Kto złożył najwięcej interpelacji, kto najczęściej bywał na sesjach, a kto migał się od posiedzeń komisji? Na koniec kadencji 2014-2018 Rady Miasta sprawdzamy statystyki gliwickich radnych.

Na wstępie warto zaznaczyć, że dane statystyczne to tylko jedna z miar, jaką należy przyjąć w ocenie pracy radnego. Niemniej jest to istotny wskaźnik zaangażowania w działalność na rzecz Gliwic i mieszkańców, a na statystyki powołują się w czasie kampanii również sami radni. Kto ma największe powody do zadowolenia?

Radna Sowa frekwencyjną liderką

Krystyna Sowa (Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza) to jedyna radna, która w minionej kadencji nie opuściła żadnej sesji i ani jednego posiedzenia komisji Rady Miasta. Wzorowa obecność to zresztą jej znak rozpoznawczy bo także podczas podsumowania poprzedniej kadencji wypadła równie dobrze. To oznacza, że od ośmiu lat uczestniczyła we wszystkich sesjach Rady Miasta. Oprócz Sowy, w ostatnich czterech latach na absencję nie pozwolili sobie także jej klubowi koledzy Jan Pająk (wyrzucony z listy wyborczej KdGZF na chwilę przed jej zamknięciem), Tadeusz Olejnik, Paweł Wróblewski oraz radny PO Janusz Szymanowski i radni PiS Tomasz Tylutko, Ryszard Buczek. Dwoje ostatnich jednak dołączyło do Rady w trakcie kadencji.

Najmniej opuszczonych sesji Rady Miasta:

0 – Tadeusz Olejnik (KdGZF), Jan Pająk (KdGZF), Krystyna Sowa (KdGZF), Janusz Szymanowski (PO), Paweł Wróblewski (KdGZF), Ryszard Buczek* (PiS), Tomasz Tylutko* (PiS).

Radny Pająk interpelował najwięcej

Interpelacje to jeden ze sposobów interwencji radnych w sprawach mieszkańców. Od ośmiu lat w tej kategorii jest tylko jeden lider – Jan Pająk (KdGZF). W ciągu dwóch kadencji złożył ponad 2300 pism. I choć wśród jego – już byłych – kolegów z klubu słychać głosy, że były to interpelacje marnej treści, reakcje mieszkańców na skreślenie z listy radnego Pająka, dobrze pokazują, że nierzadko pomogły w konfrontacji z urzędniczą administracją. Podium najczęściej interpelujących zamykają reprezentanci KdGZF – Krystyna Sowa i Paweł Wróblewski. Pierwszą piątkę najaktywniejszych zamykają dwa kolejne nazwiska, których nie zobaczymy już w nowym składzie Rady Miasta. Bartłomiej Kowalski (PiS) kandyduje do sejmiku województwa, a Dominik Dragon (PO) został skreślony z listy przez kierownictwo PO. Warto wspomnieć, że również cztery lata temu Pająk, Sowa i Dragon interpelowali najwięcej.

Najwięcej złożonych interpelacji:

1. Jan Pająk (KdGZF) 1613
2. Krystyna Sowa (KdGZF) 666
3. Paweł Wróblewski (KdGZF) 267
4. Bartłomiej Kowalski (PiS) 258
5. Dominik Dragon (PO) 127

Cztery lata nie wystarczyły Tadeuszowi Olejnikowi (KdGZF) i Januszowi Szymanowskiemu (PO) na złożenie choćby jednej interpelacji (Adam Majgier dołączył do RM w trakcie kadencji). Co więcej, znany z ciętej riposty i sporej aktywności podczas sesji w Ratuszu, Olejnik nie zrobił tego też podczas ubiegłej kadencji. Tym samym swoją zerową aktywność w tym zakresie rozciągnął już na okres 8 lat (!).

Najmniej złożonych interpelacji:
1. Adam Majgier* (PiS) 0
Tadeusz Olejnik (KdGZF) 0
Janusz Szymanowski (PO) 0
4. Stanisław Kubit (KdGZF) 1
5. Ryszard Buczek* (PiS) 2
Zdzisław Goliszewski (PiS) 2

Na komisjach zawsze Sowa

Posiedzenia komisji Rady Miasta to spotkania robocze, na których omawiane są projekty uchwał przed ostateczną dyskusją na sesji Rady Miasta. Żadnego z takich posiedzeń nie opuściła wspomniana Krystyna Sowa. O niemal wzorową obecność otarł się Michał Jaśniok (KdGZF), a na kolejnych miejscach znalazła się trójka radnych PiS, którzy jednak mają za sobą niepełną kadencję, czyli Ryszard Buczek, Tomasz Tylutko i Adam Majgier.

Najmniej opuszczonych posiedzeń komisji:
1. Krystyna Sowa (KdGZF) 0
2. Michał Jaśniok (KdGZF) 1
3. Ryszard Buczek* (PiS) 2
Tomasz Tylutko* (PiS) 2
5. Adam Majgier* (PiS) 3
6. Jan Pająk (KdGZF) 4
Magdalena Budny (KdGZF) 4
Paweł Wróblewski (KdGZF) 4

Najwięcej opuszczonych posiedzeń komisji:
1. Stanisław Kubit (KdGZF) 22
2. Zbigniew Wygoda (PO) 20
3. Patryk Hodura (SLD) 17
4. Ewa Potocka (PO) 15
Urszula Więckowska (PO) 15

Który radny zdał egzamin?

