Jak uniknąć pułapki zaniżonego odszkodowania z OC?

W przypadku wypadku samochodowego, otrzymanie odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy jest kluczowym krokiem w procesie naprawy pojazdu. Niestety, wielu kierowców doświadcza sytuacji, w której wypłacone odszkodowanie okazuje się niewystarczające na pokrycie rzeczywistych kosztów naprawy. Dlaczego tak się dzieje? 

 

Zaniżone odszkodowanie z OC 

Za tą niewystarczalną rekompensatą najczęściej kryje się zaniżona wycena szkody z OC, mająca na celu oszczędności ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego. Jakie mechanizmy stoją za tym procesem?

Towarzystwo ubezpieczeniowe, które wypłaca odszkodowanie, jest zainteresowane jak najniższą kwotą wypłaty. Dlaczego? Im mniejsza suma wypłacona poszkodowanemu, tym lepiej dla firmy ubezpieczeniowej, która przecież zarabia na składkach ubezpieczenia OC. Jej celem, tak jak zresztą każdej innej firmy jest przynoszenie dochodów, a nie strat. To prosta zasada ekonomii.  

Jak ubezpieczyciele zaniżają wycenę szkody? 

W jaki sposób dochodzi do zaniżenia wyceny szkody? Przede wszystkim, kosztorys naprawy pojazdu może zawierać nieprawidłowości, takie jak zastosowanie części zamiennych zamiast oryginalnych. Oryginalne części są zazwyczaj droższe, co automatycznie wpływa na wzrost kosztów naprawy. Ponadto, stawki za roboczogodzinę mechanika, lakiernika czy blacharza również mogą być celowo obniżone. Bardzo często odbiegają od tych, które obowiązują na rynku. 

W sytuacji, gdy otrzymujesz odszkodowanie, które nie pokrywa faktycznych kosztów naprawy, warto skorzystać z usług firm odszkodowawczych oferujących weryfikację wyceny szkody na pojeździe. Profesjonaliści z tych firm dokładnie analizują kosztorys naprawy, sprawdzają zastosowane części i stawki za pracę, weryfikując, czy zostały one rzetelnie oszacowane. Niektóre z nich udostępniają narzędzie typu wycena szkody kalkulator

Weryfikacja wyceny szkody może pomóc w uzyskaniu sprawiedliwego odszkodowania, które pokryje rzeczywiste koszty naprawy pojazdu. To także sposób na skuteczną obronę przed próbami towarzystwa ubezpieczeniowego uniknięcia pełnej rekompensaty. Dzięki profesjonalnej weryfikacji wyceny szkody masz pewność, że każdy aspekt kosztorysu został dokładnie przeanalizowany, co zabezpiecza Cię przed nieuczciwymi praktykami.

Podsumowując, unikanie pułapki zaniżonego odszkodowania z OC zaczyna się od świadomości mechanizmów działania towarzystw ubezpieczeniowych. Skorzystanie z usług firm odszkodowawczych może stanowić kluczową strategię w uzyskaniu sprawiedliwej rekompensaty po kolizji bądź wypadku samochodowym. 

materiał partnera