

Mam egzemplarz. Uważam że nie jest to wartosciowa pozycja, jednak burza wokół też jest przesadą. Każda władza próbuje przemycić trochę wartości bliskich sobie. Niestety.
Najgorsze że nie ma w Polsce opcji która mogła pokazać wyraźny kierunek……
Pozdrawiam

aqq
28/08/2022 12:55
W odpowiedzi na  Oli

A ja uważam że myślenia nic nie zastąpi i jeśli jest coś nie tak to od tego jest nauczyciel aby pokazać drugą stronę.

prof. Gombka
28/08/2022 13:39
W odpowiedzi na  aqq

Ale tu nie ma żadnej drugiej strony. Są tylko brednie profesora, któremu na starość bardzo się pomieszało w głowie.

Lemon
28/08/2022 15:18
W odpowiedzi na  aqq

Podręcznik powinien być napisany bez jakiejkolwiek oceny redagujacego same czyste fakty. To dzieci mają wyciągać wnioski i utożsamiać się z wybranymi faktami. Inaczej to indoktrynacja od najmłodszych lat

Stanisław
28/08/2022 12:52

Niechby się ktoś wychylił to środowisko ciągle mówiące o tolerancji i poszanowaniu poglądów innych zniszczyłoby natychmiast. Jestem przekonany że osoby protestujące nie zadały sobie trudu zapoznania się z podręcznikiem. Ale autor jest konserwatystą więc nie można go nawet wysłuchać.

prof. Gombka
28/08/2022 13:35
W odpowiedzi na  Stanisław

Wbrew Twojemu przekonaniu protestujący i wyśmiewający ten podręcznik dla potłuczonych przeczytali przynajmniej fragmenty, które kompletnie wykluczają go jako pozycję dydaktyczną. To fanatyczni wyznawcy prezesa i kościoła katolickiego mają w zwyczaju protestować przeciw dziełom, których nie poznali. Puszczając od tyłu wypowiedzi zwolenników tej kuriozalnej książki słychać warczenie szatana. Przypadek?

Helmut
29/08/2022 08:17
W odpowiedzi na  Stanisław

Mały przykładzik? Taki niewinny. Sam fakt, że autor wygłasza w tym „podręczniku” swoje opinie na temat gatunków muzyki („śmieciowy metal”), nie mając o nich bladego pojęcia, dyskwalifikuje ten „podręcznik” i tego „profesora”. Na śmietnik z jednym i drugim. Niech ktoś proszę wynajdzie jak najszybciej maszynę czasu, żeby takich osobników posłać do roku 1900.

The Tiger@
30/08/2022 08:14
W odpowiedzi na  Helmut

Z tym metalem to nie jest tak prosto, ponieważ jest tako gatunek jak „trash metal” (w skrócie „trash”), czyli właśnie ten „śmieciowy metal”. Przedstawiciele: Metallica (ta wczesna), Slayer, Megadeth i Anthrax.

Helmut
30/08/2022 12:53
W odpowiedzi na  The Tiger@

Oj oj chłopie, chciałeś błysnąć, a się niestety nie znasz. Nie ma takiego czegoś jak „trash metal”. Metallica, Slayer, Megadeth i Anthrax to „Thrash metal”. Jedna literka, a jaką robi różnicę. Siadaj, pała.

The Tiger@
30/08/2022 18:47
W odpowiedzi na  Helmut

Nie do końca – bo przedstawiłem tok myślenia profesora. Natomiast „thrash” oznacza oczywiście „młócenie”.

Helmut
31/08/2022 08:14
W odpowiedzi na  The Tiger@

Rozumiem, że uważasz że tytuł profesorski uprawnia do wymyślania dyrdymał na wszelkie możliwe tematy, i umieszczanie ich w podręcznikach, z których ma uczyć się młodzież? Siadło Ci coś na mózg?

The Tiger@
31/08/2022 13:19
W odpowiedzi na  Helmut

Ależ wręcz przeciwnie.

