IKEA przy DTŚ w Zabrzu z amfiteatrem i sztuczną plażą. Rusza przetarg na budowę dróg

Pod koniec 2019 roku, a nie jak pierwotnie planowano w przyszłym roku, powstanie kompleks handlowo-rozrywkowy IKEA w Zabrzu.

Realizowana za miedzą inwestycja, będzie dobrze skomunikowana z Gliwicami. W grudniu ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę przebudowy układu drogowego wokół centrum, w tym połączenie z węzłem DTŚ na wysokości Zaborza.

MARIAŻ ŚLĄSKA I SKANDYNAWII

W ramach prac drogowych powstanie m.in. pięć rond, ścieżki rowerowe oraz nowe drogi dojazdowe. Jednocześnie trwają prace projektowe związane z rewitalizacją terenu poprzemysłowego, na którym zostanie stworzona przestrzeń rozrywkowo-edukacyjna. W jej ramach inwestor, firma IKEA Centres zapowiada budowę ogrodu botanicznego, amfiteatru, sztucznej plaży, fontanny, miejsc do grillowania, ścieżek rowerowych i biegowych oraz trasy dla narciarzy biegowych i ogrodzonego miejsca dla osób z psami. Założenia szwedzkiego koncernu zakładają, by w nowym centrum współgrały akcenty skandynawskie i śląskie.

– To współbrzmienie ma być zauważalne zarówno w architekturze, jak i w szczegółach oferty, wybiegającej znacznie poza ofertę sprzedażową. Zasadniczą ideą jest połączenie w jednym obiekcie cech charakterystycznych dla obu kultur i środowisk – informowała w pierwszych informacjach prasowych IKEA Centres.

NIE TYLKO IKEA – TAKŻE 130 INNYCH LOKALI

Łączna powierzchnia całego kompleksu ma wynieść ok. 87 tys. m2, a wewnątrz znajdzie się miejsce dla ponad 130 lokali. Co ciekawe, choć do oddania inwestycji jeszcze ponad dwa lata, jedna czwarta powierzchni została już wynajęta. Wśród najemców są m.in. sklepy sportowe, sklepy RTV/AGD, lokale gastronomiczne, księgarnie, salony optyczne i biura podróży. Na terenie zabrzańskiej IKEA powstanie też 8-salowe kino sieci Helios z miejscami dla ok. 1500 widzów.

Szacuje się, że pracę na terenie kompleksu znajdzie co najmniej kilkaset osób. Inwestycja powinna być gotowa pod koniec 2019 roku, czyli rok później względem pierwotnych zapowiedzi (2018 rok).

NAJPIERW MIAŁY BYĆ GLIWICE

Przypomnijmy, kilka lat temu szwedzka firma rozważała realizację inwestycji w Gliwicach. Wykupione zostały nawet tereny przy ul. Pszczyńskiej. Ostatecznie odstąpiono od tych planów, a na sprzedanych działkach znajduje się w tej chwili Centrum Handlowe Europa Centralna. W połowie 2014 roku IKEA wygrała przetarg na zakup gruntów w Zabrzu. Na zakup ziemi spółka wydała 22 miliony złotych.
Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Urko
Urko

A i dobrze. Bezrobocie w Zabrzu spadnie a my będziemy mieli bliżej.

imię jego dk44
imię jego dk44

Będzie można zjeść hotdoga, a nawet pięć.

Ampuła
Ampuła

Znać fachowo wydane pieniądze na research atrakcji w stosunku do lokalizacji. Możliwość grillowania pod sklepem wielkopowierzchniowym dla lumpenproletariatu z zabrskich familoków będzie szczytem hygge.

Zygfryd Zapała
Zygfryd Zapała

Ampuła że ty walisz do wiadra w swoim gniezdzie to nie znaczy że w Zabrzu tak muszą robić. Jak cie nie wychowali miałeś klocki z betonu i wózek bez dna to teraz wychodzi. I zostaw te dopalacze bo ostatni zwój w twoim ptasim móżdzku już się za niedługo wyprostuje.

