Holy Wins zamiast Halloween w gliwickich parafiach. Alternatywne imprezy odciągną młodych od zombie?

Parafie w całym kraju, w tym niektóre na terenie Gliwic, organizują bale wszystkich świętych i podobne wydarzenia przed przypadającym 1 listopada świętem. Najwyraźniej ma to być alternatywa dla obchodzenia Halloween, które zaszczepione zostało na nasz polski grunt z zachodniej popkultury.

 
Dzieci i młodzież, do których najczęściej adresowane są tego rodzaju parafialne (czy też szkolne) imprezy, podobnie jak na halloweenową zabawę, tutaj także mają się przebrać. Nie będzie to jednak strój zombie, wampira czy innego dziwoląga, dopieszczony nieraz efektownym makijażem, a przebranie za jednego ze świętych.

Takie wydarzenie odbędzie się m.in. u Franciszkanów, w dzielnicy Politechnika. „Holy Wins”, co zostało przetłumaczone jako „święty zwycięża” odbędzie się tam w niedzielę, 30 października.

W przyszłą niedzielę na mszę św. o godz. 10:00 zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na Bal Wszystkich Świętych. Zachęcamy do przebrania się za ulubionego Świętego. Po Ewangelii zaprezentujemy Świętych i poprosimy, by powiedzieli kilka zdań o sobie. Po mszy św. w salkach spotkanie uczestników Balu i ocena jury – czytamy na stronie parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gliwicach w mediach społecznościowych.

Podobna impreza organizowana jest u św. Jacka w Sośnicy.

– Będzie BAL! Wszystkie dzieci (do 8 klasy SP) zapraszamy na kolejny już BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH. 31 października od 16:30 do 20:00 w Domu św. Jacka. Prosimy, by wszystkie dzieci przyszły w przebraniu świętego – konkurs na najciekawsze przebranie. O godz. 17:00 przejdziemy uroczystym konduktem na Różaniec Świętych do kościoła. Zabawa potrwa do 20:00 – zapowiada parafia na swojej stronie w serwisie Facebook.com.

Wejściówka – cegiełka na to wydarzenie kosztuje 5 zł i jest dostępna w kościele św. Jacka i parafii NMP Wspomożenia Wiernych oraz w szkole SP 14. W tym przypadku również mile widziane są przebrania za świętych, stosowne na takiej imprezie. Parafia zamieściła nawet link do strony, gdzie można szukać inspiracji.

Oprócz tego, 31 października wieczorem w kościołach organizowane są czuwania i inne wydarzenia adresowane do osób dorosłych.

Imprez i dekoracji związanych z Halloween nie brakuje

Od lat w dniach poprzedzających 1 listopada organizowane są powiązane z nim wydarzenia. Możliwość przebrania się za różnego rodzaju stwory, nałożenia mniej lub bardziej krwawego makijażu i wybrania się na tematyczną imprezę dla wielu osób – zarówno młodych, jak i dorosłych – stanowi dobry pomysł na spędzenie czasu.

W lokalach rozrywkowych pojawiają się dekoracje w postaci lampionów wykonanych z wydrążonej dyni, w sklepach także nie brakuje produktów (dyń, szkieletów, pająków), którymi możemy przyozdobić swoje otoczenie.

W marketach, nawet tych głownie zajmujących się dystrybucją produktów codziennego użytku, dostępne są w tym okresie przebrania dla dzieci (i nie są to bynajmniej przebrania za świętych).

Centra handlowe organizują halloweenowe warsztaty – dla przykładu w najbliższą sobotę, 29 października, można się na takie wybrać do CH Forum („Strasznie fajne warsztaty”, których uczestnicy wykonają upiorne lampiony z dyni).

Ale to nie koniec atrakcji powiązanych z Halloween w tym miejscu, bo przewidziano tam również przerażające animacje dla najmłodszych (warsztaty teatralne – GNIJĄCA PANNA MŁODA, układy taneczne do największych halloweenowych hitów, a także rodzinne olimpiady z konkurencjami takimi, jak bieg z młotami, zbieranie zębów wampira, wyścigi duchów).

W Europie Centralnej można z kolei wykonać zdjęcie w stosownej stylizacji korzystając z działającego tam InstaSpotu i wziąć udział w konkursie na „Straszne selfie” w halloweenowym klimacie.

