Hala Gliwice zmieni nazwę. Jest też nowa data pierwszej imprezy

Najpierw “Podium”, potem po prostu “Hala Gliwice”, a teraz “Arena Gliwice” – tak będzie nazywać się obiekt przy ul. Kujawskiej.

– Nowa nazwa w opinii Menadżera Projektu pozwoli nam zaistnieć na mapie światowych miejsc eventowych – tłumaczy w rozmowie z 24gliwice Anna Wietrzyk, rzecznik prasowy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach, miejskiej spółki pod skrzydłami, której znajduje się obiekt.

“ZAISTNIEĆ NA RYNKU MIĘDZYNARODOWYM”

Gliwicka inwestycja pójdzie więc w ślady za ogólnym trendem: w Polsce jest już m.in. Tauron Arena Kraków, AtlasArena Łodź czy Ergo Arena w Gdańsku.

– Zależy nam na tym, aby jak najlepiej i najszerzej zaistnieć na rynku międzynarodowym. Słowo “arena” jest współcześnie używane marketingowo

– mówi Anna Wietrzyk. – Jest zgodne z nazwami, które obowiązują nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, jeśli chodzi o nazwy miejsc, w których organizowane są duże wydarzenia muzyczne, artystyczne czy sportowe. To również nazwa krótsza i łatwiej zapadająca w pamięć – dodaje.

Możliwe, że druga już zmiana nazwy obiektu nie jest ostatnią. W 2013 roku kiedy rezygnowano z “Podium”, urzędnicy nie ukrywali, że docelowo dążą do znalezienia sponsora tytularnego, który zapłaci za prawa do nazwy hali. Roczne opłaty z tego tytułu szacuje się bowiem nawet na kilka milionów złotych.

– To są znaczące pieniądze i my nie chcemy z nich rezygnować. Gdybyśmy konsekwentnie używali takiej nazwy (“Podium” – red.) to później sprzedaż prawa do nazwy hali byłaby bardzo utrudniona – mówił wówczas prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

“Arena Gliwice” pojawiła się już na plakatach promujących pierwszy oficjalnie ogłoszony koncert w hali. Pod koniec maja w Gliwicach zagra holenderski DJ i producent muzyki trance Armin van Buuren. I choć wybór tego artysty nie wszystkim w Gliwicach przypadł do gustu, trudno nie uznać go za promocyjny strzał w dziesiątkę. Van Buuren to w swojej branży gwiazda światowego formatu, bilety na koncert rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, a promocja wydarzenia sięgnie zapewne także poza granice kraju.

START JUŻ Z KOŃCEM ZIMY?

Jednak to nie koncert Armina Van Buurena będzie pierwszym wydarzeniem na obiekcie. Start Areny planowany jest obecnie na przełom pierwszego i drugiego kwartału 2018 roku. To szybciej niż zapowiadano jeszcze kilka miesięcy temu (połowa 2018 roku). PWiK na razie nie zdradza kto może wystąpić na inaugurację, wiadomo jednak, że urzędnicy szukają artysty gwarantującego mocne uderzenie na początek. Nieoficjalnie mówi się, że Miasto rozmawia z organizatorem koncertów U2.

– Gliwicki obiekt na pewno podołałby temu zadaniu, ale niech otwarcie hali będzie na razie niespodzianką dla gliwiczan – komentuje spekulacje Anna Wietrzyk z PWiK.

Na razie dobiegają końca prace budowlane na hali. W połowie listopada wykonawca – firma Mirbud ze Skierniewic – przekaże obiekt inwestorowi. Następnie w hali rozpoczną się prace wykończeniowe, a w grudniu w małej hali treningowej swoje mecze zaczną rozgrywać koszykarze GTK Gliwice. Szacuje się, że inwestycja pochłonie z budżetu miasta ponad 400 mln złotych. Wiadomo już, że pierwotny termin oddania obiektu do użytku zostanie przekroczony o blisko trzy lata. Gdy rozpoczynało się przedsięwzięcie, planowano organizację pierwszej imprezy na połowę 2015 roku.
Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Marcin Fabrykowski

Publiczność spoza Gliwic może niechcący wylądować na zakupach ;-)

Bartłomiej M. Zieliński

Też sobie o tym pomyślałem. Na szczęście w co drugą niedzielę CH Arena będzie nieczynne ;)

heli1b
heli1b

Wybudują mini stację benzynową i ustawa ich nie dotyczy.

