Hala Arena Gliwice zostanie zbyta w trybie bezprzetargowym. Ile wart jest obiekt przy ul. Akademickiej?

Miasto planuje zbycie hali Arena Gliwice na rzecz Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju w formie wkładu niepieniężnego. W zamian ma objąć 433 tysiące udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki, w której posiada większościowy pakiet 83,5 % własności.

Na początku lipca w BIP Urzędu Miasta opublikowano zarządzenie wiceprezydent Aleksandry Wysockiej dotyczące zbycia w trybie bezprzetargowym nieruchomości gruntowych niezabudowanych i zabudowanych halą widowiskowo-sportową.

Łącznie miasto przekaże do GAPR dziewięć działek (wraz z Areną Gliwice) o wartości oszacowanej przez rzeczoznawcę na ponad 353 miliony złotych netto oraz wyposażenie hali warte około 26 milionów.

Wspomniane działki leżą na terenie parkingu hali oraz w jej bezpośrednim położeniu i stanowią funkcjonalną całość.


Przypomnijmy, że spółka zarządzana przez Bogdana Traczyka posiada doświadczenie w administrowaniu miejskimi nieruchomościami – ma w swoim portfolio m.in. opiekę nad Stadionem Miejskim w Gliwicach, kompleksem Nowe Gliwice czy terenem gliwickiego lotniska.

(żms)/BIP Gliwice.eu
fot. ŁG/24gliwice.pl

zarządzenie PM zbycie hali Arena Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Beton

Rzeczoznawca oszacował wartość hali na 379 milionów z wyposażeniem. Sporo mniej, niż hala kosztowała. Gdyby snuć teorie spiskowe, to pachnie tu wielką pralką kasy, i domniemać można, że za 10 lat hala jako obiekt zamortyzowany i nic nie wart trafi w ręce kurii, albo zostanie wyburzona po przejęciu przez jakiegoś dewelopera za symboliczną złotówkę.

Dziadek

Wartość Hali wraz z wyposażeniem to 363,15 mln..reszta to wartość działek.

Bea

Cena budowy i wyposażenia – 420 mln?

Dziadek

Mniemam,że 363,15 mln PLN to według rzeczoznawcy faktyczny(uzasadniony) koszt budowy i wyposażenia a nie wartość rynkowa za jaką ktokolwiek byłby gotów zapłacić.Jaki z tego wniosek? Koszty budowy zawyżone o ~120 mln PLN(razem z kosztami przygotowania,reklamy,kosztów pożyczek) .

Malina

Zaraz zlikwidują kopalnię Sośnica więc będzie dużo chętnych na własny biznes w hali. Stragany, łóżka polowe, a na nich różne cuda do kupienia po okazyjnej cenie. Hala się wyżywi.

Lysy

2 jarmark Europa.najpierw byl jarmark potem stadion. U nas bedzie odwrotnie. Byl stadion bedzie jarmark. Swoja droga Frankiewicz powinien zostac wezwany do sadu i przesluchany.

Elżbieta

Pomnik próżności Frankiewicz i jego kumpli musiał tak skończyć
Od pierwszego momentu od. zamysłu tak uważałam .

a życie swoje

Wszyscy tak uważali z ekspertami z UE włącznie

Silesian

Ale to znaczy JAK musiał skończyć? Tak to jest jak nie wie się co się czyta…. i nie wie się PO CO się to robi….

Marek

W Warszawie najpierw byl stadion wybudowany w 1955 r. potem jarmark i potem znowu stadion. Wiec nie pisz bzdur tylko najpierw sie doinformuj.

Fiku Miku

W USA najemca (czyt. Silwerstin) wydzierżawił w lipcu 2001 roku dwie wieże (na 99 lat). We wrześniu do WTC wleciały dwa samoloty. Tak się robi reset długu, a przy okazji zwija kasę z ubezpieczenia. 4 mld dolarów plus “drobne” 92 miliony od linii lotniczych. U nas “mózgi” wybudowały betonowego kloca za 500 milionów, którego nawet nie da się spalić.