Aby zróżnicować twarde dane statystyczne, podsumowując kadencję radnych warto wrócić do prowokacji dziennikarskiej, którą przeprowadziliśmy w 2015 roku, czyli na długo przed wyborami, kiedy nikt o trwającej właśnie kampanii wyborczej nie myślał. Wysłaliśmy wówczas z fikcyjnego konta do wszystkich radnych prośbę o pomoc. W ten sposób chcieliśmy zweryfikować, który radny znajdzie czas dla zupełnie anonimowego mieszkańca Gliwic. Przypomnijmy, że odpowiedź uzyskaliśmy od 11 (kolejność według szybkości odpowiedzi): Tomasza Tylutko (PiS), Magdaleny Budny (KdGZF), Krystyny Sowy (KdGZF), Zdzisława Goliszewskiego (PiS), Krzysztofa Kleczki (KdGZF), Bartłomieja Kowalskiego (PiS), Urszuli Więckowskiej (PO), Kajetana Gorniga (PO), Bernarda Fica (SLD), Jana Pająka (KdGZF) i Pawła Wróblewskiego (KdGZF). Łącznie 11 na 25 radnych.

Kto i dlaczego zasługuje na głos 21 października zdecydować muszą Państwo sami. Więcej informacji na temat nadchodzących wyborów można znaleźć w naszym specjalnym serwisie.
Michał Szewczyk

*radni, którzy dołączyli do Rady Miasta w trakcie kadencji

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
RADAR
RADAR

Czy ktoś może wie jakie propozycje dla naszego miasta ma tak zwana opozycja ?
Jak ktoś wie nich wymieni, bardzo proszę ! . Choćby TRZY NAJWAŻNIEJSZE !

W G-cach nie ma opozycji…już.

asd
asd

Paradoksalnie największą opozycję dla Frankiewicza stanowił jego radny – Jan Pająk. Za co zresztą został skutecznie zablokowany.

Urko
Urko

Proszę Cię bardzo:
1. Yyyyyyyy…….
2. Noooooooo więc….
3. Eeeeee………..

Cabanka
Cabanka

Dlaczego miasto Gliwice nie przystąpiło do programu rządowego Mieszkanie+? Bo pod wodzą prezydenta Frankiewicza jest w opozycji do rządu?! Tak ma wyglądać współpraca samorządu z rządem? Miasto buduje swoje mieszkania za bagatela, tylko 4200 zł za m kw, a nawet więcej. W Gliwicach jest spora grupa ludzi, których na to nie stać, ale co to kogo tu obchodzi. Mogą wziąć kredyt i zmienić pracę, cytując klasyka gaf.

Marx
Marx

Ładnie to tak produkować fake newsy?
https://mieszkanieplus.org.pl/gliwice-warunki/

Wiśtawio
Wiśtawio

Prawdziwy z ciebie “geniusz” magistracki. Podałeś link do informacji, że rządowy program mieszkanie+ w Gliwicach nie istnieje. Może kiedyś…

Cabanka
Cabanka

Tak? Ładnie to podawać link sprzed miesięcy, który jest już nieaktualny? Miasto Gliwice miało zamiar, ale się tylko na tym zamiarze skończyło. NIE będzie w Gliwicach realizacji programu Mieszkanie +!

zyz
zyz

I jeszcze: przeprowadziłem staruszkę przez przejście. I (to popularne) dzięki mnie powstała ścieżka rowerowa: 25 mb.

murzynek bambo
murzynek bambo

tak odpowiadał schetyna jak mu zadali pytanie aby wymienił 3-4 rzeczy co się im udało zrobić -ta zatrwożona mina BEZCENNA *** milczał jakie to było piękne i takie cepy chcą rządzić ha ha ha

Zulu Gula
Zulu Gula

@ murzynek bambo To Schetyna w Gliwicah kandyduje ?

murzynek bambo
murzynek bambo

nie kandyduje a szkoda jego cepowate miny bezcenne

"Na lipę"
"Na lipę"

“gościu siądz”

Ampuła
Ampuła

Trzy? A skąd wziąć trzy?! Jedyną, powszechną i wręcz oczywistą propozycją opozycji jest “wsłuchiwanie się w głosy mieszkańców”. Co dziwne, marzenia o spędzaniu sowicie opłacanego czasu na urzędzie na “wsłuchiwaniu się” snują równie ochoczo kobiety, co mężczyźni. Chociaż można by zakładać, że męski opozycjonista powinien porywać tłumy gromką zapowiedzią wielkich czynów. Takich wymagających nie lada trudu, poświęcenia, wiedzy, doświadczenia, jaj no i wsparcia – tzw. najbliższych i towarzyszy partyjnych też. Ale gdzie tam do męskich czynów… Gdzie do decyzji. Nikt tego nie obiecuje. Wszyscy, bez cienia żenady, gremialnie zapowiadają jedynie słuchactwo, strzyżenie uszami i nasłuch. W letargicznym półrozdziawie gęby. W… Czytaj więcej »

murzynek bambo
murzynek bambo

a Karbownik to ten który oskarżył i pomówił kolegę z Politechniki Sl no to brawo panie Karbownik jak cała ta wasza zakłamana obłudna PO a frankiewicz się cieszy ale nie martw się dostaniesz kolejną statuetkę od frania

Związkowiec
Związkowiec

Na pierwsze oko, radny Olejnik, w radzie miejskiej jest jak huba. Wszędzie obecny, ale bezużyteczny i kosztowny. Wielu tutejszych znawców realiów pracodawca-pracobiorca zgodzi się, że jako wieloletni szef Związku Zawodowego Solidarność w PKM, Pan Olejnik jest bezużyteczny, a jako radny wręcz szkodliwy dla swoich wyborców.