Zabrzańska kopalnia Guido tradycyjnie zaprasza dorosłych na Horror Party – halloweenową imprezę w podziemiach (na tegoroczną bilety już zostały wyprzedane).

Gliwicka hala Arena organizuje z kolei techno party „Aż Umrzemy”, która – zgodnie z zapowiedzią organizatorów – zakończy się wraz ze „zgonem” jego uczestników. Dance Arena, działająca w tym obiekcie, przygotowała też bal halloweenowy dla dzieci, a za nami są warsztaty zumby, również w tym klimacie.

To jednak nie wszystko, bo oprócz wydarzeń organizowanych przez podmioty komercyjne, czy też instytucje kultury, halloweenową ofertę mają na przykład platformy streamingowe, na których na przełomie października i listopada pojawia się wiele seriali czy produkcji filmowych (zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych) nawiązujących do Halloween (lub filmowe nowości z gatunku horrorów).

Nowe filmy grozy wchodzą też na duże ekrany, zaś w gliwickim kinie studyjnym Amok w niedzielę, 30 października, zaplanowano retransmisję sztuki teatralnej „Frankenstein” z National Theatre w Londynie.

Halloween to nie jest polska tradycja…

Moda na tego rodzaju imprezy w latach 90. XX wieku przybyła do nas z zagranicy. 31 października mi.in. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii obchodzone jest Halloween – wigilia wszystkich świętych – zaraz po Bożym Narodzeniu ciesząca się tam największą popularnością.

Wśród halloweenowych zwyczajów, dzieci i młodzież przechadzają się wówczas w przebraniach od domu do domu z hasłem „Cukierek albo psikus”, zbierając dla siebie słodycze. W naszym kraju, gdzie obchodzenie Halloween ma nadal bardzo wielu przeciwników, ten ostatni zwyczaj wydaje się mieć najmniejsze szanse na implementację. Przynajmniej na razie.

Więcej na temat zwyczajów związanych z Halloween można przeczytać na przykład tutaj.

(żms)
fot. 24GLIWICE/ŻMS

46 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
John
27/10/2022 13:45

Nie jestem za przyjmowaniem wszystkiego z zachodu, jednak to Halloween to przynajmniej jakieś radosne święto. Przebieranki, zabawy itp. Nasze rodzime święta to głównie zdrowaśki i wielka smuta.

stanisław
27/10/2022 15:02
W odpowiedzi na  John

Jedynym ulubionym świętym przez dzieci jest św.Mikołaj.

POPiS
30/10/2022 02:26
W odpowiedzi na  stanisław

Wielkanocny zajączek też. Ale większość to powód żeby iść do kościółka i dać księżulkowi na tacę. Młodzież to widzi i coraz więcej nastolatków odchodzi od religii. I świetnie, bo to ma być państwo świeckie.

Xsenofob
30/10/2022 10:29
W odpowiedzi na  stanisław

Święto „pustej dyni” – w przenośni i dosłownie.
W Seulu ponad 150 zabawiło się na śmierć . . .

Gash
27/10/2022 20:33
W odpowiedzi na  John

To nie jest święto z zachodu a z północy.

SS3
28/10/2022 03:07
W odpowiedzi na  John

Nasze rodzime to dziady, a potem szczodre gody.

Aga
28/10/2022 10:18
W odpowiedzi na  John

Tak powinno się smucić bo smutek ubogaca polska masakra

Balcerek
30/10/2022 17:52
W odpowiedzi na  John

Radosne?? Maszkary, trupy, zgnite straszydła jakieś…

Ormis
28/10/2022 10:43

Ja tam proponuję tradycyjne dziady, albo jak już się przebieramy to może nasze lokalne licho, południca, bebok, utopek, Rokita, Boruta…

hanek mały
29/10/2022 11:34

Dziękuję losowi za to, że moje wnuki żyją w normalnym kraju i nie muszą uczestniczyć w żadnych „balach” ubrane w średniowieczne sukn ie pokutne.

bezimienny
01/11/2022 11:55

mnie bawi, że chociaż tak bardzo chcą odrzucać jakieś zachodnie Haloween ale i tak używają nazwy po angielsku

Kibic Piasta
28/10/2022 12:50

Brawo !
To Bardzo dobra koncepcja. Popieram Holy Wins !