XD

Czy każdego dnia masz przeświadczenie, że sterują tobą Reptilianie, czy tylko kiedy są upały?

Silesian

A Ziemia jest płaska i 5G gotuje Ci komórki mózgowe na bieżąco….

kolik

a ty uważasz że powinni wynająć najpierw jasnowidza?

Fiku Miku

@kolik.
Jak możesz wytłumaczyć:
– zbagatelizowanie analizy komisji UE która nie chciała dofinansować inwestycji
– manipulację z “konsultacjami”

Odmowa dofinansowania budowy hali przez przez UE pokazało, że rentowności inwestycji nie będzie.
Jeżeli wynajęcie jasnowidza (który jest dobrym obserwatorem i dba o swoją reputację) wskazało by, że budowa hali będzie niewypałem, to TAK. Uważam, że powinni najpierw wynająć jasnowidza.

Tylko jak to świadczy o ówczesnym włodarzu, który nie bierze pod wzgląd racjonalnych analiz?

Klaps

Dobre to jest: “spółka zarządzana przez Bogdana Traczyka posiada doświadczenie w administrowaniu miejskimi nieruchomościami”. Tak dobrze zarządza, że połowa piętra obok muzeum odlewnictwa jest pusta od początku działalności Nowych Gliwic, a cały budynek po szkole biznesu, która hahaha zbankrutowała, przez lata stał pusty, żeby go teraz małymi krokami sprywatyzować. Ot, Nowe Gliwice – dzieło fantastów.

Houston, mamy problem

O pieniądzach jakoś tak skromnie. Co to znaczy “posiada doświadczenie w administrowaniu miejskimi nieruchomościami”? Znaczy co? Kosi trawniki regularnie i zbiera pety? Jak do tego ma się spółka Arena Operator?

gielda mineralow

może lepiej przekazać budynek giełdzie minerałów, albo palmiarnia może. Zagadkowa jest utrata wartości tej nieruchomości w ciągu ostatnich dwóch lat. Jest wyceniana o ponad 100 mln taniej a niżeli została wybudowana. Nieruchomości to nie samochody. No chyba że tzw miś. Proponuje właściwym organom zainteresowanie się całka inwestycją od początku.Może taniej dla miasta będzie wysłanie paru osób na płatny urlop w zakładzie penitencjarnym.

Dziadek

Za trzy lata będzie wycena na 250 mln…..a za sześc lat będzie już prywatną własnością,trzy lata temu przewidziałem taki scenariusz ;) .

Fan

To prawda o geniuszu znad klodnicy kamien w wode sluch zaginal mial byc marszalkiem senatu a tu nawet w radiu go nie slychac mamy nowych radnych w tym zona wplywowego polytyka moze ona cos poradzi

xants

hahahaha przekręt dekady… Ile razy już się bawiono w zmianę zarządcy, operatora, właściciela.. ? czy ktoś potrafi się w tym jeszcze połapać? Frankiewicz zapłacisz za to wszystko? zabierz do stolicy tego potworka betonowego…

wszystko da się kupić

Jasne głosujecie na lewactwo , a jak już wygrają wybory. to tak się bęďą dobierać do tyłka takim jak franek że pokładą się wszyscy ze śmiechu i politowania.Przecież franuś po to ruszył z orężem na Warszawę by bronić wolne sądy z kieszeniami so uzupełnienia i wtedy zawsze “sprawiedliwość zatriumfuje”

Starka

To się nazywa KREATYWNA KSIĘGOWOŚĆ!

