Zakończył się I nabór na studia na Politechnice Śląskiej. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, największą popularnością cieszyły się: informatyka, automatyka i robotyka, architektura, budownictwo i transport.

Aktualnie trwa rekrutacja w ramach II naboru na gliwicką uczelnię, na kierunki, na których pozostały jeszcze wolne miejsca.

W ramach I naboru w rekrutacji na Politechnikę Śląską wzięło udział prawie 7 200 kandydatów. Najpopularniejszym kierunkiem ponownie okazała się informatyka na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki. Rekrutowało się aż 820 kandydatów, czyli 3,73 os./miejsce.

Dużą popularnością cieszyły się również: automatyka i robotyka – 402 kandydatów, budownictwo – 384 kandydatów, a także architektura – 347 kandydatów.

Wielu maturzystów wybrało także transport oraz filologię na specjalności język angielski.

W tym roku kandydaci na Politechnikę Śląską mają do wyboru prawie 60 kierunków studiów na 15 wydziałach w trzech śląskich miastach: Gliwicach, Katowicach i Zabrzu. W ofercie znalazło się aż 8 nowości. Na maturzystów czeka również szereg kierunków o profilu praktycznym, a także studia dualne na kierunku mechanika i budowa maszyn, gdzie studenci od pierwszego roku studiów równolegle zdobywają wiedzę teoretyczną oraz doświadczenie zawodowe w ramach płatnych staży w firmach z branży automotive. Politechnika Śląska oferuje również bezpłatne studia w języku angielskim na 11 kierunkach studiów, w tym 6 na studiach pierwszego stopnia.

Kandydaci mogą rekrutować się na Politechnikę Śląską w ramach trzech naborów. Od tego roku w ramach jednego naboru mogą wybrać aż cztery kierunki studiów – kierunek podstawowy, na którym najbardziej im zależy, a także do trzech kierunków tzw. kolejnego wyboru. Ostateczny termin rejestracji w ramach II naboru mija 13 września.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Tomasz Young

Wszyscy będą tylko pisać programy i zarządzać, ewentualnie szkolić. Sami gracze i dyrektory. Tylkko że tym sie świat nie naje, nie ubierze, nie wybuduje itd. Ciekawe, kto będzie siał, orał, produkował, leczył i tworzył… pewnie automaty i komputery w słuzbie ludzkości hehe… utopia :)

Dawid Szmandra

Świat sie nie naje? USA ma zatrudnienie w rolnictwie poniżej 1% i produkuje więcej jedzenia od Afryki gdzie prawie każdy jest rolnikiem. Dziwne. Powinno być na odwrót bo automazacja nie istnieje.

Tomasz Young

Nie pisałem o samym rolnictwie. Jak na razie, automaty wszystkiego nie załatwią. A jest wiele takich dziedzin, gdzie nigdy automatyka, informatyka – nie zaistnieje. Jak np. uprawa szparagów :) Same dyrektory od czystej roboty, jak napisałem. Najczesciej polegającej na wskazywaniu pacem co kto inny ma zrobić. To nic dobrego nie wrózy… no ale ja mam na to wy… mnie juz nie będzie na tym swieci i całe szczęście… :)

Tomek Krynicki

Nie bardzo rozumiem Twój ból tyłka. Masz pretensje, że ludzie wybierają dobre, przyszłościowe kierunki, bo których będą mieli pewną i dobrze płatną pracę? Zamiast np. uprawiać pole? Faktycznie, strasznie dziwne, nieracjonalne postępowanie. Poza tym uwierz, nie każdy jest w stanie tworzyć aplikacje, programować roboty lub wysyłać rakiety w kosmos, więc bez obaw, znajdą się ludzie którzy zajmą się rolnictwem, będą pracować w fabrykach lub szpitalach (które oczywiście do funkcjonowania potrzebują nowych technologii, tworzonych przez tych złych “graczy i dyrektorów “).

Król Marcin

Na szczęście w dzisiejszych czasach już żadni “mądrzy ludzie” nie decydują o tym kto ma gdzie pracować. Gospodarka sobie sama poradzi.