Ukasz
Ukasz

Gdzie?? Wewnątrz? Przecież jedna już maja

heli1b
heli1b

Obok. Ważne, że swoją, bo z zakazu handlu w nd wyłączone są stacje benzynowe, więc przykleja się stacyjkę do hipermarketu i jest hipermarket przyklejony do stacyjki. Duży polski koncern, którego nazwy nie zdradzę, powiem tylko, że zaczyna się na O a kończy na rlen, już zaczyna konkurować z hipermarketami.

Grugru
Grugru

Albo do asortymentu dodają dewocjonalia też zwolnione z zakazu handlu.

RS-AZ
RS-AZ

Niemcy tak zrobili. Naklejali na wszystko “Pamiątka z Berlina” wyłączając w ten sposób działanie ustawy.

nuiewsiok
nuiewsiok

Chyba z Zabrza…?

Antek w podróży

Nazwa Podium była najlepsza. Teraz wszystkim Hala Arena Gliwice będzie myliła się z CH Arena w Gliwicach :)

Magdalena Kamińska

Dokładnie! Podium było ok.

Joe
Joe

Arena zrobiła się już taka pospolita. Może Colos(seum) Gliwice?

Filip z Konopii
Filip z Konopii

Raczej Cyrk ARENA

Bartłomiej M. Zieliński

Też uważam, że należało zostać przy Podium. Brzmi wystarczająco dumnie.

AMF
AMF

No to zajrzyjmy do Olsztyna:
100 mln nowoczesne tramwaje
250 mln remonty (były priorytetem) i przebudowa ulic + budowa sieci tramwajowej od zera
90 mln zajezdnia

Po odjęciu zwrotów z UE (zwanych potocznie dotacjami) obciążenia budżetu miasta wyniosło jednak aż około… 100 mln. Choć “niestety” czeka ich kolejny wydatek – zainteresowanie przerosło oczekiwania i trzeba dokupić taboru.

Czyżby więc zamiast Podium/HG/AG (ciekawe czy te zmiany naz były równie “tanie” co loga miasta) były by nie tylko tramwaje ale i reaktywacja GKW i jeszcze jakiś deser typu trolejbusy, CNG, gondole?

PS: kwoty oczywiście w pln

Maciej
Maciej

Ile jeszcze można ciągnąć ten temat tramwajowy?Malkontenctwo tramwajowe chyba nigdy się nie skończy :D

heli1b
heli1b

Taki błąd trzeba piętnować i należy go przypominać przez pokolenia, bo nieleczona głupota grozi epidemią.

silverariel
silverariel

Skończy się jak wrócą tramwaje…

AMF
AMF

Głąbostwo wazelinofrankowe potrafi przyswoić czytane teksty? Wyraźnie jest napisane że starczyłoby to aby całą komunikację lądową a nie tylko tramwaje postawić na nogi.
Inne opcję – proszę bardzo:
kilkanaście oddziałów szpitalnych na wypasie; ponad 20 muzeów z tych mniejszych albo z 10 takich o krajowej renomie; starczyło by też na 3 (!) lotniska ala Radom – stawiane zbyt często jako przykład przeinwestowania (choć prawda jest nieco bardziej skomplikowana); 1-2 bloki energetyczne o mocy 100-150MW… starczy czy jeszcze jakieś opcje dodać?

Ampuła
Ampuła

Dodaj, dodaj.
90% społeczeństwa to “katolicy”, czyli czciciele litanii, więc wypisuj ciurkiem jedno po drugim. I nie musisz tak sierioznie, o energetyce, lotnictwie, wodowaniu masowców w kanale czy produkcji lokomotyw przy Chorzowskiej. Raczej o milionach kilometrów ścieżek rowerowych, dziesiątkach tysięcy operetek, setkach tysięcy działkowych altan.
Ja skromnie poproszę o rozpis 20 łamanych na 10 muzeów. Widzę w rozwinięciu tego punktu potencjał przejścia z tłumionego chichotu do szczerego śmiechu, takiego z targaniem przeponą, zaczerwienieniem gęby i załzawieniem. Taki śmiech to zdrowie, a to ważne w obliczu tych kilkunastu oddziałów szpitalnych “na wypasie”, których nie będzie.