DD

W czwartek 30,07.2020 r. “rada miasta” przegłosuje podwyżki za śmieci, cienkie bolki wstrzymają się od głosowania inni wyznaczeni zagłosują przeciw o ile będą jacyś, bo nic nie słychać o ich dyskusjach w ukryciu za naszymi plecami ani o konsultacjach społecznych. Znowu stylem na raka będzie sporo komentarzy po fakcie ze strony tych najbardziej świadomych nieudaczników czekających na następne wybory, wybranych przed wyborami.

Szczery

Startuj!!!

Szczaw

Co tam wybory, będzie Reaplay

hanek mały

Byłemu prezydentowi ją wcisnąć i niech zapłaci za nią swoim majątkiem + raty do śmierci.

Urko

Hmmm… czyli jest tak:
1. zbudowaliśmy za ponad 500 mln coś , co po roku jest warte 353 mln
2. żeby nie było , że miasto jest właścicielem jakieś strupa , wrzucamy go do spółki, której właścicielem jest miasto

Urocze swej prostocie :-)

Szczery

Dawaj śmiało!!!! za 800 mln :D kto da więcej? Koszt budowy ok 420 mln PLN. Kto budował coś dobrze (nie mylić z deweloperem) to wie, że oszacowanie bankowe jest znacznie niższe, niż realny koszt budowy od projektu i wyposażenia – ale jak piszą Grażyny z swojego m3 w wielkiej płycie, to cóż się dziwić.

Endriu

420 mln to tylko pożyczka wzięta na budowę tego obiektu. Mauzoleum im. Frankiewicza musiało tak skończyć. Podatki CIT przestały płynąc szerokim strumieniem do budżetu miasta i nagle się okazało, ze Gliwice nie są takie znowu bogate. To ze były prezydent był zapatrzony w Katowice i ze wszech miar chciał przegonić znaczenie miasta wojewódzkiego musiało zakończyć się dramatem. Nagle wszak okazało się ze jeszcze ważniejszy priorytet ma wielka dziura wykopana w okolicy Sikornika. Do tej pory miasto mogło być zalewane, teraz już nie. Zarządzający miastem pogubili się zupełnie tworząc niwy schemat organizacji ruchu na Starówce. Nie ma nikogo kto przypilnowalby jego… Czytaj więcej »

Urko

@Szczery . Jak dodasz do tego koszty działki , uzbrojenia , przebudowy/remontu Łużyckiej + wyposażenia wyjdzie ci coś ponad “500 +” BTW. Wiesz, że starożytne przysłowie pszczół mówi, że szczerość jest córką głupoty ?

fred

“oszacowanie bankowe jest znacznie niższe, niż realny koszt budowy od projektu i wyposażenia ”
Realny koszt budowy m2 w Warszawie to ok 4-5 tys. Poidczas gdy cena rynkowa, podobnie jak bankowe wyceny zaczyna się od 7 tys. Żeby o czymś się wypowiadać wypada mieć o tym choć śladowe pojęcie

Hmmmm

Przecież to pachnie kryminałem. Wartość z działkami i dodatkami jest niższa niż koszt budowy… Do tego pieniądze szły z nadwyżek i pracownicy pwik nie dostali nic. Z zysków. Jakim cudem wartość obiektu zmalała. Jakim cudem miasto zbedie to dostając coś kompletnie bezwartościowego. O co tu chodzi..

Obserwujący

Jakie tam zbycie…zwykła przesunięcie aktywów.Przeleją kasę z jednego konta miejskiego na inne i tyle.Oczywiście wszystko pozostanie w obrębie glajwickich urzedasów.
Sporo hala straciła na wartości, nędzne 353 milioniki..za parę lat będzie warta jakieś 200 milioników..bez wyposażenia.
Żadna firma z zewnątrz nie kupiłaby tej hali-skorupy-porażki-bankruta.

Bat

A te 16,5% to kiedy, do kogo i za ile wyciekło?

Marek

A mogło być ogrzewanie z PEC dla prawie całych Gliwic za te pieniądze i było by ekologicznie.Ale lepiej potem straż miejska wygonić do dręczenia ludzi.