Tomasz Young

Tomek Krynicki nie bardzo rozumiem skąd zarzuty o jakis ból tyłka itp. Ja mam kompletnie w dupie to, co bedziecie jeśc za 20-30 lat, ja sie do tego czasu zwinę stąd :) Nie chcę oglądać świata złozonego z samych informatyków i specjalistów zarządzania rozglądających sie skąd by tu wziąć coś do żarcia i ubrania, bo żadnej aplikacji nie da się ani włozyć ani zjeść :)

Tomasz Young

Król Marcin Gospodarka nigdy se nie radzi, ludzie sobie radzą, albo nie. :)

Rafał Wyciślik

Tomasz Young Przeczytałeś chociaż raz co napisałeś? Bo nie wierzę, że te bzdury co wypisujesz przeszły ci przez klawiaturę. Poza tym, zwijaj się stąd jeśli czujesz taką potrzebę, ale założę się, że zwiniesz się do kraju, gdzie jest podobny odsetek rolników i informatyków co tutaj. Lepiej biadolić i uważać, że te kilka tysięcy informatyków i specjalistów zarządzania w stosunku do kilku milionów ludzi to koszmar i co my będziemy jeść… Zwróć uwagę na to, że swoje bzdety piszesz tu, dzięki informatykom, dziękuję.

jan
jan

To trzeba miec wyzsze wyksztalcenie, zeby siać albo orać? Nie wiedziałem.
Wypowiedź bzdurna, bo przeciez na studia idzie tylko ok. połowa młodzieży. A pan Tomasz Young robi zamieszanie jakby kazdy zostawal informatykiem czy kierownikiem.

Michał Sikora

Kiedyś jak startowało zarzadzanie, było ponad 900 kandydatów na 130 miejsc. Przy tym wynik prawie 4 osób na jedno miejsce to niezbyt wiele….

jan
jan

20-30 lat temu wyzsze wyksztalcenie mialo ok. 5% spoleczenstwa. Wtedy każdy kierunek byl oblegany

kop
kop

Kierunki o “profilu praktycznym” i filologia – niestety tak to się kończy jak edukacja staje się biznesem.

jan
jan

Ciekawi mnie czy w ogole wiesz na czym polega profil praktyczny i jaka jest jego idea.

Kacper Heine

A ja się nie dziwię, że będą emigrowali jak takie płace

Kacper Heine

Realne tylko trzeba zmienić tą Polskę ;-)

Dawid Pasiek

Z takim podejściem nie będą :D

Tomek Krynicki

Akurat pracownicy IT nie muszą nigdzie wyjeżdżać.

Bartek Symbol

Nie będą bo wszystkie kraje rozwijają się równolegle. Żeby dogonić zachód tamte gospodarki musiałby wyhamować i zaczekać na nas kilkadziesiąt lat. Oczywiście jako Polak chciałbym żeby to było możliwe :)

ex ZPWiK
ex ZPWiK

Potem mamy cała masę informatyków z bożej łaski ale w takie masie trafi się też sporo rodzynek.

rrolch
rrolch

Informatyk w firmie to instytucja. Nigdy nie wiesz kiedy Ci pomoże

Marek Fa

Studia powinny być płatne i rozwiązałoby to problem emigracji studentów. Aktualnie płacimy podatki na wykształcenie osób które później budują kapitał wroga (Niemiec) czy UK.

Michał Bąbik

Tak, niech zrobią tak jak jest w USA na przykład, 20 tyś $ za semestr samego czesnego, do tego trzeba doliczyć koszty mieszkania itd.

Marek Fa

Pozwoliłoby to tez wyeliminować studentow, którzy idą na studia z powodu braku chęci do pracy czy pomysłu na życie.