Miras
Miras

No a od lat jest radnym Frankiewicza i liżyd.. prezesa Szarego a teraz PiS. I popierają go niby przeciwnicy związków, a zwłaszcza Solidarności. Choroba psychiczna albo układ kłamców dla kasy. W Oplu związki zawodowe to złe są. A w miejskiej spółce są fajne, bo S z PiS?

Fiskus
Fiskus

@Miras Nie za bardzo wiem o co pytasz w kontekście osoby Olejnika. Pytasz czy jest li Żydem .Czy liże pośladki ? Wymienionych z nazwisk Frankiewicza ,Szarego zapewne również czynił to w stosunku do fiskusa po znanym “niedopatrzeniu” w rozliczeniu PITa

dariusz
dariusz

O tym było wiadomo już przy poprzednich wyborach

Fiskus
Fiskus

Radny Olejnik delikatnie pisząc kombinował z podatkami. Czy taki człowiek powinien być radnym ? Biednaś Ty Polsko. biedne Gliwice

Pytek
Pytek

MOŻE REDAKCJA NAPISZE JAKIŚ MATERIAŁ W JAKI SPOSÓB WYBORCA MOŻE ZABEZPIECZYĆ SWÓJ ODDANY GŁOS PRZED FAŁSZERSTWEM OSÓB TRZECICH ? Wystarczy wszak aby do mojego oddanego prawidłowo oddanego głosu przez zakreślenie krzyżyka na moim kandydacie dopisano inny krzyżyk. A TO UNIEWAZNI MÓJ GŁOS

Wziąć ze sobą zielony / czerwony (lub inny nietypowy) długopis. Wprawdzie różne kolory też unieważnią głos, ale dwa kolory na karcie jednoznacznie wskazują na fałszerstwo. A to już kryminał

asd
asd

Karty do głosowania sprawdzają komisje wyborcze. Nikt potem głosów nie weryfikuje, więc kto niby ma zwrócić uwagę na te dwa kolory?
A kryminał za fałszerstwo jest zawsze, niezależnie od tego ilu kolorów użyjesz.

Wyborca
Wyborca

Jak pracowali ? Dokładnie tak jak Patryk Hodura . Z ZAKŁAMANIEM. To była parodia pracy polegajaca na bezrozumnym ,bezdusznym nakazowym głosowaniu. Czarę goryczy przechyliło głosowanie ANTYOBYWATELSKIE za opłatą śmieciowa naliczana od powierzchni mieszkania. Plwam na nich.

dalia
dalia

dość tych nierobów w Gliwicach oszuści i miernoty Ciągną do stołków a g,,,,,o potrafią, Napiszcie co radni zrobili dla mieszkańców oprócz przytakiwania frankiewiczowi i głosowaniu za jego dziadowskimi pomysłami

?!
?!

Zna Pani któregoś z tych, bardzo :grzecznie” nazwanych? Miała Pani z nimi jakiś kontakt, wie, jak pracują, czym się zajmują? Zna Pani radnych ze swojego osiedla? Jak Pani w ciągu kończącej się kadencji angażowała się w życie miasta?

gość
gość

2 centra logistyczne przy samych osiedlach, ruch 3 większy, drzewa wycięte nie dosadzone, droga dojazdowa dla centrum logistycznego zbudowana za pieniądze podatników, wypadki śmiertelne pod kołami z obcą rejestracją, bo jadą po osiedlówce jak po obwodnicy, miasto przyjazne TIR-m nie mieszkańcom, niech się nikt nie oszukuje, zf wymyślił logistykę jako “profil biznesowy”, po prostu mamy pecha, drzew nie sadzą w mieście na miejsce tych wyciętych, bo to kłopot i koszty, trzeba zarabiać, żadnej sensownej, taniej i ładnej inwestycji dla wygody i normalnych potrzeb mieszkańców nie tych urojonych

Ampuła
Ampuła

Na co ma stawiać miasto w regionie przemysłowym, na skrzyżowaniu autostrad? Na pszczelarstwo, połów łososia czy agroturyzm uzdrowiskowy?

Jak pracują i czym się zajmują widać na posiedzeniach RM.
Efekty ich “pracy” widać na ulicy. Na Pl. Piastów między innymi. Najnowszy efekt ich pracy można obecnie podziwiać na ul. Andersa od zmroku do świtu.

Pies Cywil
Pies Cywil

Tak. Znam. Patryk Hodura

Prawnik
Prawnik

Twoje komentarze DALIO tak do końca nie są anonimowe jak ci się zapewne wydaje, szczególnie jak się używa słów “oszuści” itp..

