Gliwiczanin rekordowym krwiodawcą w Polsce. Oddał ponad 100 litrów od 1971 roku! (TV)

W Gliwicach padł właśnie rekord w ilości pobranej krwi od jednej osoby. To osiągnięcie szczególnie chwalebne, zważywszy na ogromne znaczenie krwi dla ratowania zdrowia i życia.

Pan Zygmunt Kowalski ma więcej niż zalecany górny limit wiekowy (65 lat) do oddawania krwi, ale po dokładnym przebadaniu, lekarze pozwolili na przesunięcie tego ograniczenia. Dzięki temu udało mu się ustanowić rekord w ilości oddanej krwi, w ciągu 48 lat oddał ponad 100 litrów krwi!.

– Krew oddaje od 1971 roku – mówi pan Zygmunt. – Po służbie wojskowej wróciłem do Bumaru, gdzie powstał klub Honorowych Dawców Krwi. Tam zacząłem systematycznie oddawać krew, początkowo 250 ml, cztery razy do roku. W sumie oddałem ponad 100 litrów krwi.

– Mamy sporo podobnych rekordzistów, ja sam mam już 60 oddanych litrów, mamy tu chłopaków po 40, 50 litrów – zaznacza Jan Matuszczyk z klubu Honorowych Dawców Krwi przy Hucie Łabędy. – Według naszych danych, odkąd 35 lat temu powstał klub, mamy oddanych ponad 3200 litrów krwi.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
mieszkanka Gliwic
mieszkanka Gliwic

No cóż,serce się raduje,że jesteście.
Dziękujemy i gratulujemy rekordu!

Cookie Monster
Cookie Monster

Dziękujemy !
“Lecz ludzi dobrej woli jest więcej
i mocno wierzę w to,
że ten świat
nie zginie nigdy dzięki nim.”

Żoliborska kanalia
Żoliborska kanalia

Jest to godne pochwały szczególnie teraz, kiedy krew oddaje się rzeczywiście całowicie honorowo i nie ma z tego powodu żadnych profitów

Inga
Inga

Niewyobrażalne – 100 l oddanej krwi aż trudno to skomentować…… i słów brak by to docenić….

Olo
Olo

czego nie potrafisz tego skomentować ?

Imiu
Imiu

Oficjalnie Honorowo oddającym krew w Polsce / Gliwicach przysługuje: – prawo do świadczeń poza kolejnością w dniu zgłoszenia NFZ, coś co nie istnieje ale jest takie prawo którego się nie przestrzega w Polsce – w niektórych, nielicznych miastach darmowa komunikacja miejsca po iluś tam oddanych litrach krwi – 8 czekolad (4 mleczne i 4 gorzkie) + wafelek a kiedyś kawa 200g – zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje się krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi, nie jest to lewe L4 jak w procederze Policji – Ulga podatkowa z tytułu darowizn ( 1 litr pobranej krwi… Czytaj więcej »

pok
pok

Z tym że: 1. Obowiązuje zwrot kosztów za najtańszy przejazd środkami komunikacji publicznej po przedstawieniu dokumentacji – biletów, paragonów, rachunków itd. 2. Zwrot kosztów dojazdu obowiązuje tylko wtedy, gdy krew pobierana jest w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi – ale wyłącznie tej najbliższej dla miejsca zamieszkania (np. w Gliwicach to oddział terenowy znajdujący się w Centrum Onkologii). W przypadku krwiobusów jest problem z uzyskaniem zwrotu – choćby z tego powodu, że zwrotu może dokonać tylko wyżej wymieniona jednostka. Czyli trzeba się pofatygować do oddziału terenowego. 3. Prawo do świadczeń NFZ poza kolejnością obowiązuje, ale wyłącznie dla zasłużonych dawców. Aby zostać… Czytaj więcej »

Gosia
Gosia

Gratulacje! Szkoda, że tacy ludzie nie mają z tego tytułu żadnych przywilejów np. jak w innych miastach darmowa komunikacja miejska.

Imiu
Imiu

takie są Gliwice ale nie wyróżniają się na tle wielu Polskich miejscowości

Olo
Olo

mamy tańsze leki. i bez kolejki u lekarza :)

Imiu
Imiu

pochwal się listą leków albo wymień te potanione które znasz i gdzie bez tej kolejki wpuszczają?

pok
pok

To dotyczy tylko zasłużonych krwiodawców.

Imiu
Imiu

więc tajemnica XD

pok
pok

Ale jaka tajemnica? Żeby zostać zasłużonym krwiodawcą (ZK) trzeba oddać w swoim życiu co najmniej 5 litrów krwi (6 w przypadku mężczyzn). Lista leków ze zniżkami dla ZK jest dostępna choćby na stronie https://ktomalek.pl/lista-lekow-refundowanych-2017-honorowy-dawca-krwi/h-1
Żeby zostać przyjętym bez kolejki trzeba zgłosić ten fakt pielęgniarce albo lekarzowi i liczyć się z nienawistnymi spojrzeniami i komentarzami od tych, którzy “czekali X godzin w kolejce, a tu przychodzi taki/taka z ulicy i wchodzi od razu… pewnie po znajomości, wszędzie to kolesiostwo itd.” ;)
Żadnej tajemnicy w tym nie ma.

The Tiger@
The Tiger@

Potwierdzam… a te zawistne spojrzenia to dla niektórych jest dodatkowa motywacja ;)

RealistA
RealistA

Wow. Szacunek.

Ilona
Ilona

Szacunek dla tego Pana :) Mój mąż oddał 50 litrów krwi. Ma grupę krwi O RH-.
Pałeczkę przejął syn z tą samą grupą krwi. Cenna grupa ,,O” pasuje każdemu, ale oni muszą dostać tą samą.