Ile może kosztować siedzisko 120-letniej ławki? O wiele za dużo. Miasto rezygnuje z zamówienia

Nie będzie nowego siedziska ławki zlokalizowanej w ogrodzeniu dawnego domu starców przy ulicy Kozielskiej 8. Koszt okazał się tak wysoki, że zdecydowano o rezygnacji z zakupu.

 
Perspektywa wydania ponad 54 tysięcy złotych na siedzisko ławki najwyraźniej nie spodobała się gliwickim urzędnikom. Miasto rezygnuje z planów „ulepszenia” elementu ogrodzenia przy ul. Kozielskiej. I słusznie. Trudno byłoby uznać taki wydatek za racjonalny, zwłaszcza w czasach postępującej drożyzny i koniecznych oszczędności.

Wydział Usług Komunalnych uprzejmie informuje, iż w odpowiedzi na zapytanie ofertowe dot. wykonania i montażu drewnianych siedzisk na murowanej ławce będącej elementem ogrodzenia nieruchomości przy ul. Kozielskiej 8 otrzymano jedną ofertę na wykonanie zadania na kwotę 54 366,00zł brutto – poinformowała Mariola Pendziałek, naczelniczka Wydziału Usług Komunalnych.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz mając na uwadze zasadę racjonalnego wydatkowania środków publicznych postanowiono odstąpić od realizacji niniejszego zadnia

– dodaje naczelniczka.

Przypomnijmy, że zgodnie z opinią konserwatorską dostosowanie ławki do współczesnych wymagań nie mogło powodować zniszczenia fragmentu muru, a forma osłon umieszczonych na murowanym siedzisku miała uwzględniać kształt ławki, która jest wykonana na rzucie półkola. Wykonawca zobowiązany był do uzyskania akceptacji Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gliwicach w zakresie formy osłony oraz rodzaju materiału, z którego ma być wykonane siedzisko i oparcie.

Czy te obwarowania miały wpływ na wycenę potencjalnego wykonawcy? Możliwe. Trudno sobie wyobrazić inny powód dla którego zamontowanie drewnianego siedziska, nawet o tak niecodziennym kształcie, kosztowałoby aż tyle.

Więcej na temat dawnego domu starców, a później szpitala zakaźnego, w którym obecnie działa Zakład Opiekuńczo-Leczniczy spółki VITOMED, pisaliśmy tu: Dawny dom starców przy ul. Kozielskiej zbudowano 120 lat temu. Wcześniej był tam cmentarz

O samym ogłoszeniu o poszukiwaniu wykonawcy półokrągłej ławki donosiliśmy w innym materiale: Nowe siedziska dla betonowej ławy z początku ubiegłego wieku. Miasto szuka wykonawcy

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŻMS, BIP Gliwice.eu

30 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
25/05/2022 07:38

Trochę szkoda, bo od tego kamienia „wilka” można złapać. Ale 5 dych za parę drewienek, to naprawdę przesada. A trzeba by było to tak zrobić, by i wilk był syty, i owca cała ;)
Jakby pogadać z miejscowymi emerytami-stolarzami, to pewnie by się w 5 tysiącach zamknęło.
„Panie Kiler! Pamiętajcie o emerytach!”

SS3
25/05/2022 10:16
W odpowiedzi na  Joanna

Wykonanie (choć niekoniecznie trwałe) by pewnie w 5k zamknął, zwłaszcza przy nisko kosztowych pracownikach, problem w tym, że na papiery celem uzyskania zgody konserwatora potrzeba będzie dwa razy tyle drzewa co na te oparcia a to też kosztuje.

PS: czyżby ktoś tu na Igrach bawił? ;-)

kuracjusz
25/05/2022 10:50
W odpowiedzi na  Joanna

Bredzisz od rzeczy dzięki ociepleniu klimatu słoneczko tak mocno ogrzewa kamień siedziska, że można sobie korzonki wygrzać i nie trzeba korzystać z gorących piasków plaż Bułgarii.

DD
25/05/2022 11:49
W odpowiedzi na  Joanna

Kobieto, 5 tysięcy to byłby ewidentny wyzysk a przecież mamy demo i krację prosto z hameryki. Z pewnością Twoja miska ryżu super pełna na co dzień.

sceptyczny
25/05/2022 12:04
W odpowiedzi na  Joanna

Myślę podobnie.

covidowa paranoja
25/05/2022 14:43
W odpowiedzi na  Joanna

5 dych bo powierzchnia musi być antywirusowa a to najważniejsze.