Analityk
Analityk

przykre to co napiszę .GLIWICZANIE TO BEZROZUMNE MAŁPY DO GŁOSOWANIA . Radni , bo glosuja jak im nakażą . Głosują nie kierując się interesem mieszkańców. Zawsze. A wyborcy SA WYBORCAMI BIERNYMI co powoduję ,że kandydaci z tzw. miejsc biorących (Budkowa,Hodura,Karbownik i inni)wygrywają wybory. LUDZIE OTRZĄŚNIJCIE SIĘ !

kowalski
kowalski

trzeba przyznać, że Gliwice jest w elicie polskich miast bo także ma swojego kandydata skazanego prawomocnym wyrokiem – pana Karbownika – przyszłość jest tu!

Łysek z pokładu
Łysek z pokładu

Jak pracowali radni ? Ano z reguły jak Kubit. I z innej beczki. w każdym moim komentarzu kiedy pisałem “silna zwarta i gotowa radna Sowa” moderator nie wiedzieć czemu wycinał mój komentarz. Fakty pokazują ,że niesłusznie.

Stary komuch
Stary komuch

Radni jak pracowali pytacie ? Nakazowo i sprzecznie z interesem wyborcy odpowiadam. A tegoroczne listy kandydatów ? Jeden wielki nepotyzm. Matki,żony,kochanki,synusie ,curusie. Na kogo więc zagłosuję ja ? Mój głos ma Jesica Hodura. HA HA HA

Misia
Misia

O! mój “ulubieniec” niejaki Hodura “suuuuuper” wypadł, a tak się biedaczysko chwali, tak się stara …..Myślę, że SLD strzeliło sobie w kolano z tym cwaniakiem.A szkoda……

PAKer
PAKer

A ja mam pytanie – czy można gdziekolwiek przeczytać program któregokolwiek z kandydatów (na radnego) z orkęgu nr 2? Czy wszyscy idą zgodnie z hasłem “Teraz k**** ja!”? Bo szukam, szukam i niczego znaleźć w internecie nie umiem… . A poza internetem – są plakaty, ale z nich niewiele wynika. Miałem też okazję zeskrobywać z szyby auta ulotkę wyborczą jednego kandydata – widać nie wie, że jak ktoś nie ma garażu, to rano na szybie samochodu osadzi mu się rosa, która zmieni piękną ulotkę w glut, który trzeba po kawałku zeskrobywać z szyby. Z owego gluta programu odczytać się nie udało… .

adrian
adrian

tak to prawda olejnik to ***** w urzedzie jak i w pracy w pkm gliwice ale wazne ze mu placa

Putrament
Putrament

Tacy jak Kubit wyglądają dobrze tylko na plakacie. Obecność powinna być obowiązkowa jak w pracy !

krzysztof
krzysztof

oddając głos na frankiewicza z jego koalicją oraz PO i N głosujesz na układy kliki beton partyjny i że młodzi będą uciekać z Gliwic bo z takim człowiekiem i układami sitwą w mieście nie da się żyć normalnie.To dziadostwo trzeba wyrugować z miasta

black_horse
black_horse

Nie ma sensu aplikowanie do spółek miejskich, do urzędu , bo wszystkie stołki obłożone pociotkami. Widać to później w jakości pracy tychże. Młody, dobrze wykształcony fachowiec nie ma szans.

?!
?!

To może nie jest taki dobry, jak o sobie mysli? Dziś znacząca liczba młodych ludzi ma nieadekwatną samoocenę.

black_horse
black_horse

A może są tak dobrzy, że są zagrożeniem dla ich potencjalnych przyszłych szefów? I w krótkim czasie wyszła by na jaw szefów niekompetencja.?

?!
?!

A kogo, z tych, których nazywasz kliką i betonem partyjnym znasz osobiście?

Szczery
Szczery

Dziwię się bardzo, że pani EWA POTOCKA w ogóle kandyduje, po zakończeniu kadencji będzie miała bowiem….. 82 lata!!!!!
jak widać z opuszczonych posiedzeń, gdzie w przeciwieństwie do Wygody i Kubita jako emerytka nie ma zajęć, świadczy o słabym zdrowiu… młodych dopuścić, a osoby 77 letnie na emeryturę!

Druga strona lustra
Druga strona lustra

@ szczery. Wybacz ale w twoim komentarzu brak logiki. Atakujesz zresztą słusznie “leśną babcię” Potocką, że nie wyrabia. Jednoczaśnie bronisz “leśnego dziadka” Kubita ,że nie wyrabia bo ma inne zajęcia. JEŚLI MA INNE ZAJĘCIA ,które są powodem niewyrabiania się (22 bumelki)NIECH SIE DO RATUSZA NIE PCHA !

gość
gość

Potocka słaby lekarz i słaba radna a do koryta pierwsza co POTOCKA zrobiła dla mieszkańców NIC

Śmieć
Śmieć

PATRYKU HAŁDURA ! PAMIETAMY ! O NOWYCH PRZEKRETACH WŁAŚNIE CZYTAMY.

