Jak pracują gliwiccy radni? Na rok przed wyborami zaglądamy do statystyk

Na nieco ponad rok przed wyborami prezentujemy kolejne zestawienie aktywności gliwickich radnych. Zaglądamy w statystyki: liczbę pisemnych interwencji, obecności na sesjach i komisjach Rady Miasta. W tym roku pojawiło się kilka sporych niespodzianek.

 
Radni obecnej kadencji Rady Miasta to rekordziści. Najpierw po raz pierwszy rozpoczęli 5-letni okres sprawowania mandatu, a po ostatniej zmianie kalendarza wyborczego otrzymali kolejne blisko 6 miesięcy kadencji. Na nieco ponad rok przed wyborami ponownie sprawdzamy ich aktywność w liczbach. To ważny czynnik oceny pracy radnego, choć niekoniecznie decydujący. Jednak na pewno pozwala dać ogólny zarys pracy poszczególnych radnych.

 


Najwięcej pisemnych interwencji (interpelacje, zapytania, wnioski, pisma)

W zakresie przesłanych pism, każde z naszych dotychczasowych zestawień miało tę samą liderkę – Krystynę Sową (Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza). Radna w ciągu ostatnich 4 lat kadencji przygotowała 846 pisma z zapytaniami do urzędników.


Krystyna Sowa /fot. facebook

Na drugim miejscu notujemy niespodziankę. To radny Gabriel Bodzioch (PiS) z liczbą 572 pism. To gwałtowny wzrost względem lat ubiegłych. W skali ostatniego 1,5 roku radnemu Bodziochowi przybyło w statystykach… 500 pism. Trudno ocenić ich jakość, ponieważ w BIP publikowane są jedynie interpelacje i zapytania, a tych Bodzioch przesłał jedynie 34.

Gabriel Bodzioch /fot. 24gliwice

Na trzecim miejscu znalazł się klubowy kolega Bodziocha, Łukasz Chmielewski (276).

Łukasz Chmielewski /fot. 24gliwice

W czołówce uplasowała się także Agnieszka Filipkowska (KO, 179 pism), Paweł Wróblewski (KdGZF, 167), a powyżej 100 pisemnych interwencji w skali 4 lat zanotowali też Tomasz Tylutko (PiS, 152) i Marcin Kiełpiński (KdGZF, 147).

Agnieszka Filipkowska /fot. facebook

Paweł Wróblewski /fot. facebook

Łączna liczba pisemnych interwencji – TOP5:

1. Sowa Krystyna 846
2. Bodzioch Gabriel 572
3. Chmielewski Łukasz 276
4. Filipkowska Agnieszka 179
5. Wróblewski Paweł 167

 


Najmniej pisemnych interwencji

Wręcz sensacyjnie w skali dotychczasowych zestawień przedstawia się klasyfikacja najmniej aktywnych.

Po 12 latach od otrzymania mandatu radnego, statystyki biura Rady Miasta odnotowały pierwszą pisemną interwencję radnego Tadeusz Olejnika (KdGZF). Niestety nie była to interpelacja ani zapytanie, więc nie wiemy czego dotyczyła. Możliwe, że był to wniosek zgłoszony „drużynowo” przez klub, a takie także liczą się w indywidualnych statystykach. W każdym razie ruch Olejnika sprawił, że „czerwoną latarnią” Rady Miasta została już tylko dwójka radnych: Ewa Potocka (KO) i Janusz Szymanowski (KO). Przez cztery lata bez pisemnej interwencji.

Zaledwie jedno pismo złożył ich klubowy kolega Leszek Curyło (KO). Oznacza to, że w tej niechlubnej klasyfikacji prym wiedzie aż 3 z 6 radnych klubu KO. Znamienne, że całe trio to radni, którzy od wielu już miesięcy głosują niemal jednolicie z radnymi Koalicji dla Gliwic.

1. Ewa Potocka 0
Janusz Szymanowski 0
3. Leszek Curyło 1
Tadeusz Olejnik 1
5. Grażyna Walter-Łukowicz 3

 


Najwyższa frekwencja na sesjach Rady Miasta

Ta statystyka „nie bierze jeńców”. Obecność na sesjach Rady Miasta to obowiązek radnych i poza sytuacjami wyjątkowymi (np. choroby) powinniśmy oczekiwać, że radni nie będą opuszczać kluczowych obrad. Przez 4 lata ta sztuka udała się 11 radnym.

