J. Palikot: „Jestem pewien, że znajdziemy się w parlamencie. Chcemy mieć 10-12 procent”

– Polityka w Polsce przypomina bardziej folwark prywatny kilku liderów, a nie prawdziwą politykę.

Każdy obywatel powinien mieć możliwość wpłacenia 2,5 procenta swoich podatków, na wybrany cel – partię, kościół i organizację pożytku publicznego – powiedział w programie „Gość Dnia” Janusz Palikot, lider Ruchu Poparcia Palikota, były poseł Platformy Obywatelskiej.

„Chcemy likwidacji Senatu, bo Senat jest niepotrzebny”

– Jeśli poprawki Senatu może odrzucić Sejm zwykłą większością głosów to po co Senat? To fikcja i koszt dla budżetu.
Należałoby zmniejszyć liczbę posłów do 360, zlikwidować powiaty, bo nie spełniły swojej funkcji, a zaoszczędzone pieniądze inwestować w tworzenie miejsc pracy i rozwój. Mamy za dużo tych partyjnych miejsc, które obsadzają różni partyjni działacze…


część I programu „Gość Dnia”

część II programu „Gość Dnia”

Zdjęcia, montaż: Łukasz Gawin, prowadzenie: Marcin Król
————————————————————————-

– Polska potrzebuje nowych ludzi, dlatego zasada kadencyjności naprawdę jest najważniejsza. Nie bez powodu w konstytucji jest napisane, że prezydent sprawuje urząd maksymalnie dwie kadencje. Trybunał ma dwie kadencje, prezes sądu dwie kadencje. To samo powinno być jeżeli chodzi o partie, radnych, ministrów, burmistrzów, prezydentów miast. Swoją drogą, wielu prezydentów dużych miast to już trzecia albo czwarta kadencja. Nawet jeśli niektórzy są bardzo utalentowani, to nikt mi nie powie, że we Wrocławiu czy Katowicach nie ma ludzi, którzy byliby w stanie ich zastąpić. A dla demokracji to jest konieczne, to rozbijanie sitw, które się tworzą wokół tego całego obrastającego polityków tworu…

– Nie powinniśmy się bać polityków, którzy w słusznej sprawie mogą się zachować skandalicznie. Bardziej trzeba się bać polityków, którzy za żadne skarby, choćby nie wiadomo co się działo, nie zrobią niczego, żeby nie zepsuć swojego wizerunku – dodaje na koniec rozmowy Janusz Palikot.

————————————————————————-
Janusz Palikot odwiedził w piątek redakcję Gazety Miejskiej i portalu 24gliwice. Do Gliwic przyjechał specjalnie na nagranie do programu 24gliwice „Gość Dnia”.