Stara Wiara
28/10/2022 00:54

Zawłaszczenie kulturowe i rugowanie/zastępowanie jakimiś swoimi ubzdurzeniami – w tym kler katolicki doszedł do perfekcji przez wieki. Cała ta „wiara” to jedno wielkie naśladownictwo i adaptowanie tego co było pod siebie.

stary dziad w eterze
30/10/2022 02:02
W odpowiedzi na  Stara Wiara

Na szczęście moc szamanów i kacyków w czarnych lub złotych sukienkach z każdym rokiem słabnie. Mój optymizm budzi wzrost liczby apostazji.

Ostatnio edytowany 28 dni temu przez stary dziad w eterze
Azazel
28/10/2022 07:10

Tendencji spadkowej nic już nie zatrzyma, więc ten cały Holy Wins to jedynie próba pudrowania kościelnej zgnilizny.

Łukasz
28/10/2022 14:31

Dla mnie Halloween to przede wszystkim święto Tima Burtona, Dannego Elfmana i pamięci Beli Lugosi, dzień przaśnego horroru który nie jest scary tylko spooky i całe to katolickie obrzydzanie tego święta jest żenujące. Przepraszam, muszę to napisać. Zombie nie każą kobietom rodzić martwych dzieci, gardzić innymi orientacjami, popierać pisu czy bronić pedofilów, więc wolę zombie.

mas
28/10/2022 03:13

Lepsze zombie od pedofila.

Helmut
27/10/2022 13:45

Mogą stawać na głowie i robić fikołki podpierając się uszami, ale sekularyzacji społeczeństwa, za którą są współodpowiedzialni, nie zatrzymają. Halloween to okazja do świetnej zabawy. Natomiast kościół ma zwyczaj straszyć nas wszelkimi demonami, diabłami i innymi kreaturami. Moje dzieci z religią nie mają i nie będą miały nic wspólnego. To jak najbardziej zdrowa postawa. Polecam.

Ok
27/10/2022 16:15
W odpowiedzi na  Helmut

Ja taką postawę szanuję. Wytłumacz mi tylko jedno…. Dlaczego ci najbardziej „anty”, pierwsi lecą do księdza, gdy trzeba udzielić chrztu, ślubu lub odprawić pogrzeb bliskiego????

Ząb Czasu
27/10/2022 18:37
W odpowiedzi na  Ok

Oczywiście masz twarde dane na poparcie swoich słów, jak ci kawalarze, którzy twierdzą, że religijne małżeństwa rozwodzą się rzadziej od niereligijnych? Tymczasem są to bardziej pobożne życzenia sfrustrowanych wyznawców tracących grunt pod nogami, niż prawdy mające cokolwiek wspólnego z rzeczywistością.

Ok
27/10/2022 20:24
W odpowiedzi na  Ząb Czasu

Nie potrzebuję badań „amerykańskich” naukowców. Wystarczy spojrzeć po otoczeniu ;) Ciekawe czy i Tobie ryżu przed kościołem nie sypali ;)

Ząb Czasu
27/10/2022 21:17
W odpowiedzi na  Ok

To naprawdę zabawne, jak można się okłamywać, że bez kościoła nie ma życia.

Pablo
31/10/2022 13:21
W odpowiedzi na  Ok

Każdy się obraca w swoim otoczeniu. Ja natomiast widzę coraz więcej świeckich ślubów i pogrzebów. Młodzi ludzie zamawiają usługi u księdza wyłącznie, żeby nie robić przykrości starszym rodzicom. Natomiast trend jest widoczny.

Aga
28/10/2022 11:14
W odpowiedzi na  Ząb Czasu

W punkt

Rumun
27/10/2022 22:16
W odpowiedzi na  Ok

Piknik się czołem o beton nim coś napiszesz na forum

SS3
28/10/2022 03:15
W odpowiedzi na  Ok

Ach te wasze urojenia.
Zaś co do pogrzebu to kwestia braku sekularyzacji cmentarzy w rzekomo świeckim państwie.

Rzeczywistość zaś wygląda tak, że kurwski w ramach promocji katolickich wartości ślub wziął dwa razy, zaś pierwsze to są dewoty do skrobania bo bękart to skaza na pobożnym wizerunku i kochanice księży.

SS3
28/10/2022 15:48
W odpowiedzi na  Ok

Baby latające na miotle też widzisz?

PS: a cmentarze to pora sekularyzować.