Przyczyna i skutek
25/05/2022 14:51

Miasto przez dekady przyzwyczaiło podwykonawców, że na fakturach mogą bez zająknięcia wpisywać nawet najbardziej absurdalne kwoty. Oto efekt.

Beton
25/05/2022 07:20

Nieudała się próba dojenia. Ktoś się z kimś nie chciał podzielić?

hanek mały
25/05/2022 12:31

Pan Schabik w grobie się przewrócil, i zmarł powtórnie – tym razem ze smiechu !!!

Arak
25/05/2022 18:55

Bo to powinna zrobić jakaś spółka miejska w godz pracy i po kosztach drewna

Cliper
25/05/2022 09:55

Niecodzienny kształt ławki?!kpina jakaś

DD
25/05/2022 11:55

Czy moderator dostaje premie za blokowanie możliwości głosowania na niekorzystnie brzmiące dla urzędu komentarze?

Przyczyna i skutek
25/05/2022 14:55
W odpowiedzi na  DD

A są w Gliwicach inne komentarze?

Maciek
05/06/2022 13:42
W odpowiedzi na  Przyczyna i skutek

Właśnie problem w tym, że takich narzekających „na wszystko” i „dla zasady” jest niestety większość. Nie wiem, co się podziało, ale ludzie już nie potrafią się cieszyć, że coś się dzieje, a jak do tego dochodzą tysiące, albo nie daj boże miliony, to już w ogóle srebrzysta mgła przesłania ludziom oczy. Strasznie smutni są ci nasi mieszkańcy. Może jak wam się tak władza nie podoba, to zmieńcie sobie lokum na Warszawę albo ten was ukochany Kraków, to zobaczycie jak wyglądają faktyczne przekręty, a nie trzepcie piany o 50k…

prawda
25/05/2022 11:47

Bardzo dobrze.”Bydlo” by zniszczylo tak jak poprzednia.

DD
25/05/2022 13:30
W odpowiedzi na  prawda

Poprzednia to był brud i śmietnik. Dobrych kilka lat minęło od mojej interwencji zanim tylko oczyszczono to miejsce a do teraz też kilka zanim się im przypomniało, że coś z tym trzeba zrobić. MZUK perfidnie mnie okłamał, że to własność szpitala a nie, że decyzja konserwatora. To nie przyszłość a ciągle przeszłość PRL-u jest tu.

Daniel
26/05/2022 16:38

Gliwice a jak tam nowy szpital
Też za drogo czy jak to jest?

hanek mały
28/05/2022 12:48
W odpowiedzi na  Daniel

Ze starym nie mogą dać rady, to po co następny „kamień u nogi” ?

Obserwując
25/05/2022 12:58

Urzędasy odrzuciły ofertę bo wpłynęła tylko jedna.Nie mieli z czego „wybrać”.Jak by były dwie oferty jedna za 54 ty druga za np.100 tys,urzędasy wybrałyby tę droższą.Tylko patrzeć jak ponownie ogłoszą przetarg.

Jan
25/05/2022 06:15

PRUM nie chciał tego zrobić ? Przystąpić to realizacji ?
Zastosowali by farbę x i kasa by wpadła

a dokładnie
25/05/2022 14:59
W odpowiedzi na  Jan

Nie farbę x, tylko Siliconharzfarbe z pierdyliardem pigmentów.

Agata
25/05/2022 07:52

Pewnie lepiej sobie przyznać podwyżki premie itd.

Gang PiSena
25/05/2022 10:50
W odpowiedzi na  Agata

Tak jak za sukces Polskiego Ładu.

Grzesław
25/05/2022 11:52
W odpowiedzi na  Gang PiSena

Tu akurat rządy ma PO jak byś durniu nie wiedział

Gang PiSena
25/05/2022 12:02
W odpowiedzi na  Grzesław

Tu akurat i nie tylko tu i nie tylko w tym, PO bierze przykład z PiS i na odwrót jak byś durniu nie wiedział.

Beton
25/05/2022 12:34
W odpowiedzi na  Gang PiSena

Jakiego koloru rządy by nie były, komuna mentalna jest tu!

euroentuzjasta
25/05/2022 13:01
W odpowiedzi na  Beton

Komuna mentalna i nie tylko jest w całym eurokołchozie.

Obserwując
30/05/2022 12:40
W odpowiedzi na  Grzesław

Tu rządzi peło ale tak jakby pisiory rządziły.Peło stacza się coraz niżej.

sceptyczny
25/05/2022 12:05

Gazeta pod d.pa!

Emilja
26/05/2022 01:39
W odpowiedzi na  sceptyczny

najlepiej WŚmieci lub Odrzeczzy