Alicja
Alicja

Trzeba być oderwanym od rzeczywistości , żeby przez całą kadencję nie mieć nic do powiedzenia, być stale nieobecnym i pchać się na kolejną kadencję

Bartek z Gliwic
Bartek z Gliwic

dzięi za te pomocne dane dla redakcji!

mieszkaniec 1966
mieszkaniec 1966

frankiewicz to beznadziejny gospodarz miasta To my mieszkańcy musieliśmy pokazać jemu i urzędasom że ulice naszego miasta to siedlisko wieloletniego brudu i zaniedbań z ich strony-uf wydał zyguś rozkaz i rozpoczęło się czyszczenie rynku i okolicznych ulic, a ciut dalej od rynku jak syf był to i jest -frankiewicz przez lata ślizgał się i migał od roboty,myślał iż Opel i strefa uratują go i już może spocząć na laurach,tak zwodził ludzi latami przedstawiając ten sam program od lat co wybory robiąc z mieszkańców idiotów mamiąc ich swoimi poronionymi wizjami,Kłamie i oszukuje mieszkańców należy rozliczyć jego niby osiągnięcia wraz z urzędasami… Czytaj więcej »

dariusz
dariusz

Gdy chodziłem na modelarnię, często całowałem klamkę

Egon
Egon

Frankiewicz poniesie klęskę wyborczą, po wejściu we współpracę ze skopromitowanymi: Budką, Golbik i Kobylińskim. Sam tego chciał

Barbara z Sośnicy
Barbara z Sośnicy

Bądź spokojny Egon, za parę dni będzie świętował kolejne piękne zwycięstwo !
W Gliwicach mieszkają wspaniali mądrzy ludzie, którzy wiedzą co jest dla nich dobre, niewielka grupa oszołomów bez programu, kwalifikacji i pomysłu na miasto nie jest w stanie tego zmienić ! . Gliwice to lider polskich miast we wszystkich rankingach, zarządzania, ekonomii, zadowolenia mieszkańców itd…………..

Wrzuć linki do tych rankingów. Zwłaszcza tego o zadowoleniu mieszkańców cha cha cha.
Dzisiaj byłam bardzo zadowolona z faktu wyłączenia oświetlenia, gdy wokół deszczowo i ciemno jak w d…
Lider k…

black_horse
black_horse

Wstawiam komentarz kolegi nepotysta z innego wątku. Trafiony do bólu:
“Frankiewicz ma program. Streszczam jego treść:
“Nazywam się Frankiewicz. Rządzę Gliwicami od 25 lat. Wszyscy znają moje nazwisko. Rządzę już długo, dlatego powinienem rządzić jeszcze dłużej. Obiecuję to samo przed każdymi wyborami, ale przecież i tak nikt nie zwraca na to uwagi. Cokolwiek bym nie obiecał, to i tak mnie wybierzecie. Nawet jeżeli od 25 lat nie realizuję tych obietnic. Ale mam znane nazwisko.”

dalia
dalia

sośnica to dzielnica ciemnych zahukanych strachliwych mieszkańców w dużej części przyjezdnych gdzie pierwszy raz zobaczyli kibel i nie wiedzieli do czego służy dlatego też frankiewicz jest tam utożsamiany z ich wybawicielem bo po co ruszyć własnym móżgiem jak może kto inny.Basia ma już spokój w duszy i głowie partia frania za nią podjęła decyzję -moje gratulacje ciemny ludu

krzysztof
krzysztof

ale wyprali mózg Basi

Marx
Marx

Załóżmy że masz rację. Wskaż lepszego kandydata.

Marx #2
Marx #2

Touche!
Ja również, szczerze, przyłączam się do prośby.
O kandydatach wiadomo mniej niż niewiele.
Naprawdę – niech ktoś bardziej ogarnięty przytoczy tu (jakiekolwiek) wartościowe kandydatury.

Marks
Marks

Załóżmy, że startuje Piotr Wieczorek, albo Adam Neumann, Krystian Tomala, Renata Caban. Wszyscy są wieloletnimi zaufanymi i wybitnymi specjalistami, super samorządowcami. Inaczej Frankiewicz by ich tyle lat nie trzymał. Mogą być? A teraz odpowiedzcie, który miałby szanse przekroczyć próg wyborczy? :)))

zorro
zorro

mój kot by wygrał frankiewicz trzyma tych co mu się nie przeciwstawią bo nie ma argumentów na odrzucenie ich propozycji-lepiej ich usunąć jak usunęli radnych przed wyborem na listy frankiewicz to tchórz

nepotysta
nepotysta

Załóżmy, że startuje Piotr Wieczorek, Adam Neumann albo Krystian Tomala. Poza tym, że zastępują Frankiewicza, nie wiadomo o nich praktycznie nic. Gdyby zadać pytanie o ich kompetencje i dokonania, to pewnie odpowiedź brzmiałaby “eee, yyy, noo… są wiceprezydentami, Frankiewicz ich wybrał”. Pójdźmy dalej. Wyobraźmy sobie sytuację, że prezydentem Gliwic od 25 lat jest Jan Iksiński, a Frankiewicz w 2018 jest debiutantem. Mogę się założyć, że w takiej sytuacji ludzie mówiliby “Frankiewicz? a kto to jest? wskażcie nam lepszego kandydata niż Iksiński!”. Bo Frankiewicz wygrywa tym, że jest długo prezydentem. Gdyby oceniać go wyłącznie przez pryzmat umiejętności, programu wyborczego, planu na… Czytaj więcej »

Cabanka
Cabanka

Jeżeli wygra Koalicja PO, N i Frankiewicza to będzie dramat. Musi być opozycja do prezydenta! POwycinali ludzi, którzy czasami im stawali okoniem (Pająk, Dragon), w prawdzie nie za często, ale nawet to prezydentowi przeszkadzało. Teraz będzie miał w Radzie swoich służalczych piesków i znowu NIC sie nie zmieni. Będzie robił to co chce. No chyba, że gliwiczanie wreszcie zmądrzeją. Na pracowników UM i ich rodziny, spółek miejskich, szkół, przedszkoli nie ma co liczyć, ale reszta może to zmienić. Młodych wybierać!