Obserwując
02/09/2022 12:29
W odpowiedzi na  The Tiger@

Kiepskie to twoje tłumaczenie.Takie pokrętne i po prostu zbędneWykręt,zasłonięcie się profesorem,słabe to.

The Tiger@
04/09/2022 17:43
W odpowiedzi na  Obserwując

Jak go nie rozumiesz to mi przykro – ale to już Twój problem.

Aga
28/08/2022 18:15

Brawo!

Józef K.
28/08/2022 19:47

Czytałem, znakomity podręcznik. Wreszcie mamy książkę , która nie jest lewacko-postkomunisyczną propaganda.

Zenon
29/08/2022 15:54

To nie jest żaden „podręcznik Czarnka”, tylko podręcznik napisany przez prof. Wojciecha Roszkowskiego, wybitnego specjalisty w dziedzinie historii.

Damian
29/08/2022 21:39

Historię można opowiedzieć młodzieży posiłkując się ksiazkami autorów wszystkich stron politycznych. Historię XX wieku odnajdziemy na naszych ulicach. W zachowaniu naszych dziadków, babć. Nie można historii jakiegokolwiek pospólstwa uogólnić i sprzedawać niczym lek na wszystkie choroby. Bo jeden żyje słońcem a drugi księżycem.

Seb
28/08/2022 06:15

Prawda w edukacji- to na matematyce, chemii.. Reszta ma być szybko przyswajalną papką. No i im bardziej jest „cool” i „friendly”, tym lepiej. Ten historyk Roszkowski zdecydowanie obraża potrzeby współczesnej edukacji, stawiając wymagania zapoznania się z faktami i opiniamii krytycznymi wobec utartych i powierzchownych poglądów- przypuszczam. A tak na marginesie- to ktoś przeczytał książkę? Czy jest przekreślana bo „ tak wypada”?

Marek
28/08/2022 11:07

Ktoś czytał podręcznik, czy tylko coś o nim słyszał?

Juras
28/08/2022 14:39
W odpowiedzi na  Marek

Zapewne nikt nie czytał. Opinie wyrobili sobie słuchając jedynie słusznej telewizji i jednego tylko słusznego polityka. Wstyd że nikt nie wyrabia sobie opinię samodzielnie.

Gosia
28/08/2022 16:44
W odpowiedzi na  Juras

Widziałam fragmenty podrecznika. W podreczniku jest wspomniane ze dzieci inwitro beda niekochane. Feminizm to wymysl XXI oraz wiele roznych zdań PiS’u. Elementarz bardziej pokazuje zdanie rzadzacych, a nie przekazuje nam wiedze.

Myślący
29/08/2022 14:05
W odpowiedzi na  Gosia

Gdzie jest to napisane cytat proszę. Niema ani słowa „inwitro”

Sam se sterem
28/08/2022 17:58
W odpowiedzi na  Juras

Zapewne w PiSowskich mediach książka jest ciągle niedostępna i stąd takie pytania. Książka jest w handlu od tygodnia ale przeca PiSowski suweren i tak niczego nie czyta, więc wie tyle ile mu powiedzą w TVPiS, czyli g*wno.

marta
28/08/2022 15:17

Ale łapy po podwyżkę to chętnie wyciągają. Znowu na początku września zacznie się koncert roszczeń. Zwolnić to towarzystwo i zatrudnić prawdziwych nauczycieli z powołania

kapral Jedziniak
28/08/2022 16:15
W odpowiedzi na  marta

Nauczycieli w kamasze, szkoły zmilitaryzować, wprowadzić konspekty, wszystko w punktach i według rozkazu. A co!

proboszcz
28/08/2022 17:53
W odpowiedzi na  marta

Nie da się, w seminariach pusto, brak powołań.