Balcerek
30/10/2022 17:54
W odpowiedzi na  Helmut

Helmut, co ty gadasz, przecież to halloween straszy różnymi kreaturami.

antykleryk
27/10/2022 18:41

JPRDL! Tak właśnie kk zawłaszcza nie swoje tradycje i zwyczaje. Tak było z wszystkimi świętami chrześcijańskimi.

DD
27/10/2022 20:11
W odpowiedzi na  antykleryk

KK cofa swoje głupie owce do średniowiecza, a dla siebie kasa, kasa, kasa.

SS3
28/10/2022 03:17
W odpowiedzi na  antykleryk

Nie ze wszystkim wyszło – Mar(zann)y nie dali radę zastąpić Judaszem.

SS3
28/10/2022 15:49

Czy do przebrania za któregoś z inkwizytorów obwołanym świętym należy dołączyć stosik?

Gash
27/10/2022 20:32

Widać że katolstwo nie daje spokoju. Wszędzie trzeba pchać łapy… Bo to okazja do wpływania na dzieci żeby były bardziej podatne na pranie mózgu.

Arak
28/10/2022 07:19

Nie przesadzaj nie to tylko zabawa

Aga
28/10/2022 11:03

Na stronce grasują klakierzy którzy skutecznie minusuja inna narrację oprocz tej oczywiście „wlaściwej” żenada ,nie zagluszycie tego co myśli i chce wiekszość

AA
27/10/2022 17:11

P.I.S TO jest dopiero hallowen

SS3
28/10/2022 03:18
W odpowiedzi na  AA

Jakaś pato-wersja, coraz więcej cukierków biorą a i tak robią psikusy.

SS3
28/10/2022 03:04

W ilu parafiach będzie glory hole?

Ampuła
28/10/2022 09:33

Zabawy parafialne dla dzieci są szkodliwe. Dla biskupa.
Po nich biskupowi puchnie dynia, bo musi rozwiązać tęgą łamigłówkę, jak bezkolizyjnie poprzenosić wikarych i proboszczów po nowych parafiach. I jeszcze żarliwe dawać świadectwo wobec dziennikarskich siepaczy, że przenoszeni dopuścili się tylko niewinnego psikusa.

gliwicjus
28/10/2022 07:50

W kolejce czekają Święto Dziękczynienia i 4 lipca.

mayol
27/10/2022 20:25

Myślę że KK przerżnął już swój czas i autorytet choć jak bardzo to długo jeszcze nie będą sobie zdawali z tego sprawy… Mój 15 letni syn popełnił ostatnio taki oto 'wiersz’: „Po co mi Bóg?” Po co mi Bóg? Po co mi to wszystko? Czemu mam wierzyć w coś czego nie ma? Czemu parcie dzisiaj na to jest? Czemu mam płacić jak to jest ściema Czy nie powinien liczyć się szlachetny gest? Czemu Ci ludzie tak bardzo chcą tego byśmy my młodzi, wpadali w ten świat Jak pustawa wiara mnie nie przekonuje A podejście i sposób dobitnie żenuje Po co… Czytaj więcej »

Urko
27/10/2022 20:51

Gdybym miał tak 7-8 lat i do wyboru strój szturmowca imperium albo jakąś dziwaczną suknię do kostek ze wstęgą w okolicy brzucha, to nie wiem, naprawdę nie wiem, co bym wybrał.

Orku
28/10/2022 11:55
W odpowiedzi na  Urko

Ja bym wybrał suknię do kostek ze wstęgą w okolicy brzucha. W końcu Kylo Ren był szkolony na Jedi, był Mistrzem Zakonu Rycerzy Ren i komandorem Najwyższego Porządku, a nie bezimiennym żołdakiem w plastikowym wdzianku.

Urko
29/10/2022 06:18
W odpowiedzi na  Orku

Kylo Ren to ten z nosem jak sprzęgło od karuzeli? Ten, co wygląda jak podróbka Adriena Brody’ego? Który jak używa Mocy to wygląda , jakby jednocześnie sikał w spodnie ? Cóż . Każdy ma swoich idoli.

The Tiger@
28/10/2022 12:27
W odpowiedzi na  Urko

Piszesz o stroju Obi-Wan Kenobiego? ;)

gliwa
28/10/2022 14:17
W odpowiedzi na  Urko

Lepszy bylby stroj „roboczy” sw. M Magdaleny. Na obydwoch imprezach zrobi wrazenie,a u proboszcza pierwsze miejsce”zaklepane”.