Jestem stąd
Jestem stąd

I uj z tego, w tym mieście naprawdę nie na kogo zagłosować. A podobno przyszłość jest tu….

Gliwiczanka
Gliwiczanka

W tych wyborach Koalicja dla Gliwic Prezydenta Frankiewicza powinna wziąć wszystkie mandaty. Opozycja jest zupełnie nie potrzebna, ponieważ nic nie zaprezentowała dla Gliwic /patrz wywiad z J.Gonciarzem/. Powinno to usprawnić i jeszcze przyśpieszyć rozwój i dobre zmiany jakie zachodzą w naszym mieście.

Rajmund
Rajmund

To znaczy jakie???

oko
oko

@Gliwiczanka. Kawa na ławę. Poproszęo wymienienie TRZECH dobrych zmian które zaszły w naszym mieście…………………………………..Co ? Brak odpowiedzi ?

Urko
Urko

@oko. Proszę cię bardzo.
1. jest rondo Kaczyńskich
2. Elżbieta-Dwojga Nazwisk -Wyklęta kandyduje na radną
3. “Wojewoda Śląski” pozmieniał nazwy ulic, które większości nie przeszkadzały.

Marx
Marx

A4, DTŚ, Arena Gliwice, Dworzec PKP, Palmiarnia, rowery, kąpielisko leśne itp itd
Pewnie że można było zrobić więcej lub lepiej, sporo jeszcze jest do zrobienia, ale zaprzeczanie oczywistym faktom, iż zmiany istnieją, świadczy o zaślepieniu albo o złej woli

Wiśtawio
Wiśtawio

Marx, dopisz jeszcze, że woda w kranie jest. Dobrze wiedzieć, że Frankiewicz budował A4, DTŚ, Palmiarnię, kąpielisko i sam zaproponował rower miejski. :)))) Frankiewicz zapewniał, że nowy bruk na ulicach i na rynku wytrzyma 100 lat. Po 4 latach zaczynają wyłazić kostki. Za następne 4 będą dziury wielkości samochodu.

Marx
Marx

Czy ja gdzies napisalem ze to jego zasluga? Chcieliscie przyklady dobrych zmian – to macie. Nie mi rozsadzac czyja to zasluga, bo sukces przeciez zawsze ma wielu ojcow

Marco
Marco

A wiesz co to jest kontekst? Chyba nie, dlatego do swoich bzdur dopisz ocieplenie klimatu, deszcz jesienią, śnieg zimą i plażę na klepisku pod kościołem. To też nie są zasługi Frankiewicza.

Marx
Marx

kontekst nic nie mowi przeszłych o zasługach Frankiewicza
kontekst mówi, że jego wybranie “Powinno to usprawnić i jeszcze przyśpieszyć rozwój i dobre zmiany jakie zachodzą w naszym mieście.”

Wiśtawio
Wiśtawio

Jasne… bo ojcem remontu dworca jest m.in. Frankiewicz :) A jak podałeś link, który miał być kontrą do stwierdzenia, że w Gliwicach nie ma programu mieszkanie+, to co chciałeś udowodnić? Bo tylko udowodniłeś, że nie ma. Ty zdaje się w ogóle nie wiesz, co piszesz.

Analityk
Analityk

@Marx. A4 ,DTŚ to inwestycje wynikajace z działalności samorzadu ? Podobnie Dworzec PKP . Kąpielisko i dobra zmiana ? Polecam archiwalny materiał redakcyjny gdzie opisywane są przez byłego rzecznika pływające w wodzie tampony OB, kał i inny syf . Dobrze ,że choć zaznaczył iż są wyławiane. Rowery ? Tu zgoda ale, przecież nie są to rowery miejskie a firmy na nich zarabiającej. Palmiarnia tu się zgodzę, ale przypomnę zenujacy spektakl spóżnień i opóznień z oddaniem nowych akwariów. Hala Bankrut ? No cóż jeśli imprezy pod halą jej budowy wymagały, to przypomnę iż generuje coraz większy dług zwyczajnie nie zarbiając nawet… Czytaj więcej »

Marx
Marx

nigdzie nie pisalem czyja to zasluga. Nigdzie nie pisalem o sukcesach. To wszystko sobie sam dopowiadasz. Pisze o zmianach, ktore dla kazdego sa widoczne golym okiem. Moim zdaniem sa to dobre zmiany. Reasumujac proponuje czytac dokladnie wypowiedz na ktora sie odpowiada.

I duzo lepiej byloby skupic sie na przyszlosci. A jak pisza inni – opozycja nie ma nic do zaoferowania. Niestety.

asdf
asdf

“nigdzie nie pisalem czyja to zasluga. Nigdzie nie pisalem o sukcesach. To wszystko sobie sam dopowiadasz. Pisze o zmianach, ktore dla kazdego sa widoczne golym okiem.”