Ampuła
Ampuła
Po Gliwicach wiła się konwulsyjnie jedna witka tramwajowa. Taka, jak u plemnika-rachityka. Blaszane trumny, roztrzęsione pomiędzy drutami a szynami, działały na miejski system komunikacyjny jak czopki – przytykały go i blokowały. Ludzie zmuszeni życiowymi okolicznościami do częstego przemieszczania się w tej blaszanej trumnie tracili zdrowie. Hałas targał im bębenki na strzępy, chybotanie i szarpanie demolowało stawy, od telepania i wibracji wypadały plomby, spirale, rozpadały się protezy. Zimą ci nieszczęśnicy przymarzali do rurek i siedzeń, latem mdleli od smrodu parującej gumy, doznawali alergicznych owrzodzeń od rozpalonego aluminium i drapali się po obłażących liszajach rozkwitłych od pocierania o ebonit. Kto mieszkał blisko… Czytaj więcej »
Ewa
Ewa

Już zapomniałam o tych atrakcjach, ale jedna była ekstra. Gdy o 4 rano szlifowano tory. Ten pisk, zgrzyt i rumor to była poezja mieszkania przy torowisku. Nawet umrzyka wyrywało z łóżka.

asd
asd

Ja teraz z uwielbieniem wsłuchuję się w symfonię samochodów tłuczących się po kostce brukowej na starówce.

beton
beton

:)))
@Ampuła, można się z Tobą zgadzać lub nie, ale talent do pisania masz wielki. Chyba zacznę kolekcjonować Twoje wypowiedzi i założę jakiś tomik.
Pozdrawiam

minusowa babcia
minusowa babcia

Ampuła jest tak powtarzalny, że bez czytania zawsze daję minusa. Nigdy się nie pomyliłam.

beton
beton

…i jeszcze budki do teleportacji.
Chociaż trzeba się zgodzić, że taką kwotę można było wydać z większym pożytkiem dla CAŁEGO społeczeństwa, a nie tylko osób zainteresowanych uczestniczeniem w wielkoformatowych imprezach biletowanych za duże pieniądze.

ja234
ja234

Dokładnie,ciekawe ile pójdzie osób gdy bilety będą np. po 300-500 zeta…
Wtedy zacznie się histeria.
Frapująca jest też ilość “otwarć” hali-porażki…ciągle jakieś otwarcia…
Pisałem już, ale któryś urzędas nie zrozumiał,udzielę kolejnej darmowej porady, otwarcie robi się przez np. dwa, trzy dni w jednym i tym samym miesiącu, a nie ciągle jakieś “otwarcia”

Mieszkaniec
Mieszkaniec

Ale przecież było referendum odnośnie tramwajów w Gliwicach?
Mieszkańcy się wypowiedzieli, wyniki znamy więc czego tu nie rozumieć?

Krzysztof Ruciński

Otwórz nawigację Google i powiedz/wpisz “Arena Gliwice”, ciekawe co wyskoczy…

kalkulator
kalkulator

Widać że na informatyce wagarowałeś

Piotr G. Rabiej

Kto został zatrudniony w nowym obiekcie?? Sami znajomi pracowników ratusza, czy może też dano szanse ludziom “z ulicy”??

kandydat
kandydat

Nie dano !

ja234
ja234

Piotr, dokładnie, człowiek z ulicy nie ma szans. Hala jest dla urzędasów.

Analityk
Analityk

Przecięż ta hala nazwę ma.Kogo o nią zapytać odpowiedz jest jedna HALA BANKRUT

Gliwice
Gliwice

Na razie jesteś pierwszym który o tej nazwie napisał.