Oli
28/08/2022 20:56
W odpowiedzi na  marta

Za miskę ryżu

Jagoda
28/08/2022 13:03

Jestem dumna z GLIWICKICH NAUCZYCIELI ! Życzę WAM rychłego nadejścia lepszych czasów pod każdym względem! Pozdrawiam!

pan władeczek
28/08/2022 18:05
W odpowiedzi na  Jagoda

Ja bym życzył nadejścia mesjasza i konca podziałów

Ania
29/08/2022 22:09

A czemuż to nauczyciele mają decydować

Ampuła
29/08/2022 23:23

Owszem, Roszkowski to zdewociały staruch pod osiemdziesiątkę, ale jednocześnie jest płodnym i doświadczonym autorem wielu podręczników szkolnych i akademickich, wydawanych przez kilka dziesięcioleci. Zaskakująco dobrze wspominanych – nawet przez obecnych krytyków i obśmiewaczy. Dlaczego więc popuścił takim sHiTem? Czy nie zapanował nad myślotokiem, jak nie panuje już nad zwieraczami? Nie, nie tędy droga, nie przez kalesony do kapci… Właściwą drogę ku winnym wskazuje publiczne zachowanie samego Roszkowskiego, który w mediach wielokrotnie wyglądał na głęboko zaskoczonego kolejnym cytatem – bobkiem wydłubanym z treści dręcznika sHiTu. Swojego przecież autorstwa! Roszkowski zapewne oddał do druku rzecz napisaną poprawnie i strawnie, ale rzuciły się… Czytaj więcej »

Zenon
29/08/2022 15:25

Żal czytać ilu ludzi jest zacietrzewionych pod wpływem tvn i tym podobnym mediów. To bardzo dobry podręcznik napisany przez wybitnego profesora historii.

Ostatnio edytowany 30 dni temu przez Zenon
Urko
28/08/2022 06:49

Oj. oj niedobrze , niedobrze . Coś się gliwiccy radni jedynej słusznej partii zagapili . Trzeba było składać projekty uchwał gminy zobowiązujących dyrektorów gliwickich szkół do przymusowej akceptacji światłego i wiekopomnego dzieła Roszkowskiego . Niedobrze , niedobrze , Czemuż, ach czemuż zaspaliście ? Może gdyby cny autor dał podręcznikowi podtytuł „Moja walka”, jakoś refleks by się wam wyostrzył ?

Jan24
28/08/2022 11:29

Zrobić tęczową okładkę i będzie git

Lemon
28/08/2022 15:09

Brawo Gliwice ,

Józek
28/08/2022 11:29

Moim zdaniem to wielki błąd że nauczyciele sami wybierają sobie podręczniki,z czasem będziemy mieli tego owoce że młodzi ludzie będą bez orientacji historycznej.Tymczasem historia powinna być historią prawdziwą a nie ustawianą pod politykę,powoli się tworzy anarchia. Największą głupotą w tej demokracji było oddanie części uprawnień samorządom,konsekwencje będziemy tego ponosić przez lata.Nauka i wychowanie,powinna być podległa całkowicie Ministerstwu Oświaty po to Ono jest.Chyba że zlikwidujemy i wtedy będzie rubta co chceta, czy oto w tym chodzi ?

Aneta
28/08/2022 13:43
W odpowiedzi na  Józek

Jasne, zwłaszcza jak tą szeroko pojętą „oświatą” steruje mizogin, homofob, ksenofob, rasista i męski szowinista w jednym

Metaniorz
28/08/2022 17:33
W odpowiedzi na  Aneta

Nie ćpaj. Jak profesorka nie lubię to jak czytam brednie wypisywane przez takich tuzów intelektu jak ty to staję po stronie tego katolika

Aga
28/08/2022 18:19
W odpowiedzi na  Aneta

W punkt

hanek mały
28/08/2022 13:50
W odpowiedzi na  Józek

Od co najmniej kilku stuleci, polskie dzieci są uświadamiane w domach, że są dwie prawdy : jedna której uczą się w szkole i druga, której uczą ich w domu. Tak było zarówno w czasach zaborów, powstań, wojen i za czasów PRL. Teraz też się tak dzieci uczy prawdziwej historii.