Imiu

APR itp. działają na zasadzie podobnej co Agencje Pracy Tymczasowej…to tylko slogan.
Kiedyś mówiono o ZŁOdziejstwie teraz jest to tzw. Rozwój a przyszłość jest właśnie TU w Gliwicach i całej Polsce.

Ja

Czy kredyt też będzie zbyty czy dalej go będzie go spłacalo miasto czyli Gliwiczanie.
Sprzedają a dług zostanie dla Gliwic bez pieniędzy
Co za interesik znowu ktoś robi… Kto na tym zarobi?

Imiu

Tak wygląda przyszłość w Gliwicach, dobrze że możemy na to patrzeć, niestety za podatników pieniądze…lepiej już te krzyże malować w Bojkowie :-I

piotr

No tak, nieprzekupne władze Gliwic pozbywają się majątku za grosze. Ile kto na tym zarabia a może już zarobił? Czy ktoś odważny może to wyliczyć?

ZNAJOOŚCI

kto będzie spłacać kredyt – dalej miasto a w konsekwencji gliwiczanie ? Jak ktoś staje się właścicielem to mam nadzieje że GABR poradzi sobie ze wszystkim. Bo teraz koszty i wypłaty dla siebie mogą robić a dlugiem kto będzie zarządzać ?

BiKo

Szacuję.. o 100mln mniej jak koszt ogólny… I jeszcze jedno GAPR Miasto – sprzedaż bez kasy…. a 16,5% udziałów w rękach prywatnych osób… Jakich – też nabędą prawa bez kasy…?

Zazdro

Jak to jakich?
Kolegów i znajomych królika,
Wieczorkowskich, Wesołkich, Bylińskich i innych, którym w Gliwicach “się udało”

rfrfr

Żeby nie płacić milionów za to monstrum jest tylko jedno wyjście. Zrównać z ziemią i sprzedać działkę deweloperowi. Ludzie kupią mieszkania i będą płacić miastu podatki.

Antrios

Polecam lekturę załącznika do zarządzenia ;) https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/wp-content/uploads/2020/07/zarz%C4%85dzenie-PM-zbycie-hali-Arena-Gliwice.pdf

Niezła jest pozycja 5269… Chyba jest wykonany z renu, bo z platyny byłby tańszy ;)
A i pozycja 1 zastanawia… 205 tys. zł za radiotelefony? Ciekawe ile sztuk.

Wuj Tarabuk

Jak żywcem wzięte ze skarbczyka pomysłów Sławka zegarmistrza

Obserwujący

“Przypomnijmy, że spółka zarządzana przez Bogdana Traczyka posiada doświadczenie w administrowaniu miejskimi nieruchomościami” Jakie tam doświadczenie…w tych obiektach nie dzieje się nic co wymagałoby jakiegokolwiek zarządzania, wszystko tam się dzieje automatycznie, jak już to administrowanie byłoby lepszym słowem.
Poza tym to nie sztuka “zarządzać” tymi obiektami,i mając kasę miejską do dyspozycji, bez oglądania się na realia rynkowe.Administrowanie bez ryzyka,bez niespodzianek,oklepane nudne administrowanie.

...

Ależ się ludzie katowickiej propagandy naczytali i teraz mają ból doopy z tą naszą halą po wsze czasy. Sio do Katowic jak tak źle, że Gliwice się rozwijają.

Marcin

Czytam te wszystkie komentarze i zastanawiam się, czy w Gliwicach tylko sami malkontenci mieszkają? Czy mieszkańcy Gliwic umieją czytać ze zrozumieniem? Przecież w artykule jest napisane o wartości netto nieruchomości, jak do tej kwoty dorzucimy podatki, to wyjdzie finalna kwota. Nadmuchiwana gównoburza, to tak jakby zarzucac pracodawcy, ze okrada pracownika z jego pieniedzy, bo na umowie ma 2600, a na konto dostaje 1920.