A co
A co

Nie słyszałeś nazwy hala Bankrut ? Człowiek z Nickiem Gliwice nie słyszał ? Człowiek z Nickiem Gliwice “nie bywa”

Chłopiec z Dworca ZOO
Chłopiec z Dworca ZOO

Praca w hali ? Tylko dla swoich.Kolega ze stosownym wykształceniem ,5 jezyków oraz 9 letnia praktyka przy organizacji i zarządzaniu imprezami w berlińskiej hali im.Maxa Schmelinga chce wrócić do kraju.Chce pracować tu.Został spławiony.

Ad
Ad

A taki fajny stadion tam był…

Zygfryd Zapała
Zygfryd Zapała

Prywatny Pomnik Franka taką powinna mieć nazwę ;)

Arena głuptaków
Arena głuptaków

Oto Polska właśnie.Gdzie się nie obrócisz ,w która stronę baka wypuścisz .Nie ważne w którym mieście będziemy.Zawsze obok Areny

Dariusz
Dariusz

Już jedna Arena jest i będzie ją łatwo pomylić z tą Carrefour.

black_horse
black_horse

Centrum handlowe Arena, wydział zamiejscowy Hala.

Kuba
Kuba

Przeciez mamy juz jedna Arene w Gliwicach

black_horse
black_horse

A ile centrum handlowe Arena zapłaciło za nazwę hali ?

Xxx
Xxx

Pomyślcie trochę, to jest zrobione dla ułatwienia znalezienia sponsora tytularnego, który się znajdzie jak hala wystartuje, bo tak piękny i nowoczesny obiekt będzie przyciągał. Wasze myślenie jest na poziomie 2+2, białe czarne, świat jest bardziej skomplikowany.

Eryk Duński

Dokąd jedziesz?
Do Areny.
Ten uczuć kiedy chciałeś jechać do Hali, a skończyłeś w H&Mie :D

Izi rajder
Izi rajder

Jak do tej Areny to raczej Dokad idziesz ?

Monika Balicka

W Zabrzu stadion też nazywa się Arena! Czyżby istnieje tylko ta nazwa??? Zero kreatywności…

Leszek
Leszek

PODIUM GLIWICE.
To była dobra, oryginalna i pewno również dobra marketingowo propozycja.
Bez sensu są kolejne modyfikacje.

Georg Lasota

Jest już w Gliwicach jedna Arena albo?

Bartek Drapała

Kto to wymyślił ?? Pewnie firma za 1 mil zł…

Alicja Małańczuk

Niezbyt – jak dla mnie – fortunna zamiana. Ale najważniejsze jest co innego – żeby ten obiekt na siebie zarobił, bo jego budowa pochłonęła ogromne pieniądze z budżetu miasta. Więc czy Arena czy Podium – ale niech zapracuje na własne utrzymanie.

kanalia52
kanalia52

Franca Arena. I tyle w temacie.

Cliper
Cliper

Czy każdy temat na tym portalu muszą obskoczyć żabole i trolle?!

asd
asd

“Roczne opłaty z tego tytułu szacuje się bowiem nawet na kilka milionów złotych.”

Przy założeniu, że ktokolwiek będzie chciał zostać sponsorem tytularnym. Patrząc na zainteresowanie potencjalnych operatorów hali w kolejnych przetargach – nie jest to takie oczywiste.
Poza tym patrząc na przychody innych “aren” w Polsce należałoby się raczej spodziewać wpływów na poziomie ok. 1-2 mln zł rocznie. Te kilka milionów to bardzo optymistyczne założenie.

AMF
AMF

To nie tyle kwestia chęci co politycznego nakazu.

Ifa6
Ifa6

Ja proponuję Hala Frankuś :) Tyle się o niej mówi, to nazwijmy ją po imieniu :P
Miłego :)

Bartek Leśniak

arena…wymyślili

Piotr Serweciński

Już mamy “Arenę” w Gliwicach… :v

Antek w drodze
Antek w drodze

Ktoś za zmianę nazwy bierze nie młą kasę, tak jak konkurs na zmianę logotypu miasta….
Konkretów jak nie było tak nie ma.