Są teraz dwie opcje.
Albo twierdzisz, że to są zmiany, który nastąpiłyby w Gliwicach niezależnie od tego czy rządziłby Frankiewicz czy ktoś inny. I to że Frankiewicz jest prezydentem nie ma tu nic do rzeczy.
Albo twierdzisz, że to są jednak zmiany, które w jakimś stopniu zawdzięczamy Frankiewiczowi i gdyby nie on, to tych zmian by nie było.

Innej możliwości nie ma. Musisz jasno wskazać co masz na myśli.

Urko
Urko

@Marx: Oko się pytało o “dobre zmiany”

Cabanka
Cabanka

Nie chodzi o blichtr na i wokół rynku ani też te kilka spektakularnych inwestycji. Pokopalniane obiekty na Bojkowskiej straszą pustką. Niewiele tam sie dzieje. Totalnie zaniedbane dzielnice. Jeden miejski plac zabaw na całe osiedle Szobiszowice. Podwórka w tej dzielnicy to szczyt zaniedbania, piękne tereny zielone na których nie robi się NIC od ponad 30 lat! Mieszkańcy sami, własnym sumptem coś robią, ale tereny należą do miasta, a miasto, czytaj prezydent i JEGO radni mają to gdzieś.

asd
asd

Uchwała w sprawie roweru miejskiego została podjęta z inicjatywy radnego Dragona. Rower miejski miał zostać uruchomiony do końca sierpnia 2013. Prezydent łamiąc przepisy zignorował uchwałę Rady Miasta (zgodnie z prawem był zobowiązany podporządkować się uchwale i uruchomić system wypożyczalni). Przez ponad 3 lata uchylał się od wypełnienia obowiązku. Rower miejski uruchomił dopiero w marcu 2017. Dworzec – jakie tu dokonanie Frankiewicza? Dworzec został wybudowany jeszcze za czasów niemieckich, a przebudowany został przez PKP. Palmiarnia w Gliwicach powstała w 1924 roku. Arena Gliwice miała powstać do 2015 roku. W wielkich bólach została uruchomiona w 2018, przy czym większość imprez odbywa się… Czytaj więcej »

krzysztof
krzysztof

bez stołka i posady w UM frankiewicz jest nikim

ja234
ja234

Dobre zmiany w glajwicach. “Dobre zmiany” to eufemistyczna nazwa staczanie się tej wioseczki na wstecznym.Rozwalanie, niszczenie, dewastowanie, wycinanie drzew, olewanie wyborców.Pycha, arogancja.
Radni są do wymiany w tych wyborach.
Tylko peło, żadna tam koalicja zygmunta.

Marx
Marx

dodajmy do tego jeszcze **** hejterów jak w/w ja234 urko i paru innych krzykaczy, którzy nigdy nie splamili się jakąś pozytywną propozycją. No niestety, takich mieszkańców mamy. Narzekać potrafią doskonale, ale żeby zrobić coś pozytywnego…

Imię
Imię

Patryk Hodura “najlepszym radnym na wszystkich kulach ziemskich” – cytat z jednego z komentarzy na portalsamorzadowy.pl

KŁAMCA
KŁAMCA

I pracuje za darmo zapomniano dopisać

Marx
Marx

Czy w tym roku też deklaruje że będzie oddawał swoją pensję radnego na zbożne cele? Bo poprzednio obiecywał i na obiecankach się skończyło. Czy to się nie nazywa czasem oszustwo?

Stary komuch
Stary komuch

Dodam w kontekście kłamstwa Hodury iż w czasie ostatnich wyborów dopuścił się przestępstw udokumentowanych wyborczych . Złamanie ciszy wyborczej-agitujący samochód z nagłośnieniem, niezgodne z przepisami rozwieszenie plakatów . I na takiego “kombinatora” mieli by komuchy zagłosować ? Przenigdy !!!

Patyk Hałtura
Patyk Hałtura

Oddawać pensje radnego obiecywałem. To prawda. Ale żle mnie zrozumiano. Zbożne cele pomylono z zbożowymi produktami tymi z akcyzą

?!
?!

Po co obrażać kandydata na urząd prezydenta. Po co tyle złości i jadu? Nawet bardzo nieżyczliwy Z. Frankiewiczowi musi przyznać, ze miasto rozwija się szybko, jest zamożne i sprawnie zarządzane. Widzą to liczni mieszkańcy, tylko nie chcą wdawać się w pyskówki, bo jak pochwalą miasto i prezydenta to oberwą. Ktoś z komentujących prosi, żeby dać mu przykład rankingu, w którym Gliwice przodują. To ten ktoś nie czyta, nie słucha, a może po prostu nie wie. To, że nie wie, nie znaczy że tego. o czym nie wie, nie ma!!! Informacje na ten temat można wręcz codziennie znaleźć w mniej i… Czytaj więcej »

Bufetowy
Bufetowy

Miasto rozwija się szybko w dziedzinach zgodnych z prywatną wizją F. W pozostałych dziedzinach leży i kwiczy. Wystarczy odejść od hali-pomnika pychy i próżności, żeby to zobaczyć. Zarośnięte od lat place w centrum, zaniedbane ulice i dzielnice, kulturalna 3-liga. Czy uważasz, że 450 milionów na halę, w której praktycznie nic się nie dzieje to jest jakiś sukces? Czy 250 milionów (planowane, a już wiadomo, że będzie więcej) na lotnisko dla bogaczy coś wymiernego mieszkańcom da? F. może sobie wygrywać we wszystkich konkursach świata ale nie zmieni to faktu jak niezrównoważone i aspołeczne jest to miasto.