Tomasz Jan
28/08/2022 05:28

Niekorzystanie z tego podręcznika to wielka szkoda dla naszych dzieci, dla ich moralności i dla Prawdy.

BMI
28/08/2022 06:48
W odpowiedzi na  Tomasz Jan

Podstawowym założeniem radykalistów (nie ważne z której strony) jest:
1. Tylko my mamy rację, wszyscy pozostali są w błędzie i najlepiej ich pozamykać w więzieniach, pozbawić praw albo spuścić im łomot.
2. Dlaczego tylko my mamy rację? Bo tak i już!
3. Jeśli nie mamy racji, patrz punkt 1 i 2.
Inteligentne dzieciaki poradzą sobie z tym w szkole, tak jak młodzi podczas komunizmu, których indoktrynacja jeszcze bardziej odepchnęła od władzy.

Ole!
28/08/2022 09:31
W odpowiedzi na  Tomasz Jan

Ależ korzystaj Tomaszu Janie, korzystaj ile wlezie! Kup sto albo tysiąc egzemplarzy, najlepiej w promocji – 1 grosz w wydawnictwie, to będzie czym palić w piecu, bo dzięki PiS zimą będziesz marzł.

Greta
28/08/2022 13:48
W odpowiedzi na  Ole!

Masz wyprany mózg przez tvn

AndrzejD
28/08/2022 09:36
W odpowiedzi na  Tomasz Jan

@Tomasz
Od „naszych dzieci” to ty się łaskawie odstosunkuj. A co do moralności – dla was ideałem moralności jest Martusia K zawsze dziewica (córeczka zimnego Lecha) która ma każde dziecko z innym mężem, tudzież prezes TVPIS Jacek K, który po 25 latach małżeństwa i spłodzeniu trójki dzieci przypomniał sobie że ma nieważne małżeństwo, które funkcjonariusze kościółka ochoczo mu unieważnili za „co łaska” Jego nowej żonie, kościółek zresztą też unieważnił małżeństwo.

Marian Jabłoński
28/08/2022 09:39
W odpowiedzi na  AndrzejD

Kolejny nie trafiony wydatek z naszych pieniędzy. Lekką ręką szajka Kaczyńskiego wydaje nie swoje. Ten cały Czarnek jest nie do ruszenia czy co?

Zenon
28/08/2022 11:23
W odpowiedzi na  Marian Jabłoński

Czy ty wyszedłeś właśnie z piwnicy? Z jakich „naszych pieniędzy”? Podręcznik wydało wydawnictwo specjalizujące się w produktach patoreligijnych.

Łowca lemingów
29/08/2022 12:55
W odpowiedzi na  Marian Jabłoński

Oczywiście pieniądze byłyby w „dobrych” rękach wymienionych innych autorów:
Izabella Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Adam Cisek oraz Karol Wilczyński.
Jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo o co chodzi.

Ewka
28/08/2022 13:59
W odpowiedzi na  Tomasz Jan

Jedynie słusznej rzecz jasna prawdy i morlnosci. A prawda jest taka, że Chrystus uznał za 1 przykazanie miłość bliźniego bez względu na kolor skóry, orientację selsualną i w żaden inny sposób jej nie warunkował. Dosyć już ziejących nienawiścią do wszelkiej inności, z krzyżem w ręku, ale z diabłem w sercu niby chrześcijan.

Urko
28/08/2022 14:42
W odpowiedzi na  Ewka

Kto ?

Myślący
29/08/2022 14:12
W odpowiedzi na  Ewka

Gdzie Chrystus pochwalił inną orientację seksualną. No powiedz i zacytuj. Bajki opowiadasz.

Myślący
29/08/2022 16:06
W odpowiedzi na  Ewka

Chrystus nic nie mówił a tym bardziej pochwalał inne orientację seksualną. A przykazania objawił Bóg Abrahamowi. 1 przykazanie to: Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną

Helmut
30/08/2022 14:48
W odpowiedzi na  Myślący

Wszystkie religie to stek bzdur.