Warto zwrócić uwagę, że spośród 6 najbardziej aktywnych radnych w zakresie pisemnych interwencji, aż 5 znalazło się też w poniższym gronie (Bodzioch, Chmielewski, Sowa, Tylutko, Wróblewski). W przypadku Sowy oznacza to, że nie opuściła ani jednej sesji Rady Miasta odkąd prowadzimy zestawienie, czyli od… 12 lat. Radnej należy gratulować więc nie tylko sumienności, ale też zdrowia.

Kto nie opuścił ani jednej sesji Rady Miasta? Gabriel Bodzioch, Łukasz Chmielewski, Leszek Curyło, Michał Jaśniok, Adam Majgier, Tadeusz Olejnik, Marek Pszonak, Krystyna Sowa, Tomasz Tylutko, Grażyna Walter-Łukowicz, Paweł Wróblewski.

 


Najwięcej opuszczonych sesji Rady Miasta

Pewne prawidłowości w gliwickiej Radzie Miasta są stałe od lat. Jedną z nich jest problem z frekwencją radnego Zdzisława Goliszewskiego. W tej kadencji opuścił najwięcej sesji ze wszystkich radnych – 5. To jednak i tak znaczna poprawa względem lat ubiegłych. W kadencji 2010-2014 w ciągu 4 lat Goliszewskiego nie było aż na 11 sesjach. Mimo to, w każdych kolejnych wyborach mieszkańcy dają radnemu szansę na poprawę i można uznać, że w tej kadencji rzeczywiście do niej doszło.

Niechlubnym – mimo wszystko – śladem Goliszewskiego niebezpiecznie zaczął podążać Janusz Szymanowski (4 opuszczone sesje). „Żółte kartki” także dla radnych Stanisława Kubita (KdGZF), Piotra Gogolińskiego (KdGZF), Marcina Kiełpińskiego (KdGZF), Ewy Potockiej (KO) i Krzysztofa Procla (PiS). Wszyscy opuścili 3 sesje Rady Miasta.

1. Zdzisław Goliszewski 5
2. Janusz Szymanowski 4
3. Stanisław Kubit 3
Piotr Gogoliński 3
Marcin Kiełpiński 3
Ewa Potocka 3
Krzysztof Procel 3

 


Najwyższa frekwencja na komisjach Rady Miasta

Radni lubią powtarzać, że prawdziwa praca wykonywana jest na komisjach Rady Miasta, a sesje służą już tylko pieczętowaniu pomysłów. Czterech z nich nie opuściło ani jednego posiedzenia komisji. Nieprzypadkowo cała czwórka miała też wzorową frekwencję na sesjach. W tym gronie jest Krystyna Sowa oraz trio z PiS:
Gabriel Bodzioch, Łukasz Chmielewski i Adam Majgier.

 


Najwięcej opuszczonych komisji Rady Miasta

Nieprzypadkowo w zestawieniu znalazły się podobne nazwiska jak w przypadku opuszczonych sesji. Tym razem jednak radny Szymanowski dogonił radnego Goliszewskiego i razem przodują w tej negatywnej statystyce z liczbą 17 opuszczonych posiedzeń.

Na „podium” znalazła się także Ewa Potocka, która wyprzedziła Stanisława Kubita.

Porównując z poprzednią kadencją, można stwierdzić, że radni pracują solidniej. Cztery lata temu najwięcej opuszczonych komisji miał właśnie Kubit i były to aż 22 posiedzenia. Osiem lat temu aż pięciu radnych ominęło 20 i więcej komisji. Warto jednak pamiętać, że obecna kadencja jest specyficzna bo przez ponad rok radni spotykali się zdalnie, co mogło wpłynąć pozytywnie na ogólną frekwencję.

1. Zdzisław Goliszewski 17
Janusz Szymanowski 17
3. Ewa Potocka 15
4. Stanisław Kubit 13
5. Marcin Kiełpiński 10

Wszystkie dane oparte są na statystykach przygotowywanych przez biuro Rady Miasta. Stan na 17 stycznia 2023 roku. Podsumowanie kadencji 2014-2018 i kadencji 2010-2014.

Michał Szewczyk