Marx
Marx

Daj przykład lepiej zarządzanych miast, i kwitnących, i bogatych, i czystych, z zielenią, bez korków, z komunikacją miejską i rowerami i ścieżkami dla nich, ze stadionami i halami i lotniskami, z dużą ilością miejsc pracy, i świetną komunikacją, zawsze wolnymi parkingami, czystym rynkiem, bogatą ofertą kulturalną. Żeby zbyt daleko nie szukać – to daj przykład miasta na Śląsku. Z chęcią się wybiorę z wizytą do takiego miasta, bo póki co żadne z tych które odwiedziłem, nie spełnia takich warunków. Ale nie wykluczam że istnieje. Bo w końcu oczekujesz że ktoś zrobi to wszystko w Gliwicach. To przydałby się jakiś wzór.… Czytaj więcej »

ja234
ja234

@Marx, proszę Cię bardzo Katowice, Jaworzno, Rybnik.
No i wyższa liga czyli Wrocław, Warszawa, Kraków, Łódź.

Marx
Marx

widzę że lubisz żartować :) Rynek w Katowicach jest rzeczywiście urokliwy :D Podobnie jak lotnisko w Jaworznie czy brak korków w Warszawie.

black_horse
black_horse

@Marx
A dlaczego pominąłeś port morski ? Albo fiordy, zbudujmy fiordy.
Gdzie jest powiedziane że to wszystko MUSI być w Gliwicach ? niech będzie mniej ale zadbane, przyjazne dla mieszkańców. Oraz zrobione według jakiejś spójnej koncepcji, szerszego spojrzenia na miasto jako całość. Na razie mamy tylko kilka rozrzuconych po mieście wodotrysków. Dosłownie i w przenośni.

ROTFL
ROTFL

Daj przykład lepiej zarządzanych miast, i kwitnących, i bogatych, i czystych, z zielenią, bez korków, z komunikacją miejską i rowerami i ścieżkami dla nich, ze stadionami i halami i lotniskami, z dużą ilością miejsc pracy, i świetną komunikacją, zawsze wolnymi parkingami, czystym rynkiem, bogatą ofertą kulturalną.

Dlaczego użyłeś przymiotników, które z Gliwicami mają tyle wspólnego, co ja z lotami w kosmos?

black_horse
black_horse

@?! “ ze miasto rozwija się szybko, jest zamożne i sprawnie zarządzane. ???? Podaj przykład szybkiego rozwoju i sprawnego zarządzania. Plac na początku Zwycięstwa, plac Piastów. Ścisłe centrum 170 tyś, miasta. Wizytówka miasta – każdy wychodzący z dworca PKP ma wątpliwą przyjemność przejścia z dworca premium do trzeciego świata. Ile linii komunikacji publicznej kursuje na trasie dworzec PKP-kampus Politechniki ? Sprzątanie starówki podjęto dopiero po awanturach mieszkańców. Prezydent miasta przyjmuje mieszkańców w każdy ?……..?????? “Ktoś z komentujących prosi, żeby dać mu przykład rankingu, w którym Gliwice przodują. Czy w tych rankingach jest również uwzględniony nierówny, zdeformowany (koleiny) asfalt na ul.… Czytaj więcej »

Olo
Olo

Mam to w nosie

Stanisław Sułek
Stanisław Sułek

Nie wiem skąd ta statystyka nieobecności radnych na komisjach. Stanisław Kubit to bardzo solidna firma i to raczej niemożliwe aby miał tyle nieobecności, które zresztą jeszcze o niczym nie świadczą. Liczy się skuteczność działania. To samo można powiedzieć o liczbie złożonych interpelacji. Z tego co wiem, radni z koalicji zaistniałe problemy rozwiązują w bezpośrednich rozmowach z prezydentami i naczelnikami wydziałów, bez przelewania spraw na papier Stanisław Kubit w istotny sposób był zaangażowany w zmianach właścicielskich gliwickiego lotniska, dzięki czemu w dalszym ciągu funkcjonuje miejscowy Aeroklub a miasto będzie mogło zbudować pas startowy dla samolotów małej komunikacji, skutecznie lobował na rzecz… Czytaj więcej »

Cicho !
Cicho !

@ Stanisław Sułek. Kto dzis zna Pana Sułka ? Nick wskazuje ,że osoba posługująca się nim była fanem tej postaci. Czyli jest to osoba w wieku 70+ Poszlaki wskazują,że “komentarz pochwalny ” Stanisława Kubita pisał….on sam. “Kocham Pana Panie Sułku”

HueHue
HueHue

@Cicho ! dokładnie, taką laurkę na bank pisał sam pan radny :)
PS ja jestem w wieku+/- 40 i też lubiłem pana Sułka, panią Elizę a najbardziej gajowego Maruchę :)

Edyta
Edyta

Żenada…. W pewnym wieku co niektórzy powinni już odpuścić… Śliska osoba po trupach do celu po prostu brak słów….

Putrament
Putrament

Niech odda jedną z posiadanych nieruchomości dla ubogich a nie kilkanaście bochenków chleba jak dla żebraków w średniowieczu. Ten ustrój nie ma prawa bytu.