Grzegorz Grabowski

Co by nie skończył jak Praktiker, albo Focus park w Gliwicach…

Urko
Urko

Focus nawet nie zaczął …

Jan
Jan

Wyburzenie budynków huty oraz betonową wylewkę właściwie można zaliczyć do pojęcia “zaczął”.

hehehe :)
hehehe :)

Jak miło się czyta te wasze kompleksy :-) Jako Gliwiczanin leję z poczucia wyższości gliwickich kompleksiarzy :)
A już w Katowicach to w ogóle mają ubaw :)

Urko
Urko

“gliwiczanin” . Z małej litery . BTW. Piszesz i sikasz jednocześnie ? Internet tylko w kiblu , przez ścianę od sąsiada ?

Cliper
Cliper

Co to za informacja na 24.Gliwice?!!!?Gliwice nie mają swoich tematów czy redakcja nie dociera do informacji? a może zabrzanie śledzą portal dla gliwiczan?

addons
addons

to k*** chyba przez pomyłkę, bo nie wyobrażam sobie tu więcej tematów na temat upadłego miasta szczewa!

Fene
Fene

A niech to, miałabym coś takiego pod nosem! Kwadrans spaceru od mojego domu! Ogród botaniczny, sztuczna plaża, amfiteatr….! A jest tylko EC, kolejne nudne centrum handlowe…

addons
addons

co mnie obchodzi to upadłe miasto!

Urbanek Krzysztof

Przecież jest w Katowicach

Arkadiusz Qgler

W Bratysławie też mamy.

Barbara Hajduk

W gcach stoi plac po hucie…

Sonia Filipek

Super pomysł!!!!

Wasz Franek
Wasz Franek

Jak gadać to Gliwice przyszłość jest tu.Jak robić .Zabrze przyszłość jest tam ……………………….Co widać słychać i czuć.

CNC

Po co komu IKEA w mieście ??????

Gliwicka Masa Krytyczna

Samochodowo może i tak, ale rowerowo już nie:(

Gliwicka Masa Krytyczna

Można przecież kupić z dowozem, poza tym z tyłu ma być przecież amfiteatr, sztuczna plaża. Tam też tylko autem będzie można przyjechać?

Urko
Urko

Chcesz rowerem jechać po szafę i zlewozmywak do IKEI ????? Desperado ….

Jan
Jan

A to do IKEI można jechać tylko po szafę i zlewozmywak? Myślałem, że asortyment tam mają różny, począwszy od małych akcesoriów. Widać myliłem się i IKEA ma tylko wielkogabarytowy towar.

Zresztą, nie o to chodzi. IKEA zapowiada budowę ścieżek rowerowych – problem w tym, że aby z nich skorzystać, to trzeba tam najpierw dojechać.

Urko
Urko

No . Ty to akurat wyglądasz na takiego , co pojedzie rowerem do Zabrza do IKEI po jedną szklankę i opakowanie serwetek . Najlepiej DTŚ-ką

Ampuła
Ampuła

Szafy? Zlewozmywaki? Małe akcesoria!? To mają normalne sklepy IKEA. IKEA Zabrze ograniczy asortyment do krupniokowych patyków, cerat stołowych w paprocie drzewiaste, tacek grillowych, kufli FYKKENSTJOBUGT i tarek do ziemniaków SVAMGUNDF. Do tego brezentowo-bambusowy amfiteatr do samodzielnego składania.

Tomasz
Tomasz

Urko jak Ci brakuje szafy i zlewozmywaka to dymaj do Ikei Tirem, ale są osoby które to już maja i jeżdżą rowerem lub małym autem po drobnicę.