Michał Bąbik

To prawda, ja nie mówię że to byłby zły pomysł, tylko w Polsce raczej to nie przejdzie bo są też pewne minusy. Na studia byłoby stać tylko osoby dosyć dobrze sytuowane czy biorące na nie kredyty bez gwarancji, że będzie z czego później te kredyty spłacać.

heli1b
heli1b

Na to też jest sposób. Państwo sponsoruje studia w zamian za późniejszą pracę przez jakiś czas.

ja234
ja234

Więc właśnie, studia dzienne na państwowych uczelniach powinny być płatne.
Powiedzmy 300 zeta miesięcznie. Stanowiłoby to pewną barierę dla tych co masowo pchają się na kierunki takie jak np. informatyka.Naprodukują tych informatyków dla większości pracy nie będzie.Poza tym, wymagane jest doświadczenie, taki absolwent go nie ma, w ogóle niewiele umie.Efekty są takie, że mamy stada informatyków.Pomijam ich dalsze działania na rynku pracy.

Trzeba pamiętać, że bezpłatność studiów dziennych na uczelniach państwowych , to tak naprawdę złudzenie,nie są bezpłatne, są płatne , opłacane z naszych podatków.

Wiesław Gromek

Panowie to płacili za studia że z takim pomysłem wyskoczyli,a moze samemu studiowało sie 15 lat i innych też tak oceniamy !

Marek Fa

Aha – bo coś było kiedyś, to tak już musi zostać na wszelkie czasy.

Michał Sikora

Studia powinny być płatne. Wtedy i wybory ludzi byłyby bardziej przemyślane i nikt nikomu by nie “zabierał” miejsca. A co najważniejsze szanowano by wtedy wiedzę i wykształcenie zdecydowanie bardziej niż dziś i sądzę, że jakość nauczania pewnie był aby wyższa.

Guter Kunde.
Guter Kunde.

Gdyby ten wróg po wojnie został zajety tylko przez Stalina to byśmy​ w Europie cienko przędli! Nasza gospodarka ciągnie os tych przegranych miliardy.Dojna krowę nalezy pilnowac i o nia dbać ,zeby nas nie kopnęła .
Pieniądze zarabia się u bogatych!

Arletta Dorota Szymczak
To jak Pan ma takie propozycje, to może najpierw zwróci się Pan do Sejmu, aby ludzie godnie zarabiali w tym kraju, to nie będą wyjeżdżać. Niech też Pan napisze do Tuska, bo to on obiecywał Polakom Zieloną wyspę. Nie razi Pana to, że Polacy pracują w Polsce w niemieckich, angielskich i innych firmach za najniższą krajową polską ? Ja swego czasu pracowałam w Irlandii. Też Pan napisze, że pracowałam u wroga ? Mam Pana i Panu podobnych przepraszać za to, że chciałam godnie żyć i zarabiałam choćby na leczenie córki ? No i od kiedy UK jest wrogiem Polski ?… Czytaj więcej »
Gabi621
Gabi621

Zgadzam się z Tobą, ale wytłumacz dlaczego JA muszę łożyć na kształcenie
przyszłych emigrantów ???
Zapłać sama za studia i wyjeżdżaj gdzie chcesz, a jeśli nie masz kasy, to weź
kredyt studencki, a potem go spłacaj. Nie ma nic za darmo na tym świecie, a socjalizm dawno się w PL skończył !

Gleiwitzer49
Gleiwitzer49

… kapitał “wroga” ? – Panie kochany bez tego “wroga” to byśmy dzisiaj kit z okien żarli. A tak ogólnie, to po co pisać jak się nie ma nic do powiedzenia a tylko “stare kotlety” odgrzewa jako dodatek do piwa …

Maciek Lektor

Moja droga. Zakonczyła sie TYLKO zbrojna wojna.

anetta
anetta

Ale pozamykali połowę naborów na zaoczne kierunki inżynierskie :( Szkoda. Zostaje Wrocław, Kraków :(

jan
jan

Widac nie bylo chętnych. Zaoczne sa platne, a kazdy chce za darmo, takie czasy

Ambroży Wajche Przełoży

Wrocław lepszy

Szota
Szota

Z 3 naborow czy zaborów