Urko
Urko

Samochód też masz mały ? :-)

Tomasz
Tomasz

Nie mierz wszystkich swoją miarka

Urko
Urko

Tomasz, Tomaszek , Tomeczek, Tomuś , Tomciu, Tomciuniek , Tomciunieczek :-) :-)

Maciej Kaczmarczyk

A Gliwicka Masa Lotnicza napisze, że nie będzie jak tam śmigłowcem wylądować, a Gliwicka Masa Morsko-Rzeczna doda, że nie będzie jak przybić łodzią… Do Europy też się nie da rowerem po bułkę z tesko podjechać i co właściciele z tym zrobili? Poza tym jest Wolności i Skargi, więc chyba dojechać można.

Zygfryd Zapała
Zygfryd Zapała

Oby nie zakończyło się jak budowa Forum w Gliwicach :) Powodzenia!!:)

gość
gość

Forum jest, chyba o Focusa chodziło?, bo jego faktycznie wybudować się nie udało.

Gliwicki Ćwok
Gliwicki Ćwok

No i w centrum miasta taki piękny skwer na spacery macie buahahah

Jan
Jan

Tylko już powoli coraz mniej bezpieczny ten skwer. Betonowa wylewka powoli pęka w kolejnych miejscach i pojawiają się ubytki.

Madziarra
Madziarra

Chyba Focus, bo Forum ma się dobrze

ja234
ja234

No i fajnie.
Glajwice to pewnie zazdrość zżera, że taki interes przeszedł koło nosa.
W ogóle to glajwice powinny brać przykład z Zabrza, jeszcze trochę i Zabrze prześcignie glajwice w których przyszłość już była.
Teraz przyszłość jest a Zabrzu.

Pawel
Pawel

W Gliwicach czuć klimat miasta , coś czego Zabrze raczej nigdy mieć nie będzie.

Wieśniak z Gliwic z Zabrskiej
Wieśniak z Gliwic z Zabrskiej

Głupi komentarz typowy dla tego co to napisał. ******

addons
addons

Chyba wieśniak z Zabrza!

Xsenofob
Xsenofob

“W Gliwicach czuć klimat miasta …”
Oj czuć. Jak napalą w piecach to lepiej z domu nie wychodzić . . .

Tomasz
Tomasz

Przecież ma miejscu Ikei w Gliwicach jest Europą Centralna także żaden interes nie przeszedł koło nosa -Gliwice przyszłość jest tu!!!

Urko
Urko

Nie . Nie zżera nas zawiść. My wolimy mieć w Gliwicach jedną firmę z branży IT lub biotech , niż pięć nowych hipermarketów z niskopłatnymi miejscami pracy . A jeśli przyszłość Zabrza widzisz w kolejnych pawilonach IKEI przy DTŚ , to tylko współczuć…
Stanowiska kierownicze i tak obejmą ludzie z Katowic lub Gliwic . A my przyjedziemy na zakupy i zasmrodzimy spalinami pół wsi …

Obudziles sie zlany moczem
Obudziles sie zlany moczem

Stanowiska kierownicze hahahhahhahh ludzie z gliwic hahahaha

Staruszek
Staruszek

Czytając załączoną Gazetę Miejską można odnieść wrażenie, że w Zabrzu dzieje się wszystko jak najlepiej: nowe, udane inwestycje, pozyskiwanie partnerów i inwestorów, bogate wydarzenia kulturalne i sportowe, wielka aktywność Pani Prezydent, powszechne zadowolenie mieszkańców. Tymczasem w Gliwicach wszystko idzie źle: spóźnione, nieefektywne inwestycje, błędne decyzje, ucieczka inwestorów, bałagan organizacyjny, upadek służby zdrowia i usług, brak aktywności społecznej, powszechne niezadowolenie z władz miasta.
Jeśli GM redagowana jest obiektywnie, to rzeczywiście Gliwice nie mają przyszłości, a Zabrze się rozwija.

Anna Klimas

o proszę, 2019r jednak

Sylwia Nowak

mały poślizg :)

Karolina Ordon

wiem gdzie bede spędzać 3/4 życia

Barbara Erfurt Proszowska

O fajnie .